Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Szczątki niemieckich obrońców Iławy
Autor Wiadomość
VOO1 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 25 Cze, 2009 19:12   Szczątki niemieckich obrońców Iławy

Za Kurierem Iławskim
CYT ..."W lesie odkryto szczątki niemieckich żołnierzy

W iławskim lesie koło osiedla Podleśnego za wieżą ciśnień odkryto szczątki trzech żołnierzy niemieckich z II wojny światowej. Ich ekshumację przeprowadzili pracownicy fundacji Pamięć. Niemcy zapewne zostali rozstrzelani przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku.


W lesie szczątki żołnierzy odkrył Zbigniew Krysiński – ten sam, który wcześniej powiadomił nas o niewybuchach w tamtym rejonie. O znalezisku powiadomił fundację Pamięć w Warszawie.

– Już dwa lata temu w pobliżu Iławy odkryliśmy 60 ciał niemieckich żołnierzy – mówi Darek z fundacji. – Pewnie nie raz przyjedziemy jeszcze w te okolice.


ODKRYŁ SZCZĄTKI

– Zaczęło się od tego, że chciałem pokazać córce rodzinne strony – opowiada Krysiński, mieszkający w Prabutach iławianin. – Poszliśmy zobaczyć strefę wypalonego lasu w pobliżu wieży ciśnień i w tym momencie natknęliśmy się na kawałek metalu. Okazało się, że to była wyrzutnia pancerfausta.

Po tym zdarzeniu pan Zbigniew sprawdził w internecie, jaki jest zasięg rażenia takiej broni.

– Przecież nikt z takiej broni nie strzela do drzew – wyjaśnia Krysiński. – Po tej historii przeszukaliśmy teren w promieniu 30 metrów od znaleziska i natknęliśmy się przy leśnej drodze na dziurę w ziemi, z której wystawały szczątki przypominające ludzkie kości. Sprawdziłem to miejsce również wykrywaczem metalu i okazało się, że urządzenie wskazało jakiś metal. Po odrzuceniu saperką części ziemi natknąłem się na maski przeciwgazowe, kawałki mundurów, guziki i ludzkie kości. Przykryłem szybko to miejsce ziemią i powiadomiłem fundację.

Żołnierze, jak stwierdzili archeolodzy z fundacji, byli ograbieni z butów oraz nie posiadali żadnych identyfikatorów.

– Miejsce to było już wcześniej naruszone – mówi Przemysław Lis, archeolog. – Wykopaliśmy szczątki trzech żołnierzy. Teraz trafią one na cmentarz niemiecki w Polesiu koło Puław.


POWIADOM FUNDACJĘ

Według opinii pana Zbigniewa, żołnierze, których ciała znajdowały się zaledwie 40 cm pod ziemią, zostali najprawdopodobniej rozstrzelani przez żołnierzy Armii Czerwonej.

– Normalnie zwłoki zakopuje się głębiej – dodaje pan Przemek z fundacji. – Można tylko przypuszczać, że była to jakaś egzekucja.

Fundacja Pamięć zwraca się z prośbą do mieszkańców Iławy i okolic o informacje na temat podobnych znalezisk. Kontakt: ul. Miedziana 3a/2, 00-814 Warszawa, tel. (22) 654-21-61 lub e-mail: fundacja@pamiec.ikp.pl

MARCIN MICHALSKI


...." koniec cyt
Od siebie dodam że już ten pan ma problemy po tym jak pasjonaci historii z Iławy złożyli doniesienie do prokuratury o znieważeniu miejsca pochówku ciał .. miały być one ograbione przez tego człowieka z hełmu i innych elementów wyposażenia . Trzeba było kraść i cicho siedzieć .. sic! heh...
pozdr VOO1
_________________
PreludeTeamPoland
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group