Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Staw. Plany budowy 21 elektrowni wiatrowych
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Maj, 2007 06:12   Nowy Staw. Plany budowy 21 elektrowni wiatrowych

źródło: http://malbork.naszemiast...nia/726148.html

Cytat:
Nowy Staw. Plany budowy 21 elektrowni wiatrowych

Miasto i gmina Nowy Staw przystępuje do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego części wsi Brzózki, Stawiec, Kącik, Pręgowo Żuławskie i Trępnowy. Plan obejmie powierzchnię 1330 hektarów. Na tej przestrzeni ma stanąć 21 elektrowni wiatrowych.

Gminy w powiecie malborskim są bombardowane ofertami stawiania elektrowni wiatrowych przez firmy polskie i zagraniczne. Zainteresowanie wynika z badań uwiatrowienia tutejszych terenów. Analiza siły wiatru wykazała, że tereny nadmorskie znajdują się w pierwszej, najsilniejszej strefie. Gminy w powiecie malborskim leżą w drugiej strefie uwiatrowienia.

Spośród potencjalnych inwestorów największą aktywność w powiecie malborskim wykazuje polska spółka - Polish Energy Partners. Na terenie gminy Nowy Staw wiatraki chce stawiać firma Dipol, zależna od PEP.

- Zgłaszało się do naszego magistratu wiele firm. Było ich chyba sześć - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Wiatraki postawi u nas firma Dipol. Sprawdziłem ją, by się upewnić, że są rzetelni.

Inwestor ma już podpisane umowy dzierżawy ziemi z właścicielami gruntów.

- Zainteresowanych było wielu rolników, bo to dla nich roczny dochód rzędu kilkunastu tysięcy złotych - twierdzi Szałach.

Gmina także na tym zarobi, bo do jej kasy trafi podatek od każdego postawionego wiatraka.

Firma Dipol sporządziła analizę zasadności wykonania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Założono w niej, że planowane elektrownie mogą oddziaływać ponadnormatywnym hałasem w promieniu 400 metrów. Z analizy wynika, że w obszarze domniemanego oddziaływania 21 elektrowni w "zespole Brzózki" i "zespole Stawiec" nie występuje zabudowa przeznaczona na pobyt ludzi.
Przy tworzeniu MPZP czynny udział mają brać gminy Nowy Dwór Gdański i Lichnowy, bo ich tereny leżą w sąsiedztwie planowanych farm wiatrowych.

Elektrownie mają też stanąć w gm. Miłoradz. 11 maja miłoradzcy radni wybierają się do gminy Puck (gdzie już pracują wiatraki), by porozmawiać z tamtejszymi samorządowcami o zaletach i wadach takiej inwestycji.
(js) - Dziennik Bałtycki
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 15 Wrz, 2009 14:39   

http://www.portalpomorza.pl/aktualnosci/1/10294
Cytat:
Ferma niemieckich wiatraków w żuławskim krajobrazie

NOWY STAW. Elektrownie na wiatr niemieckiej firmy RWE mają stanąć w Brzózkach i Stawcu. Radni zgodzili się na zmianę w planach zagospodarowania przestrzennego. Liczą na kasę z tej inwestycji. Zmieni się krajobraz żuławski.


Gmina Nowy Staw pod koniec przyszłego roku stanie się fermą wiatrakową. Nowostawscy radni zmienili w tym celu studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego.

Pierwszych 19 wiatraków ma stanąć w Brzózkach i Stawcu na gruntach prywatnych. Niemiecka firma RWE będzie płacić właścicielom każdego roku za dzierżawę. Ale to nie wszystko, bowiem do budżetu nowostawskiego samorządu ma wpłynąć niebagatelna kwota 1,9 mln zł podatku od nieruchomości, po 100 tys. zł za każdą elektrownię.
Aby fermy wiatrowe mogły stanąć na tym terenie, radni na najbliższej sesji zagłosują nad zmianą planu miejscowego dla obszarów Brzózki i Stawiec. Potem to już kwestia czasu.
- Na wiosnę 2010 roku niemiecka firma RWE zacznie prace przygotowawcze do budowy dróg dojazdowych do elektrowni – mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu. - Jesienią chcą montować wiatraki. Firma podpisała już konieczne umowy na odbiór prądu.
Docelowo na terenie gminy ma stanąć aż 75 wiatraków, jest więc szansa, że kasa nowostawskiego samorządu wzbogaci się czterokrotnie.
To jest wielka szansa dla takiej gminy, jak Nowy Staw, która nie ma innych możliwości zarobienia pieniędzy – twierdzi burmistrz Szałach.

Autor: (iko) Źródło: Gazeta Malborska
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 07:43   

Wcale mnie to nie cieszy...
Do niemieckiego krajobrazu brakuje mi widoku na te wiatraki przez okno w samochodzie jadącym autostradą.
Dobrze, że latem widok na nie zasłoni mi dąb i lipa. Niestety zimą będę musiał patrzeć na te monstra :nook:
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
misiumac 

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 14:44   

Dużo mówi się teraz na temat elektrowni wiatrowych nie tylko w gm. Nowy Staw ale też w innych gminach powiatu Malborskiego. Przykładem jest gmina Lichnowy, gdzie były rozmowy pomiędzy przedstawicielami hiszpańskiej firmy a Wójtem. Zostały tam również umieszczone maszty pomiarowe. W planach jest również Miłoradz. A teraz małe podsumowanie: W Lichnowach zaplanowano 25, w Miłoradzu też ok. 25. 25+25=50 wiatraków. Teraz dodajmy AŻ 75 WIATRAKÓW które mają stanąć na terenie gminy Nowy Staw, czyli 50+75=125 wiatraków! Można powiedzieć że powiat Malborski stanie się jedną, wielką farmą wiatrową, i słusznie. Od razu zmienią się widoki, wiem oczywiście że wiatraki mają również swoje wady ale... by najmniej ja nie mogę oprzeć się ich pięknu :mrgreen: Pozdrawiam :-D
_________________
Zwolennik energii wiatrowej...
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 15:39   

I jeszcze żeby nam prąd staniał ! :-D
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 15:40   

Cytat:
I jeszcze żeby nam prąd staniał !
Taaaa... Nie liczyłbym na to
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Irasisko 


Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 15:49   

misiumac napisał/a:
W Lichnowach zaplanowano 25, w Miłoradzu też ok. 25. 25+25=50 wiatraków. Teraz dodajmy AŻ 75 WIATRAKÓW które mają stanąć na terenie gminy Nowy Staw, czyli 50+75=125 wiatraków


nie liczyłbym na to bo:
125 wiatraków x 2MW każdy = 250 MW mocy którą trzeba gdzieś wpuścić w sieć.... A niestety z tym jest kiepsko
_________________
"Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" Lew Tołstoj
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 15:55   

125 to trochę sporawo :hahaha:
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 16:25   

I cóż oni (energetycy) z tym dobrobytem poczną? Dziś czytam na Onecie i w prasie, że Unia chce zabronić: telewizorów kineskopowych, małych lodówek, zamrażarek pralek, które nie maja funkcji prania na zimno, czajników elektrycznych i zmywarek. No to na co ten prund? :idea:
 
 
pszemot 
taurus


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 17:30   

Grażyna napisał/a:
I cóż oni (energetycy) z tym dobrobytem poczną?

są dwie możliwości:
- oszaleją z radości i rzucą pracę
- będą każdemu dawać po wiaderku fazy gratis , a rolnikom po worku (zależy od posiadanych "ha")
_________________
Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to co ma dla nas.
W. S. Reymont
 
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 18:29   

Elektrownie wiatrowe nigdy nie zaspokoją zapotrzebowania na prąd w takim stopniu jak byśmy sobie życzyli.
Np. w Kalifornii zbudowano ich tysiące na pustyni, fachowcy twierdzą, że nie ma takiej możliwości, żeby zaspokoić zapotrzebowanie choćby całą pustynie obudował wiatrakami, zapotrzebowanie dotyczy tylko gospodarsta domowych, głownym problemem są zakłady i fabryki, których żadne wiatraki nie zaspokoją.
Wg. mnie i moich wieloletnich obserwaci dotyczących tego zjawiska to bzdura, taka sama jak kwesia lodówek, sprajów czy innych dupereli z tym związanych.
 
 
Irasisko 


Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 19:11   

Milek napisał/a:
Wg. mnie i moich wieloletnich obserwaci dotyczących tego zjawiska to bzdura, taka sama jak kwesia lodówek, sprajów czy innych dupereli z tym związanych.

zgubiłem się, co jest bzdurą? I co ma wspólnego spray z elektrownią?
Milek napisał/a:
których żadne wiatraki nie zaspokoją.

bo nie mają zaspokoić, przynajmniej nie dzisiaj
Milek napisał/a:
fachowcy twierdzą, że nie ma takiej możliwości, żeby zaspokoić zapotrzebowanie choćby całą pustynie obudował wiatrakami,

problemem nie jest moc, ale ciągłość jej dostarczania
_________________
"Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" Lew Tołstoj
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 19:18   

Wiatraki będą ładnie wyglądały na Żuławach, które obecnie to taki zarośnięty chlew pełen walących się domów podcieniowych :hahaha:

Coś nowego i białego będzie :hahaha:
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 19:26   

Irasisko napisał/a:
I co ma wspólnego spray z elektrownią

Właśnie ma ! może nie bezpośrednio, jeśli tego jeszcze nie widzisz to wdrąż się w zagadnienie głębiej, a odpowiedź znajdziesz.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 19:28   

Milek napisał/a:
Właśnie ma ! może nie bezpośrednio, jeśli tego jeszcze nie widzisz to wdrąż się w zagadnienie głębiej, a odpowiedź znajdziesz.


Al nie rozumie tej zawiłej wypowiedzi. Co prawda ma w d*** sprawy ekologii ale chętnie pozna odpowiedź na to pytanie
 
 
Irasisko 


Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 20:05   

Milek napisał/a:
Właśnie ma ! może nie bezpośrednio, jeśli tego jeszcze nie widzisz to wdrąż się w zagadnienie głębiej, a odpowiedź znajdziesz.

no w sumie masz rację... Zawsze można zrobić sprajem graffiti na elektrownii... :peace:
_________________
"Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" Lew Tołstoj
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 20:15   

Irasisko napisał/a:
Milek napisał/a:
Właśnie ma ! może nie bezpośrednio, jeśli tego jeszcze nie widzisz to wdrąż się w zagadnienie głębiej, a odpowiedź znajdziesz.

no w sumie masz rację... Zawsze można zrobić sprajem graffiti na elektrownii... :peace:

:clap: :shock: na więcej nie liczyłem :hahaha:
 
 
Irasisko 


Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 20:47   

Milek napisał/a:
Wg. mnie i moich wieloletnich obserwaci dotyczących tego zjawiska to bzdura, taka sama jak kwesia lodówek, sprajów czy innych dupereli z tym związanych.

już w szkole podstawowej uczono mnie iż jeżeli stawia się jakąś tezę, to dobrze jest ją uzasadnić...
Milek napisał/a:
Właśnie ma ! może nie bezpośrednio, jeśli tego jeszcze nie widzisz to wdrąż się w zagadnienie głębiej, a odpowiedź znajdziesz.

jak wyżej i ponadto... zadziwia mnie Twoja wszechstronność, wiedza w temacie architektury, historii, a teraz również energetyki. I to wiedza nie podlegająca żadnej dyskusji... Szacun !!!
Nie ja napisałem opinię i nie moim zadaniem jest domyślać się jaki to pokrętny sposób myślenia Tobie przyświecał...
I podobno nie ilość a jakość ma znaczenie... :mrgreen:
_________________
"Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" Lew Tołstoj
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 16 Wrz, 2009 21:12   

Irasisko napisał/a:
Twoja wszechstronność

Nic na to nie poradzę :-)
sorry za :ot:
 
 
misiumac 

Wysłany: Czw 17 Wrz, 2009 16:21   

Ponoć mają przeciągnąć jakąś linię od Nowego Stawu do Malbork Rakowiec. Wyczytałem to gdzieś przypadkowo w internecie szukając informacji na temat wiatraków które mają powstać w Nowym Stawie i pisało tam coś takiego dokładnie nie pamiętam:
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, linia mająca obługiwać "ZESPÓŁ ELEKTROWNI WIATROWYCH NOWY STAW"
Ale co do lini od Miłoradza albo Lichnów, to faktycznie kiepsko i zgodzę się że tych wiatraków w Miłoradzu bądź w Lichnowach będzie jednak troszkę mniej (o ile w ogóle będą) ;-)
_________________
Zwolennik energii wiatrowej...
Ostatnio zmieniony przez misiumac Czw 17 Wrz, 2009 16:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Robin Hood 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 17 Wrz, 2009 23:04   

Z planów lokalizacji w gminie Miłoradz wypadło kilka wiatraków z uwagi na wynik obserwacji ornitologicznych. Podobno okazało się, że pewne miejsca są na trasie przelotów ptaków wędrownych, a kilka lokalizacji zahaczyło o miejsca corocznych bocianich treningów i zbiórek przed odlotem. Ktoś z forumowiczów kto jest bliżej zagdnień ornitologicznych może wie coś więcej na ten temat. Obowiązek obserwacji ornitologicznej jest bezwzględnie wymagany jako element tzw. prognozy oddziaływania na środowisko i dotyczy każdej budowli lub zespołu budowli mogących negatywnie wplywać na ptactwo. Ostatnio problem ma Kwidzyn z projektem mostu na Wiśle. Tam ornitolodzy zakwestionoiwali projekt mostu wantowego, a z kolei ichtiolodzy zagrożenie dla populacji minoga rzecznego. Ale to już problem Kwidzyniaków ;-)
_________________
Liber is est existimandus, qui nulli turpitudini seruit.
Cave me, Domine, ab renegatus, ab inimico vero me ipse cavebo.
 
 
pszemot 
taurus


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2009 11:11   

Robin Hood napisał/a:
Tam ornitolodzy zakwestionoiwali projekt mostu wantowego

tiaa - ponoć biedne ptaszki miały rozbijać się o grube stalowe liny.. :hahaha: chyba jakieś ptaki-desperaci .. ale za ekologami sie nie nadąży
Pod Nowym Stawem odkryto siedlisko kreta płaskonosego - jedynego w kraju.. parę wiatraków mniej stanie.
A tak serio - co do prowadzenia linii wysokiego napięcia - to się całkiem możliwe. Wiatraki produkują nietypowe dla naszej sieci napięcie. Sam wiatrak to mała cześć całej infrastruktury.
_________________
Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to co ma dla nas.
W. S. Reymont
 
 
 
misiumac 

Wysłany: Sob 19 Wrz, 2009 10:12   

Właśnie dowiedziałem się z Dziennika Bałtyckiego wydanego kilka dni temu, że elektrownie wiatrowe w Miłoradzu już dawno powinny stać tylko że...Energa nie chce kupować tej energii od firmy EPA ze Szczecina która chce postawić farmę. Sprawa doszła do sądu najwyższego - wyjaśnia Wójt. Warunki w gminie Miłoradz są ponoć doskonałe, tak bynajmniej wykazały maszty pomiarowe które stały tam ponad rok.

Acha i zapomniałem o najważniejszym. Wczoraj jak jechałem busem z Nowego Stawu do Malborka (przez Kościeleczki) w Tralewie zauważyłem nowy maszt pomiarowy (stoi on po prawej stronie Tralewa jadąc z NS) Wcześniej go tam chyba nie było :?:

A co do wiatraków w NS to wie może ktoś jakie wysokości one będą miały (ile metrów) ??
_________________
Zwolennik energii wiatrowej...
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 09 Paź, 2009 07:18   

http://malbork.naszemiast...iatru,id,t.html
Cytat:
Plan jest taki: kasa z wiatru

Polska Dziennik Bałtycki Radosław Konczyński

Dzisiaj 01:01:03 , Aktualizacja dzisiaj 01:01:03

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planami, gmina Nowy Staw wzbogaci się na wietrze. Wizja budowy elektrowni nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Rada Miejska na ubiegłotygodniowej sesji uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla "Parku elektrowni wiatrowych - zespół Brzózki, zespół Stawiec". Uchwała ta wprowadza do prawa miejscowego możliwość budowy 15 wiatraków w obrębie Stawca i czterech - w obrębie Brzózek. Prace nad stworzeniem tego planu trwały od ponad 2,5 roku.

Koniecwałd k. Malborka, ale gm. Sztum. Tam wiatraki już stoją. Podobnie będzie też z innej strony Malborka - w gminie Nowy Staw
Masz zdjęcie do tego tematu?
Wyślij »
- Przygotowanie gminy do warunków, które będą pozwalały na budowę wiatraków, uważam za nasz ogromny sukces - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu.
MPZP dla Stawca i Brzózek dopuszcza powstanie na tym terenie nie więcej niż 19 elektrowni wraz z potrzebną do ich obsługi infrastrukturą techniczną (główne punkty zasilania, trafostacje), liniami energetycznymi napowietrznymi i kablowymi oraz infrastrukturą drogową. W planie zostały też szczegółowo określone parametry pojedynczej elektrowni wiatrowej. Maksymalnie wiatrak może emitować hałas do 105,5 dB, musi posiadać turbiny o regulowanym poziomie hałasu, całkowita wysokość elektrowni z wzniesioną łopatą wirnika, mierzona od poziomu terenu nie może przekroczyć 180 m. Maszty muszą być białe bądź szare, wyposażone w oznakowanie dzienne i nocne.

MPZP dla Stawca i Brzózek nie mógłby powstać, gdyby samorząd nie uchwalił wcześniej - ponad miesiąc temu - znowelizowanego studium kierunków rozwoju i zagospodarowania przestrzennego gminy. Właśnie w studium, z którym muszą być zgodne plany miejscowe, została umieszczona możliwość budowy elektrowni wiatrowych na terenie całej gminy. W sumie ma ich powstać aż 75. Budową, o czym już pisaliśmy, zainteresowana jest niemiecka firma państwowa, potentat w branży energetycznej - RWE. 19 wiatraków w parku Stawiec-Brzózki ma być zbudowanych do końca 2010 r.
Przy takich inwestycjach zawsze padają pytania o to, czy nie ucierpią ludzie i przyroda.

"Do projektu planu sporządzono prognozę oddziaływania na środowisko, która w sposób przekonujący dowodzi, iż planowany park 19 elektrowni, zrealizowany z godnie z wytycznymi planu miejscowego i zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi ochrony środowiska, nie spowoduje negatywnego oddziaływania na zamieszkującą w okolicy ludność ani otaczającą przyrodę" - można wyczytać w uzasadnieniu uchwały.
- Podczas spotkań z przedstawicielami firmy, która chce budować wiatraki, zadawałem pytania odnośnie wpływu na przyrodę, ptaki. Twierdzili, że inwestycja nie ma znaczenia dla środowiska. Ja mam nieco inne zdanie i jestem sceptycznie nastawiony. Ale z kolei pod względem ekonomicznym, szczególnie te osoby, które udostępniają areał ziemski, skorzystają - mówi Józef Michalewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Stawie.

Skorzysta też gmina z tytułu podatków od nieruchomości. Wstępnie strona samorządowa wynegocjowała w rozmowach z RWE 100 tys. zł rocznie od jednego wiatraka. Zatem za sam park Stawiec-Brzózki będzie to 1,9 mln zł rocznie. A gdy będzie już stało 75 wiatraków - 7,5 mln zł. Z rozmów z rolnikami wiemy, że im firma wstępnie proponowała od 12 do 16 tys. zł rocznie z tytułu dzierżawy gruntu pod elektrownię (500-1000 m kw.).
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
MrKłosik 
Mistrz
Inwestycji


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 03 Cze, 2011 12:00   

http://malbork.naszemiast...21042eb6,1,3,60

Cytat:
RWE chce kupić działkę od gminy Nowy Staw

Niemiecki koncern energetyczny RWE, a dokładnie należąca do niego spółka RWE Renewables Polska, jest coraz bliżej budowy elektrowni wiatrowych w gminie Nowy Staw. Firma wystąpiła do samorządu o sprzedaż działki, która ma posłużyć m.in. jako zaplecze inwestycji.

(...)
_________________

"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości." - Władysław Grzeszczyk

"Co ludzi najchętniej nazywają głupotą? Mądrość, której nie rozumieją." - Marie von Ebner-Eschenbach
 
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 08 Cze, 2011 07:57   

Wcale mi się to nie podoba ;/
Skończy się orientacja na wieże.
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group