Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Tczew średniowiczny, a współczesny
Autor Wiadomość
Dorek 

Wysłany: Nie 15 Sie, 2010 16:58   Tczew średniowiczny, a współczesny

Witam,
Potrzebuję pomocy dotyczącej średniowiecznego wizerunku Tczewa na dukacie lokalnym 4 Trsowy. Czy może ktoś napisać, jakie kościoły pokazane są na tym dukacie i które z nich istnieją do dzisiaj ?
Próbowałem samemu porównać ze współczesnymi zdjęciami i przedwojennymi pocztówkami, ale niestety nie potrafię tego zrobić :-( .

Tczew.JPG
Plik ściągnięto 59 raz(y) 52,57 KB

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 16 Sie, 2010 12:59   

To tylko wizja autora ryciny.
Moim zdaniem : od lewej Kościół św Jerzego, Ratusz, Kościół św Stanisława Kostki i Kościół Farny Świętego Krzyża ...to tylko moje domysły. Wiadomo że w średniowieczu nie przywiązywano wagi do zachowania perspektywy i detali architektury.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Dorek 

Wysłany: Pon 16 Sie, 2010 18:15   

zet48 napisał/a:
To tylko wizja autora ryciny.
Moim zdaniem : od lewej Kościół św Jerzego, Ratusz, Kościół św Stanisława Kostki i Kościół Farny Świętego Krzyża ...to tylko moje domysły. Wiadomo że w średniowieczu nie przywiązywano wagi do zachowania perspektywy i detali architektury.
Dzięki za odpowiedź. Cenna jest podpowiedź o kościele św. Jerzego. Trochę doczytałem jeszcze tutaj: http://www.marienburg.pl/...7b485d528068af8
Rysunek średniowiecznego Tczewa, pochodzi z ryciny, której autorem jest Krzysztofa Hartknoch. Był to żyjący w latach 1644-1687 historyk Pomorza i Prus. Jest autorem m.in. książki "Alt und Neues Preussen", wydanej w Królewcu w 1684 roku. Od XVII wieku kościoły były przebudowywane, dlatego ich obecny stan może nie odpowiadać rysunkowi.
Wymieniłeś 4 budynki (3 kościoły + ratusz). A ja na tym obrazku widzę tylko 3 obiekty, nie licząc murów obronnych. Który jest ten czwarty?
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 16 Sie, 2010 19:21   

Dorek napisał/a:
Wymieniłeś 4 budynki (3 kościoły + ratusz). A ja na tym obrazku widzę tylko 3 obiekty, nie licząc murów obronnych. Który jest ten czwarty?

myślę, że zet48 chodziło o taka kolejność, niżej odlew gipsowy tej "monety":

Tczew.JPG
Plik ściągnięto 57 raz(y) 52,99 KB

odlew.JPG
Plik ściągnięto 51 raz(y) 124,23 KB

_________________

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 16 Sie, 2010 23:38   

Hagedorn napisał/a:
myślę, że zet48 chodziło o taka kolejność


...Dokładnie tak :kciuki:
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 17 Sie, 2010 00:00   

Dodaję rycinę

dirschau_126.jpg
Plik ściągnięto 71 raz(y) 38,92 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Dorek 

Wysłany: Wto 17 Sie, 2010 08:49   

Dzięki za odpowiedzi.
Chyba w moim wieku już wzrok niezbyt dobry, bo nie widzę "trójeczki". Przy tym numerze jest wieżyczka z murów obronnych, a w obrębie miasta jakiś nieduży domek.
Pozdrawiam.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 17 Sie, 2010 21:16   

Zawszę mogę się mylić ...to może być tylko wieżyczka baszty, Kościół Szkolny dosyć późno pozyskał wysoką wieże (był małą kaplica klasztorną - odsłonięte części murów dawnej kaplicy można oglądać w kościele).
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Wto 17 Sie, 2010 21:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group