Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Obrzynowo - zagrody chłopskie
Autor Wiadomość
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 18:37   Obrzynowo - zagrody chłopskie

Takie cóś się moim oczom ukazało dziś

obrzdw.jpg
Plik ściągnięto 413 raz(y) 112,41 KB

obdwor.jpg
Plik ściągnięto 385 raz(y) 93,86 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 22:11   

Zagroda chłopska z 1916 roku - jak się nie mylę (w dacie) ... :)
Jest ich kilka w okolicach Obrzynowa na wybudowaniach - jak się nie mylę jeszcze 5. Jest jeszcze Obrzynowo 66, 82, 83, 103, 104, 105 i 121.

Obrzynowo 103.jpg
1912
Plik ściągnięto 20160 raz(y) 84,41 KB

Obrzynowo 121.jpg
1928
Plik ściągnięto 360 raz(y) 101,04 KB

Obrzynowo 104.jpg
1911
Plik ściągnięto 351 raz(y) 115,7 KB

Obrzynowo 83.jpg
1908
Plik ściągnięto 332 raz(y) 113,87 KB

Obrzynowo 66 .jpg
1912 rok
Plik ściągnięto 376 raz(y) 129,96 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Pon 19 Mar, 2012 13:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 08:50   

Obrzynowo 103.jpg - a któż takie okrutne okna tam wstawił?
Bardzo ładne budynki, chłop na zagrodzie równy wojewodzie :peace:
_________________
.............................................
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 11:34   

Linka napisał/a:
Obrzynowo 103.jpg - a któż takie okrutne okna tam wstawił?


No cóż... Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Nasi współcześni "Kazimierze" zostawią kraj plastikowo - styropianowo - polbrukowy :-/
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 11:54   

Linka napisał/a:
Obrzynowo 103.jpg - a któż takie okrutne okna tam wstawił?
Bardzo ładne budynki, chłop na zagrodzie równy wojewodzie :peace:


Nie tylko okna są okrutne. Przyklejona pseudo-weranda :shock: to jest hicior :hahaha:
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 11:59   

No tak, olśniona blaskiem tych ogromnych szyb przeoczyłam te kolumny z formy... :shock:
_________________
.............................................
 
 
karVVan 
Pierwszy Burmistrz Marienburga


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 21:58   

Linka napisał/a:
okrutne okna

Ale za to otwierane w lewo,w prawo, na ukos i jeszcze do tego do srodka! :-P
_________________
-Tam można przyjść,usiąść se,pokontemplować ,trochę pomarzyć i taki spokój z tego bije.
-Nie,nie,cały czas to tylko zamek,zamek i jeszcze raz zamek.No i rzeka Nogat jest,no i nic więcej.(...)
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Wto 01 Lut, 2011 21:30   

Pozdrowienia z Obrzynowa ;-) za: http://www.aefl.de/rosenb...erfer_teil4.htm

riesenkirch.jpg
Plik ściągnięto 359 raz(y) 92,35 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
Protect 

Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 13:29   

Siostra Irena,

Jestem właścicielem obiektu pod adresem Obrzynowo 103 1912. Nigdy nie wyraziłem zgody na zrobienie tego zdjęcia .A tym bardziej umieszczenie go w internecie bez mojej wyrażnej zgody pisemnej .Ządam natychmiastowego usunięcia tego zdjęcia

Ochronę wizerunku reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z późniejszymi zmianami i uwzględnieniem dyrektyw Wspólnot Europejskich)
Ustawodawca w art. 81 cytowanej ustawy, dokonał precyzyjnego ustalenia, na jakich zasadach można publikować wizerunek fotografowanych obiektów i osobób
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 13:42   

Protect napisał/a:

Jestem właścicielem obiektu pod adresem Obrzynowo 103 1912. Nigdy nie wyraziłem zgody na zrobienie tego zdjęcia .A tym bardziej umieszczenie go w internecie bez mojej wyraźnej zgody pisemnej

z tego co wiem, taka zgoda nie jest wymagana w przypadku budynków, fotografowanych z miejsc publicznie dostępnych.

Protect napisał/a:
Ochronę wizerunku reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z późniejszymi zmianami i uwzględnieniem dyrektyw Wspólnot Europejskich)
Ustawodawca w art. 81 cytowanej ustawy, dokonał precyzyjnego ustalenia, na jakich zasadach można publikować wizerunek fotografowanych obiektów i osób

mylisz się!

Cytat:
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta
otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

nie ma tu w ogóle mowy o budynkach, a na wzmiankowanym zdjęciu odciąłem już słabo widoczną postać przy samej krawędzi zdjęcia - może tak być?
_________________

 
 
Protect 

Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 13:59   

Hagedorn,
.... fotografowanych z miejsc publicznie dostępnych :). Zdjęcie zostało zrobione na terenie posesji .Kto je zrobił .Imię Nazwisko .Dlaczego ja nic o tym nie wiem?.
 
 
Protect 

Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 14:46   przed laty

Obecna posesja Obrzynowo 103 przed laty
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 15:05   

Protect napisał/a:
Siostra Irena,

Jestem właścicielem obiektu pod adresem Obrzynowo 103 1912. Nigdy nie wyraziłem zgody na zrobienie tego zdjęcia .A tym bardziej umieszczenie go w internecie bez mojej wyrażnej zgody pisemnej .Ządam natychmiastowego usunięcia tego zdjęcia

Ochronę wizerunku reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z późniejszymi zmianami i uwzględnieniem dyrektyw Wspólnot Europejskich)
Ustawodawca w art. 81 cytowanej ustawy, dokonał precyzyjnego ustalenia, na jakich zasadach można publikować wizerunek fotografowanych obiektów i osobób

Cytat:

Art. 33.
Wolno rozpowszechniać:
1) utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku;
wspomnianej ustawy
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Protect 

Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 15:16   

Nie można wpakować się na czyjąś posesję i z ukrycia zrobić zdjęcie nie informując o tym właściciela !
Reguluje to art. 2 i 33 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także art. 34 i 35 tejże ustawy.

ŻENADA .Tylko "pozazdrościć" wrednych praktyk
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 15:50   

Protect napisał/a:
Nie można wpakować się na czyjąś posesję i z ukrycia zrobić zdjęcie nie informując o tym właściciela !
Reguluje to art. 2 i 33 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także art. 34 i 35 tejże ustawy.

ŻENADA .Tylko "pozazdrościć" wrednych praktyk

Cytat:
Art. 2.
1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja,
jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu
pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu
pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie
twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu lat od
jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone twórcy
wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym
utworem.
5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.

Mowa o utworach i twórcach, żenadą jest mylenie prawa własności z prawem autorskim.

Podobnie jak i w kolejnych
Cytat:
Art. 34.
Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia
imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno
uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia,
chyba że ustawa stanowi inaczej.
Art. 35.
Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić
w słuszne interesy twórcy.

Zdjęcia zostały na forum zamieszczone w dobrej wierze, nie maja na celu kopiowania jakichkolwiek rozwiązań architektonicznych czy projektów w celu ich ponownego wykorzystania, celem ich publikacji była popularyzacja architektury i historii konkretnej miejscowości i jej okolicy.

Nie wspominając już o braku jakichkolwiek wymiernych korzyści z zamieszczenia tejże fotografii przez osobę, wielokrotnie dzielącą się swoją wiedzą wielokrotnie przewyższającą pańską w dziedzinie architektury, historii, kultury, nie tylko na tym forum. Nawiązując do praw autorskich, to właśnie autor fotografii ma pełnię praw autorskich do niej samej.

A jak tak zależy panu na "dobrach osobistych" to jakim cudem w ciągu 5 sekund spółka Google & Facebook we współpracy z Whois określają pana z imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu, miejsca pracy itd.? Samo do sieci nie wyciekło raczej.

Koniec tematu z naszej strony, dalsze zaśmiecanie tego wątku będzie traktowane zgodnie z regulaminem.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 19 Mar, 2012 23:47   

Protect napisał/a:
Nie można wpakować się na czyjąś posesję i z ukrycia zrobić zdjęcie nie informując o tym właściciela !
Reguluje to art. 2 i 33 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także art. 34 i 35 tejże ustawy.

ŻENADA .Tylko "pozazdrościć" wrednych praktyk

Szanowny Panie
zdjęcie to zrobiłam w trakcie wykonywania dokumentacji ewidencyjnej obiektów architektonicznych Gminy Prabuty (Gminna Ewidenacja Zabytków). Posiadałem na to stosowne upoważnienia wydane przez UG w Prabutach. Jak wykazuje osoba z administracji forum (co jest zgodne z przepisami obowiązującymi w naszym kraju) publikując to zdjęcie nie naruszyłem przepisów o wizerunku - a tym bardziej o prawach autorskich - te prawa do publikowanego wizerunku posiadam ja - autor zdjęcia. A wykonując zdjęcie w 2006 roku wylegitymowałem się osobie dorosłej na posesji przedstawiając upoważnienie oraz dowód osobisty. Pańskie pretensje są bezzasadne, tym bardziej w "płaszczyznach prawnych" przez Pana przywoływanych.
Jest Pan właścicielem budynku, który stanowi dobro kultury i w związku z tym jego wizerunrk nie jest Pana wyłączną własnością... jest własnością Rzeczpospolitej.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
starykot 


Wysłany: Wto 20 Mar, 2012 00:43   

Protect napisał/a:
Nie można wpakować się na czyjąś posesję i z ukrycia zrobić zdjęcie nie informując o tym właściciela !
Reguluje to art. 2 i 33 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także art. 34 i 35 tejże ustawy.

ŻENADA .Tylko "pozazdrościć" wrednych praktyk
To nie Ameryka i niestety można. :-/ A jak się już ma upoważnienie przywoływane przez @Kolekcjonera, to ma się nawet obowiązek. I nie ma na to rady. Może się mylę ale ochrona wizerunku dotyczy publikacji wizerunku osoby. Człowieczej postaci a nie elewacji budynku. :-P
Obrzynowa nie znam. W rejestrze zabytków znajduję jeden dom wpisany tam pod numerem 13. - Numer w rejestrze (nowy) - 459.
Jeżeli to ten dom, to skoro już użytkownik @Protect proponuje zabawę w przerzucanie się paragrafami, to w tym przypadku, doszło do złamania prawa o ochronie zabytków - plastiki, kolumienki i czego tam jeszcze nie widać.
Jeżeli zaś to nie jest ten dom, to znalazł się już w gminnej ewidencji zabytków i dalsze demolowanie go współczesnymi wynalazkami, będzie niemożliwe. :ok: Czuję się zachęcomym do podglądania postępów rewitalizacji zabytku. :-P
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 20 Mar, 2012 00:55   

starykot napisał/a:
doszło do złamania prawa o ochronie zabytków - plastiki, kolumienki i czego tam jeszcze nie widać.

To złamanie prawa miało miejsce jeszcze przed umieszczeniem domu w GEZ ... więc nie było to złamanie prawa...
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
starykot 


Wysłany: Wto 20 Mar, 2012 15:13   

No to miał człowiek szczęście. ;-) Ciekawe jednak czy wie, że polichlorek winylu po kilkunastu latach po wyprodukowaniu (okna) ulega degradacji. W trakcie tego procesu uwalniane są związki kancerogenne. Jeżeli nie sobie, to swoim dzieciom zgotował fatalny los. :-/
Prawie zemsta Faraonów. Prawo Darwina. :-P
Nie doszło do złamania prawa, powiadasz i pewnie masz rację. Doszło jednak do naruszenia zasad dobrego smaku. Jakiś absurdalny pomysł przerabiania wiejskiego domu na niby szlachecką rezydencję jest żałosny z definicji. Ta kalka nie da się tu zastosować. :mrgreen:
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 20 Mar, 2012 18:48   

Protect napisał/a:
Siostra Irena,

Jestem właścicielem obiektu pod adresem Obrzynowo 103 1912. Nigdy nie wyraziłem zgody na zrobienie tego zdjęcia .A tym bardziej umieszczenie go w internecie bez mojej wyrażnej zgody pisemnej .Ządam natychmiastowego usunięcia tego zdjęcia

Ochronę wizerunku reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z późniejszymi zmianami i uwzględnieniem dyrektyw Wspólnot Europejskich)
Ustawodawca w art. 81 cytowanej ustawy, dokonał precyzyjnego ustalenia, na jakich zasadach można publikować wizerunek fotografowanych obiektów i osobób


Cześć Protect.
W tego co czytam to jesteś moja pokrewną duszą tzn. lubisz robić sobie z ludzi „jajca”,
patrzeć na ich miny, zobaczyć jak się sprężyli, ile bedzie odpowiedzi, jednym słowem - młyn że ho ho.
A teraz czytaj uważnie, bo drugi raz pisał nie będę.
„ Będzie ze dwa lata temu, jak płynąłem po Dunajcu kilkoma łódkami związanymi sznurkiem. Woda pluska, słoneczko świeci, górale długimi kijami pchają tą skorupę aż tu nagle, na łasze widzę wygrzewające się klenie. Podskoczyłem, aparat do oka i trzaskam zdjęcia. Nagle, ni z gruszki ni z pietruszki góral wrzeszczy .
„Nie wolno łapać ryb na aparat fotograficzny!!!! Ma pan zezwolenie !!!”
Jakie ryby, coś pan.
„Ma pan ryby w aparacie?”.
No mam.
„No to żeś pan je złapał !!!” – wymądrza się przy ludziach.
Przyznam się Tobie (ale o tym nie mów nikomu), że kompletnie zgłupiałem. Wywaliłem na górala „baranie oczy”, coś bełkotałem pod nosem, jednym słowem kicha zupełna. W końcu góral przyznał, że to tylko żart i do swojego kolegi mówi – „ ceper to ceper”.
Może coś z tego zrozumiesz, a może nie, ale staraj się... Zresztą co zrobisz to Twój wybór.
Wracając do chałupy. Coś tam modzisz, żeby było pięknie, a wychodzi jak zwykle...
Wiem, wiem, prawdziwych drewnianych okien już nie ma , zresztą jak i prawdziwych cyganów, ale jak na dach wrzucisz trzcinę to będzie „góralszczyzna”,
a ja uduszę Ciebie gołymi rękami. Pejzaż mi popsujesz. Z tymi rękami to oczywiście żart (słaby jestem), a poza tym jesteś bratnią duszą od głupawek.
Jutro pierwszy dzień wiosny, bądż dobrej myśli, koleżanki i koledzy z tego Forum krzywdy Tobie nie zrobią, najwyżej trochę połajają,
a jak będzie trzeba to nawet wesprą dobrym słowem.
Pozdrawiam markis
„Pewnego dnia, gdy zobaczysz co robiłeś w życiu, umrzesz ze śmiechu...”
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012 00:20   

markis napisał/a:
Jutro pierwszy dzień wiosny
W radio mówili, że to dzisiaj, eee... wczoraj już było :peace:
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012 01:22   

Markisie jesteś wielki !!! :clap: :ok: :piwo: Pozdrowienia dla Ciebie i Gochy !!! :-D

PS. Żeby nie było że :ot: to tylko powiem , iż nie mogę patrzeć jak napływowy ktoś , kto zajął nie swój (w sensie po Niemcach) dom panoszy się i robi z siebie nie wiadomo jakiego "jaśnie pana hrabiego" a słoma z butów wystaje.... :evil: :bag: :nook:
_________________
"Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka."
Józef Piłsudski
 
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012 05:32   

StormChaser napisał/a:
Jutro pierwszy dzień wiosny


Żależy czy kalendarzowa, czy astronomiczna. :roll: :-D
 
 
Dohler 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012 13:53   

Kalendarzowa ma początek co do dnia, a astronomiczna co do sekundy. Innej różnicy chyba nie ma?
 
 
vidi50 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 21 Mar, 2012 19:03   

Ano WIOSNA...!!!Pozdrowienia dla wszystkich z Forum Marienburg...Najciekawszego forum w Rzeczypospolitej... :ok:

Cały temat przeczytałem z uwagą i jest momentami bardzo śmiesznie...A profanowanie stuletnich domów współczesnymi dziwactwami,to dość powszechne zjawisko..W omawianej zagrodzie z czasem, zapewne będzie płot i pies i nikt brzydactwa nie będzie fotografował,/chyba,że będzie musiał...:)/
_________________

 
 
Piotr_K 

Wysłany: Pią 20 Gru, 2013 03:55   

Witam, tak się zastanawiam czy w nazwie Obrzynowo nie popełniono kiedyś może celowo "fatal error"??

Przecież Prabuty (Riesenberg) - Miasto Olbrzyma, herb to potwierdza, a wieś nazywała się Riesendorf a więc powinno być OLBRZYMOWO. Połknięto jedną literkę a jedna się zmieniła???

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Piotr_K Pią 20 Gru, 2013 03:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 20 Gru, 2013 16:32   

Piotr_K napisał/a:
Witam, tak się zastanawiam czy w nazwie Obrzynowo nie popełniono kiedyś może celowo "fatal error"??

Przecież Prabuty (Riesenberg) - Miasto Olbrzyma, herb to potwierdza, a wieś nazywała się Riesendorf a więc powinno być OLBRZYMOWO. Połknięto jedną literkę a jedna się zmieniła???

Pozdrawiam

Myślę, że nie. A tak na marginesie Prabuty to Riesenburg a nie Riesenberg, a Obrzynowo to Riesenkirch a nie Riesendorf. Źródłosłowem jest pruska nazwa Resia dotycząca nazwy ziemi i miejscowości. Nie można wykluczyć, że w Obrzynowie po 1249 roku Prusowie odbudowali jeden z kościołów wymienionych w dokumencie Pokoju Dzierzgońskiego kończącego I Powstanie Pruskie. Właśnie w tym dokumencie mowa jest, że Prusowie odbudują kościół w Resia. Nie ma pewności, czy nazwa ta dotyczy Prabut czy właśnie Obrzynowa (nazwa Riesenkirch może sugerować istnienie w tej wsi w okresie lokacji świątyni chrześcijańskiej).
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Piotr_K 

Wysłany: Sob 21 Gru, 2013 01:01   

Faktycznie pomylilem się - Riesenburg :) patrzyłem na mapy Prus i nawet mam gdzieś w archiwach nazwę Riesendorf , ale na mapach http://www.krutyn.eu/mapy_krutynia.html jest Riesenkirch jak podajesz.
Hm, to zmienia postać rzeczy, dzieki za oświecenie ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group