Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Turyści obejrzą wiatrak?
Autor Wiadomość
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 21 Gru, 2007 14:45   Turyści obejrzą wiatrak?

http://malbork.naszemiast...nia/801610.html
Cytat:
Władze Tczewa chcą nakłonić właścicieli obiektów zabytkowych, aby od nowego roku udostępniali je turystom do zwiedzania. Jednym z ciekawszych zabytków jest wiatrak typu holenderskiego, który od lat 80. znajduje się w prywatnych rękach. Obiekt ten figuruje nawet jako logo miasta Tczewa.

Władze miasta proponują, by turystom udostępnić spichlerz zbożowy przy ul. Zamkowej z przełomu XIX i XX wieku, gotyckie piwnice pod Starym Miastem (XV i XVI wiek) i co zrozumiałe holenderski wiatrak z 1806 roku. Zdaniem Ludwika Kiedrowskiego, szefa biura promocji miasta w ratuszu, z takiego pomysłu skorzystaliby, zarówno turyści, jak i właściciele wspominanych obiektów.
- Jeśli właściciele zabytków udostępniliby je dla zwiedzających, to wachlarz atrakcji byłby z pewnością większy - przekonuje Ludwik Kiedrowski. - Jednocześnie zyskaliby na tym sami posiadacze obiektów. Siłą rzeczy miasto będzie musiało włączyć się w ich renowację.
Choć sami właściciele nie mają nic przeciwko udostępnieniu zabytków, w zamian za to chcieliby jednak uzyskać gwarancję, że miasto pomoże im w renowacji i utrzymaniu takich miejsc.
- Proszę bardzo, ja mogę udostępnić wiatrak, ale niech władze miasta też włożą w niego trochę serca - mówi jego właścicielka. - Do wykonania jest tu sporo prac. Warto by pomalować skrzydła. Poza tym jedna z belek, która utrzymuje od środka cały mechanizm, zgniła i trzeba ją wymienić. Pozostałe remonty takie, jak wymiana desek, czy poprawa dachu, robiłam na własny koszt. Jeśli władze miasta chcą bym udostępniła turystom ten obiekt, to powinny najpierw pomóc w jego renowacji i utrzymaniu.

Prezydent Tczewa Zenon Odya na razie żadnych poważnych deklaracji nie składa.
- Praktycznie zawsze jest szansa, że możemy pomóc przy renowacji zabytkowych obiektów - stwierdza prezydent Odya. - W takiej kwestii pomagaliśmy na przykład właścicielom zabytkowej, drewnianej chatki przy ul. Wojska Polskiego.
Prezydent dodaje, że tego typu zadania uzależnione są głównie od budżetu miasta, a to radni decydują o pieniądzach miasta.

Sebastian Dadaczyński - NaszeMiasto.pl


Czy władze Malborka zechcą pójść za przykładem sąsiadów zza dwóch rzek i nakłonią prywatnych właścicieli zabytków?
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

Ostatnio zmieniony przez Pią 21 Gru, 2007 18:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 21 Gru, 2007 16:18   

....lub komukolwiek innemu. :mrgreen:
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Gru, 2007 18:24   

A na jakiej podstawie, takie budynki można odwiedzać???

To jest własność prywatna i nie wolno tam wchodzić bez zezwolenia właściciela? Co miasto Tczew zrobiło dla wiatraka i jego właścicieli, że teraz chcą nakazać udostępnianie go turystom?

Nie można wymyślać takich głupot.

A Młyn Górny? Proszę bardzo niech miasto da pieniądze na remont obiektu, a potem go udostępni właściciel.
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sob 22 Gru, 2007 14:55   

Oj bałbym sie udziału miasta, ostatnio zabytki traktuje zieloną koparą :-P
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Gru, 2007 17:09   

Młyn Górny został zgłoszony w projekcie rewitalizacji i być może właściciel udostępni ten zabytek w jakiś sposób osobom chętnych go zobaczyć, gdyby udało się go wyremontować - zrobienie tam knajpy np 2-poziomowej - świetny pomysł i chętnie bym tam przeniósł spotkania forumowe :-D
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 22 Gru, 2007 17:43   

jeżeli obiekt jest wpisany do rejestru zabytków to właściciel otrzymuje kasę
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2009 11:04   

Wiatrak w Tczewie

wiatrak tczew.jpg
Plik ściągnięto 26056 raz(y) 78,9 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lut, 2009 14:17   

Azaziz napisał/a:
Wiatrak w Tczewie

Czy to rekunstrukcja, czy oryginał, bardzo dobrze wygląda ?
 
 
marcin 
Nie ma dublera dla sapera!


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 23 Lut, 2009 11:25   

Oryginał, czas jakiś temu był poddany gruntownemu remontowi - była o nim mowa podczas konferencji "wiatracznej" w Nowym Dworze Gdańskim (z półtora roku remu).
_________________
"Powiedzieć komuś idiota, to nie obelga, lecz diagnoza" - J. Tuwim

www.TwierdzaGdansk.pl
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 17 Mar, 2009 16:06   

...wiatrak nocą :)

f4891a7ea7.jpg
Plik ściągnięto 25969 raz(y) 61,49 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 17 Mar, 2009 16:12   

...swoją droga słyszałem że Wiatrak w Tczewie wicąż działa i jego 'głowica' może sie obracać ...widzałem juz zdjęcia gdzie wiatrak zwrócony był swoim piecioramiennym skrzydłem w kierynku północnym a nie jak teraz na południe ...ale były to dość stare fotki
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Wto 17 Mar, 2009 16:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2009 17:38   

Oto zdjęcie o którym pisałem w poprzednim poście ...to dowód że głowica wiatraka wciąż może sie obracać ...co prawda zdjęcie było robione w 1962 roku (budowa szkoły specjalnej) ale zapewniono mnie ze Wiatrak działa

wiatrak '62.jpg
Plik ściągnięto 24639 raz(y) 37,84 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 02 Maj, 2009 19:33   

...a to ta sama okolica ale pod innym kontem i prawie 9 lat póżniej ...szkoła specjalna juz skończona, na boisku szkoły dzieci, a Wiatrak ustawiony tak jak dziś

Rok 1971

1.jpg
Plik ściągnięto 24610 raz(y) 41,13 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
keslinka 


Wysłany: Wto 26 Maj, 2009 18:55   

Wiatrak jaki jest, każdy widzi:

Wiatrak.JPG
Plik ściągnięto 24567 raz(y) 116,72 KB

P1081483.JPG
Plik ściągnięto 24575 raz(y) 71,07 KB

Ostatnio zmieniony przez keslinka Wto 26 Maj, 2009 19:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 01 Wrz, 2009 21:40   

lampy oświetlające Wiatrak - zgasły

SDC13912.jpg
Plik ściągnięto 24531 raz(y) 35,81 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 31 Paź, 2009 19:00   

Lampy znów działają

SDC14342.jpg
Plik ściągnięto 314 raz(y) 48,5 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 31 Paź, 2009 19:01   

pojawiła się nawet kolorowanka z tczewskim Wiatrakiem

Wiatrakp.jpg
Plik ściągnięto 738 raz(y) 75,1 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 12 Lis, 2009 01:45   

Wiatrak w latach 50-tych ...przed generalnym remontem

wiatrak.jpg
Plik ściągnięto 316 raz(y) 47,81 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 06 Maj, 2010 18:32   Wiatrak

Pięknie by było, jak by się znowu obracał. Oczywiście żeby była jakaś kontrola nad tym.
Najlepiej żeby zamontowali w nim jakiś silnik elektryczny.
Ale by było fajnie :->
_________________

 
 
 
Brennus 

Wysłany: Pon 10 Maj, 2010 10:44   

wydaje mi sie ze to zdjecie jest po gruntownym remoncie....
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 16 Paź, 2010 13:19   

Jeszcze jedno zdjęcie z odwróconym Wiatrakiem ...fota z lat 70-tych

foto (275).jpg
Plik ściągnięto 145 raz(y) 83,07 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 14 Gru, 2010 15:36   

Zdjęcie zniszczonego Wiatraka

Wiatrak.jpg
Plik ściągnięto 84 raz(y) 68,86 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 15 Lut, 2011 16:06   

Wiatrak w 1943 roku

18.jpg
Plik ściągnięto 19163 raz(y) 122,2 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group