Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Barlewice - cmentarz
Autor Wiadomość
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012 10:47   Barlewice - cmentarz

W latach 80-siątych minionego wieku pojechałem kiedyś z moim ojcem po piach na dziką żwirownię do Barlewic. Żwirownia mieściła się w lesie. Bawiłem się tam świetnie skacząc ze skarp. Później jeździliśmy tam z bratem i kumplami na rowerach. Wówczas zastanawiało mnie to, że miejscowi wchodzą w głąb lasu aby zrywać gałęzie kwitnącego bzu.
Dziś wiem, że był tam cmentarz i udałem się tam dnia wczorajszego aby odszukać jego pozostałości. Cóż sadząc las, posadzono go także na cmentarzu, usuwając zapewne przed tym zabiegiem nagrobki. Pozostałością po cmentarzu jest jedynie szata roślinna, czyli dwie wielkie lipy, szpaler lilaka, śnieguliczka i barwinek. Znalazłem kilka łupanych kamieni i w końcu jeden ślad po miejscu pochówku. Kamienie ułożone w prostokąt o wymiarach 2x3 m. Północno-zachodnią części cmentarza lisy zamieniły w swoje miejsce zamieszkania. Pomiędzy norami i pagórkami z wykopanej ziemi znalazłem starą kość, może należącą do tubylca.
Przypuszczam, że stare nagrobki mogły zostać zepchnięte do żwirowni. Jak byłem dzieciakiem na jej wschodniej części leżały kamienie i gruz. Jednakże wówczas nie zwracałem na nie uwagi. Około 20 lat temu żwirownię wyrównano i posadzono las. Obszedłem jej teren ale nie natrafiłem na ślady po nagrobkach.

barlewice.jpg
Plik ściągnięto 3840 raz(y) 75,88 KB

lipy.jpg
Plik ściągnięto 3840 raz(y) 38,61 KB

ociosane kamienie.jpg
Plik ściągnięto 3840 raz(y) 49,17 KB

miejsce pochówku.jpg
Plik ściągnięto 3840 raz(y) 44,24 KB

może jakiś przodek.jpg
Plik ściągnięto 3840 raz(y) 45,21 KB

 
 
marcinmalb 

Wysłany: Sob 27 Lut, 2016 20:07   

Czy wiadomo w jakich latach chowano zmarłych na tym cmentarzu. Kiedy mógł odbyć się ostatni pochówek? Myślę że nie mógł to być zbyt duży cmentarz, gdyż ewangelików ze Sztumu chowano na cmentarzu ewangelickim przy Kochanowskiego. Ten więc był przeznaczony dla mieszkańców Barlewic, Barlewiczek, Pietrzwałdu?
Ostatnio zmieniony przez marcinmalb Sob 27 Lut, 2016 20:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group