Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Rezerwat "Jezioro Jasne"
Autor Wiadomość
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Sro 02 Lip, 2008 20:43   Rezerwat "Jezioro Jasne"

Jezioro Jasne o kwaśnej wodzie jest zbiornikiem ubogim w życie, o przejrzystości wody sięgającej 15 m. Ścieżka dydaktyczna nad jezioro zaczyna się na leśnym parkingu trasy Jerzwałd - Siemiany nieopodal osady Jeziorno :ok:

jasned.jpg
w drodze nad jezioro
Plik ściągnięto 14604 raz(y) 116,22 KB

jasned2.jpg
Plik ściągnięto 14604 raz(y) 118,66 KB

jasne.jpg
Plik ściągnięto 14604 raz(y) 84,16 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Lip, 2008 15:09   

W tym jeziorze przed 30-tu laty się kąpałem. Mój wuj był tam leśniczym i mnie zawiózł nad te jezioro. Takich jezior jest wiele.Żyje tam karłowata odmiana okonia.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 14:24   

Cytat:
Rezerwat przyrody "Jasne" jest jednym z trzech rezerwatów na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, a utworzono go 1 lipca 1998 roku. Ochroną objęto jezioro Jasne (pow. 11,19 ha), jezioro Luba (pow. 2,42 ha), torfowiska oraz przylegające drzewostany, co daje łączną powierzchnię 106,3 ha.

Specyfiką tego rezerwatu jest istnienie obok siebie dwóch różnych ekosystemów. Wyjątkowo ubogie we florę i faunę jezioro Jasne (jezioro oligotroficzne) sąsiaduje z małym, bogatym w rośliny i zwierzęta jeziorkiem Luba (jezioro dystroficzne).
Jezioro Jasne

Najbardziej znane licznej rzeszy turystów jest jezioro Jasne. To bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie (światło dociera na głębokość 14-15 m) jest najchętniej odwiedzanym miejscem na terenie parku.

Jezioro Luba jest miejscem bogatym we florę i faunę. Latem jest porośnięte licznymi liliami wodnymi. Na torfowiskach otaczających jezioro rosną m.in.:

* rosiczka okrągłolistna
* czermień błotna
* żurawina błotna
* mech torfowiec
* turzyce
* modrzewnica

Ciekawostki

Na temat jeziora Jasnego krąży wiele legend i opowieści, ale tylko nieliczne z nich są prawdziwe. Faktem historycznym jest używanie wody z tego jeziora do produkcji piwa przez Niemców przed II wojną światową. *Źródło: Zespół Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie


http://pl.wikipedia.org/w..._przyrody_Jasne
 
 
Robin Hood 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 24 Sty, 2009 16:18   

Milek45 napisał/a:
W tym jeziorze przed 30-tu laty się kąpałem. Mój wuj był tam leśniczym i mnie zawiózł nad te jezioro. Takich jezior jest wiele.Żyje tam karłowata odmiana okonia.


Też miałem mniej więcej w tamtych latach co Miłek45 okazję niejednokrotnie zażywać kąpieli i nurkować w tym jeziorze. Wrażenia pod wodą niesamowite. Na głebokości ok. 3,5m pod powierzchnią wody ze względu na jasność miało się wrażenie płynięcia tuż pod powierzchnią. Okonie faktycznie karłowate i słabo wybarwione - bladziutkie takie. W tamtych czasach (kiedy jeszcze nie było ustanowionego rezerwatu i parku krajobrazowego) częste były wyprawy w celach wędkarskich nad pobliskie położone również w lesie jezioro Urowiec i dwa mniejsze zwane przez miejscowych Plajtek Mały i Plajtek Duży (skąd takie nazwy nie wiem). Jak uda mi się znaleźć w moich archiwach mapy topograficzne i hydrograficzne tych jeziorek to zrobię skany.
_________________
Liber is est existimandus, qui nulli turpitudini seruit.
Cave me, Domine, ab renegatus, ab inimico vero me ipse cavebo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group