Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Polaszki - dworek i park
Autor Wiadomość
laxitek 

Wysłany: Sob 27 Cze, 2009 18:08   Polaszki - dworek i park

Witam, wykopałem stary temat ale moja prośba najlepiej pasuje tu. Szukam jak największej ilości informacji o wsi Polaszki w gminie Sztum. Piszę o tym w tym temacie bo udało mi się już znaleźć krótką notkę, która mówi o parku botanicznym w tej wsi. Notka jest króciutka, można z niej wyczytać nie wiele.

"W 1787 r. mjr von Klinggraff nabył Polaszki, a w 1797 r. sąsiadujące z nimi Watkowice Małe. W 1805 r. kpt. Karl Heinrich Meyer von Klinggraff nabył Watkowice Duże. Jego żoną była Wilhelmina von Schlemmer. Ich synowie: Karl Julius (1809-1879) – lekarz i Hugo Erich (1820-1902) – dr filozofii, byli słynnymi w całej Europie botanikami, autorami wielu prac naukowych. Rozbudowali oni i upiększyli założony przez ich stryja Adolfa w 1805 r., park botaniczny w Polaszkach. Park ten uważany był za jeden z najpiękniejszych w całych Prusach, miał kilka tysięcy drzew i krzewów z całego świata.
W 1858 r. miał też w Watkowicach swoje dobra radca John z Kwidzyna. Dzięki małżeństwom obie części Watkowic i Polaszki (w większości w XIX w.), znalazły się w rękach rodziny Klinggraffów. Ich dzieło w I poł. XX w. kontynuowali małżonkowie Erich i Anna Dyck, którzy rozwijali i upiększali park, a w 1945 r. zostali zamordowani w Polaszkach przez Rosjan. W 1929 r. majątek Anny Ruckardts w Watkowicach Dużych liczył 394 ha. W 1928 r. obie części Watkowic, Klecewko, Polaszki i Pułkowice połączono w jedną gminę. Dwór zbudowano w 1937 r., murowany z cegły na fundamentach z głazów granitowych, podpiwniczony, otynkowany, jednopiętrowy. Dach czterospadowy. W pobliżu park i zabudowania gospodarcze, część z XIX w."

W parku, pozostałości ogrodu botanicznego, jest jeszcze nagrobek wspomnianego małrzeństwa zamordowanego w 1945. Rosną tu też drzewa niespotykane w innych parkach, np. platany. Do niedawna były też, limby które jak wiadomo w Polsce występują w górach. Niestety właściciel parku wyciął je (właścicielem jest ten sam człowiek który pozwala na popadanie w ruine dworku w Michorowie, o którym czytałem w innym temacie). Park niszczeje i jest szansa że wkrótce nic z niego nie zostanie, ponieważ ów właściciel sukcesywnie przerabia go na pole uprawne. Dlatego proszę o wszelkie informacje na temat wsi Polaszki (niem. Paleschken), zarówno jeśli chodzi o park, jak i o właścicieli wsi. Sam nie znam niemieckiego więc mam ograniczone możliwości.
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sob 27 Cze, 2009 18:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 27 Cze, 2009 18:33   

wydzieliłem Twój post w oddzielny wątek.
poniżej fragment mapy z 1910 roku...

Paleschken 1910.jpg
Plik ściągnięto 10601 raz(y) 73,45 KB

_________________

 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Nie 28 Cze, 2009 17:54   

Mam mało ciekawych zdjęć z Polaszek, ale dla zobrazowania opisu przedstawiam zdjęcia dworu i zabudowań gospodarczych.
Zdjęcia z lutego 2009 r.

Polaszki (2).jpg
Plik ściągnięto 10566 raz(y) 95,44 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 07 Lip, 2009 17:11   

z dzisiejszej rundki...

polaszki 1.jpg
Plik ściągnięto 10517 raz(y) 74,11 KB

polaszki 2.jpg
Plik ściągnięto 10517 raz(y) 84,49 KB

polaszki 3.jpg
Plik ściągnięto 10517 raz(y) 58,33 KB

_________________

 
 
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 13 Lis, 2011 20:14   

Buszowałem dziś w parku w Polaszkach. Można tu zastać piękne okazy drzew. Rosną tu 4 platany, największe o średnicach 4,82 m i 3,8 m, kilka żywotników (średnice 3,48 m i 3,29 m), największy buk, olbrzym średnica pnia 5,12 m. Wśród dębów szypułkowych największy jaki znalazłem miał 3,72 m, ale jest tam sporo takich o obwodzie pnia 3 m. W parku pozostało też kilka sosen wejmutek, modrzewi, jesionów, klonów polnych. Przed pałacem rosną dęby szypułkowe odmiana Fastigiata o kolumnowatym pokroju. Dobrze jednego widać na zdjęciu Hagedorna (wygląda jak topola włoska). Zachowała się też piwniczka.

_home_www_s0.zmniejszacz.pl_PICT0026_zmniejszacz-pl_29621.jpg
piwniczka
Plik ściągnięto 9266 raz(y) 46,4 KB

_home_www_s0.zmniejszacz.pl_PICT0023_zmniejszacz-pl_410744.jpg
dwa platany i żywotnik
Plik ściągnięto 9266 raz(y) 36,98 KB

_home_www_s0.zmniejszacz.pl_PICT0020_zmniejszacz-pl_272959.jpg
platan
Plik ściągnięto 9266 raz(y) 41,48 KB

_home_www_s0.zmniejszacz.pl_PICT0019_zmniejszacz-pl_411958.jpg
grupa dębów za pałacem
Plik ściągnięto 9266 raz(y) 37,94 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group