Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Co kryją otwory w ścianach kościoła św. Jana w Malborku
Autor Wiadomość
Steinbrecht 

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 15:12   

to sobie idz do niego i się zapytaj dokładnie wiem co mówił słyszałem

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 16:07   

Steinbrecht napisał/a:
wiem co mówił słyszałem

O zalanych kryptach?

Steinbrecht 

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 18:33   

co wy mi wmawiacie czy ja tam napisałem zalane krypty?????????????????

Nie wykluczone ze sa podtopione ale na pewno jest tam wilgoć i usunięciu tej mają te prace służyć

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 19:26   

Steinbrecht napisał/a:
czy ja tam napisałem zalane krypty

no tak zalane piwnice napisałeś

malborczyk 

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 20:25   

troche mnie to dziwi, skad ks. Miś może wiedziec jakie sa piwnice jak nikt nie wie gdzie sa do nich wejscia, moze ty wiesz??. Wspomniałes już o wejsciu to katakumb koło stelli, ja tam wchodziłem, jest to jedno małe pomieszczenie zasypane piachem, nie widać aby było zawilgocone

DSC03759.JPG
Plik ściągnięto 3853 raz(y) 72,47 KB

Ostatnio zmieniony przez malborczyk Pon 28 Maj, 2007 20:27, w całości zmieniany 1 raz  

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 20:27   

Na wilgoć to ciut wysoko kopściół jest położony - hydrodynamika nie pozwala być mu zbyt zawilgoconym

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007 21:00   

Feuchtwangen napisał/a:
Na wilgoć to ciut wysoko kopściół jest położony - hydrodynamika nie pozwala być mu zbyt zawilgoconym

Oczywiscie :-D to jest logiczne, mozna o tym sie rozwodzic dalej, kto by zalozyl cmentarz na podmoklych terenach gdyby woda z cmentarza przesiakala do fosy
Podstawa rozwazan ;) analiza map i uksztaltowania terenu, a poza tym dostepnosc miejsca (terenu okolic kosciola) do ogladania - nie na darmo robiłem fotki muru fosy 8-)

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Wto 31 Lip, 2007 13:46   

Krypta o której piszecie znajduje sie w narożu południowo - wschodnim świątyni. Okienko wentylacyjne z niej wychodzi za krzyżemm misyjnym po stronie południowej. Krypta o wymiarach około 4,5 x 3 metry sklepiona kolebowo. jest to krypta z XVII lub XVIII wieku. Na zdjęciu znajdującymsie powyżej widzimy zejście do krypty. Obecnie jest ono dostępne, wcześniej w tym miejscu stały ławki i można było wejść po zdjęciu kawałka podłogi ławek. W krypcie faktycznie wiele piasku i gruzu, w którym widoczne są 2-3 trumien (częściowo zasypane). Nie potrafie powiedzić, czy są wnich szczątki ludzkie. Jedna trumna olbrzymich rozmiarów długość ponad 2 metry, szerokość nawet do 1 metra.W ścianie północnej krypty (w kierunku ołtarza) niewielki otwór do sąsiedniej krypty (także znajdującej się jeszcze w nawie południowej). Nie jest obecnie znane wejście do niej. Jest to krypta gotycka. Świeciłem przez ten otwór latarką i widać wyraźnie wątek polski w dolnej części ścian pomieszczenia a sklepienie wykonane z cegły sklepiennej. Pomieszczenie to nie ma bezpośredniego otworu wentylacyjnego na zewnątrz. W krypcie nowożytnej byłem w 2004 roku. Pomieszczenie jest suche, nie ma dużego zawilgocenia. Ksiądz Miś nosi się z zamiarem udostępnienia krypty.
Co do innych krypt pod kościołem to są one na pewno. W znajdująceych się w archiwum diecezjalnym w Elblągu (albo archiwum w Olsztynie) materiałach z XVIII wieku znajdują się zapisy o tych pomieszczeniach. Pod nawą północną są co najmiej trzy krypty - tyle jest okienek od północy (chyba że się mylę). Głębokość jednej z szyj okiennych ponad 3 metry (mierzono w 2004 roku). Jedna z krypt związana jest być może z mieszczaninem, którego płyta jest w tej chwili na ścianie północnej kościoła (omawiano ten temat na forum). O istnieniu krypt świadczy m.in. roszenie sią posadzki w okresie zimowym w nawie północnej. Wejścia nie są znane.

Odpowiedz do tematu