Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Igły - wieś widmo
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Sie, 2007 10:06   Igły - wieś widmo

Igły - wieś widmo

Jako, ze poprzedni wątek o wsi Igły stał się mimowolnie kolejowy i niech tak zostanie. O wsi Igły udało mi się znaleźć w słowniku geograficznym królestwa polskiego z 1882 następującą informację:

Cytat:
Igły - niem. Iggeln, włośc. wieś, powiat sztumski, ćwierć mili od bitego traktu prabucko-malborskiego, półtorej mili od Malborka: r 1287 nazywała się Egell al. Lupin, 1303 Egeln (co z litewskiego "egle" sosna pochodzi) r. 1437 Tannfeld, 1451 Egel Obszaru mr. liczy 640, budynek. 41, dm. 17, katololików 81, ewangelików 52. Parafia i szkoła Kalwa, poczta Stary Targ. Wieś Igły jest starą osadą. Roku 1287 dnia 19 sierpnia krzyżacy nadali pierwszy przywilej wiernemu prusakowi Sambange na tz. pole Lupin (campus Lupin), który tu swoją wieś założył. Rok 1772 znajdują się Igły w posiadaniu Wałdowskich.
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Nie 26 Sie, 2007 10:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 02 Wrz, 2007 16:43   

Wieś Igły na mapie z początku XIX wieku

Iggeln na mapie z poczatku XIX wieku.jpg
Plik ściągnięto 6891 raz(y) 40,99 KB

 
 
oko543 

Wysłany: Sro 24 Paź, 2007 16:38   

byłem tam ostatnio z kumplem i znaleźliśmy czaszki i ludzkie kości :evil:
 
 
fiszu15
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Lis, 2007 12:15   

budowla nawiązuje do stylu greckiego
 
 
arka2004 

Wysłany: Wto 27 Sty, 2009 21:24   

Pewnie to nic nowego, ale podaję informacje znalezione w necie.

Liczba mieszkańców 1.12.1910 r. - 76.
http://gemeindeverzeichni...ussen/stuhm.htm

Liczba mieszkańców w 1933 - 87,
liczba mieszkańców w 1939 - 92
http://www.verwaltungsgeschichte.de/stuhm.html

Właściciele Iggeln w latach 1700-1800: v.Kruszynski, v.Konopacki, v.Waldowski, v.Chrzastowski, książęta v.Sierakowski.
http://home.foni.net/~adelsforschung2/preuss.htm
O ile się nie mylę, w ręce Sierakowskich Igły powróciły za sprawą Marianny Chrząstowskiej, która po śmierci swego pierwszego męża Teodora Bagniewskiego wyszła powtórnie za mąż za Teodora Sierakowskiego w 1759 r.
 
 
verdi1511 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 31 Lip, 2010 20:27   

Wiem, że to stary temat, ale chciałbym dodać, że możliwe jest iż wielu mieszkańców Igieł wyprowadziło się stamtąd, ponieważ musieli oni sprzedać swoje działki pod budowę linii kolejowej Malbork - Małdyty. Tak było w przypadku mojej rodziny, niestety nic więcej nie wiem oprócz tego, że po sprzedaży ziemi kupili dom w którym obecnie mieszkam.
_________________
"Człowiek nie żyje wyłącznie swoim życiem osobistym, jako jednostka, ale świadomie lub nieświadomie, również życiem swojej epoki i swojego pokolenia." Tomasz Mann
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group