Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - ulica Herdera
Autor Wiadomość
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 12 Kwi, 2009 22:05   Morąg - ulica Herdera

Zdjęcie pochodzi z galerii Przyjaciół Morąga w NK.
Tuż po 1945 roku, ludzie odrgruzowywują ulice Herdera. Od p. Tadeusza Prusińskiego
Widać szyld z napisem piekarnia. Jest drugi szyld na murze budynku, trochę wyżej i w prawo od pierwszego ale nie mogę odczytać napisu. Z tyłu widać komin przemysłowy. Może to komin piekarni? Przeglądałem przedwojenne zdjęcia i mapki i rzeczywiście była w tej grupie budynków piekarnia Lercha a po wojnie miał ją Chmielinski (wg Tadeusza Prusińskiego).
Być może ten widoczny wjazd to była przedwojenna alejka Herdera (Herder Gang) i od niej w prawo zaczynał się mały skwer, gdzie bliżej ulicy stał pomnik Herdera.
Po prawej stronie na zdjęciu widać mały kamienny cokół, na którym siedzi chłopiec. Ten kamień, tak mnie ktoś sugerwował, był jednym z kilku ustawionym na wspomianym skwerku. Nie ma jednak dobrego zdjęcia sprzed 1945 aby to sprawdzić.
Widziałem też gdzieś zdjęcie narożnego budynku, tu w gruzach (róg Herdera i dawnej ul. Krumme. Tam chyba była takie zaokrąglone okna lub drzwi? Gdzie ja widziałem tą fotkę?

Odgruzowywanie.marien.jpg
Plik ściągnięto 7734 raz(y) 107,49 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 08 Lip, 2009 06:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 12 Kwi, 2009 22:15   

To jest ten drugi szyld. Spróbowałem go zbliżyć i trochę manipulować obraz ale ciągle napis nieczytelny. Na dole może "D.Menski" a potem "Modeski"?. Góra dla mnie nieczytelna

Odgruzowywanie.napis.jpg
Plik ściągnięto 7728 raz(y) 97,47 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 13 Kwi, 2009 02:04   

Zdjęcie budynku z zaokrąglonymi na górze oknami i drzwiami , którego ruiny widoczne są na pierwszej fotce po lewej stronie, można obejrzeć tutaj: http://www.etang.hg.pl/pliki/album/89zng.html
Kamienień ozdobny, na którym siedział chłopiec też się znalazł i to w kolekacji podobnych. Patrz: http://www.etang.hg.pl/pliki/album/90dk.html
Ten niewyraźny napis zawiera chyba na górze słowo "mechaniczna". Może pralnia?
Ostatnio zmieniony przez mazur222 Pon 13 Kwi, 2009 02:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group