Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Dobrzyki
Autor Wiadomość
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 22 Lis, 2008 23:06   Dobrzyki

Przedstawiam nie publikowany pejzaż (29x36 cm, wykonany ołówkiem) przedstawiający okolice Dobrzyk (Weinsdorf), autorstwa niemieckiego pejzażysty i sztycharza Eugen Reich-Münsterberg’a (1866 Ziębice na Śląsku-Berlin 1943). O autorze wiadomo też, że studiował w Akademii Sztuk w Berlinie, a w latach trzydziestych ubiegłego wieku mieszkał w stolicy Niemiec. Nie są znane okoliczności powstania tego dzieła, ani też data. O związkach tego artysty z uroczą wioską położoną nad kanałem nazwanym jej imieniem, łączącym jeziora Ewingi i Jeziorak milczą też niemieckie monografie poświęcone tym okolicom. Nie ma też wzmianki na ten temat, na stronie, którą warto przy okazji polecić, mianowicie Siegfrieda Krause’go ( http://weinsdorf.de/ ) dedykowanej Dobrzykom. Można przypuszczać, że artysta sporządził więcej rysunków tej malowniczej krainy. Pasjonat tej krainy i jej dziejów, K.M., poproszony o rozszyfrowanie miejsca, które przedstawia ten pejzaż, stwierdził, że „może [on] pokazywać drogę w kierunku na Kiemiany i Hak, jest tam trochę pagórkowato i bez drzew”. Warto dodać, ze pejzaż ten do nabycia w galerii J. Möller e. K., w nie wygórowanej cenie 225 USD (oferowane są również przez tę galerię inne trzy dzieła tego artysty ( http://web.artprice.com/a...onlyoneresult=1 ). Może posiadacie więcej informacji na powyższy temat?

Reich_Weinsdorf.jpg
Plik ściągnięto 19507 raz(y) 66,32 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 08 Lip, 2009 06:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Lis, 2008 10:43   

Ewingi napisał/a:
Może posiadacie więcej informacji na powyższy temat?

Wieś Dobrzyki założył w 1304 r. sołtys Wigand na przyznanym mu przez komtura Dzierzgonia obszarze 60 włók ( 1020 ha ). Z tego sołtysowi jako zasadźcy przypadło 100 ha wolnych od czynszu, a 68 ha kościołowi. Księgi czynszowe z lat 1410 r. wspominają o tym, że w Dobrzykach znajdowały się wtedy wiatraki i dwie karczmy.
Zabytki : wczesnogotycki kościół z 1320 r. z gotyckim portalem. Bardzo cenny krucyfiks z uwidocznionym cierpieniem Chrystusa z XV w. Wystrój wnętrza z 1776 r. został wykonany w warsztacie Jana Marschalla. W posadzce znajduje się płyta nagrobna z 1700 r. Po 1525 r kościół był filią parafii w Zalewie i obsługiwali go polscy diakoni. W 1818 roku do parafii Dobrzyki należały: Bukowiec, Czaplak, Jerzwałd, Jezierce, Kiemiany, Kiemiańskie Nowiny, Likszany, Matyty, Najka, Polajny, Rucewo, Rudnia, Siemiany,, Stare Szwale. http://www.czarterjachtu....i/dobrzyki.html

wjazd do wsi.jpg
Plik ściągnięto 19489 raz(y) 28,86 KB

02.jpg
Plik ściągnięto 19489 raz(y) 35,13 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Nie 23 Lis, 2008 10:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Lis, 2008 10:56   

Jeszcze kilka z http://www.ostpreussen.ne...eis=23&stadt=11
Jest niemiecka strona poświęcona wsi z masą współczesnych fotografii i nie tylko.
http://weinsdorf.de/photo.html

23110105g.jpg
Plik ściągnięto 19480 raz(y) 93,53 KB

23110104g.jpg
Plik ściągnięto 19480 raz(y) 83,38 KB

23110103g.jpg
Plik ściągnięto 19480 raz(y) 90,99 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Nie 23 Lis, 2008 11:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 30 Lis, 2008 22:53   

Pamiątka z 2004r.

Dobrzyki_kosciol2004.jpg
Widok na wieżę kościoła w Dobrzykach - 2004r.
Plik ściągnięto 19426 raz(y) 119,32 KB

 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 00:22   

Ewingi napisał/a:
Pamiątka z 2004r.

Bardzo ładne, nastrojowe ujęcie kościoła w Dobrzykach.
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 00:32   

Aktualnie na ebay. Jeszcze niedrogo... Stan 1915r. Opis: Geschäftshaus von H. Bilges , Schulhaus , Kirche im Winter.
Adres: http://cgi.ebay.pl/Ak-Gruss-aus-Weinsdorf-Kr-Mohrungen-Geschaeft-4Bild-1915_W0QQitemZ360124017431QQcmdZViewItemQQptZAnsichtskarte_Zubehör?hash=item360124017431&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72:1399|66:2|65:12|39:1|240:1318#ebayphotohosting

afd3_1.JPG
Plik ściągnięto 19322 raz(y) 15,41 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 11:10   

Wnętrze kościoła w Dobrzykach fotka z "Zwischen Narien und Geserich", czy wiadomo coś o płycie z nazwiskami poległych w I wojnie którą widać po prawej stronie :?:

clip_image002.jpg
Plik ściągnięto 19300 raz(y) 38,21 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 11:14   

marti napisał/a:
czy wiadomo coś o płycie z nazwiskami poległych w I wojnie którą widać po prawej stronie

w sumie mogła się zachować, tak jak ta w kościele w Pietrzwałdzie np., albo została zamalowana - trzeba by wejść do kościoła i sfocić dzisiaj to miejsce!
_________________

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 11:20   

Hagedorn napisał/a:
Pietrzwałdzie

W którym ? 15 km ode mnie jest ta miejscowość.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 11:48   

Milek45 napisał/a:
Hagedorn napisał/a:
Pietrzwałdzie

W którym ? 15 km ode mnie jest ta miejscowość.

w tym: http://www.marienburg.pl/...ht=pietrzwa%B3d 7 km od Sztumu
_________________

 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 13:39   

Zdjęcie wnętrza kościoła w Dobrzykach ze strony http://www.weinsdorf.de/neue_datei8.html

KirchInneres.jpg
Plik ściągnięto 17190 raz(y) 29,57 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 13:44   

tak jak myślałem: wnęka otynkowa i zamalowana, postawili jakąś figurkę świętego...
_________________

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 18 Sty, 2009 15:06   

Jak Kościół Katolicki dzisiaj reaguje na ewentualne suguestie historyków jeżeli idzie o dokonanie niezbędnych czynności w celu dotarcia do zatynkowynch tablic, jak w tym wypadku? Może tablice najpierw usunięto a potem wszystko otynkowano?
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 25 Gru, 2009 12:44   

W poszukiwaniu swoich wschodniopruskich korzeni, w listopadzie 2009r. odwiedził Dobrzyki Amerykanin AlaskaDave, którego babcia wyemigrowała stąd w 1907r. Efektem jego wizyty jest 27 zdjęć z tej miejscowości i okolic (Zalewa i Boreczna) zamieszczonych pod adresem: http://picasaweb.google.c...DobrzykiScenes# .
Na zdjęciu zdjęcie z podpisem German cemetery(?) marker.

Dobrzyki_German_cemetary.jpg
Plik ściągnięto 105 raz(y) 103,58 KB

 
 
mirekpiano 

Wysłany: Sob 26 Gru, 2009 15:19   

Milek napisał/a:
Ewingi napisał/a:
Może posiadacie więcej informacji na powyższy temat?

Wieś Dobrzyki założył w 1304 r. sołtys Wigand na przyznanym mu przez komtura Dzierzgonia obszarze 60 włók ( 1020 ha ).


Na początku wieś nazywana była Wigandsdorf - właśnie od nazwiska tego sołtysa

lit.:
Dr M. Toeppen "Geographie von Preussen" wyd. Gotha, 1858 str. 280


Spotkałem jeszcze jedną nazwę : Wegersdorf
na dokumencie z roku 1503

Warto byłoby ustalić w jakich okresach używano tych nazw
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 21:40   

Alaska Dave, autor interesującej serii zdjęć z Dobrzyk, Zalewa i Boreczna, które zamieścił na stronie picasaweb.google (adres powyżej) opisał swoje wrażenia z krótkiego wypadu w strony rodzinne dziadków, w swoim blogu, „Dobrzyki at last” (W końcu w Dobrzykach). Bardzo ciekawy komentarz, wraz ze zdjęciami, z pobytu tego Amerykanina z Alaski w naszym Oberlandzie.
„…Z Zalewa udałem się drogą na południe prowadzącą do Dobrzyk. Okolica tutejsza przypominała mi pewne strony stanu Nowy Jork; łagodne pagórki, mleczne gospodarstwa i małe miejscowości blisko siebie. Wszystkie drogi tutaj są zadrzewione, starymi drzewami. Jestem pewien, że pod tymi drzewami przechadzali się moi dziadkowie, może jeździli wozem (?) do Zalewa na targ. Wyobrażenie ich, spacerujących wśród tutejszych pól i lasów, spoglądających na te same farmy, co ja teraz z wieży kościoła w Zalewie, położonych pomiędzy ustępami leśnymi, działało na mnie niesamowicie…”
Autorowi nie udało się niestety znaleźć domu w Dobrzykach, gdzie mieszkała jego babcia na początku XX wieku. Ale może to ten, który mu się najbardziej spodobał i który uwiecznił na fotografii poniżej? Babcia wspominała o rzece. Chodziło oczywiście o kanał Dobrzycki. Z czasów babci Dave zachował się jeden nagrobek na niemieckim cmentarzu, kowala Karla Herolda (1874-1929).
Więcej pod adresem http://dswarthout.blogspo...ki-at-last.html

Dobrzyki old house.jpg
Plik ściągnięto 93 raz(y) 105,25 KB

 
 
dix62 
Janek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 09 Sty, 2011 21:31   

Wszystko o Dobrzykach znajdziecie tutaj:
 
 
 
dix62 
Janek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 22 Mar, 2011 00:36   

Ostatnio zostałem poinformowany,
przez
Szefową Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej ,



że zaginął Nagrobek Kowala „Karl Herold”.

Poszedłem to sprawdzić i rzeczywiście nie było tego nagrobka,
mineło chyba ze dwa dni poszedłem z kolegą poszukać dokładniej ku zdziwieniu znaleźliśmy kilkadziesiąt metrów dalej.
Przenieśliśmy w to miejsce,
w którym był wcześniej tam gdzie była odciśnięta ziemia ,
ciężki był ok.120kg we dwóch było, co dźwigać.
Z tego, co pamiętam ten nagrobek był wyciągnięty
z kanału Dobrzyckiego w czasie jak był częściowo pogłębiany w okolicy Cmentarza Ewangelickiego.
W duchy nie wierzę, ale coś w tym jest.
Sam się nie przemieścił za duża waga,
dzieci też raczej tego nie przeniosły. Ciekawość i domysły!.
... jaka jest prawda to raczej tak szybko się nie dowiemy (?)






Szkoda,że nie miałem aparatu fotograficznego by to uwiecznić, to są stare Fotki ta wyżej zrobiona w lipcu 2010
Ostatnio zmieniony przez dix62 Wto 22 Mar, 2011 00:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 22 Mar, 2011 00:55   

W tej starej części cmentarza pięknie położonego nad kanałem Dobrzyckim zachowało się do dzisiaj zaledwie kilka nagrobków dawnych mieszkańców Weinsdorf. W zał. jeszcze dwa zdjęcia stąd, zrobione w lipcu ubr.

Dobrzyki_cmentarz2.JPG
Plik ściągnięto 16528 raz(y) 75,24 KB

Dobrzyki_cmentarz1.JPG
Plik ściągnięto 16528 raz(y) 84,39 KB

Ostatnio zmieniony przez Ewingi Wto 22 Mar, 2011 01:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dix62 
Janek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 20 Lut, 2012 22:42   

Nowe zdjęcie " Kowala " Herolda ( 2012.01.02 )




Dobrzyki Cmentarz Ewangelicki
Ostatnio zmieniony przez dix62 Pon 20 Lut, 2012 22:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
dix62 
Janek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 24 Lip, 2012 19:57   

Wiem ,że kościół w Dobrzykach jest pod pieczą Architekta Zabytków



foto: przed wymianą 2008



foto: po wymianie 2010
Proszę zwrócić uwagę na klamki ... (?)

Gdzie się podziała orginalna klamka
 
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 11 Wrz, 2012 21:43   

W czasopiśmie Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej "Architectus" nr 1(29)/2011, s. 3-9 ukazał się artykuł prof. Ewy Łużynieckiej pod tytułem Architectural examinations of the parish church in Dobrzyki (Badania architektoniczne kościoła parafialnego w Dobrzykach). Tekst jest w jęz. angielskim.

Polskie streszczenie:

Badania architektoniczne prowadzono w 2010 r. w Dobrzykach, wsi położonej w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie Pojezierza Iławskiego. Zespół opracowujący ten temat, kierowany przez prof. Ewę Łużyniecką, składał się ze studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (Katarzyna Dorosz, Karolina Cichoń, Natalia Jagielska, Agnieszka Rabęda). Badania zostały przeprowadzone z inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie i dzięki pomocy księdza proboszcza Mariusza Pawlikowskiego oraz mieszkańców Dobrzyk, za co autorka składa serdeczne podziękowania. Na podstawie badań stwierdzono, że kościół nie jest zbudowany jednorodnie, a różnice formalne i technologiczne poszczególnych części budowli pozwoliły na wydzielenie pięciu głównych faz budowlanych. Zamysł jego budowy należy zapewne wiązać z czasami lokacji wsi około 1304 r. Trudno jednak jednoznacznie określić, kiedy zaczęto wznoszenie prezbiterium. Jego proste formy mogą wskazywać na to, że mogło to być wkrótce po zasiedleniu osady, czyli na początku XIV w. Można także przypuszczać, że przerwa między budową prezbiterium i nawy nie była długa. Przypuszczalnie nawę wzniesiono w 1. poł. XIV w. Kolejne przebudowy miały miejsce ok. 1776, 1864 i 1910 r. W czasie prowadzonych w 2010 r. badań architektonicznych udało się częściowo odtworzyć etapy budowy kościoła. Nadal jednak nie wiadomo jak wyglądała pierwotnie część zachodnia kościoła i czy istniała w tym czasie murowana wieża. Na odpowiedź czeka także pytanie, czy zakrystia była piętrowa i czy w jej wnętrzu były schody. Nie jest także znana pierwotna kolorystyka wnętrza, a odkryte ostatnio polichromie mogą wskazywać na istnienie zachowanych malatur. Na wszystkie te pytania można będzie odpowiedzieć podczas przyszłych badań i obserwacji, prowadzonych być może podczas kolejnych remontów oraz napraw kościoła.

Pełny tekst artykułu można ściągnąć w pdf: http://www.architectus.ar...pl/29/29_01.pdf

Na ilustracjach:
Propozycja datowania i pomiary poszczególnych części kościoła: a) rzut; b- elewacja wschodnia; c) elewacja południowa; d) portal południowy; Kolory: 1. pocz. XIV w.; 2. 1. poł. XIV w.; 3. ok. 1776; 4. ok. 1864; 5. ok. 1910

Kosciol Dobrzyki1.jpg
Plik ściągnięto 15686 raz(y) 67,52 KB

Kosciol Dobrzyki2.jpg
Plik ściągnięto 15686 raz(y) 75,26 KB

Kosciol Dobrzyki3 (M).jpg
Plik ściągnięto 15686 raz(y) 30,7 KB

Kosciol Dobrzyki4 (M).jpg
Plik ściągnięto 15686 raz(y) 32,22 KB

 
 
dix62 
Janek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 28 Wrz, 2012 20:43   

Mam bardzo ważne pytanie
- Czy w Dobrzykach (Weinsdorf)
przed wojną istniał taki budynek ,widok- fotografia poniżej


Gruss aus Weinsdorf
 
 
 
firyza 


Pomogła: 3 razy
Wysłany: Sob 29 Wrz, 2012 00:51   Weinsdorf

To Weinsdorf w Saksonii, koło Rossau
 
 
dix62 
Janek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 29 Wrz, 2012 08:38   

Tak już znalazłem , podziękowania za info...



Budynek szachulcowy - niestety już nie istnieje
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group