Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Błoto - cmentarz mennonicki
Autor Wiadomość
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 11 Lis, 2009 13:44   Błoto - cmentarz mennonicki

Jeszcze przed procesją i paleniem zniczy na cmentarzu czmychnęliśmy na krótką wycieczkę.
Mój kuzyn dobrze zna teren bo jest weterynarzem. Żona kuzyna coś mruczy, że spóżnimy się do Kościoła i takie tam ble, ble...Jedziemy na niedawno uporządkowany cmentarz położony w pradolinie Wisły. Wieś Błoto (Blotto), gmina Unisław Pomorski, woj. Kujawsko-Pomorskie.
Trochę historii.
W dobrach Chełmna i Świecia Mennonici przybywają do wsi Przyłubie – 1594, Kokocko – 1598, Rożnowo i Białobłoty – 1602, Przechówko – 1640, Przechowo – 1642, Michale 1640, Chrystkowo – 1669.

Cmentarz uporządkowany zaledwie przed kilkoma dniami. Niewiele zostało z dawnej świetności...

Cmentarz-Mennonicki-Blotto.jpg
Plik ściągnięto 536 raz(y) 138,26 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-2.jpg
Plik ściągnięto 436 raz(y) 131,87 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-3.jpg
Plik ściągnięto 406 raz(y) 130,84 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-4.jpg
Plik ściągnięto 408 raz(y) 143,45 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-5.jpg
Plik ściągnięto 431 raz(y) 132,97 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Pon 14 Paź, 2013 16:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 11 Lis, 2009 13:48   

Cmentarz mennonicki w miejscowości Błoto (Blotto).cd.

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-7.jpg
Plik ściągnięto 407 raz(y) 133,33 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-10.jpg
Plik ściągnięto 520 raz(y) 148,6 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-11.jpg
Plik ściągnięto 385 raz(y) 146,24 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-12.jpg
Plik ściągnięto 469 raz(y) 149,9 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-14.jpg
Plik ściągnięto 411 raz(y) 138,62 KB

 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 11 Lis, 2009 13:53   

Cmentarz mennonicki w miejscowości Błoto (Blotto).cd.

Z Polski mennonici definitywnie wyjechali przed wkroczeniem Armii Czerwonej w 1945 roku, po której nie mogli spodziewać się niczego dobrego. Pozostawili po sobie charakterystyczny krajobraz, drewniane chaty, cmentarze i… szum wierzb.
Wykorzystałem teksty z http://holland.org.pl/index.htm , http://www.genoroots.com/artykul_mennonici.php

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-15.jpg
Plik ściągnięto 539 raz(y) 137,44 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-16.jpg
Plik ściągnięto 374 raz(y) 148,9 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-17.jpg
Plik ściągnięto 399 raz(y) 136,85 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-19.jpg
Plik ściągnięto 509 raz(y) 148,58 KB

Cmentarz-Mennonicki-Blotto-22.jpg
Plik ściągnięto 423 raz(y) 142,52 KB

 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 11 Lis, 2009 17:28   

Zapomniałem opisać zdjęcia:
Zdjęcie 14 -" tarcza strzelecka" podziurawiona kulami jak sito...
Zdjęcie 15 - na nagrobku leżą poukładane łuski. W pośpiechu nie zdążyłem sprawdzić bić na łuskach - nie wiem, czyja to sprawka. Mogę się tylko domyślać ... Barbarzyńcy !!!
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
Ostatnio zmieniony przez markis Sro 11 Lis, 2009 17:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lewarek 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 07:11   

Cytat:
Błoto. Zadbali o mennonickie mogiły
dodano: 21 listopada 2009, 8:00
Monika Smól

Cmentarz mennonicki we wsi Błoto (gmina Unisław) nie zarasta już krzakami. Mieszkańcy twierdzą, że od zawsze był chlubą wsi, a sołtys Małgorzata Bednarek postarała się tej chlubie przywrócić dawny blask.
Pani sołtys swoją funkcję piastuje już trzecią kadencję.

- Obiecałam mieszkańcom kilka lat temu, że weźmiemy się za ten cmentarz i go uprzątniemy - mówi Małgorzata Bednarek. - Kiedy w Unisławiu powstało Unisławskie Towarzystwo Historyczne sądziłam, że może oni zadbają o ten teren, ale chyba nie jest ich celem pielęgnowanie takich miejsc. Zatem kiedy starostwo ogłosiło konkurs pod nazwą "Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa” pomyślałam, że warto napisać wniosek o dofinansowanie właśnie tego zadania.
Z puli środków konkursowych do wsi trafiło 750 złotych. (...)


http://www.pomorska.pl/ap...STA03/892204105
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 28 Lis, 2009 10:41   

Lewarek ! Dziękuję za artykuł. Mam sentyment do tych stron. Będąc małym chłopcem , z dziadkiem , wozem drabiniastym jechaliśmy na Bruki po siano. Dziadek tam miał swoje łąki. 1 listopada br zajrzałem na cmentarz ewangelicki w Kijewie Szlacheckim. Ale to inny temat. Pozdrowienia markis. :-D
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Lewarek 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 20:45   

Cieszą takie inicjatywy, wciąż jednak dziesiątki cmentarzy prezentuje się, delikatnie mówiąc, niezbyt dobrze. W październiku i listopadzie odwiedziłem trzy cmentarze ewangelickie - w Trzebczyku, i nieco dalej na południe - w Łubiance i Lulkowie. Dwa pierwsze zarośnięte do tego stopnia, że dosłownie można się potknąć o nagrobki. Trzeci również zarośnięty po pas, ale tu ktoś pamiętał o pochowanych tam dawnych mieszkańcach i na nagrobkach były jeszcze nowe znicze.

W okolice Bruków przy dobrej pogodzie wybiorę się w sobotę/niedzielę tak więc zdam na forum małą fotorelację ;-)
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 29 Lis, 2009 21:45   

Świetna wiadomość :-D oby ten scenariusz sprawdził się w innych miejscowościach :ok:
_________________
.............................................
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 30 Lis, 2009 13:42   

Lewarek napisał/a:

W okolice Bruków przy dobrej pogodzie wybiorę się w sobotę/niedzielę tak więc zdam na forum małą fotorelację ;-)


Na nagrobku ( zdj.nr 15) leżały łuski. Jeśli jeszcze tam są, to sprawdż bicia łusek.
Dorzucam mapkę - niestety niemiecką. Może się komuś przydać.
Trochę poza tematem. 1) Co wiesz o kościółku ( kaplicy) w Płutowie. Podobno został zniszczony przez ...
Przy pomocy koni obalano wieżę :?:
2) Płutowo -nieistniejący cmentarz ewangelicki - podobno składowisko nawozów sztucznych :?:
Zasłyszane plotki ?

Blotto-cmentarz-mapka.jpg
Plik ściągnięto 567 raz(y) 133,1 KB

_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Lewarek 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 20 Gru, 2009 16:24   

Przepraszam że piszę po takim czasie ale niestety choroba + masa obowiązków nie pozwoliły wybrać mi się wcześniej niż tydzień temu i dziś. Nie bardzo znam te strony więc zdałem się na intuicję i udałem się w miejsce zaznaczone na powyższej mapie ale to chyba nie ten cmentarz albo to ja miałem problem z jego znalezieniem :-) . Mimo tego warto było zobaczyć te tereny, które niestety z każdym rokiem tracą swój niepowatrzaly klimat.

Co do kaplicy i cmentarza w Płutowie nigdy nie słyszałem o ich istnieniu. W internecie też nie znalazłem żadnej informacji o tym miejscu, być może w tej publikacji coś będzie ? Kaplica zaznaczona jest na mapie z 1906 roku, lecz co z nią stało się później mogę narazie tylko domniemywać.

"Dzieje Chełmna i jego regionu : zarys monograficzny"
http://kpbc.umk.pl/publication/607

IMG_4847.jpg
Cmentarz w m.Błoto / Bruki Unisławskie (?)
Plik ściągnięto 401 raz(y) 93,03 KB

 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 27 Lut, 2011 16:02   

Lokalizacja wątku na mapie – współrzędne geogr.do GPS.

Cmentarz-Błoto [Marienburg].jpg
Plik ściągnięto 23043 raz(y) 98,9 KB

_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Zbigniew50 

Wysłany: Sob 02 Lip, 2011 17:55   

Witam
No tu mogę tylko dodać że nasza pani sołtys działa i to dosłownie a nie w przenośni.
Mogę tylko zapewnić że w związku z ostatnią sytuacją w naszym sołectwie w najbliższych dniach zaczniemy ogradzać to miejsce.
Oczywiście tak jak w przysłowiu :
Tak krawiec kraje jak mu materii staje.
Ale to już pozwoli nam na ograniczenie wandalizmu tego miejsca które ostatnio ponownie miało miejsce.
Postaram się powiadomić o skończeniu prac nad ogrodzeniem,jak tylko się z tym uporamy.
markis bardzo bym cię prosił o kontakt na PW . lub maila.
Pozdrawiam
_________________
Zbigniew Dykiel
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 19:11   

To tylko może cieszyć... :ok:
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group