Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Wojna zaczęła się w Tczewie
Autor Wiadomość
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 13:56   

W tym roku nie zaplanowano inscenizacji bitwy o Mosty. Rozstawiono tylko posterunki przed Urzędem Miejskim i CWRDW oraz zorganizowano patrole po ulicach miasta.
Niespodzianką było zorganizowanie większej ilości sprzętu wojskowego niż rok temu.
http://www.tcz.pl/index.p...wyszli-na-ulice
Na początek zdjęcia z placu przed UM

DSCF7510.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 108,32 KB

DSCF7412.jpg
Plik ściągnięto 89 raz(y) 91,95 KB

DSCF7417.jpg
Plik ściągnięto 107 raz(y) 100,8 KB

DSCF7427.jpg
Plik ściągnięto 89 raz(y) 96,28 KB

DSCF7509.jpg
Plik ściągnięto 94 raz(y) 92,4 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Sob 28 Sie, 2010 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 14:07   

Posterunki przed Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie

DSCF7445.jpg
Plik ściągnięto 90 raz(y) 86,49 KB

DSCF7495.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 100,08 KB

DSCF7450.jpg
Plik ściągnięto 82 raz(y) 86,4 KB

DSCF7457.jpg
Plik ściągnięto 81 raz(y) 74,45 KB

DSCF7471.jpg
Plik ściągnięto 79 raz(y) 92,42 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 14:16   

Zorganizowano też szpital polowy ...dziedziniec CWRDW

DSCF7462.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 99,94 KB

DSCF7463.jpg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 106,02 KB

DSCF7464.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 55,99 KB

DSCF7465.jpg
Plik ściągnięto 70 raz(y) 91,75 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 17:57   

DSCF7510.jpg - co to ma być? Bo '39 to to nie jest na bank. Fajnie, że jest inicjatywa, no ale niech się chociaż ówczesnych realiów trzymają. :roll:
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 18:06   

duśka napisał/a:
DSCF7510.jpg - co to ma być? Bo '39 to to nie jest na bank. Fajnie, że jest inicjatywa, no ale niech się chociaż ówczesnych realiów trzymają. :roll:

Czy chodzi o ten pojazd?

Mnie też wydał się dziwny.

DSCF7415.jpg
Plik ściągnięto 91 raz(y) 83,56 KB

DSCF7421.jpg
Plik ściągnięto 91 raz(y) 102,56 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 18:09   

Całokształt tego lansiarskiego "stanowiska" 8-)
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 18:17   

Wrócę jeszcze do wątku wozów wojskowych - pojawiły się jeszcze takie ładne auta

DSCF7492.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 100,49 KB

DSCF7491.jpg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 116,4 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 28 Sie, 2010 18:31   

...i coś z humorem :mrgreen:
Granat baz zawleczki w towarzystwie min

DSCF7482.jpg
Plik ściągnięto 76 raz(y) 62,77 KB

DSCF7468.jpg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 72,81 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 29 Sie, 2010 23:20   

Masakra ogólna jednym słowem. Brakuje tam jeszcze słowian i wikingów :-| . Radziecki GAZ 67"czapajew" a zwłaszcza GAZ 69 pasują tam jak pięść do nosa , że o armatach ZIS-3 i D-44 nie wspomnę. Żal bierze jak się patrzy na ten festyn.
 
 
 
Mako 

Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 07:43   

Masakra i to po wielokroć masakra przebija z relacji (opisowej) zeta48. Starczyło by duśka poddała w wątpliwość zasadność wystawienia sprzętu pochodzącego z okresu po 1939 roku - woda na młyn! Byle czytali! - W ubiegłym roku w innym tonie i z sensem opisywałeś załączane fotografie (a te są naprawdę dobre).
Ale do rzeczy: zgodnie z wszelkimi komunikatami wydanymi przez organizatorów, przed budynkiem CWRDW stanęły posterunki graniczne z sierpnia 1939 roku (- to pierwsza z trzech części), na dziedzińcu zainscenizowano szpital polowy (druga, odrębna od pierwszej część spotkania z historią) natomiast przed UM (to jednak kawałek drogi od CWRDW!!!) stanęły sprzęty wojskowe różnych armii i z różnego czasu - dlatego nazwano tę część "wystawą sprzętu wojskowego". Dla porządku wspomnę: była to część trzecia, której w żaden sposób łączyć nie powinno się z pozostałymi a gdyby to uczynić - byłoby to przekłamanie!
I Ty zet48 dokonałeś takiego właśnie przekłamania "na życzenie" forumowiczów.
Masakra ogólna jednym słowem.

Ludzie, którzy tworzyli to widowisko (pomiędzy innymi ja) są mieszkańcami również z tych stron, również czytają to forum. Jeżeli nie sprawi Ci to kłopotu - odnieś się proszę do mojego wpisu. Chciałbym wiedzieć czy masz jakieś merytoryczne uwagi, którymi chciałbyś się jeszcze podzielić.
Ach! Byłbym zapomniał! Odnosząc się do fotografii "z humorem", uprzejmie wyjaśniam: widzami były również (jak nie przede wszystkim) dzieci - to dla nich wyłożone zostały takie przedmioty i cieszyły się takim zainteresowaniem, że nie sposób by zet48 tego nie zauważył! Jeżeli nie - proszę przyjąć to wyjaśnienie. Zadaniem grupy nie jest rekonstrukcja widowisk ale inscenizowanie prawdopodobnych zdarzeń z historii, których głównym celem jest działalność edukacyjna.
Mam nadzieję, że i zet48 się czegoś nauczył...

Załączam oficjalny plakat informujący o imprezie.
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 08:30   

Z doświadczenia wiem, że dzieci nie są w stanie odróżnić żołnierza Wermachtu od żołnierza AK - kugel świadkiem (rajd 2008 ;-) ), więc po co tak mieszać jeszcze w tej historycznej edukacji i dokładać do pieca i robić rekonstrukcyjną popelinę? Jestem przeciwniczką takiego historycznego misz-maszu jeśli event jest poświęcony rozpoczęciu II WŚ to niech to będą tylko formacje z tego okresu i niech dzieciaki uczą się właściwie. A do lansu pt. "kto ma bardziej autentyczny mundur", czy "a takiego japońca jeszcze nie widzieliście" są Darłowa, Borne i inne zloty militarne.

Tyle mojego w temacie. Pozdrawiam zapewne kolegę po fachu :->
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 08:47   

W całej rozciągłości popieram zdanie przedmówczyni. Wrzucanie wszystkiego do jednego wora nie służy dobrze ukazywaniu historii. Lepiej jest się skupić na jednym wydarzeniu i przedstawić je w sposób niemalże perfekcyjny niż ciągnąć milion srok za ogon i walić chałturę pośród ,powiedzmy sobie szczerze ,w znacznej mierze mało wyedukowanego historycznie społeczeństwa. Pozdrawiam także kolegę chyba po fachu ;-)
 
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 08:48   

zet48 napisał/a:
W tym roku nie zaplanowano inscenizacji bitwy o Mosty.
Zapewne wojsko nie wyraziło zgody na udział, w ubiegłym roku żołnierze Wehrmachtu strzelali z rkmD (rosyjski) a mosty "zbombardowały" dwa migi 29 z 41 elt. Wiadomo paliwo i środki pozoracji kosztują.
Ostatnio zmieniony przez stanisławn Wto 31 Sie, 2010 08:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 09:50   

Mako napisał/a:
Masakra i to po wielokroć masakra przebija z relacji (opisowej) zeta48. Starczyło by duśka poddała w wątpliwość zasadność wystawienia sprzętu pochodzącego z okresu po 1939 roku - woda na młyn! Byle czytali! - W ubiegłym roku w innym tonie i z sensem opisywałeś załączane fotografie (a te są naprawdę dobre).

Przyznaje że w tym roku nie widziałem plakatu informacyjnego. Wróciłem do Tczewa tylko na godzinę 28 sierpnia aby zrobić kilka zdjęć. Nie wiedziałem o wystawie sprzętu wojskowego, dlatego połączyłem wszystko razem. Pod Urzędem Miejskim była ekipa z tczewskiej telewizji TETKA ...na pytania pani redaktor "jak podoba sie inscenizacja posterunków granicznych?" niektórzy mieszkańcy odpowiadali że najbardziej podoba się "odwzorowany przed UM polski poligon wojskowy ...zupełnie jak przed wojną".
Mako napisał/a:
Ach! Byłbym zapomniał! Odnosząc się do fotografii "z humorem", uprzejmie wyjaśniam: widzami były również (jak nie przede wszystkim) dzieci - to dla nich wyłożone zostały takie przedmioty i cieszyły się takim zainteresowaniem, że nie sposób by zet48 tego nie zauważył! Jeżeli nie - proszę przyjąć to wyjaśnienie.

Wiem że było to wyłącznie dla dzieci i rozumiem to. Nie należy się obrażać za dowcip bo to właśnie dziecko zauważyło granat bez zawleczki mówiąc do swojej mamy (lub siostry) "uważaj zaraz wybuchnie".
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Mako 

Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 14:38   

Miło słyszeć dobre słowo. Dziękuję za pozdrowienia. Spieszę równocześnie z wyjaśnieniem: nie obruszam się, bynajmniej. ;-) Trudno jest mi jednak pozostawić sprawę niewyjaśnioną. Zacznę zatem od wspominek...
A wspomnijcie ubiegłoroczne wpisy traktujące o "posterunkach" - było fajnie ale jeżeli w przyszłym roku będzie tak samo to będzie nuda. Wzięliśmy to pod rozwagę organizując tegoroczne instalacje. Niezmiennymi musiały pozostać posterunki - przecież o to chodziło - wspomnienie tego trudnego czasu, zainteresowanie ludzi historią, przypomnienie.
Cóż można było zrobić? Jako grupa dorobiliśmy się szpitala polowego, nasi członkowie pozyskali nowe sprzęty militarne... Postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i zaprezentować coś nowego widzom i przechodniom. Zwracam tu uwagę (ponownie), że wystawa sprzętu zlokalizowana była pod UM natomiast "posterunki" przed CWRDW. Z uwagi na odległość dzielącą obie instalacje prędzej bym się spodziewał połączenia "przejścia granicznego" z odbywającą się w tym czasie na terenie CWRDW wystawą i koncertem ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego!!!
Nie wspomnieliśmy dotąd o wystawie fotografii. Zaprezentowaliśmy fotografie z archiwów domowych, ze starych albumów by pokazać w jak wielu (różnych) mundurach służyli nasi przodkowie - mieszkańcy tego regionu. Wiele osób zatrzymywało się przy tych tablicach, wielu było zainteresowanych zawiłymi losami tych co za Polskę i o Polskę walczyli (choć niejednokrotnie przywdziać musieli mundur wroga).
Wracając do tematu - były to odrębne zdarzenia - gdyby było inaczej przyjąłbym z pokorą stwierdzenie, że to lansiarska chałtura. Stąd pytanie: czy którakolwiek z trzech części zasłużyła na taki komentarz..?
Bałwochwalczo stwierdzę, że nie!
Niemniej, nie mnie to oceniać, stąd prośba do forumowiczów: wskażcie co było źle, co dobre co można powtórzyć czego nie i czy w ogóle...
Może w ten sposób zadowolimy najbardziej wybrednych..? 8-)
Tegoroczne zdarzenie było już trzecim - zainicjowane przez SGO "Pomorze" - od roku 2008 W CAŁOŚCI przygotowane przez członków stowarzyszenia NIEODPŁATNIE. Miasto / CWRDW dbało o sprawy organizacyjne oraz gwarantowało fundusze niezbędne do realizacji widowisk ("eksploatacyjne"). Ten sam schemat organizacyjny funkcjonował w przypadku ubiegłorocznej inscenizacji na Bulwarze Nadwiślańskim! Pracując za dobre słowo oczekuje się takowej zapłaty. Cóż powiedzieć kolegom, którzy zrażeni wypowiedziami malkontentów pytają czy warto było poświęcić czas i pieniądze na dojazd oraz użyte materiały? Jak to w dużej grupie bywa i nasze odczucia bywają skrajnie różne...
W tym roku brak środków zaważył na decyzji miasta w zakresie powtórzenia widowiska. Tak bywa - żałujemy.
Dbamy o dobre stosunki z miastem bo to "nasze" miasto. Mamy nadzieję, że dobrze wpisujemy się i jesteśmy pozytywnie postrzegani w kalendarzu imprez przez mieszkańców Tczewa. Na dzień dzisiejszy nic w tym zakresie nie planujemy zmieniać, chcemy tu wrosnąć i uatrakcyjniać region poprzez różne inicjatywy z naszym udziałem.
Podpowiedzcie zatem: cóż można zmienić? Co bardziej zaciekawi? Co nie będzie lansem podszytym chałturą?

Ps. Chałtura - to pozbawione ambicji dzieło zrealizowane celem uzyskania szybkiej korzyści finansowej. Kuglow, czy po lekturze tego wpisu nadal uważasz, że to adekwatna ocena podsumowująca naszą pracę? ;-)
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 14:56   

Mi się podobały wszystkie trzy części. I właśnie - doszedł szpital polowy i różne rodzaje broni przy UM.
Zrobiłem wiele fotek, a dzieciaki miały wielką frajdę, szczególnie mogąc operować działem przeciwlotniczym.
Tak mogło by być co roku. Ale i jest fakt, że brakowało tego widowiska przy moście. Szkoda.
Pozdrawiam
_________________

 
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 16:18   

Mako napisał/a:
Chałtura - to pozbawione ambicji dzieło zrealizowane celem uzyskania szybkiej korzyści finansowej. Kuglow, czy po lekturze tego wpisu nadal uważasz, że to adekwatna ocena podsumowująca naszą pracę?
Mako , w żadnym stopniu nie chciałem Cię urazić , ale zrozum , że to co wydaje się być dla Ciebie oczywiste niekoniecznie jest oczywiste dla innych. Ja rozumiem , że Ty wiesz , iż w 1939 roku nie było armaty D-44 i powojennego GAZ-a , ale inni mogą tego nie wiedzieć. Przecież mundury berlingowców były tak podobne do wrześniowych. Czy rozumiesz co chcę powiedzieć ?? Jeżeli robicie imprezę tematyczną , to starajcie się pokazywać to co jest z tym związane , nieważne czy to się dzieje przed UM czy przy CWRDW. Nie neguję tego , że włożyliście dużo pracy , ale zamiast rozmywać się na różne okresy , mogliście perfekcyjnie pokazać wrzesień 39. Tyle ode mnie w temacie.

PS. Użycie słowa chałtura miało na celu uzmysłowienie problemu i nie miało być obraźliwe.
 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 17:55   

Przyznam że bardzo podobała mi się tegoroczna inscenizacja, wystawa fotografii również. Gdybym wiedział przyniósłbym zdjęcia moich bliskich z rodzinnego albumu.
Nie chce nikogo urazić ale nawet na plakacie nie było informacji że wystawa sprzętu zlokalizowana będzie pod UM natomiast "posterunki" przed CWRDW ...więc moją niewiedze i błąd w pierwszym poście można wybaczyć. W tej kwestii myliłem się nie tylko ja - inni mieszkańcy również.
Wiadomo było już rok temu że koszt inscenizacji bitwy o Mosty jest wysoki, dlatego już rok temu pojawiła się informacja o tym że "bitwa" będzie organizowana co dwa może trzy lata - rozumiemy to.
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Kristoph 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 18:11   

A ja jeszcze dołożę parę fotek. Pojazd opancerzony był bardzo ciekawy.
Był on rok i dwa lata temu, ale dopiero w tym roku z ciekawości podeszłem bliżej i na moją prośbę otwarto go. :ok:

Foto 1.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 87,34 KB

Foto 2.jpg
Plik ściągnięto 97 raz(y) 100,27 KB

Foto 3.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 93,8 KB

Foto 4.jpg
Plik ściągnięto 98 raz(y) 90,73 KB

_________________

 
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 03 Wrz, 2010 17:49   

Materiał filmowy Tczewskiej telewizji ...film sporo wyjaśnia
http://www.tcz.pl/index.p...a-sie-w-Tczewie
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 27 Mar, 2011 19:52   

W NAC-u jest fotka zasieków przy moście oraz to:
http://www.audiovis.nac.g...507c8646778fb0/
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Nie 27 Mar, 2011 20:19   

svistak napisał/a:
W NAC-u jest fotka zasieków przy moście oraz to:
http://www.audiovis.nac.g...507c8646778fb0/

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group