Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Stary cmentarz k. Boreczna - zagadka rodziny Zedler
Autor Wiadomość
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 17 Sty, 2010 10:58   Stary cmentarz k. Boreczna - zagadka rodziny Zedler

Przeglądając archiwalne numery Spotkań z zabytkami znalazłem krótka notatkę Andrzeja Miecznika pod tytułem Trochę szacunku... (Nagrobki na cmentarzu we wsi Boreczno) - nr 3/2001, s.32. Zacytuję ją w całości:

„Wędrując po terenach dawnych Prus Wschodnich można znaleźć wiele śladów po przedwojennych mieszkańcach tych ziem – Niemcach. Na jeden z takich śladów – zagubiony i zniszczony cmentarz – natrafiłem wędrując polną drogą łączącą dwie małe wsie: Boreczno i Karpowo (gmina Zalewo). Cmentarz jest obecnie zdewastowany, pomiędzy nagrobkami rosną 30- i 40- letnie drzewa. Jeszcze kilka lat temu stały tu nagrobki otoczone kutymi ogrodzeniami, ale okoliczna ludność doprowadziła do ich zniszczenia (ogrodzenia sprzedawano w punktach skupu złomu). Nagrobki, których jest około czterdziestu, to w zasadzie tylko cementowe formy różnej wielkości. Nie ma na nich tablic z nazwiskami zmarłych. Pod stertą ściółki i jesiennych liści odnalazłem dwie kamienne płyty z wyrytymi nazwiskami spoczywających tam zmarłych (prawdopodobnie braci). Napis na jednej brzmi: „Besitzer/Leopold Zedler/(ur.) 30 April 1838/zm.) 24 Dezbr. 1894/ 1 Tm 1.13”, zaś na drugiej: „Wilh. Zedler/Beg. Noch./ (ur.) 30 August 1833/ (zm.) 9 February 1909/Marc 14.8”. Wiem od miejscowego proboszcza, że cmentarz jest odwiedzany przez turystów z Niemiec. Może są wśród nich potomkowie braci Zedler?”

Dołączone jest również zdjęcie autora przedstawiające płytę nagrobną Leopolda Zedlera. Ze starej mapy wynika, że ta wiejska nekropolia leżała w połowie drogi z Boreczna do Karpowa, po prawej stronie (na mapie otoczono cmentarz czerwonym kółkiem). Google oczywiście znalazło Leopolda Zedlera na forum geanalogicznym http://forum.genealogy.ne...&postID=1584990 . Cytuję:

Zedler in der Kartei Quassowski
Hier kommt der Eintrag zum FN Zedler.Seite 32: 1.) Andr., * um 1767. +Jäskendorf Kr.Mohrungen 25.2.1838,Schuhmacher°°Jäskendorf 26.9.1793 Anna Elis.Freytag.So.: 2.) Johann,*Jäskendorf1 10.10.1794,+Schnellwalde 14.12.1854,°°Schnellwalde 14.10.1820 Gottliebe Marquardt So.: 3.)Leopold,*Scnellwalde 30.4.1833,+ebd 24.12.1894,Schneider°° Weinsdorf 30.11.1854 Wilhelmine Noch. To.: 4.)Pauline *Schnellwalde 25.2.1856,°°Schnellwalde 29.12.1881 Gustav Jokel.5.)Hnr.°° Neuenburg WPr.(?) 1775 Maria Oestereich

Rodzi się pytanie. Czy autor słusznie podaje, że obok siebie leżą bracia? Może w drugiej mogile leży żona Leopolda Wilhelmina (w skrócie Wilh.)?

Cmentarz Boreczno.JPG
Plik ściągnięto 128 raz(y) 63,05 KB

Ostatnio zmieniony przez Ewingi Nie 17 Sty, 2010 10:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group