Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Cieszymowo Wielkie - stacja kolejowa
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Maj, 2007 20:10   Cieszymowo Wielkie - stacja kolejowa

Cieszymowo Wielkie - stacja kolejowa

Bardzo ładna architektura na zdjęciu przedwojennym, obecnie nieistnieje, czy jest wam wiadomo co się stało z tym budynkiem i kiedy przestał istnieć?

cieszymowo_wielkie_dworzec.jpg
Plik ściągnięto 26936 raz(y) 52,54 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 24 Maj, 2007 20:30   

Azaziz napisał/a:
czy jest wam wiadomo co się stało z tym budynkiem i kiedy przestał istnieć?

nie wiem, ale mam w pracy człowieka z Cieszymowa, to zapytam przy okazji...
_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 03 Cze, 2007 18:53   

ok, pogadałem z moim człowiekiem z Cieszymowa i dziś wybralismy się na miejsce z małą wizją lokalną ;-)
to młody człowiek, ale jego obecny sąsiad mieszkał po wojnie w budynku byłej stacji! tuż po wojnie Rosjanie podobno zdemontowali i wywieźli tory kolejowe (linia Susz - Myślice) zaś budynek stacji niszczał pomału, aż w początkach lat 70-tych został - na polecenie dyrektora miejscowego PGR - rozebrany...
dziś w jego miejscu straszą tylko gruzy i zielsko :-/
zachowały się za to oba wiadukty oraz brukowana droga prowadząca do stacji.
w miejscu dawnych torów dziś mamy polną drogę do Jakubowa. wg mojego rozmówcy zachowały się jeszcze ponoć "słupki z niemieckimi krzyżami" wzdłuż linii dawnych torów - ale my ich dzisiaj z Witkiem nie znaleźliśmy - zielsko sięgało 1,5 metra...
musimy tam wrócić zimą lub wczesną wiosną! :mrgreen:

Cieszymowo miejsce po stacji.jpg
Plik ściągnięto 26900 raz(y) 62,21 KB

Cieszymowo gruzy po stacji.jpg
w tle widać wiadkut nr 2...
Plik ściągnięto 26900 raz(y) 75,94 KB

Cieszymowo droga po torach.jpg
zdjęcie zrobione z wiaduktu nr 2 w stronę miejsca po stacji i wiaduktu nr 1, tory biegły wzdłuż polnej drogi...
Plik ściągnięto 26900 raz(y) 61,95 KB

Cieszymowo wiadukt 1.jpg
Plik ściągnięto 26900 raz(y) 76,32 KB

Cieszymowo wiadukt 2.jpg
Plik ściągnięto 26900 raz(y) 53,87 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 03 Cze, 2007 18:57   

Hagedorn napisał/a:
musimy tam wrócić zimą lub wczesną wiosną!


I to jest jedyny powod dla ktorego kocham te pory roku :-)
 
 
lyck 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 03 Cze, 2007 20:21   

Hagedorn napisał/a:
ok, pogadałem z moim człowiekiem z Cieszymowa i dziś wybralismy się na miejsce z małą wizją lokalną ;-)
to młody człowiek, ale jego obecny sąsiad mieszkał po wojnie w budynku byłej stacji! tuż po wojnie Rosjanie podobno zdemontowali i wywieźli tory kolejowe (linia Susz - Myślice) zaś budynek stacji niszczał pomału, aż w początkach lat 70-tych został - na polecenie dyrektora miejscowego PGR - rozebrany...

Też słyszałem, że bydynek istniał po wojnie, podobnie jak w pobliskim Jakubowie i Starym Monasterzysku. I jeszcze poprawka: to była dwutorowa(!) linia Prabuty - Myślice z 1916 roku, część nigdy nie dokończonej magistrali z I wojny: od Czerska przez niestniejący most w Opaleniu, Myślice, Morąg, Ornetę, Lidzbark, Bartoszyce, Kętrzyn, Węgorzewo, Gołdap, Stańczyki (tu słynne mosty) aż do Szestokai na Litwie. Z racji później budowy jest niezwykle bogata w wiadukty. Właściwie nie ma niej skrzyżowań z drogą w poziomie. Budynki stacyjne były prawie takie same na wszystkich stacjach. Do dziś istnieją w Starym Dzierzgoniu i Folwarku. Niemal identyczny kształt ma też istniejący dworzec w Nowym Dworze Kwidzyńskim (właściwie to wieś Grabowo nad Wisła). Jest tylko obrócony w lustrze. Zdjęcie w tym wątku:
http://www.ruciane-nida.o...?t=216&start=15
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 03 Cze, 2007 20:49   

lyck napisał/a:
Z racji później budowy jest niezwykle bogata w wiadukty.

zaintrygował mnie ów wiadukt nr 2 - znajdował się nad torami, ale wygląda na to, że po nim nic nie biegło: ani inna linia kolejowa, ani droga... zrobiony na "zaś"? wiesz coś więcej? na starych mapach też niczego na nim nie ma...

Cieszymowo 1965.jpg
Plik ściągnięto 26919 raz(y) 48,14 KB

_________________

 
 
lyck 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 03 Cze, 2007 21:02   

Hagedorn napisał/a:
zaintrygował mnie ów wiadukt nr 2 - znajdował się nad torami, ale wygląda na to, ze po nim nic nie biegło: ani inna linia kolejowa, ani droga... zrobiony na "zaś"? wiesz coś więcej? na starych mapach też niczego na nim nie ma...

Pewnie biegła po nim droga polna. Nowobudowana linia potrafiła iść przez środek pola danego rolnika, co oznaczało, prócz pieniędzy za wywłaszczenie, odszkodowanie za znaczne utrudnienie dojazdu i straty w uprawach. W skrajnym przypadku Prusacy potrafili zbudować wiadukt tylko dla jednego gospodarza by nie mieć roszczeń z jego strony. Z czasem rzadko używane drogi polne mogły zmienić bieg, a wiadukt stracić sens.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 03 Cze, 2007 21:05   

lyck napisał/a:
W skrajnym przypadku Prusacy potrafili zbudować wiadukt tylko dla jednego gospodarza by nie mieć roszczeń z jego strony

to był panie ordnung! ;-)
tak własnie dziś sobie myślałem stojąc na tym wiadukcie, że pewnie łączył dwa pola - obecnie nie ma nanim żadnego śladu, choćby ścieżki...
_________________

 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 04 Sty, 2009 21:18   

Co dwa wiadukty to nie jeden :ok:

P1050151.JPG
Plik ściągnięto 25748 raz(y) 110,92 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
wax 

Wysłany: Sob 14 Mar, 2009 17:19   

ach te Cieszymowo.....wychowalem sie tam :clap: :clap: :ok: :lol:
 
 
wax 

Wysłany: Sob 14 Mar, 2009 17:28   

a tak na marginesie to jak byłem bardzo mlodym człowiekiem to widziałem tablice z dworca w cieszymowie .Była ona po niemiecku :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 10 Maj, 2009 19:43   

Dworzec w Cieszymowie był bardzo podobny (bliźniaczy) do dworca w Starym Dzierzgoniu (jak widać na awatarze ;-) ).
Z jakiegoś powodu styl ten nie przyjął się na większą skalę w d. Prusach Wschodnich.
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Nie 10 Maj, 2009 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wax 

Wysłany: Pon 11 Maj, 2009 04:43   

Anrep, :ok:
 
 
youth_culture 


Wysłany: Sob 23 Maj, 2009 11:58   

hej,
to mój pierwszy post na tym forum więc najpierw chciałem się przywitać :!: :-)

pod koniec maja jechałem z kumplem rowerami z Prabut do Cieszymowa trasą po linii kolejowej i mam kilka fotek gruzu i piwnicy w przypuszczalnym miejscu starego budynku stacyjnego w Cieszymowie 8-)

Anrep możesz pochwalić się fotką stacji w Starym Dzierzgoniu w pełnej okazałości :?: jak masz jakieś fotki budynków stacyjnych na tej trasie to też dawaj 8-)

P5140391.JPG
widok w stronę wioski
Plik ściągnięto 21895 raz(y) 84,8 KB

P5140397.JPG
ruiny piwnic
Plik ściągnięto 21895 raz(y) 118,81 KB

P5140400.JPG
wsyp opału do piwnicy
Plik ściągnięto 21895 raz(y) 115,2 KB

P5140402.JPG
widok w stronę Prabut - po prawej od strony torów dwa wsypy na opał do piwnic
Plik ściągnięto 21895 raz(y) 111,77 KB

P5140406.JPG
droga dojazdowa do stacji z bruku obrośnięta starymi drzewami
Plik ściągnięto 21895 raz(y) 108,58 KB

_________________
serdecznie pozdrawiam :-)
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 22 Lis, 2009 19:12   

Wiadukt i dalej wał na Jakubowo

ciewia.jpg
Plik ściągnięto 341 raz(y) 80,3 KB

ciew.jpg
Plik ściągnięto 320 raz(y) 55,39 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 24 Gru, 2009 07:26   

Rozmawiałem ze znajomym z Mikołajek Pomorskich, który twierdzi,ze w połowie lat 80-tych wchodził do piwnic po budynku dawnego dworca. Ciekawe, czy ich stan pozwli na ponowne ich spenetrowanie?
 
 
waslew10
[Usunięty]

Wysłany: Czw 28 Cze, 2012 08:59   

Inne ujęcie stacji kolejowej Cieszymowo.

STACJA KOLEJOWA. CIESZYMOWO..JPG
Plik ściągnięto 20320 raz(y) 23,81 KB

 
 
waslew10
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Lip, 2012 10:38   

Rozkład jazdy pociągów. Riesenburg - Miswalde. (Prabuty - Myślenice, przez Cieszymowo. Gros Teschendorf.)

Riesenburg - Miswalde..jpg
Plik ściągnięto 20210 raz(y) 86,2 KB

 
 
waslew10
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Sie, 2012 12:50   

Umiejscowienie byłej stacji kolejowej.

CIESZYMOWO. WIDOK NA MIEJSCE PO BYŁEJ STACJI KOLEJOWEJ..JPG
Plik ściągnięto 20088 raz(y) 82,85 KB

 
 
wlad1 
wlad1


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 24 Sie, 2015 09:25   Cieszymowo Wielkie - stacja kolejowa.

Flucht mit der Bahn 1944/45: Erlebnisberichte aus.

Stacja kolejowa Cieszymowo..jpg
Plik ściągnięto 18027 raz(y) 45,63 KB

 
 
wlad1 
wlad1


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 04 Lut, 2018 10:31   Kolej - Gross Teschendorf.

Linia kolejowa Prabuty - Myślenice (32 km).
I Wojna Światowa sytuacja z sierpnia 1914 r. spowodowała, że plany budowy tej linii stały się konkretne. Budowa, mimo wojny, postępowała szybko i 15 maja 1916 otwarto dwutorową nitkę do Myślic. Główną siłą roboczą stanowili jeńcy rosyjscy (liczeni w tysiącach). Zdjęcie to pochodzi z książki Flucht mit der Bahn 1944/45: Erlebnisberichte aus Ostpreußen, przedstawiającą ucieczkę koleją oraz relacje i przeżycia Prusaków wschodnich w czasie ewakuacji przed nadchodzącym frontem AR. Między innymi relacja rodziny Kunzów z Klein-Teschendorf (Cieszymowo Małe - Cieszymek), jednej z bogatszych rodzin gospodarskich tej wsi (75ha) rozpoczętej 22 stycznia 1945 r. zakończonej 31 marca w m/c przejściowej Hankensbüttel docelowej Wildeshausen na początku sierpnia 1945 r. w Niemczech. Chichotem historii jest to że Rosjanie budujący tę linię w czasie I wojny Światowej jako jeńcy wojenni w 1945 r. jako wyzwoliciele rozebrali ją i co żelazne zabrali do siebie, wywozili nie tylko tory lecz całe fabryki z terenów zajętych. Pozostały podkłady kolejowe, które były zabierane przez okoliczną ludność na całej trasie tej linii, udział w tym mieli również nasi pionierzy Cieszymowa. Mieli pecha - w 1951r. palił się las po prawej stronie drogi do Matul, przyjazd policji, SB oraz innych oficjeli zdradził zaistniały fakt suszenia pionowego i składowania podkładów kolejowych służących jako opał. Prokuratura postawiła wnioski o ukaranie sprawców, odbyła się zbiorowa sprawa karna, wyrok 6 m/c wiezienia do odsiadki dla każdego winnego, były to ( głowy rodziny) większości mieszkańców Cieszymowa. Powstał problem kto będzie pracował w gospodarstwach rolnych - mieli zamykać etapowo. Przez pół roku mieszkańcy Cieszymowa żyli w stresie. Sytuację uratowała amnestia. Trzecia po II wojnie przyjęta 22 listopada 1952, a oficjalnym powodem było przyjęcie przez Sejm Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
 
 
wlad1 
wlad1


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 15 Mar, 2018 12:03   Wymuszone Prawo Zwyciężców.

Grabili wszystko z wymuszoną zgodą naszych władz.

Dyrektywy - Główny Komitet Obrony ZSRR..jpg
Plik ściągnięto 14070 raz(y) 68,25 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group