Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Szczepankowo - rodowy cmentarzyk
Autor Wiadomość
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 03 Mar, 2011 17:38   Szczepankowo - rodowy cmentarzyk

Jadąc do Dylewa nie mogłem oprzeć się pokusie sprawdzenia kępy drzew na pastwisku. Coś tam musiało być. Negocjacje z moją Gocha dość długo trwały, było gorąco, parno i w końcu w drodze powrotnej poszedłem. Przeczołgałem się pod elektrycznym pastuchem i ...
Potem wróciłem się do wioski, żeby zasięgnąć języka. "Rozkradli, zniszczyli a taki piękny pomnik był..."
Podobno jest to rodowy cmentarz właściciela majątku, ale nie wiedzieli jakiego. I tyle...

DSC_4140 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6513 raz(y) 143,14 KB

DSC_4138 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6513 raz(y) 146,58 KB

DSC_4135 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6513 raz(y) 148,78 KB

DSC_4134 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6513 raz(y) 149,4 KB

DSC_4133 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6513 raz(y) 147,54 KB

_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 03 Mar, 2011 17:44   Szczepankowo - rodowy cmentarzyk

cd. Omijając krowie łajna doszukałem się dwóch nagrobków skrytych pod gęstą roślinnością. Reszta wyglądała jak po bombardowaniu...

DSC_4137 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6507 raz(y) 149,64 KB

DSC_4136 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6507 raz(y) 149,75 KB

DSC_4141 [Marienburg].JPG
Plik ściągnięto 6507 raz(y) 148,45 KB

_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 04 Mar, 2011 00:00   

A tak - gwoli uściślenia -to o jakim Szczepankowie piszesz, Markisie?
Pytam, ponieważ rodzina (po kądzieli) mojego Śp. małżonka właśnie ze Szczepankowa się wywodzi. W "naszym" Szczepankowie żył od stuleci ród Szczepańskich, (prawdopodobnie miejscowość od tego nazwiska wzięła nazwę), z którego pochodziła babka mojego małżonka. Jednak cmentarz na którym chowano zmarłych znajdował się we wsi Prątnica, ponieważ tam właśnie był kosciół parafialny. Wspomniana przeze mnie wieś Szczepankowo należy dziś do gminy Lubawa powiat Iława.
Ostatnio zmieniony przez Grażyna Pią 04 Mar, 2011 00:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 04 Mar, 2011 11:16   

Jeśli dobrze zrozumiałam markisa, to pisze o Szczepankowie w gm. Grunwald, niedaleko Dylewa, stąd w dziale Ostróda i okolice.
A jeśli chodzi o ród, to wg różnych dokumentów Szczepankowo jako wieś i folwark, należały po kolei do: rodziny Cletzin (XIV w), potem do rycerza Dietricha von der Delaw, następnie w XVI w. do rodu Fincków i Paula Nase, potem również do krewnych Fincków - von Komplack. W XVIII w. posiadał je Wolf Erns von Kikoll, a następnie jego siostrzeniec Johann Sigismund von Drauschwitz, od którego odkupił je baron Simon Reinhold von Schoulz-Ascheraden w 1780r. On i jego rodzina władają Szczepankowem do 1830r. Do 1863 Szczepankowo zmienia właścicieli: Friedrich Schielke, Adolf von der Groeben, od którego właśnie w tym roku folwark i wieś odkupił Hans Bruemmer. I to jego rodzina miała to wszystko do 1945r. Być może to jest więc cmentarzyk tej rodziny?
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Pią 04 Mar, 2011 11:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 04 Mar, 2011 13:12   

Tak. To jest ta wieś, leżąca przy drodze Durąg -> Dylewo.
:shock: Linka, skąd to wszystko wiesz? Przez dwie godziny błądziłem w necie i nic sensownego na temat przeszłości tej wioski nie znalazłem. Bardzo dziękuję za wyczerpującą informację.
Pozdrawiam markis

Cmentarz-Szczepankowo [Marienburg].jpg
Plik ściągnięto 6441 raz(y) 104,54 KB

_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 04 Mar, 2011 14:42   

Wyczytałam w mądrych papierach :peace: niestety, na razie nic w nich na temat cmentarza nie znalazłam.
_________________
.............................................
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group