Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Morąg - ulica Władysława Jagiełły
Autor Wiadomość
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 21:26   Morąg - ulica Władysława Jagiełły

Po ciekawych informacjach kolegi mazura222 rozpoczynam wątek dawnej ulicy Jagiełły (wcześniej nazywanej Lange Reihe).
Kiedyś biegła od obecnej ulicy Zamkowej, ciągnęła się za zamkiem krzyżackim i łączyła się z obecną ulicą Pomorską. Do lat siedemdziesiątych zachowało się na niej wiele ciekawych, niskich budynków, typowych dla przedmieść. Później zostały one rozebrane, przy okazji budowy domu towarowego "Rolnik".
Dziś ulica jest ślepa, wyburzona, ale z domem handlowym "Rolnik" i "Biedronką", strażą pożarną i hotelem"Elektor". Ten ostatni jest próbą odtworzenia zabudowy tej ulicy.


Zdjęcia z netu (nie pamiętam skąd :ops: ), nie ukazują tych samych miejsc.

morag Langereihe, 1909.jpg
Kartka z ebaya, obieg 1909. Widok od strony ulicy Pomorskiej.
Plik ściągnięto 27689 raz(y) 35,51 KB

morag ul. Jagiełły.jpg
Budynek ten stał w dole dawnej plebanii, nie przy samej drodze. Zdjęcie powojenne, ale skąd?
Plik ściągnięto 27689 raz(y) 39,01 KB

morag- jagielly2008.jpg
"Elektor" to próba odbudowy części dawnej ulicy.
Plik ściągnięto 27689 raz(y) 58,81 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 08 Lip, 2009 06:52, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 05 Sty, 2009 21:53   

dodam widok ulicy , w zasadzie teraz została tylko ścieżka do okoła zamku która jest dodatkowo zagrodzona od strony budynku straży pozarnej.

1.JPG
Plik ściągnięto 27674 raz(y) 72,15 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 27674 raz(y) 64,55 KB

 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 02:21   

Ileż to ja mam wspomień związanych z tą ulicą!
Widzi mi się ona tak jak na tej widokówce z 1909 roku.
Była to ulica w jakiś sposób ważna a w mojej pamięci zachowała się jako bardzo ważna.
Cyrk przyjeżdżał do Morąga i rozbijał się na rynku. Zawsze w wakacje, może w sierpniu. Siedziało się godzinami w pobliżu i oglądała jak cyrk powstaje. To było widowisko samo w sobie.
Rynek był na przeciwko starej straży. Kocie łby w dół i chyba jakiś mostek? Potem już duży plac aż do ogródków ulicy Pomorskiej. Po prawej strony "bagna", dalej na półudnie były jakieś pola a może łąki?
Odbywały tam się ogromne targi we wtorki i piątki. Cyganie przebijali konie (bili kupca lub sprzedającego w dłoń i ten nawzajem). Czasami klapali się nawzajem tak bez ustanku. Potem była próba konia no i zaglądano mu (nie nadarmo) w zęby. Na koniec wszyscy pili wódkę z butelki.
Furmanki pełne siana, słomy , ziemniaków czy jabłek stojące wszędzie w jakimś artystycznym bezwładzie. Łatwo było się zgubić. Ludzie ciągnęli tłumnie przez Jagiełły
Tak, w dni targowe Jagiełły było pełne ludzi, w dni cyrkowe też. Tak to była ważna ulica.
No i straż pożarna! Wielu strażaków mieszkało na Jagiełły. Niektóre nazwiska pamiątam, wiele zapomniałem.
Warto było być w pobliżu bo coś mogło zacząć się dziać w każdej chwili!
A jak oni jechali to już jechali. Na pełnym sygnale, przez Jagiełły. Dzieci, koty i psy czmychały na boki.
No, starczy tego dobrego.
Niedaleko starej straży, na północny wschód od niej były kiedyś jakieś budynki. Dużo było elemntów drewnianych, chyba krużganki?
Pamiętam, że mieszkał tam między innymi zegarmisrz morąski, pan Piotrowski.
Wiem, że ta zabudowa, chyba w kształcie litery "l" była trochę inna niż kamieniczki przy Jagiełły.
Może to właśnie stara plebania? Przed budynkiem był mały placyk. Były z pewnością drewniane schody wiodące na drugą kondygnacje. Nie była to żadna ulica, ot miejsce blisko Jagiełły. Ciekawe jaki to był adres?
Marti, pokazałeś moją szkołę od strony wzniesienia zamkowego. Załączam zdjęcie szkole zrobione przy tym samym budynku w roku 1963, pewnie w czerwcu. Niedaleko była rzeźnia miejska, predwojenna zresztą.
Dajcie tu zdjęcie tej rzeźni, wiem, że macie. Czy to nadal Jagiełły czy to już inna nazwa ulicy?
Ostatnio zmieniony przez mazur222 Wto 06 Sty, 2009 02:28, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 02:39   

Nie widać, niestety, budynku szkoły, który był na lewej stronie (zdjęcia).
Chodziły do tej szkoły dzieci z części Starówki i Jagiełły, Hanki Sawickiej iinnych pobliskich uliczek a nawet z Kolonii Józefów

Szkoła #3 w Morągu. Zakończenie szkoły.Czerwiec 1963.jpg
W tyle widać fragment wzgórza zamkowego. W tamtym czasie całe wzgórze zamkowe i fosa to najróżniejsze ogródki i ogrody z drzewami owocowymi.
Plik ściągnięto 27654 raz(y) 91,86 KB

 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 09:13   

Do którego roku funkcjonowała szkoła? Budynek rzeźni też mieścił się przy ul.Jagiełly???

2007_032801200084.JPG
Plik ściągnięto 27644 raz(y) 58,97 KB

2007_032801200079.JPG
Plik ściągnięto 27644 raz(y) 76,18 KB

 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 20:26   

Jeszcze jedna fotka ulicy Jagiełły - zrobiona prawdopodobnie z wiezy kościoła, lata około 60-te - fotka pochodzi ze strony http://www.fotoria.pl/ (niestety juz nie działa)



 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 06 Sty, 2009 21:39   

Andrew , fotka mnie powaliła...... :shock: Pomorska,Sienkiewicza,Pułaskiego,Lesna....szok :shock: :shock:
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 00:30   

Rzeźnia miejska w Morągu. Lata 30-te? - "Zwishen Narien und Geserich"
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 01:18   

Fotka mi nie przeszła? Pewnie muszę zmiejszyć.
Komentując ostanie zdjęcie Jagiełły zrobione z góry. Popatrzcie na te łąki za Puławskiego. Tam jest teraz nowy Morąg.
To wszystko stoło się po moim wyjeździe.
W sierpniu zeszłego roku wysiadłem na przystanku Kolonii Warszawskiej i zdębiałem. Dobrze, że miałem przewodnika. W Naszej Klasie jest profil młodych ludzi z Morąga "Nasza Sienkiewicza"
Nie mogłem sobie przypomnieć takiej ulicy w Morągu. No cóż, jest nowy Morąg którego nie znam.
Postaram się wkleić zdjęcie rzeźni miejskiej i przedwojenne zdjęcie mojej szkoły nr 3, która była wtedy, przed 1945 rokiem, szkołą rolniczą.
 
 
Andrew 

Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 08:33   

Szkoła -

http://www.etang.hg.pl/pliki/album/60zng.html

Rzeźnia-

http://www.etang.hg.pl/pliki/album/58zng.html
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 12:53   

Dzękuje Andrew. Jak ja tych zdjęć nie zauważyłem na Etangu?.
Dodając do zdjęć trochę historii ludzi to blisko rzeźni mieszkał p. Dziejowski. Jego żoną była nauczycielka z mojej trójki (patrz zdjęcie grupowe). Był on chyba pierwszym weterynarzem powiatowym.
Ich dom jest widoczny na zdjęciu umieszczonym przez Marti.
Kto wie jakie są płany co dorzeźni bo widaź, że będą coś robili?
Jeżeli idzie o trójkę to chyba otwarto tam szkołę w roku 1957?
Nie wiem, niestety, jak długo funkcjonowało to miejsce jako szkoła?
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 07 Sty, 2009 17:38   

Szkoła Podstawowa nr 3 działała na pewno do połowy lat sześćdziesiątych. Dyrektorką była Władysława Hermansdorferowa (czy jest na zdjęciu?)
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 22:07   

Budynek koło plebanii, jego zdjęcie z lat powojennych zamieściłem w pierwszym poście w tym wątku.
Teraz widok z lotu ptaka (1934).

morag jagielly 1934.jpg
Plik ściągnięto 21092 raz(y) 29,12 KB

_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 12 Sty, 2009 19:01   

Anrep, na zdjęciu z zakończenia roku szkolnego w trójce nie ma pani Władysławy. Pamiątam ją jednak.
Nie pamiętam jednak w jakim kontekscie.
Może ona była kierowniczką w trójce wcześniej?
Postaram się odnaleźć nazwiska wszystkich nauczycieli, którzy są na zdjęciu.
Tymczasem - grono pedagogiczne, na zdjąciu po lewej:
pani Pląsek, nasza woźna, pani Dziejowska nauczycielka biologii,
w środku pani Rybicka w czarnej sukni i białym kołnierzyku, obok niej kierowniczka szkoły, dalej w prawo nasza wychowawczyni pani Gałązka (chyba), ostatnia po prawej pani Chrostowska, żona kierownika czwórki, uczyła chyba geografii. Zupełnie po prawej na zdjęciu pan Józef Przyborowski, muzyka, wf
Ostatnio zmieniony przez mazur222 Pon 12 Sty, 2009 19:03, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
aga gosciniak 

Wysłany: Sro 21 Sty, 2009 00:32   

Może ktoś ma zdjęcia drewnianych rzeźb które stały przy ulicy Mickiewicza na wysokości dawnego Sanepidu. Pamiętam że byłam się jednej z tych rzeźby, która przedstawiała kobietę z dużymi piersiam :), a przechodziłam tamtędy często w drodze do żłobka (obecny "Juratex"). Były tam też ławeczki pod takimi jakby drewnianymi filarami, gdzie starsi panowie grywali w karty. Pozdrawiam ;-)
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 21 Sty, 2009 18:59   

Rzeźb przy Mickiewicza nie znalazłem , zachowała się tylko jedna na rogu Jagiełły i Pomorskiej , załączam fotkę z PRL-u przedstawiającą wyścig kolarzy i rzeźbę, tak przy okazji - który to mógł być rok???

skanuj0004.jpg
Plik ściągnięto 21198 raz(y) 55,19 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 21 Sty, 2009 19:51   

marti napisał/a:
Rzeźb przy Mickiewicza nie znalazłem , zachowała się tylko jedna na rogu Jagiełły i Pomorskiej , załączam fotkę z PRL-u przedstawiającą wyścig kolarzy i rzeźbę, tak przy okazji - który to mógł być rok???

Jeśli to Tour de Pologne to wygenerowałem dwie daty, obie dotyczące etapów z Ketrzyna do Elbląga czyli 4-8-1964 i 12-9-1977, ale po strojach kolarzy oraz umundurowania żołnierzy i policjanta skłaniam się ku dacie 12 września 1977r.
Jeszcze dodam, że w latach 80-tych etapy też mogły tędy przebiegać, ale kolarskie stroje wykluczają ten wariant.
Ostatnio zmieniony przez Milek Sro 21 Sty, 2009 19:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Czw 22 Sty, 2009 19:22   

Też się skałaniam do 77, :-D w 64' chyba jeszcze rzeźby nie było.
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 23 Sty, 2009 15:29   

Ta rzeźba a la Swiatowid to pozostałości wielkiego dębu, który jest widowczny na innym zdjęciu, które umieścił
Andrew a zatytułowanyn "Jeszcze jedna fotka ulicy Jagiełły" - ta trobiony z kościoła zdajsie
Tuż obok była pijalnia wód mineralnych zwana Barem pod Dębem czyli spelunka Dąbek
Rzeźby, ze przy ulicy Mickiewicza musiały być jeszcze w latach 80-tych.
Swego czasu znałem Zbyszka Kaczorka, który był twórcą tych rzeźb. Nie wiem czy wszystkich ale wiem, że maczał w tym projekcie rzeźb swoje dłuto.
Może ktoś kto posiada dobre zdjęcie Mickiewicza rozpocznie nowy wątek pt Mickiewicza?
 
 
marcopolo72 
marcopolo72

Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 13:52   

nie pamietam :idont: ale wiem ze bylem malym chlopcem (ur. 1972) i pamietam wyscig Pokoju ulica Pomorską i stalem tam gdzie ten policjant z rodzicami, przy sklepie...
ale czy to bylo wtedy skad ta fotka, nie wiem...
 
 
 
marcopolo72 
marcopolo72

Wysłany: Sro 04 Lut, 2009 13:55   

a rzezby pamietam takze w tym parku przy murze obronnym (Mickiewicza), bylo tam tez murowane przestronne zadaszenie, starsi ludzie siedzieli tam, grali w cos, moze karty, na tym zadaszeniu byla winorosl, w srodku lawki i stoliki - na przeciwko Sanepidu
 
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 13 Kwi, 2009 18:09   

Zdjęcie umieszczone poprzednio w galerii zdjęć Przyjaciół Morąga w NK a przysłane przez Tadeusza Prusińskiego przedstawia widok chyba z "aptecznego" domu mieszkalnego w kierunku południowym, południowo-wschodnim w tym na ulię Jagiełły.

Krzywa-Pomorska-11Listopada-1965.marien.jpg
Plik ściągnięto 21467 raz(y) 80,12 KB

Ostatnio zmieniony przez mazur222 Pon 13 Kwi, 2009 18:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kris 

Wysłany: Nie 06 Wrz, 2009 18:32   

Z rodzinnego albumu. Koniec lat 50-tych, budynki w niezmienionej formie, dodam że ta cyklistka na zdjęciu to moja mama.

 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Wto 08 Wrz, 2009 20:06   

Super fotka. Zdjęcie chyba jest zrobione w przy obecnej ul. Zamkowej, za dawną szkołą nr 3? Warto zwrócić uwagę na chodnik.
Masz jeszcze podobne zdjęcia?
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Wto 08 Wrz, 2009 20:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 07 Lis, 2009 03:30   

Jeszcze jedno spojrzenie na nieistmniejącą już w zasadzie ulicę. Bliżej straży. Domek w rozsypce.

Mar. Jagiełły.Na rowerze.jpg
Plik ściągnięto 114 raz(y) 85,97 KB

Ostatnio zmieniony przez mazur222 Sob 07 Lis, 2009 03:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aga gosciniak 

Wysłany: Sob 07 Lis, 2009 12:27   

Rowerzysta ma chyba ubranie strażackie.
 
 
mazur222 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 07 Lis, 2009 13:51   

Aga, który to budynek na Jagiełły?
 
 
aga gosciniak 

Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 13:30   

Nie wiem w którym miejscu jest zrobione to zdjęcie, moja mama mówi że chyba gdzieś w pobliżu straży.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group