Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Starostwo Powiatowe (dawne)
Autor Wiadomość
malborczyk 

Pomógł: 14 razy
Wysłany: Pon 30 Lip, 2007 19:07   Starostwo Powiatowe (dawne)

Urząd Powiatowy

Stuhm-Kreishaus.JPG
Plik ściągnięto 20819 raz(y) 30,53 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Wto 07 Lip, 2009 17:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 31 Lip, 2007 21:02   

jeszcze jedna pocztówka

Sztum - starostwo.jpg
Plik ściągnięto 20799 raz(y) 46,58 KB

_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 30 Lip, 2009 07:56   

kolejna pocztówka - starostwo w głębi, na pierwszym planie denkmal

Kreishaus.jpg
Plik ściągnięto 20722 raz(y) 265,54 KB

_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 01 Sie, 2009 09:28   

i jeszcze jedno ujęcie: starostwo na wprost, po prawej Deutsches Haus, a w głębi kościół św. Anny - pocztówka z Allegro

Landratsamt.jpeg
Plik ściągnięto 20705 raz(y) 40,02 KB

_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013 08:43   

pocztówka z eBay...

Kreishaus.JPG
Plik ściągnięto 19772 raz(y) 257,82 KB

_________________

 
 
gordiasz 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 01 Gru, 2014 15:38   

porównuje 1 i ostatnie zdjęcie - różnią się obecnością studni - abisynki. Obserwując najbliższe jej drzewo wydaje mi się, że to ze studnią jest wcześniejsze... drzewko jest trochę mniejsze. Mam rację czy złudzenie "apteczne" :?:
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2014 20:39   

Czy ja wiem... Prędzej bym obstawiał na ówczesnego "fotoszopa" w odniesieniu do pompy na ostatnim ;-)
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
gordiasz 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 02 Gru, 2014 07:06   

Może też tak być, sporo zdjęć retuszowano ale akcja z "abisynkami" też musiała być - były conajmniej 2 - ta przy starostwie i kolejna w północno-zachodniej części rynku. Obie zniknęły jak pojawiła się wieża ciśnień i wodociągi.
 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Sro 03 Gru, 2014 19:38   

Przypuszczenia StormChasera potwierdzają się.
W „ albumie babci ” znalazłem ten sam widok, jednak w innym , wcześniejszym wydaniu z roku 1914.
Na tej pocztówce oznaczonej napisem Stuhm 1914 widnieje pompa.
W produkcji pocztówek zdarzały się takie zmiany, zwłaszcza w powtórnych drukach pocztówek wykonanych z tego samego zdjęcia ( zmieniano kadrowanie, doklejano postacie itp.)
Poniżej połączyłem te dwie pocztówki.

Sztum1914 .jpg
Plik ściągnięto 18659 raz(y) 98,41 KB

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 03 Gru, 2014 19:59   

Jak się przyjrzeć to na bruku widać ten retusz w miejscu pompy.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
gordiasz 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2014 07:07   

A może jednak Powiślanin zawęził moment rzeczywistej likwidacji pompy - oba zdjęcia są inaczej wykadrowane! (prawa/lewa)? Niestety zdjęcie z 1916 ma węższy kadr więc teoretycznie wersja z retuszem jest nadal możliwa...
 
 
vidi50 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2014 13:20   

Obstawiałbym ,że mamy do czynienia z zdjęciem wcześniejszym i późniejszym...Likwidacja pomp i studni z ciągów komunikacyjnych, po wprowadzeniu sieci wodociągowej stała się oczywista.
_________________

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Czw 04 Gru, 2014 19:20   

Tylko że wodociąg jest wcześniejszy od obydwu zdjęć
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Czw 04 Gru, 2014 20:50   

Powtórnie analizowałem te dwie pocztówki i nie mam wątpliwości, obie pocztówki wykonano z jednego zdjęcia (płytki szklanej bądź kliszy).
Na moim skanie z napisem 1916 jest błąd. Podczas łączenia skanów obrzeża pocztówki zostały obcięte. Pocztówka z postu Hagedorna i moja to te same pocztówki.
Obie pocztówki zostały wydane nakładem J.S. Behrendt.
Wykonanie zdjęcia w tym czasie było dość kosztowne, dlatego nakładcy zlecali wykonanie pocztówek w przestrzeni nawet kilkunastu lat z tych samych klisz.
Klisze wraz z zamówionymi pocztówkami drukarnie zwracały do zlecającego.
Powtórne wydanie pocztówki, często nawet u tego samego wydawcy, było zmieniane ( zmiana kadrowania, inna techniki druku, dodanie kolorów, fotomontaż, retusz itp. ).
Według mnie obie pocztówki wykonano z dwóch różnych matryc ( inne kadrowanie, inny metoda wykonania matryc), ale z tej samej kliszy.
Porównywałem drzewa i resztki liści, które znajdują się na nich - są takie same.
Mało prawdopodobne jest by na przestrzeni dłuższego czasu wykonano tak podobne zdjęcie.

W istnieniu sieci wodociągowej i studni z pompami ręcznymi nie ma konfliktu. Myślę, że pompy służyły dłużej, zwłaszcza że wodociągi były zależne od prądu, a to był okres wojny jak i nie wszyscy mieszkańcy byli podłączeni do sieci wodociągowej.
Nie mam pojęcia kiedy dokładnie zniknęły ręczne pompy. Szukałem na innych zdjęciach, ale to miejsce często zasłaniają drzewa.
 
 
gordiasz 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 05 Gru, 2014 07:04   

Powiślanin - dzięki za wnikliwą analizę. Sprawa studni - właściwie bardziej tej drugiej na rynku jest dosyć ciekawa. Pod koniec XIX wieku Sztum był pierwszym miejscem na obecnych ziemiach polskich gdzie nawiercono osady kopalnego morza z interglacjału eemskiego (ok. 100 tys. lat temu)... to moja "działka" i dlatego tak drążę. A może macie w zasobach dobre zdjęcia studni (abisynki) na rynku?
 
 
wlad1 
wlad1


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 26 Maj, 2018 09:22   Starostwo Powiatowe (dawne).

Budynek dawnego Starostwa Powiatowego w Sztumie funkcjonującego do stycznia 1945 r. Znajdował się po prawej stronie placu postojowego między kościołem Św. Anny a drogą dojazdową do obiektów Zamkowych. Heimatkalender des Kreises Stuhm 1933 r.

Starostwo Powiatowe Sztum..jpg
Plik ściągnięto 14024 raz(y) 93,33 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group