Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego
Autor Wiadomość
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 05 Lis, 2008 12:55   Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego

Rząd przyjmuje ważne uchwały
autor(ka): www.kprm.gov.pl
2008-11-04

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2009-2015, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej oraz uchwałę w sprawie przyjęcia krajowego Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2009-2013, przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.
Realizacja Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma zwiększyć uczestnictwo obywateli w życiu publicznym, bo od niego zależy dynamika rozwoju instytucji obywatelskich, w tym silnych organizacji pozarządowych.

Zgodnie ze Strategią, wzrost zaangażowania i aktywności obywatelskiej powinien nastąpić w wyniku realizacji edukacji obywatelskiej, która ma zapewnić ludziom wiedzę i umiejętności konieczne do świadomego uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym, w tym np. w wyborach parlamentarnych. Strategia zakłada również wsparcie i promocję obywatelskiego zaangażowania w sprawy publiczne, np. przez udział w debatach publicznych lub konsultacjach społecznych w sprawach ważnych dla kraju, regionu i społeczności lokalnej.

Wsparcie powinny otrzymać także instytucje pozarządowe. Potrzebne są działania służące przede wszystkim podnoszeniu kwalifikacji pracowników pozarządowych i wolontariuszy oraz wzmocnieniu stabilności finansowej i organizacyjnej tych instytucji. Konieczne jest wsparcie inicjatyw umożliwiających rozwój wolontariatu i filantropii.

Strategia kładzie szczególny nacisk na wzmacnianie rodziny i wspólnoty lokalnej. Dlatego promuje inicjatywy zapobiegające powstawaniu warunków sprzyjających wykluczeniu społecznemu np. wskutek przemocy domowej, uzależnień i ubóstwa materialnego. Zachęca do wspierania inicjatyw wzmacniających więzi społeczne i lokalną solidarność społeczną.

W dokumencie zwraca się także uwagę na potrzebę wsparcia liderów społecznych (tzn. aktualnych i potencjalnych pracodawców) oraz przedsiębiorców uwzględniających w swojej działalności biznesowej interesy społeczne, ochronę środowiska i relacje z różnymi grupami interesów (tzw. społeczna odpowiedzialność biznesu).

Strategia będzie finansowana ze środków krajowych (budżetów: państwa i samorządów terytorialnych) oraz zagranicznych (Unii Europejskiej i innych źródeł). Strategia jest w całości zgodna ze Strategią Rozwoju Kraju (SRK) na lata 2007-2015.

Przestanie obowiązywać Strategia Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2007-2013.

Krajowy Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO) ma wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego jego podstawowym zadaniem jest zwiększenie udziału organizacji pozarządowych, instytucji kościelnych i związków wyznaniowych, prowadzących działalność pożytku publicznego, w realizacji zadań publicznych.

Wsparcie finansowe udzielane organizacjom pozarządowym w ramach PO FIO ma być ściśle związane z rolą, jaką odgrywają one w modernizacji struktur państwa i powinno się przyczynić do zwiększenia ich udziału w realizacji niezbędnych reform i wdrażaniu zasady dobrego rządzenia. Program powinien też zwiększyć potencjał rozwojowy tych organizacji, co można osiągnąć m.in. przez sfinansowanie dla nich szkoleń, konsultacji i doradztwa.

PO FIO będzie finansowany wyłącznie ze środków krajowych. Oznacza to łatwiejszy dostęp do pieniędzy dla małych organizacji pozarządowych, których innowacyjne projekty nie mogły zostać zrealizowane ze względu na ograniczone fundusze. Podstawową zaletą programu jest prefinansowanie zadań, w odróżnieniu od zasady refinansowania, obowiązującej przy realizacji przedsięwzięć finansowanych z pieniędzy unijnych. Przyjęcie takiego rozwiązania umożliwi projektodawcom, dysponującym niewielką ilością środków, realizację zadania bezpośrednio po rozstrzygnięciu konkursu, bez potrzeby uprzedniego tworzenia rezerw finansowych. Jednocześnie wieloletniość programu umożliwi projektodawcom rozłożenie finansowania swoich przedsięwzięć na 2 lata. Na wykonanie programu trzeba będzie przeznaczać 60 mln zł rocznie z budżetu państwa.

PO FIO ma służyć realizacji Strategii Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2009-2015. Jest on zgodny z najważniejszymi dokumentami strategicznymi i programowymi, a przede wszystkim stanowi uzupełnienie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. PO FIO stanowi kontynuację rządowego programu ustanowionego na lata 2005-2007 i Funduszu Inicjatyw Obywatelskich z 2008 r.

Wykorzystano materiał ze strony http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/413712.html
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 15 Gru, 2008 08:06   

Cytat:
Coraz więcej samorządów rozumie, że organizacja pozarządowa rozwiązuje problemy na ich terenie. Niestety jeszcze nie wszystkie - mówi Hanna Ilnicka ze Stowarzyszenia Interclub Femina...

Stowarzyszenie Interclub Femina w Zgorzelcu działa od 15 lat. Czy współpraca organizacji pozarządowych z samorządem na przestrzeni tych lat zmieniła się?

Hanna Ilnicka: Zmieniło się wiele, przede wszystkim dlatego, że samorządy są zobligowane do współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na naszym terenie odbywają się konsultacje dotyczące karty współpracy z samorządem. Myślę, że coraz więcej samorządów rozumie, że organizacja pozarządowa rozwiązuje problemy na ich terenie. Niestety jeszcze nie wszystkie.

Kiedy usłyszałam od prezydenta Zamościa na spotkaniu z organizacjami pozarządowymi podziękowania dla organizacji, które wyręczają go jako prezydenta w szukaniu braków, uświadomiłam sobie w czym tkwi problem. Niektórym organizacjom wydaje się, że to pan wójt, czy burmistrz robi im wielką przysługę, że daje im kilka złotych na realizację zadania, a w sumie to te organizacje realizują zadania. Działamy we wspólnym interesie.

Od czego zależy dobra współpraca organizacji z samorządem?

- Od obu stron. Od lidera tej organizacji, na ile ten lider potrafi dotrzeć do burmistrza, dobrze sprzedać pracę, którą wykonuje. Z drugiej strony są ludzie niereformowalni w samorządzie, którzy niestety nie do końca rozumieją, dlaczego zostali powołani na to stanowisko.

Pani organizacja działa w Zgorzelcu i Goerlitz wspólnie z kobietami niemieckimi. Jak u naszych zachodnich sąsiadów wygląda działalność organizacji pozarządowych?

- Kilka lat temu miałam informację, że organizacje pozarządowe na terenie Saksonii zatrudniają 90 tys. pracowników. Tam domy pomocy społeczne, wiele przedszkoli, instytucje obsługi osób starszych są prowadzone przez organizacje pozarządowe. Także wiele zadań, które są zadaniami obowiązkowymi dla samorządów Saksonii są oddawane w ręce organizacji pozarządowych. Te zadania są zlecane organizacjom pozarządowym. Uważam, że samorządy część przestrzeni powinny oddać do zagospodarowania organizacjom pozarządowym, a nie zawłaszczać niepotrzebnie różnego rodzaju działania tylko dla instytucji samorządowych.

Dziękuję za rozmowę.
Anna Mikołajczyk-Kłębek



materiał ze strony http://wiadomosci.ngo.pl/...aign=15.12.2008
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 02 Lip, 2010 12:50   

Od dziś rozpoczynamy przygotowania do dyskusji i działań na temat społeczeństwa obywatelskiego. Skupimy się szczególnie na tym, jak temat budowania społeczeństwa obywatelskiego postrzega się w Malborku i powiecie malborskim. Przy okazji przedstawimy stanowiska w tej kwestii największych partii politycznych, postaramy się też uzyskać komentarze miejscowych władz.
Dziś na stronie mc2 pierwszy artykuł - przybliżenie definicji. Polecamy !
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 03 Lip, 2010 13:52   

01 lipca Grupa Inicjatywna wręczyła włodarzom miasta i powiatu list otwarty w sprawie ścieżek rowerowych oraz pieszych i ich rozwoju. Z treścią Listu, a także z opisem tego, co nas spotkało w gabinecie Burmistrza można zapoznać się na stronie mc2
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 05 Lip, 2010 18:36   Od zamyślonego przechodnia do obywatela. Relacja z Gołdapi.

Czy architekt, projektujący modernizację osiedla, które zna wyłącznie z planów papierowych, wie lepiej, co należy zmienić, niż sami jego mieszkańcy, gospodarujący na danym terenie często po kilkanaście, kilkadziesiąt lat? Odpowiedź jest prosta: nie. Podobnie jak niemożliwa jest skuteczna realizacja potrzeb lokalnej społeczności bez odpowiedniego zdiagnozowania ich problemów i rzeczowej rozmowy z nimi samymi. Niby oczywiste, a jednak konsultacje społeczne, które stają się filarem podejmowanych decyzji urzędniczych, nadal są w Polsce zjawiskiem niepopularnym i wyjątkowo rzadko stosowanym. A jednak są przypadki, gdzie władza jest otwarta na takie działania. I najważniejsze - próby te oceniają bardzo pozytywnie :peace:
więcej na stronie mc2
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 12:07   

Waldek.K napisał/a:
01 lipca Grupa Inicjatywna wręczyła włodarzom miasta i powiatu list otwarty w sprawie ścieżek rowerowych oraz pieszych i ich rozwoju. Z treścią Listu, a także z opisem tego, co nas spotkało w gabinecie Burmistrza można zapoznać się na stronie mc2


Relacja ze spotkania oczami dziennikarki tu

Polecam również przeczytanie relacji z Gołdapii, zamieszczonej na stronie MC2 Tam zadziało się coś zgoła odmiennego - czytaj
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 12:41   

Jeszcze małe wyliczenie dotyczące materiałów, z których może być wykonana ścieżka rowerowa.
Cytat:

ze strony stowarzyszenia Rowerowy Toruń

W Europie Zachodniej tylko w ściśle określonych przypadkach buduje się drogi rowerowe z kostki betonowej. Wieloletnie doświadczenia państw europejskich w projektowaniu i budowaniu dróg rowerowych jednoznacznie dowiodły, że ścieżki dla rowerów winny być budowane przede wszystkim z asfaltu. Poniżej przedstawię 4 niezaprzeczalne fakty mówiące o wyższości nawierzchni bitumicznej nad kostką betonową.
1. Asfalt jest od 10% do 25% tańszy od kostki polbrukowej. Ceny są zmienne, ale proporcje pozostają. Załóżmy że koszt metra kwadratowego asfaltu wynosi około 35 pln z położeniem bez podbudowy. Za metr kwadratowy kostki polbrukowej bez podbudowy i położenia zapłacimy również 35 pln. Niech oszczędności wynoszą jedynie 10 pln na metrze kwadratowym to przy 100 metrach mamy 1000 pln a przy kilometrze już 10000 pln. Czy miasto stać na wydawanie takiej sumy praktycznie bez sensu??
2. Ścieżka z asfaltu jest wygodniejsza. Na powierzchni asfaltowej występują od 4 do 6 razy mniejsze opory toczenia niż w przypadku kostki polbrukowej. Jadąc po asfalcie rowerzysta odczuwa komfort jazdy, jadąc po polbruku rowerem o cieńszych oponach odczuwa nieprzyjemne drgania.
3. Asfalt jest trwalszy. Kostka polbrukowa ma tendencję do zapadania się po pewnym czasie. W szczelinach dzielących poszczególne kostki często wyrasta trawa, której korzenie również nie mają dobrego wpływu na stan polbruku. Odpowiednio wylany asfalt na ścieżce rowerowej, na której nacisk jest ograniczony wytrzyma w dobrym stanie zdecydowanie dłużej.
4. Asfalt jest bezpieczniejszy. Kostka fazowana ma zdecydowania mniejszą przyczepność niż droga asfaltowa co powoduje, że wydłuża się droga hamowania, a promień skrętu jest większy; natomiast kostka niefazowana to niebezpieczne mikrowstrząsy.


Pytanie - co stoi na przeszkodzie, by wysłuchać sugestii osób, które będą korzystać ze ścieżek i wykonać je z ich oczekiwaniami? Tym bardziej, że koszty są niższe ?
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
Ostatnio zmieniony przez Waldek.K Sob 10 Lip, 2010 12:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zybi2000
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 09:55   

arogancja władzy tylko tyle nasunęło mi się po przeczytaniu artykułu. Przykre że wybrańcy ludu odrzucają inicjatywy tego ludu. Taka Zosia samosia ja sam to zrobię za 6-8 milionów, bo ładnie będą kwoty wyglądały w sprawozdaniach. :hihi:
 
 
Matylda 

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 10:51   

zybi2000 napisał/a:
arogancja władzy tylko tyle nasunęło mi się po przeczytaniu artykułu.

Dokładnie

Przytoczę kilka komentarzy z gazety
Cytat:

*Mimo, że w ostatnim czasie Malbork się zmienił, i nie ma co ukrywać - na lepsze, to i tak uważam, że to najgorszy burmistrz w ostatnim czasie. Właśnie za takie zachowania, bo to nie po raz pierwszy pokazał swój lekceważący stosunek do mieszkańców.
*Jak widać ... buraki można spotkać nie tylko na polach.
* RYCHŁOLAND. MALBORK TO PIĘKNE MIASTO TYLKO PO CO SĄ W NIM CI MIESZKAŃCY PRAWDA PANIE BURMISTRZU
* Zdrówka! Kowalski który ma samochód za 300 tys. i tyle inwestycji rodzinnych w mieście nie będzie rozmawiał z gołodupcami z jakimś listem


I mój komentarz

Przydała by się jakaś komisja, która by rozliczyła tego pana. Mam wrażenie, że robi wokół siebie tyle hałasu pod hasłem - wszystko to moja zasługa-, że podpada to pod robiennie zasłony dymnej :) Szczególnie sprawy przetargów i inwestycji wspomnianych przez pana Kowalskiego są interesujące.
Na szczęście za jakiś czas wybory samorządowe, a burmistrz podobno twierdzi, że nie będzie startował. I chwała Bogu! Czy jednak mieszkańcy Malborka zobaczą całość i wybiorą wreszcie kogoś, kogo nie będziemy musieli się wstydzić?
W Rosji są ludzie, którzy nadal wielbią Stalina uważając, że zasłużył na to np. doprowadzając wodę lub drogę do ich wsi. Nie są w stanie ocenić go z innej perspektywy. Niestety, Polacy dość długo uczą się nowych, demokratycznych zasad i w wielu wypadkach wybierają na zasadzie "niech se tam weźmie - ważne, że drogę wybudował", niewiele różniąc się jednak od Rosjan wzmiankowanych wyżej.

A aspiracje jako naród mamy wielkie :idont:
Ostatnio zmieniony przez Matylda Nie 11 Lip, 2010 10:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 17 Lip, 2010 10:25   

Społeczeństwo obywatelskie wg wiodących partii politycznych w Polsce. Część I - Platforma Obywatelska
Zachęcamy do lektury - MC2
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
Ostatnio zmieniony przez Waldek.K Sob 17 Lip, 2010 10:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Waldek.K 
Waldek.K.


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 25 Cze, 2014 07:28   Malborski Marsz Niepokoju

Dwa malborskie stowarzyszenia: Malborskie Centrum Kwadrat (MC2) i Nasz Malbork zapraszają wszystkich, którzy nie chcą już dłużej stać z boku i być tylko biernymi obserwatorami tego, co się obecnie dzieje na polskiej scenie politycznej do udziału w Malborskim Marszu Niepokoju.

27 czerwca (piątek) o godz. 18:00 na parkingu przed Starostwem Powiatowym, pl. Słowiański 17 rozpocznie się manifestacja pn „Malborski Marsz Niepokoju”. To apolityczna, apartyjna, obywatelska inicjatywa, która jest reakcją na ostatnie wydarzenia polskiego życia publicznego. Marsz przejdzie ulicami miasta do pl. Kazimierza Jagiellończyka w centrum miasta. Tam przewidziane są wystąpienia chętnych uczestników.

Dla tych, którzy przyjdą może to być forma sprzeciwu wobec postawy rządzących, dla innych – niepokoju wobec braku standardów, jakimi wykazali się politycy, a jeszcze inni mogą domagać się transparentności od władz publicznych i najważniejszych instytucji oraz poszanowania prawa, także Konstytucji RP. Hasła, transparenty mile widziane! Ale UWAGA! Chcemy, by nasz marsz był kulturalną manifestacją, bez wulgarnych i obraźliwych napisów czy okrzyków wobec sprawujących władzę oraz ataków personalnych. Pokażmy tylko politykom, że nie zgadzamy się z nimi, zróbmy to razem !

Malborski Marsz Niepokoju to nasz sposób na pokazanie politykom, że również w małych miastach nie ma zgody na taki styl sprawowania władzy, który nam ostatnio zaprezentowała część z nich.

„Afera podsłuchowa” ujawniła „drugie twarze”polityków oraz słabość państwa, a tymczasem my - obywatele mamy niezbywalne prawo domagać się zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności.
Mamy także prawo do informacji czerpanych z wolnych niezależnych mediów, których swobodne funkcjonowanie jest jednym z elementów demokratycznego porządku państwa.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Malborka i okolic do wyrażenia swojego stanowiska wobec ostatnich wydarzeń, które dzieją się na naszych oczach. Chętnych do dołączenia do nas zachęcamy do ubrania się na czarno.
_________________
„ty mnie pomożesz, ja tobie pomogę: cóż złego może nas dwóch spotkać?”
Ostatnio zmieniony przez Waldek.K Sro 25 Cze, 2014 07:32, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group