Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Koniecwałd - stary dom
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 31 Lip, 2007 18:53   Koniecwałd - stary dom

Koniecwałd nr 19 - ciekawy, stary dom i przepiękne drzwi...

koniecwałd 1.jpg
Plik ściągnięto 14061 raz(y) 75,6 KB

koniecwałd 2.jpg
Plik ściągnięto 14061 raz(y) 88,33 KB

koniecwałd 3.jpg
Plik ściągnięto 14061 raz(y) 76,22 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 31 Lip, 2007 19:00   

Nie wygląda na opuszczony :-P :lol:
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Wto 31 Lip, 2007 19:04   

Azaziz napisał/a:
Nie wygląda na opuszczony


W tym przypadku jest pół na pół.

Jak oglądałem fotki to co raz inną fotką miałem inne przemyślenia czy jest zamieszkany czy opuszczony.
_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 31 Lip, 2007 19:17   

od przodu wygląda na opuszczony i już chciałem się mu bliżej przyjrzeć, ale od tyłu stały rowery, buty, a z komina leciał dym... szkoda... :mrgreen:
_________________

 
 
sztumianka 

Wysłany: Wto 31 Lip, 2007 21:50   

efektownie

widac że remotów było niewiele stad tez zachowały sie te drzwi. Anie tak jak ludzie na wsi lubia wymieniac stare drzwi na nowe plastikowe najlepiej lub imitujace drewno i to w tak starych domach :P
 
 
gaja35 


Wysłany: Sob 24 Lis, 2007 15:27   

Witam jeśli chodzi o ten budynek, to ja znam historię tego obiektu. Otóż jest to budynek starej plebanii, tak stał tam kiedyś i kościół, i nawet budynek w którym przechowywano zwłoki przed pochówkiem, do tego wszystkiego zaraz za budynkiem, w kępie drzew i krzewów znajduje się stary cmentarz. Budynek znajduje sie obecnie w prywatnych rękach, miesza tam pan Roman Kowal (nie wiem w jaki sposób dom trafił w ręce jego rodziny, ale pewnie następnym razem sie dowiem), to on bardzo chętnie udzielił mi wszelkich informacji na temat historii tego miejsca. Prawdopodobnie do końca wojny stał tam kościół który następnie, cegła po cegle został przeniesiony do Dąbrówki Malborskiej. Pewien mieszkaniec Koniecwałdu ma na ten temat dokumenty, obiecano mi ze będę mogła w nich pogrzebać i zrobić kilka fotek. Dowiedziałam sie tego wszystkiego szukając swych korzeni, okazało się że moja praprababcia została tam pochowana w 1945 roku jako jedna z 3 ostatnich osób. Na tym cmentarzu jest wiele dobrze zachowanych nagrobków, o kilka grobów ktoś dba nadal (jestem jedną z tych osób).
Pozwolę sobie zamieścić kilka zdjęć, przepraszam za jakość ale fotograf ze mnie kiepski.
Będę wdzięczna za wszelkie informacje na temat jaki poruszyłam, czy fakty podane przez pana Kowala są prawdziwe czy tylko prawdopodobne, ja ze swej strony obiecuję że jeśli będę miała dostęp do wyżej wymienionych dokumentów to na pewno się z wami podzielę.

AAAA0069.JPG
Plik ściągnięto 13804 raz(y) 65,1 KB

AAAA0067.JPG
a to dobrze zachowane nagrobki
Plik ściągnięto 13804 raz(y) 68,14 KB

AAAA0065.JPG
to grobek dziecięcy, jak widać również odwiedzany
Plik ściągnięto 13804 raz(y) 76,88 KB

AAAA0055.JPG
to dwa zadbane groby, rodziny Świętych mieszkającej nadal w wiosce, oraz mojej babci
Plik ściągnięto 13804 raz(y) 59,9 KB

AAAA0052.JPG
to widok od strony drogi wiodącej z wioski, widoczna również kępa drzew i krzewów
Plik ściągnięto 13804 raz(y) 79,78 KB

_________________
Jestem jaka jestem...
 
 
gaja35 


Wysłany: Sob 24 Lis, 2007 15:31   

pozostałe zdjęcia

AAAA0077.JPG
tu według historii pana Kowala stał kościół, między tymi wielkimi drzewami
Plik ściągnięto 13798 raz(y) 80,76 KB

AAAA0076.JPG
ten krzyż widoczny jest w drogi Koniecwałd-Gronajny, za nim w kępie drzew cmentarz
Plik ściągnięto 13798 raz(y) 68,97 KB

AAAA0073.JPG
tu była brama wejściowa, widoczna pozostałość po słupku podtrzymującym bramę, obok w gąszczu jest również doskonale zachowany metalowy "imak" do którego zapinano bramę na hak
Plik ściągnięto 13798 raz(y) 78,59 KB

_________________
Jestem jaka jestem...
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 24 Lis, 2007 15:56   

Wielkie dzięki za te bardzo ciekawe informacje :-D
_________________
.............................................
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pon 26 Lis, 2007 17:25   

Parafia w Koniecwałdzie powstała w 1284 r. Kościół postawiony zaraz po erygowaniu parafii spłonął w 1401 roku. Kolejny kościół pełnił swoją funkcję do wojen szwedzkich. Już w 1647 r. był w całości zniszczony."dach przeciekał, ołtarze, okna i podłoga były zdewastowane". Parafia została włączona do parafii sztumskiej, a następnie do gościszewskiej. Ruiny kościoła były jeszcze widoczne w 1802 roku.

Więcej na ten temat: J. Wiśniewski, Kościoły i parafie na terenie byłej diecezji pomezańskiej 1243 - 1821, Elbląg 1999.

W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego znalazł sie nastepujacy fragment:
Pewien człowiek wykradł z kościoła (Koniecwałd) puszkę z Najświętszym Sakramentem i ukrywał się z nią w lasku kacerskim koło Malborka. Tam został wytropiony przez dziewki i zaprowadzony do ratusza przed oblicze sądu. Na ratuszu schował szybko puszkę pod wielka wagą, gdzie pechowo dla złoczyńcy została ona szybko odkryta. Po tym wydarzeniu Najświętszy Sakrament został w uroczystej procesji przeniesiony do kościoła, a zbrodniarza ukarano śmiercią.
 
 
gaja35 


Wysłany: Pon 26 Lis, 2007 18:34   

No proszę tak jak przypuszczałam nie wszystkie historie opowiadane przez zamieszkałych tam ludzi są prawdziwe, nie wiem dlaczego krąży tam historia kościoła przeniesionego "cegła po cegle" do Dąbrówki, więcej ludzi, z tych starszych opowiada tę historię. Może jakieś części tego starego kościoła zostały wykorzystane do budowy drugiego, pojęcia nie mam, ale może ktoś dotrze do tych wiadomości. Pozdrawiam i dziękuję za informację.
_________________
Jestem jaka jestem...
 
 
Misia2123 

Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 12:40   

Hagedorn, Jakim prawem ktoś bez czyjegos pozwolenia umieszcza jego dom i a przedewszystkim nazwisko bez zgody tej osoby.Ta osoba która to zrobiła odpowie za to
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 15:30   

Dom, zwłaszcza zabytkowy, historyczny - jego wizerunek jest własnością publiczną, nie trzeba pytać nikogo o zgodę na fotografowanie. Do środka nikogo nie trzeba wpuszczać, więc o co ten dym? I dlaczego pretensje do Haga?
_________________
.............................................
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 15:31   

Misia2123 napisał/a:
Jakim prawem ktoś bez czyjegos pozwolenia umieszcza jego dom i a przedewszystkim nazwisko bez zgody tej osoby

o jakim nazwisku mowa, bo nie widzę w tym wątku żadnego?
i czy jest jakiś przepis, który zabrania fotografowania domów z drogi publicznej?
zwłaszcza tych zabytkowych, o ciekawej architekturze?
_________________

 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 20:12   

Witaj Misia2123 na naszym forum i wielce dziękuję za odświeżenie starego wątku z 2007r. Stary jestem i leniwy jak mój kocur (Czorcik) i nie mam siły na przeglądanie starych tematów. Marienburg.pl Strona Główna » Okolice bliższe i dalsze » Powiśle, Żuławy - Pomezania, Pogezania » Sztum i okolice » Powiat» Koniecwałd - stary dom
Ciekawy temat, Pan Roman Kowal jest osobą przyjazną, prawdopodobnie znakomitym gawędziarzem i mieszka w tak osobliwym miejscu. Mam nadzieję, że może kiedyś jak tam dotrę i będzie tak samo sympatyczny jak to wynika z postów na tym forum. Na koniec wielka prośba – oby nie wymienił starych drzwi na nowe plastikowe. To nie koniec. Jeżeli tam zaglądasz, to zadbaj o cmentarz. Plisssssssss
Pozdrawiam serdecznie Markis
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 20:59   

Markisie - nie można było napisać lepiej :-)
_________________
.............................................
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 22:48   

_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 23:10   

Linka napisał/a:
Markisie - nie można było napisać lepiej
Mistrzostwo świata Markisie !!! :clap: :ok: :piwo:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group