Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Miśnia.
Autor Wiadomość
fritzek 
Frysia z Warzywodu

Pomogła: 3 razy
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2008 14:22   

Bardzo kiepskie zdjęcia. Wyrób powojenny, trzeba by poszukać w jakich latach wychodziły spodki i talerzyki z zabytkami NRD. Obstawiam lata '70-'80.

PaulinaB 

Wysłany: Pią 12 Gru, 2008 22:46   Co to za sygnatura

Dzień dobry.
Proszę wszystkich, którzy zechcą mi pomóc, by powiedzieli mi co to za sygnatura. Podobno Miśnia - ale czy to prawda?i z którego wieku?
Dziękuję!!

DSCF6641.JPG
Plik ściągnięto 3022 raz(y) 32,42 KB

Orselen
[Usunięty]

Wysłany: Sro 05 Lut, 2014 21:37   Kawaler z jajami

Niestety jest to destrukt i w takim stanie został wykopany ze śmieciowiska jeszcze przedwojennego, o czym świadczyły zakopane tam wszystkie inne śmieci oraz brak jakichkolwiek artefaktów powojennych.

Kawaler gdy miał jeszcze głowę i obie ręce, to nazywał się „Sprzedawcą drobiu” i jedną z jego wersji znalazłem w firmowym katalogu manufaktury .
Jeśli chodzi o wzornictwo, to figurka pochodzi z większej serii (ponad pół setki) tzw. paryskiej, która była jednym z przebojów manufaktury . Prototypowe wzory tej serii wykonali: Johann Joachim Kändler kierownik działu rzeźby w Miśni i rzeźbiarz Peter Reinicke, który ok. ok. 1755 r. wykonał „Sprzedawcę drobiu”. Te wzory są ciągle powielane w limitowanych partiach do dzisiaj i tylko znaki markowe pod spodem figurek pozwalają na określenie przybliżonej daty ich wyprodukowania. Ułatwia to tabela firmowych skrzyżowanych mieczyków. Kompletny katalog sygnatur miśnieńskich jest bardzo obszerny.
Na jego wersji skróconej znajduję sygnaturę mojego obitego kawalera jako wyrobu miśnieńskiego z lat 30-tych XX w. (ma on jeszcze wytłoczony nr: 4 jako numer historycznego modelu pierwotnego, nr formy: 107 oraz stempel ‘53’ jako znak wykonawcy powłoki malarskiej.

Swojego kawalera w wersji z fioletowym płaszczem pewnie znalazłbym w kompletnym katalogu wszystkich wyrobów z Miśni, no ale ma on zbyt słuszna cenę.

Gdyby tenże kawaler był kompletny, czyli z głową i obu rękami, a pod spodem miał mieczyki z kropką, albo z gwiazdką, to sprawa byłaby poważna.
A jeszcze poważniejsza, gdyby tenże sprzedawca drobiu występował w liczniejszej grupie swych paryskich komilitonów jak na tej aukcji w Metz.

Jednak nie wszystkie figurki muszą ani pochodzić z Miśni, ani aż tyle kosztować, by przedstawiały wartość szczególną. Moją ulubioną jest leżący borzoj za 50,- centów z flomarku, który jako żywo stale mi przypomina mojego nieodżałowanego Arona.

Przy okazji swoich poszukiwań znalazłem także talerz z tej samej serii z postu w tym wątku ( Artur_gda 15 Kwi, 2008 13:48 Talerzyk )

Odpowiedz do tematu