Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
"Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preus"
Autor Wiadomość
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 09 Mar, 2013 21:28   "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preus"

„Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preus” – Doroty Paśko-Sawczyńskiej

Pasjonaci oberlandzkiej krainy otrzymali ostatnio niezwykły prezent w postaci wspomnień Edelgardy Hermann voto Steusing z domu Preuss (1931-2009) spisanych w ujmujący sposób przez Dorotę Paśko-Sawczyńską (wydanie Matyty 2012).

Pani Edelgarda (Irena), ostatnia z rodu Preussów, którego pochodzenie było staropruskie, urodziła się w Wieprzu (niem. Weepers) nad Jeziorem Jeziorak. Jej przodkowie od najdawniejszych czasów posiadali prawo połowu ryb na połowie Jezioraka, które sprzedali magistratowi Iławy w 1845r. Byli też właścicielami dużej wyspy Bukowiec połączonej groblą z lądem. Dzięki Jeziorakowi rodzice pani Edelgardy zawdzięczali pozycję zamożnych gospodarzy, posiadających ok. 200 hektarów ziemi. Bohaterka wspomnień pytana o narodowość odpowiadała: „Nie jestem Niemką. Nie jestem także Polką. Ja po prostu jestem stąd, z Wieprza, Weepers , a może nawet Wepren [staropruska nazwa wsi-Ewingi].” Na ponad 130 stronicach książki Dorota Paśko-Sawczyńska relacjonuje w niezwykle wciągający sposób nagrywane podczas długich, kilkuletnich spotkań, wspomnienia Edelgardy Hermann. Poszczególnych odcinki tej frapującej opowieści, którą czyta się jednym tchem, noszą nazwy: Dom rodzinny, Wojna, Jeńcy, Ucieczka, Wejście Rosjan, Dwuwładza, Wypędzenie, Losy, Wyspa, Gubławki, Olsztyn/zima 1948, Laski, Gubławki po raz wtóry, Międzychód, Znowu w Wieprzu, Sprzedaż wyspy, Śmierć Adama, Goście, Wyjazd dzieci, Drugie małżeństwo, Znowu sama, Jezioro, Gwara Pruska. Wiara, Dlaczego zdecydowałam się opowiedzieć swoją historię.

W końcowej części książki zamieszczone jest Archiwum ze fotografiami rodzinnymi bohaterki wspomnień, a ponadto część opisowa ze zdjęciami dotycząca okolic miejsca jej urodzenia. Poszczególne tytuły to: Obrazy i sztychy, Zabudowania gospodarcze Preussów, Śladami Panny Preuss, Przewodnik (Prakwice, Budwity; Jaśkowo, Janiki Wielkie; Karpowo, Prakwice; Wieprz, Zalewo i Kanał Elbląski, Wieprz, Jaśkowo, Zatyki/Kattern, Międzychód, Prakwice, Matyty/ Motitten). Zamieszczono również mapy okolic Wieprza i Zalewa z 1938r.

Czytając „Z Weepers do Wieprza”… dowiedzieć się można sporo nieznanych dotychczas faktów z dziejów tej niezwykłej krainy nad Jeziorakiem. Cenne dla poznania powojennej rzeczywistości są także wspomnienia z innych miejsc zamieszkania rodziny pani Ireny.

Książka, wydana również w wersji niemieckiej, wzbudziła już wielkie zainteresowanie i otrzymała bardzo dobre recenzje. Między innymi prof. Andrzej Strumiłło pisze „Przeczytałem z uwagą. Powinienem napisać: przeczytałem ze wzruszeniem. Prawda losu człowieczego na rozstajnych drogach historii to sprawiła…” Natomiast Ewa Bieńkowska, profesor literatury powszechnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyraziła się „W książce za najcenniejsze (…) uważam zwłaszcza dwie partie: opis społeczeństwa przedwojennego, zamieszkującego tamte tereny, obyczajowość, opis tradycji rodzinnych (…) oraz opis życia w Polsce Ludowej i brutalne poczynania władz przeciwko pozostałym autochtonom, łącznie z fizycznym wyniszczaniem...”

Wspomnę jeszcze iż Dorota Paśko-Sawczyńska, autorka spisanych wspomnień, tłumacz języka niemieckiego, instruktor jeździectwa i hodowca koni rasy huculskiej, prowadzi wraz mężem znane również imprez kulturalnych gospodarstwo agroturystyczne „Przystań” w Matytach nad Jeziorakiem.

Z Weepers.jpg
Plik ściągnięto 32141 raz(y) 38,34 KB

Preuss1 (S).jpg
Edelgard na koniu, ok. 1943r.
Plik ściągnięto 32141 raz(y) 78,95 KB

Ostatnio zmieniony przez Siostra Irena Sob 09 Mar, 2013 21:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zgredka9 

Wysłany: Sob 09 Mar, 2013 21:48   

Czytałam całą noc...
Największa wartość tej książki to uwiecznione ludzkie losy, ocalone od zapomnienia zwykłe, szare życie w tragicznych i złowrogich czasach. Hart ducha drobnej, zwykłej kobiety, która przeżyła niewyobrażalne koleje losu i nie nauczyła się, pomimo tego, języka nienawiści - pozostała ciepłą, życzliwą osobą.
Zawdzięczam to pani Dorocie Paśko- Sawczyńskiej - wzruszenie i refleksję. Smutek i uśmiech, które towarzyszyły mi przy lekturze tej pięknej książki.
Dziękuję...
_________________
Aleksandra
 
 
martin 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 10 Mar, 2013 23:26   

Miałem przyjemność poznać Panią Irenę już jako dziecko. Wielokrotnie ją odwiedzałem na Wieprzu, przeważnie latem. Mieszkała w przecudownym miejscu tuż na skraju jeziora. Pani Irena i jej mąż Artur Hermann byli bardzo dobrymi znajomymi moich dziadków. Mimo dolegliwości zdrowotnych była zawsze pogodną kobietą, chętnie opowiadała o swojej historii. Ostatni raz Panią Irenę widziałem na pogrzebie jej męża w Siemianach. Świetnie, że ktoś spisał wspomnienia Pani Preuss. Gdzie można nabyć tą książkę?
Ostatnio zmieniony przez martin Nie 10 Mar, 2013 23:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 11 Mar, 2013 01:03   

Proszę zwrócić sie bezpośrednio do autork:i matyty@post.pl

Pozdrawiam,
Ewingi
 
 
martin 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 11 Mar, 2013 16:45   

Wielkie dzięki ;-)

Pozdrawiam
martin
_________________
http://kwidzyn-muzeum-lukasz.blogspot.com/
 
 
Ewingi 
Ewingi

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 04 Kwi, 2013 23:07   

Bardzo starannie zrobiona i ciekawa strona poświęcona książce www.reiterhof-delfmann.de
Bardzo dużo zdjęć. Zamieszczono również recenzje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group