Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Królewo - Elbląg - Dwór Stoermerów
Autor Wiadomość
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 19 Wrz, 2011 20:48   Królewo - Elbląg - Dwór Stoermerów

Dom, zwany też Dworem Stoermerów w Królewie Malborskim, opisywał w swoim dziele Bau- und Kunstdenkmaeler des Kreises Marienburg Bernhard Schmid. Jest to solidny budynek z klasycystyczną stolarką drzwiową, z pięknym podcieniem.
Tylko... nie ma go w Królewie ;-)
Przetrwał wojnę, mieszkali w nim ludzie. Był w tragicznym stanie, kiedy postanowiono rozebrać go i przenieść do Elbląga w 1981r.. Rekonstruowano tam właśnie przeniesiony z Kaczynosu kościół i potrzebny był budynek plebanii. Dwór Stoermerów okazał się być idealnym wyborem. W ten sposób uratowano jeszcze jeden z żuławskich zabytków (wiele ich, jak np. dwór Sielmannów w Fiszewie, nie miało tego szczęścia). W środku zrekonstruowano piękne schody wraz z balustradą, zachowały się również belki ze stropu. Na dachu dodano facjatki.
Poniżej: kilka fotek oraz rysunek zamieszczony u Schmida.

stoermer 00.jpg
Plik ściągnięto 46020 raz(y) 89,54 KB

01.JPG
Plik ściągnięto 46020 raz(y) 91,23 KB

02.JPG
Plik ściągnięto 46020 raz(y) 89,19 KB

03.JPG
Plik ściągnięto 46020 raz(y) 83,77 KB

04.JPG
Plik ściągnięto 46020 raz(y) 86,45 KB

_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Pią 23 Wrz, 2011 17:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 22 Wrz, 2011 21:17   

Tak mi się wydaje, ... że to nie dwór tylko ... chłopska chałupa. Bogatego chłopa z Żuław!!!!
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Andrzej 123 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 23 Wrz, 2011 07:55   

kolekcjoner napisał/a:
Tak mi się wydaje, ... że to nie dwór tylko ... chłopska chałupa. Bogatego chłopa z Żuław!!!!

Taak. Ten sam budynek. Jak mieszkał w nim szlachcic - to dworek, jak chłop - to chałupa, jak mieszczanin - to willa, jak magnat - to pałac. Ciekawe.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 23 Wrz, 2011 08:44   

Tacy Sielmannowie, albo Wunderlichowie, mieli włości, byli fundatorami wyposażenia lokalnych kościołów ewangelickich, stawiali swoim małżonkom bogato zdobione nagrobki, albo fundowali sobie kaplice grobowe (Stare Pole) mieszkali... no właśnie - w chałupach? :shock:
A to na obrazkach z pewnością chałupą nie jest, bo świadczy o tym forma, wyposażenie i przeznaczenie :-) I mało kogo jednak było stać na coś takiego. Stoermerowie ponoć byli spowinowaceni z Wunderlichami (nie wiem, nie zagłębiałam się w te sprawy, ale tak wyczytałam).
Jak widać, i Żuławy miały swoich "możnych", którzy zamieszkiwali w czymś lepszym, niż chałupy.
_________________
.............................................
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 23 Wrz, 2011 09:59   

O ile dobrze zrozumiałam tekst ze Schmida, to wybudował go około 1800r. Jacob Wunderlich (tj. dla niego postawiono) i już od początku wzbudzał zainteresowanie innych - w 1809 jeden pisarz z Gdańska miał go określać jako pałacyk, rezydencję godną barona lub hrabiego ;-)
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Pią 23 Wrz, 2011 10:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group