Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Poprzedni temat «» Następny temat
Stalag XX B - Littschen-Marienwerder 12.1939-2.1940
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 17 Paź, 2007 23:03   

napioo napisał/a:
na czerwono ost dalej west poczytaj link wyżej może się rozjaśni Źródło Wikipedia
Obrazek

Odwrotnie - na czerwono jest WEST :!:

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Paź, 2007 23:13   

fakt :oops: miałem tylko rosyjski w szkole :mrgreen:

kolekcjoner 
Mistrz

Wysłany: Sro 17 Paź, 2007 23:19   

MOCNE - uważaj na służby :mrgreen:

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Czw 18 Paź, 2007 06:52   

PanHavranek napisał/a:
Tak mnie to zastanawia bo rozkaz z 14.12.1939 kierowany był
do Stalag XXB Marienburg/Westpr.
A na skanie od Kolekcjonera 23.12 .1939 jest Littschen-Marienwerder/Ostpr.
A 01.02.1940 jest Stalag XXB Marienburg/Westpr.
Jakoś ciężko mi się w tym połapać. :-|

ten dokument zotal sporządzony po wojnie (i to raczej sporo lat po, skoro jest adnotacja "poln. Malbork", a nie Malborg!) i osoba, która go sporządzała raczej kiepsko się orientowała w historii tych ziem, stąd namieszała trochę - innego wytłumaczenia nie widzę!
ot, raz wzięła do ręki dokument z czasów gdy Malbork był West, a za chwilę inny, w którym Kwidzyn był już Ost, generalnie raczej nie przejmowała się chronologią i faktami (zresztą nie miało to dla niej znaczenia!)

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Maj, 2008 20:38   

Książka Obozy jenieckie w Prusach Wschodnich - Z. Lietz definiuje ten obóz ewidentnie jako dulag

Hagelsberger 

Wysłany: Sro 09 Lis, 2016 21:00   

Pozwolę sobie nieco odświeżyć wątek...
... od dłuższego czasu zbieram informacje o Stalagu XX B: dość dokładnie wyeksplorowałem w ostatnich latach zbiory niemieckie (wojskowe we Fryburgu Bryzgowijskim), szwajcarskie (Berno i Genewa, choć odpisy akt ICRC są też w Berlinie, gdzie również buszowałem), ostatnio w Londynie. Do tego prasa, polskie zbiory...

Pozwolę sobie podsumować tylko a propos tych pierwszych lokalizacji.

"Stalag" w nomenklaturze niemieckiej w wojnie oznaczał nie tyle (albo inaczej: nie tylko) pewną przestrzeń, obóz, ale także (równolegle) ... hmm... jednostkę wojskową. Sztab.
Stąd 16 grudnia sformowanie w Recklingshausen, w Okręgu Wojskowym, skąd już w listopadzie przesłano na całe Pomorze Nadwiślańskie i Kujawy (a więc nowy XX Okręg Wojskowy) szereg jednostek zapasowych niemieckich, których żołnierze kadrowo zapełnili nowe jednostki, urzędy i oddziały. Szkolili rekrutów. Itd.

Wracając do Recklingshausen. Sformowano tam Stalag (grupę wojskowych). 20 grudnia rozpoczęto przeniesienie na Wschód, pod Kwidzyn. "Wszystko" dotarło i zaczęło funkcjonować na miejscu 23 grudnia.

Lokalizacja pod Kwidzynem wcale nie była ani przypadkowa, ani przejściowa. Wiązała się ze skierowaniem zdecydowanej większości polskich jeńców do pracy na roli u niemieckich gospodarzy. Kwidzyn był "stolicą" tego rolniczego regionu byłej już wówczas rejencji zachodniopruskiej (nowej kwidzyńskiej).

Nie wiem, kiedy dokładnie zapadła decyzja o przeniesieniu na peryferie Malborka, do Wielbarka. Faktem jest, że tam Stalag formalnie zaczął działać od 1 lutego 1940 r. Ale co ciekawe, w pismach z końca stycznia (kiedy przenosiny były już postanowione), snuto przypuszczenia, czy aby jednak tego nie zaniechać - że byc może Kwidzyn jest jednak lepszą lokalizacją...

Moje domysły: ostatecznie przeważyła kwestia potencjalnego wykorzystania jeńców także w przemyśle stoczniowym Elbląga i okolic (potem: też Gdańska i Gdyni).

To tyle w największym skrócie.

Kto chętny, to zapraszam... jutro :) 10 listopada do Nowego Dworu Gdańskiego, na konferencję o Żuławach w 1945 r. Będę tam miał przyjemność wygłosić krótki, acz treściwy referat (15 minut) o Stalagu XX B. Raczej podsumowanie najważniejszych informacji, wskazanie na często powielane błędy, niż wyczerpujące, monograficzne ujęcie :) Ale jednak.

Odpowiedz do tematu