Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Baby pruskie i świątynie pogańskie
Autor Wiadomość
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 16:42   Baby pruskie i świątynie pogańskie

Nazwa brzmi poważnie, ale zacznę od ciekawostki przyrodniczej. Szukałam trochę informacji n.t. świątyń i odnalezionych kamieni kultowych z terenu Prus. Z ciekawości nałożyłam na mapę miejscowości, gdzie prawdopodobnie znajdowały się msc. kultowe i wyszło mi: sami zobaczcie. ;)
Pamiętacie te historie o Stonehenge i ley-liniach? :-D

Tak lekko z przymrużeniem oka.

Dorzucam też link do jakiegoś artykułu o takich kamieniach, jeden wmurowany w fundamenty kościoła w Bratianie: http://www.czarterjachtu..../baba/baba.html niestety nie wiem na ile miarodajny, bo jeszcze się w temat nie zagłębiałam. :)

leylinie.jpg
inne świątynie pogańskie w Polsce, tylko te w Pomezanii tworzą idealny ciąg prosty. ;)
Plik ściągnięto 34781 raz(y) 47,41 KB

leylinie_zoom.jpg
Zaznaczone: Malbork, Susz, Gałdowo, Bratian
Plik ściągnięto 34781 raz(y) 93,97 KB

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Czw 14 Lis, 2013 19:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 17:46   

Gdzieś mam fotki kilku kamiennych posągów prusów...

...a temat jak najbardziej do działu historia
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 18:17   

ciekawostka znaleziona u Mamuszki ("Sztum i ziemia sztumska" str. 29):
Cytat:

"Osobliwością w zespole poklasztornym (w Dzierzgoniu) był do 1896 r. głaz granitowy z prymitywnym wyobrażeniem figury człowieka. Za czasów niemieckich utrzymywała się tradycja, iż jest to bożek pruski Potrimpos. Według jednej wersji znaleziono go w murach zamkowych w czasie rozbiórki, według innej umieszczony był na wzgórzu przy pobliskich Prakwicach. Ten relikt kultury Prusów lub być może Słowian, zamieszkujących we wczesnym średniowieczu te okolice, znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku."

głazu w Muzeum Archeologicznym nie widziałem, niedaleko, nad Motławą stoją dwie kamienne baby pruskie, fociłem je jeszcze analogowo, jak znajdę te fotki to zeskanuję i wrzucę, chyba, że ktoś z Was ma już cyfrowe...
_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 18:25   

i jeszcze coś - zawsze intrygował mnie potężny głaz znajdujący się tuż przy kościele św. Anny w Sztumie.
widać na nim jakby jakieś zatarte zarysy... no właśnie, czego? wyobrażenia człowieka? boga?
świątynie chrześcijańskie w średniowieczu często wznoszono w miejscu dawnego kultu (a Sztum powstał na miejscu pruskiego grodu Stumis)
dziś już pewnie nie rozwiążemy tej zagadki...

głaz w sztumie.jpg
fotka z Juniorem dla porównania rozmiarów, w tle płyta nagrobna Achacego Czemy...
Plik ściągnięto 34768 raz(y) 99,44 KB

_________________

 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 18:35   

Cytat:
...a temat jak najbardziej do działu historia

Za wyjątkiem ley-linii. ;) A ma ktoś foto tego kamienia z Malborka? To sobie będę porównywać.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 18:39   

Czy masz dokładne namiary na punkt koło Nowego Miasta Lubawskiego.
Mieszkam niedaleko to podjadę.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 18:45   

http://www.czarterjachtu..../baba/baba.html

To ja pro forma dorzucę foty z tego linka:

Susz-Różnowo-Bronowo.jpg
Plik ściągnięto 34751 raz(y) 31,26 KB

Susz-Nipkowo.jpg
Plik ściągnięto 34751 raz(y) 32,73 KB

Mózgowo-Laseczno.jpg
Plik ściągnięto 34751 raz(y) 31,41 KB

Jędrychowo-Gałdowo.jpg
Plik ściągnięto 34751 raz(y) 28,72 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 18:52   

Już wiem Kościół w Prątnicy
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 19:01   

Zaraz poszukam owego "Potrimposa"
_________________
Kumkacz1
Ostatnio zmieniony przez Kumkacz1 Nie 25 Maj, 2008 19:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 19:02   

Niestety, kiedy byłem w muzeum archeologicznym w Gdańsku moje pytanie o kamienną rzeźbę z Dzierzgonia wywołało prawdziwy popłoch, jednej z pań wydawało się, że chodzi mi o Dzierżoniów. W koncu wskazano mi te rzeźby nad Motławą. Wobec tego na razie zdjęcie z książki Piepkorna

Potrimpos 1.jpg
Plik ściągnięto 34743 raz(y) 27,95 KB

_________________
Kumkacz1
 
 
alix
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 21:07   Re: Świątynie pogańskie

Aida napisał/a:
Nazwa brzmi poważnie, ale zacznę od ciekawostki przyrodniczej. Szukałam trochę informacji n.t. świątyń i odnalezionych kamieni kultowych z terenu Prus. Z ciekawości nałożyłam na mapę miejscowości, gdzie prawdopodobnie znajdowały się msc. kultowe i wyszło mi: sami zobaczcie. ;)
Pamiętacie te historie o Stonehenge i ley-liniach? :-D


Czy te linie nałożone na mapę to mają być ley-lines?
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 22:04   

alix napisał/a:
Czy te linie nałożone na mapę to mają być ley-lines?
A bo ja wiem? Może tak, może nie.
Szukałam u siebie w domu zdjęć "bab" ale mam tylko fotki takich ze Ślęży, ew. mogę sfocić w przyszłym tygodniu warszawskie misie k. św. Anny, ale one raczej nie są pruskie więc chyba nie warto. Poszukam jeszcze po książkach.
Cytat:
Czy masz dokładne namiary na punkt koło Nowego Miasta Lubawskiego.
Mieszkam niedaleko to podjadę.

W podmurówce kościoła powinno być coś w wmurowane. Ale foto jest już chyba na tej www co dałam link.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Nie 25 Maj, 2008 22:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 22:41   

Czy jutro mam przejść sie do pracy Długim Pobrzeżu i zatrzymać w kadrze to baby z Gdańska?
Czy może już ktoś wygrzebał z archiwum?
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 06:32   

luanda napisał/a:
Czy jutro mam przejść sie do pracy Długim Pobrzeżu i zatrzymać w kadrze to baby z Gdańska?
Czy może już ktoś wygrzebał z archiwum?

do it! nie ma to jak świeża fotka (czasami ofkors!) :mrgreen:
_________________

 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 14:41   

Cytat:
Czy jutro mam przejść sie do pracy Długim Pobrzeżu i zatrzymać w kadrze to baby z Gdańska?
Prosimy!
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 18:03   

Voila!
Część druga jako pierwsza :)
(limit 5 plików... kto to wymyślił?!)

Kopia P1130515.JPG
Plik ściągnięto 28838 raz(y) 48,42 KB

Kopia P1130517.JPG
Plik ściągnięto 28838 raz(y) 62,17 KB

Kopia P1130520.JPG
Plik ściągnięto 28838 raz(y) 85,32 KB

Kopia P1130521.JPG
Plik ściągnięto 28838 raz(y) 115,41 KB

Kopia P1130525.JPG
Plik ściągnięto 28839 raz(y) 106,84 KB

_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 18:05   

Cz. 1 w drugiej kolejności :)

Kopia P1130510.JPG
Baby na apelu.
Plik ściągnięto 28832 raz(y) 78,1 KB

Kopia P1130529.JPG
Baby z rudowęglowcem ;)
Plik ściągnięto 28832 raz(y) 112,58 KB

Kopia P1130511.JPG
Plik ściągnięto 28832 raz(y) 57,1 KB

_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 26 Maj, 2008 20:21   

Aida napisał/a:
A ma ktoś foto tego kamienia z Malborka? To sobie będę porównywać.

Mam, także ten z Białej Góry znaleziony w trakcie wykopalisk jesienią 2007 roku. Cechą charakterystyczną jest wybranie tła za pomocą narzędzia i zachowanie takich krzyżujących się linii. Te "grzbiety" są z tego samego minerału co "tło" - nie są to żyły kwarcu. Na sztumskim kamieniu spod św. Anny te "żyły" są zdaje się właśnie z kwarcu. I jeszcze cechy wspólne tych dwu głazów - obróbka jest tylko na jednej powierzchni oraz zwężają się ku jednemu z końców (białogórski jest z jednego końca obłamany, jest też mniejszy od malborskiego). Ten malborski ma wymiary około 70 x 40 (w najszerszym miejscu) x około 25 cm. Był on też wmurowany w jakiś mur o czym świadczą ślady zaprawy wapiennej na jednej z powierzchni. Znaleziono go pod fundamentem muru z XVII wieku, białogórski pochodzi ewidentnie z warstwy średniowiecznej datowanej zabytkami na I połowę XIV wieku, znalazł się tam jako materiał budowlany, utwardzający podłoże.
Jak mówią znawcy tematu "kamieni pruskich" to są przypadkowe ślady stworzone przez przyrodę. Ja natomiast widzę wyraźną obróbkę powierzchni. Na tym kamieniu nie ma wspomnianych powyżej użyleń z twardszego materiału, widać też ślady po narzędziu kamieniarskim.

Obraz 101b.jpg
kamień malborski
Plik ściągnięto 28814 raz(y) 116,97 KB

Obraz 100.jpg
Plik ściągnięto 28814 raz(y) 113,29 KB

Obraz 102.jpg
Plik ściągnięto 28814 raz(y) 114 KB

Obraz 101a.jpg
ślady obróbki powierzchni kamienia malborskiego
Plik ściągnięto 28814 raz(y) 73 KB

Obraz 008.jpg
kamień z Białej Góry
Plik ściągnięto 28814 raz(y) 112,07 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 27 Maj, 2008 11:16   

Od dawna nie jestem na bieżąco jeśli chodzi o geologię, ale wydaje mi się, że wprawdzie czasem lodowce żłobią dość głębokie bruzdy w kamieniach, to jednak po pierwsze mają one nieco inny przekrój (nie ma wklęśnięć po bokach), po drugie jest bardzo mało prawdopodobne, żeby ułożył się on w czteroczęściowy, wyglądający na świadomy zabieg pasowy wzór. Natomiast wydaje mi się zupełnie niemożliwe, żeby pomiędzy czterema równoległymi liniami coś w lodowcu wyrzeźbiło w miarę równo wymierzony zygzak w DWÓCH kierunkach. A jeszcze w dolnym pasku mamy kwadraciki albo owale, w każdym razie pionowe linie pod kątem prostym. :)

Generalnie widzę tu dwa rodzaje kamieni na naszych zdjęciach. "Baby" to posągi jakiegoś antropomorficznego bóstwa o bardzo ustalonej schematycznie postaci trzymającego w rękach jeden lub dwa rogi (jakieś bóstwo typu Rujewit czy coś), a drugie to kamienie z wyrzeźbionym zygzakowatym wzorem. Może to elementy wystroju "świątyni"? Element ozdobny przy wejściu, fragment podmurówki drewnianego budynku czy czegoś itp?

edit: chyba go narysowałam do góry nogami jak myślicie? Można by go fajnie postawić cienkim końcem do góry. :)

Bez-nazwy-1.jpg
Jakoś tak ten wzór wygląda... Mniej więcej. Schrzaniłam proporcje.
Plik ściągnięto 28787 raz(y) 8,48 KB

_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
Ostatnio zmieniony przez Aida Wto 27 Maj, 2008 11:30, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 13:47   

Kamień sztumski został ustawiony przy kościele parafialnym ok. 3 lata temu. Po śmierci Jana Pawła II miał być podstawą pomnika. I tak pozostało... Niue wiem skąd go przywieziono, ale mogę się dowiedzieć.
 
 
alix
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 15:38   

Wszystko, co piszecie o kamieniach jest ciekawe, ale to absolutnie nie są "świątynie pogańskie". Świątynia, jak sama nazwa wskazuje, jest MIEJSCEM kultu. Natomiast te kamienne "baby pruskie" mogły być raczej rodzajem obiektów kultu. A to jest ogromna różnica.
Jeśli chodzi o dawne świątynie, to w czasach przedchrześcijańskich były one często usytuowane w miejscach mocy. Później kapłani chrześcijańscy w tych samych miejscach umieszczali swoje kościoły. Ten zabieg socjotechniczny spowodowal, że dobrowolnie lub pod przymusem ochrzczeni ludzie zaczynali wyznawać nowy kult w tym samym miejscu, co stary. I to właśnie jest powodem, dlaczego do tej pory stare, romańskie lub gotyckie świątynie emanują taką niezwykłę energią, której nie wyczuwa się w nowych kościołach. Żeby się o tym przekonać, wystarczy chwilę pomedytować w starym kościele, albo zbadać go za pomocą wahadełka. Wniosek z tego taki, że "światynie pogańskie" były przeważnie tam, gdzie dzisiaj stoi średniowieczny kościół.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 15:46   

alix napisał/a:
"baby pruskie" mogły być raczej rodzajem obiektów kultu

... słuszna racja. Jednak Prusowie nie wznosili świątyń a czcili jedynie miejsca, drzewa, źródła,właśnie kamienie - wide zapewne "Święty Kamień" w wodach Zalewu Wiślanego pomiędzy Tolkmickiej a Fromborkiem
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 16:22   

alix a ta mapka to myślisz czego dotyczy? ;) No, ale o psychotronice i radiestezji to na priv. :) Natomiast nie można wykluczyć, że w tych miejscach świętych pogańskich, znajdowały się jakieś elementy pełniące funkcje obiektów kultu z tymi figurami - skojarz z religią pogańską litewską. Mówiąc "świątynie" nie mamy przecież koniecznie na myśli budynku. :)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
alix
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 16:27   

Jednak Prusowie nie wznosili świątyń a czcili jedynie miejsca, drzewa, źródła,właśnie kamienie - wide zapewne "Święty Kamień" w wodach Zalewu Wiślanego pomiędzy Tolkmickiej a Fromborkiem[/quote]

Ale używanie w stosunku do drzew, źródeł i kamieni określenia "świątynie" jest w najgorszym wypadku nadużyciem, a w najlepszym jest nieprecyzyjne. Wtedy mówi się o "obiektach" kultu.
 
 
alix
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 16:46   

Aida napisał/a:
alix a ta mapka to myślisz czego dotyczy?

No, właśnie, ja już zadałam pytanie odnośnie tej mapki i nie uzyskałam odpowiedzi. Co Pani miała na myśli rysując te linie? Wcześniej była aluzja do ley-lines, potem Pani zaprzeczyła. Więc co one oznaczają?
I dlaczego akurat taki wybór miejsc kultu?
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Nie 01 Cze, 2008 17:24   

alix napisał/a:
Wcześniej była aluzja do ley-lines, potem Pani zaprzeczyła. Więc co one oznaczają?
Nie zaprzeczyłam. Ale i nie potwierdziłam bo pewna jestem tylko do jednego może dwóch z tych miejsc, a reszta to po prostu dość dowolnie wybrane pogańskie miejsca kultu, bawiłam się i przypadkiem zauważyłam zależność ich ułożenia się w linii prostej (te od Malborka w dół) ot i tyle.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Cze, 2008 18:28   

Specjalnie dla Ciebie Aida :-D
http://www.marienburg.pl/...p?p=47845#47845
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008 13:37   

strona znajomego z Olsztyna...
http://grodziska.strefa.pl/
_________________

 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 20 Cze, 2008 12:36   

Hagedorn napisał/a:
Specjalnie dla Ciebie Aida :-D
http://www.marienburg.pl/...p?p=47845#47845
Dzięki! :oops:
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 16 Maj, 2009 20:17   

dzisiejsza fotka pruskich bab z Gdańska

baby.jpg
Plik ściągnięto 28514 raz(y) 83,25 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group