Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Pastwa - kościół
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 19 Paź, 2008 17:37   Pastwa - kościół

ciekawa, nietypowa bryła kościoła, wygląda jak przerobiony na kościół mennonicki/protestancki dom modlitwy...

pastwa 1.jpg
Plik ściągnięto 14455 raz(y) 61,42 KB

pastwa 2.jpg
Plik ściągnięto 14455 raz(y) 66,29 KB

_________________

 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 21:15   Pastwa 2

Kaplica/kościół przedwojenne

PAST-02m.jpg
Plik ściągnięto 14393 raz(y) 57,21 KB

 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 21:29   

Rzeczywiście bardzo oryginalny. Czy coś macie o jego historii?
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
lukaszmbnp 
alchemik


Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 14:33   

Patriotyczna przeszłość nadaje historii parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie charakterystyczny rys polskości, w latach międzywojennych polskiej reduty na żuławskim brzegu Wisły.
W 1939 roku wielu Polaków zapłaciło życiem w Lesie Szpęgawskim za słowiańskie dziedzictwo ojców. W 1945 roku inni Żuławianie, których dziedzictwem była ojczyzna Martina Lutra, przeżyli dramat przesiedleń. Dzisiejsza społeczność parafii janowskiej pamięta o przeszłości, ale niewielu jest już świadków tamtych lat. Tylko świątynie znaczą żuławskie pola trwałym przywiązaniem mieszkańców do Kościoła.
Erygowana w 1872 roku wspólnota parafialna w Janowie w nieprzyjaznych czasach I wojny światowej w 1916 roku wzniosła w pobliskiej Pastwie niewielki kościółek, raczej kaplicę wkomponowaną w zespół duszpasterski, poświęcony już w roku budowy. Utrzymany w neogotyckiej stylistyce jest romantyczną kompozycją brył obejmujących niewielką salę z absydą, otwartą na nawę pełniącą funkcję klasy do nauki religii. Na piętrze mieściły się niegdyś pomieszczenia mieszkalne dla przyjeżdżającego tu księdza.
Kościół filialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pastwie w niedziele, święta i dni eucharystyczne gromadzi wiernych na Mszy Świętej. W latach, kiedy katecheza realizowana była w salach katechetycznych stanowił centrum życia duchowego. Dziś proboszcz ks. Jerzy Wilkosz, tutaj wnosi posługę duszpasterską w społeczność żuławskiej wioski otwierając ludzkie serca na miłość Najświętszego Serca Pana Naszego…
za:http://diecezjaelblaska.ikonastudio.pl/srodmiescie/pastwa.html
Ostatnio zmieniony przez lukaszmbnp Sob 03 Sty, 2009 14:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
_Maja_ 

Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 15:08   

Mieszkaniec Pastwy, którego "dorwałam" po zakończeniu mszy w pewną listopadową niedzielę, gdy szukałam w Pastwie pozostałości po cmentarzu mennonickim (na marginesie podam, że takowy już nie istnieje, teren stosunkowo niedawno uprzątnięto, obecnie znajduje się tam gospodarstwo), poinformował mnie, że kościół powstał na bazie wcześniejszego mennonickiego Domu Modlitwy. Wg wspomnianego Pana obejmował on zakres dzisiejszej kruchty z zakrystią, oraz część sali modlitewnej (tak do połowy), drugą, dalszą część, w jego relacji zajmować mieli ewangelicy. Na ile to prawda - nie wiem, faktem jest, iż w Pastwie Dom Modlitwy rzeczywiście się znajdował, a logicznym się wydaje, iż przejęli go katolicy.
 
 
 
lukaszmbnp 
alchemik


Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 15:14   

Ale w "Kościołach Diecezji Elbląskiej" pisza iż "katolicy wznieśli kościół"...
_________________
Ego sum via et veritas et vita...
 
 
 
_Maja_ 

Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 15:17   

No to ja się poddaję, bo może plotki rozsiewam :idont: :->
 
 
 
lukaszmbnp 
alchemik


Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 15:20   

nie :-P może tamtejszy proboszcz wie coś więcej na ten temat?
_________________
Ego sum via et veritas et vita...
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 15:34   

lukaszmbnp napisał/a:
...... Erygowana w 1872 roku wspólnota parafialna w Janowie w nieprzyjaznych czasach I wojny światowej w 1916 roku wzniosła w pobliskiej Pastwie niewielki kościółek, raczej kaplicę wkomponowaną w zespół duszpasterski, poświęcony już w roku budowy. Utrzymany w neogotyckiej stylistyce jest romantyczną kompozycją brył obejmujących niewielką salę z absydą, otwartą na nawę pełniącą funkcję klasy do nauki religii. Na piętrze mieściły się niegdyś pomieszczenia mieszkalne dla przyjeżdżającego tu księdza. ......

W tym podniosłym tekście znalazł się chyba jeden poważny błąd - kościół w Pastwie wzniesiony został jako świątynia ewangelicka i taką funkcję pełnił do 1945 roku. Na to wskazywać może kształt architektoniczny tej świątyni. Była ona przeciwwagą dla katolickiego kościoła w pobliskim Janowie, który od plebiscytu należał do II Rzeczpospolitej.
I kilka moich zdjęć.
I masz maju rację w swoim poście, tylko, że mennonici, mogli w nim korzystać z jednej z sal (ale to tylko przypuszczenie).

Pastwa kościół a.jpg
Plik ściągnięto 14345 raz(y) 100,99 KB

Pastwa kościół b.jpg
Plik ściągnięto 14345 raz(y) 99,47 KB

Pastwa kościół c.jpg
Plik ściągnięto 14345 raz(y) 113,4 KB

Pastwa kościół d.jpg
Plik ściągnięto 14345 raz(y) 42,5 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 03 Sty, 2009 15:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 15:40   

A teraz się zastanowiłem patrząc na krzyż z dachu - ewangelicy takiej symboliki nie stosowali. Może to był bettenhaus a nie zbór ewangelicki. Róża jest jednym z ulubionych motywów Mennonitów.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
lukaszmbnp 
alchemik


Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 16:24   

Myślę,że najpewniej było by jednak dotrzec do tamtejszego proboszcza (ma pewnie jakieś wiadomości). No i ta książka była chyba robiona pod redakcją jakiegoś historyka, pojęcia nie mam :oops:
_________________
Ego sum via et veritas et vita...
 
 
 
_Maja_ 

Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 16:41   

A propos proboszcza - "dorwała" również jego, okazało się jednak, że parafię przejął kilka tygodni/miesięcy wcześniej i niewiele (by nie powiedzieć nic) wie na temat kościoła...
 
 
 
lukaszmbnp 
alchemik


Wysłany: Nie 04 Sty, 2009 08:43   

ale jakąś dokumentacje ma (przejął ją) na pewno... księgi parafialne musi prowadzic i stan kościoła i jego pochodzenie gdzieś musi byc ujęte oficjalnie...
_________________
Ego sum via et veritas et vita...
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 04 Sty, 2009 09:39   

_Maja_ napisał/a:
Mieszkaniec Pastwy, którego "dorwałam" po zakończeniu mszy w pewną listopadową niedzielę, gdy szukałam w Pastwie pozostałości po cmentarzu mennonickim (na marginesie podam, że takowy już nie istnieje, teren stosunkowo niedawno uprzątnięto, obecnie znajduje się tam gospodarstwo), poinformował mnie, że kościół powstał na bazie wcześniejszego mennonickiego Domu Modlitwy. Wg wspomnianego Pana obejmował on zakres dzisiejszej kruchty z zakrystią, oraz część sali modlitewnej (tak do połowy), drugą, dalszą część, w jego relacji zajmować mieli ewangelicy. Na ile to prawda - nie wiem, faktem jest, iż w Pastwie Dom Modlitwy rzeczywiście się znajdował, a logicznym się wydaje, iż przejęli go katolicy.


Jak dla mnie zbyt bogata forma architektoniczna jak na koniec XIX wieku i bettenhaus.
 
 
lukaszmbnp 
alchemik


Wysłany: Nie 04 Sty, 2009 10:20   

Skłaniałbym się również ku ewangelikom... ale datacja kościoła jest w 1872 roku?
_________________
Ego sum via et veritas et vita...
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009 10:32   

lukaszmbnp napisał/a:
datacja kościoła jest w 1872 roku?

W Pastwie 1916
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Nie 04 Sty, 2009 10:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Piotr_J 

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2011 16:02   

Cytat:
szukałam w Pastwie pozostałości po cmentarzu mennonickim (na marginesie podam, że takowy już nie istnieje, teren stosunkowo niedawno uprzątnięto, obecnie znajduje się tam gospodarstwo)


Poszukuję wszelkich informacji o tym cmentarzu. Jest już dodany do naszej zbiorczej mapy, mam jego lokalizację (obecnie stoi na jego terenie blaszana hala warsztatu naprawy maszyn rolniczych), ale nie mam żadnych informacji.

Mapa jest tutaj:
http://kwidzynopedia.pl/i...goria:Cmentarze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group