Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Pisać każdy może
Autor Wiadomość
keslinka 


Wysłany: Nie 19 Lip, 2009 08:58   Pisać każdy może

Napisał, jak umiał

nieprejezdna.jpg
Plik ściągnięto 16245 raz(y) 102,93 KB

 
 
keslinka 


Wysłany: Nie 19 Lip, 2009 09:02   

Kto wychował: rodzice, czy szkoła? - ULICA!!!

nienawisc.jpg
Plik ściągnięto 16239 raz(y) 47,63 KB

 
 
svistak 


Wysłany: Nie 19 Lip, 2009 19:37   

Taaa, "nieprejezdna" jest i na Wyszyńskiego.

pisanina3.jpg
Plik ściągnięto 16205 raz(y) 53,06 KB

pisanina2.jpg
Plik ściągnięto 16205 raz(y) 66,29 KB

pisanina1.jpg
Plik ściągnięto 16205 raz(y) 56,4 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Nie 19 Lip, 2009 22:27   

...śmieszna nazwa ulicy.
http://tczew.portalpomorz...=1766&Itemid=34

jar dabrowskiego n.jpg
Plik ściągnięto 16188 raz(y) 24,59 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 19 Lip, 2009 23:15   

A ja nie mogę wyjść z podziwu nad głupotą redaktora cytowanego portalu, który tak zaczyna swój wątek:
"Nasz Czytelnik, pan Zbigniew Sztachański z Gdańska, odwiedził niedawno Tczew i na skrzyżowaniu ulic w centrum miasta stanął zadziwiony. Zastanowiło go bowiem, czemu (komu?) patronuje niejaki Dąbrowski."
Nie dość, że powtarza głupoty (wyraźnie po skrócie widoczna jest kropka),
to jeszcze daje wyraz swojej ignorancji wobec naszej narodowej historii.
Ciekawe, że nie zastanowił ich skrót na tablicy obok: Obr.Westerplatte.
Ale to już widać przewyższa intelekt Pana z Gdańska oraz (za przeproszeniem) Redaktora :kij:
 
 
keslinka 


Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 04:07   

Mamy też ulicę Woj. Polskiego. Ciekawe, kim był ten Woj. Polski?

A to kolejna radosna twórczość z Tczewa:

śmietnik.jpg
Plik ściągnięto 16159 raz(y) 101,03 KB

tylko dla.jpg
Plik ściągnięto 16159 raz(y) 59,77 KB

upust.jpg
Plik ściągnięto 16159 raz(y) 70,21 KB

zakaz młodzieży.jpg
Plik ściągnięto 16159 raz(y) 77,42 KB

 
 
svistak 


Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 10:02   

Noo... jest ta kropka,ale i tak powinno być: ul. J.Dąbrowskiego.
Z ul. Woj.Polskiego to bym polemizowała, bo zapis: W.Polskiego sugerowałby nazwisko patrona. :-D
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 10:19   

svistak napisał/a:
Noo... jest ta kropka,ale i tak powinno być: ul. J.Dąbrowskiego.

z jednej strony masz rację, bo imion się nie skraca w ten sposób: "Jar.", z drugiej jeśli mamy np. do czynienia z Janem (Henrykiem) oraz Jarosławem to samo "J." nie wystarczy - choć wtedy powinno się zamieścić pełne imię...
swoją drogą nie rozumiem czemu w Tczewie jest ulica Jarosława (komunarda paryskiego, który z miastem nie miał nic wspólnego), a nie Jana Henryka właśnie (który je zdobywał wraz z synem Janem Michałem, ciężko zresztą ranionym podczas ataku)
_________________

 
 
keslinka 


Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 10:45   

Hagedorn napisał/a:
nie rozumiem czemu w Tczewie jest ulica Jarosława (komunarda paryskiego, który z miastem nie miał nic wspólnego), a nie Jana Henryka właśnie


Ależ jest! Ulica gen. Henryka Dąbrowskiego biegnie od ul. Czyżykowskiej do Pułaskiego - czyli znajduje się poza centrum miasta.
Ulica Jar. Dąbrowskiego biegnie od ul. Obrońców Westerplatte do Podmurnej i zalicza się do centralnych ciągów komunikacyjnych Tczewa.
http://www.tcz.pl/index.php?akcja=mapa_tczewa

Listonosze po nazwisku adresata rozpoznają, na którego Dąbrowskiego mieszka odbiorca :lol:
Ostatnio zmieniony przez keslinka Pon 20 Lip, 2009 10:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 10:56   

keslinka napisał/a:
Listonosze po nazwisku adresata rozpoznają, na którego Dąbrowskiego mieszka odbiorca

a to powinszować władzom miasta świetnego pomysłu! podpowiem w takim razie, by jeszcze jedną ulicę nazwać ulicą Dąbrowskiego (Jana Michała np.) - może gdzieś na nowo budowanym osiedlu? :hahaha:
_________________

 
 
keslinka 


Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 11:19   

Hagedorn napisał/a:
podpowiem w takim razie, by jeszcze jedną ulicę nazwać ulicą Dąbrowskiego

Sprawa nadania nazwiska "Dąbrowski" dwóm ulicom to już przeszłość. Mieszkańcy i instytucje nauczyli się z tym żyć i funkcjonować. Może i można by to zmienić, ale tak naprawdę, po co? No i te koszty, które się z tym wiążą...

Póki co nasi radni preferują inne nazwiska:
"Regionaliści wygrali z przyrodą - radni wybrali nowe nazwy ulic. Miało być swojsko, jest patriotycznie. Tczewscy radni specjalną uchwałą przyjęli nazwy ulic dla rozbudowującej się części osiedla Wincentego Witosa. Zamiast Owsianej, Kłosowej czy brzydko kojarzącej się rajcom Łanowej i Żytniej, będą m. in. ulice Lecha Bądkowskiego, Romana Klima, czy ks. Władysława Młyńskiego - postaci, które wniosły znaczący wkład w rozwój miasta i regionu."
Reszta artykułu tutaj http://www.tcz.pl/index.p...f03ac285e5a9a67
Ostatnio zmieniony przez keslinka Pon 20 Lip, 2009 11:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 20:13   

Wolę chodzić ulicą Jarosława Dąbrowskiego, niż Adolf Hitler Str., bo taką nazwę nosiła w czasie okupacji hitlerowskiej.
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 20:19   Re: Pisać każdy może

keslinka napisał/a:
Napisał, jak umiał

Ta sama ręka, ten sam charakter pisma.
Widać, trening czyni mistrza!

tablica1.jpg
Plik ściągnięto 13642 raz(y) 51,25 KB

 
 
svistak 


Wysłany: Pon 20 Lip, 2009 21:52   

Szukam i szukam, i jak to ja, nie mogę znaleźć... miałam taką fotkę szyldów sklepu "za 5 zł" z pl. Hallera (tam, gdzie kiedyś był Tar-Mal). Pamiętam, że aż mnie trzęsło jak czytałam:"najtańszy sklep", "na pomorzu" (sic!) i " akcesorii"... Wrrr! Znajdę, jak już nie będzie potrzebne...ehhh...

PS. Osłabiają mnie też wszelkiej maści "obniżki towaru"w sklepach :nook:
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 06:20   

Tczewiak napisał/a:
Wolę chodzić ulicą Jarosława Dąbrowskiego, niż Adolf Hitler Str

a to jedyna alternatywa? :mrgreen:
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 13:44   

Tczewiak napisał/a:
Wolę chodzić ulicą Jarosława Dąbrowskiego, niż Adolf Hitler Str., bo taką nazwę nosiła w czasie okupacji hitlerowskiej.


Ale wcześniej zapewne nie ;-)
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 14:13   

Kto pamięta przedwojenną nazwę ulicy?
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 14:48   

Tczewiak napisał/a:
Kto pamięta przedwojenną nazwę ulicy?
Pamiętać nie mogę bo i skąd, ale...
http://www.mbp.tczew.pl/d...n/plan_1931.jpg

plac Marszałka Piłsudskiego

plan_1931.jpg
Plik ściągnięto 13591 raz(y) 77,72 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 14:49   

Przedwojenna to ul. Pocztowa

...poniżej fragment planu miasta z 1904 roku

Tczew fotografia nr (1367).jpg
Plik ściągnięto 13588 raz(y) 52,12 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Ostatnio zmieniony przez zet48 Wto 21 Lip, 2009 14:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 17:45   

trochę OT-ując, ale ja w ogóle staroświecki jestem, jeśli chodzi o nazwy ulic...
kiedyś nazwy były proste i logiczne: Malborska prowadziła na Malbork, Kwidzyńska na Kwidzyn, główna nazywała się Główna, ta przy poczcie Pocztowa, a to od dworca Dworcowa... pozostałe były Długie, Szerokie, Proste, albo Lipowe - komu to wadziło? w dodatku nie trzeba by było zmieniać z każdą zmianą władzy czy ustroju (najwyżej Marienburgerstrasse na Malborską)
a tak? po kiego grzyba tyle nazwisk? i to ludzi, którzy z danym miastem nie mieli nic wspólnego (bo pół biedy, kiedy patronem ulicy jest Kopernik, który na niej mieszkał!) czemu w każdym mieście musi być ulica Mickiewicza? bo to wieszcz narodowy? może i tak, ale litewski raczej...
żadnej konsekwencji w dodatku przy tym nie ma (patrz np. dwóch Dąbrowskich w Tczewie) czemu Malborska w Sztumie nazywa się teraz Sienkiewicza, a Kwidzyńska została Kwidzyńską? Główna nosi nazwę Mickiewicza, ale Słowackiego dali malutkiej, bocznej, zapomnianej prawie przez wszystkich uliczce...
jest Baczyńskiego (warszawskiego poety-powstańca), ale nie ma Cemy (który tu rządził za Zygmuntów) czy Koniecpolskiego, który tu gromił Szwedów. groch z kapustą... :nook:
_________________

 
 
Feterniak 


Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 19:14   

Złośliwie rzec można, że to wina Prusaków (przynajmniej u nas :-p), którzy przyszli, zabrali miastom odwieczny samorząd i zaczęli się szarogęsić z ulicami. A tak na serio, to owoc społecznych potrzeb narodzonych w XIX wieku, a pech chciał, że każde nowe rządy przynosiły nowe nazwy.

I po 1989 roku większość samorządów miało olbrzymi problem, bo szereg ważnych arterii miejskich nosiło miano ludzi, którzy na pewno na to nie zasługiwali, a z drugiej strony każda zmiana nazwy to wymierne koszty finansowe i społeczne… Stąd w Tczewie uchowała się jeszcze ulica Okrzeji, a na południu Kociewia jeszcze parę lat temu widziałem ulicę Świerczewskiego.

Generalnie w Tczewie nie jest źle – potrafiono zapanować nad manią zmieniania wszystkiego, baa nawet w kilku przypadkach nie bano się wrócić do nazw dość abstrakcyjnych (jak ulica Kozia na Nowym Mieście). Dlatego jakoś nie narzekam, że oszczędzono tego Jarosława Dąbrowskiego – co mieszkańcy winni, że patron mało z Tczewem związany?

Na tym tle swoistym kuriozum były zimowe walki na radzie miasta dotyczące nazywania nowo powstających ulic. Na szczęście udało się przekonać lobby rolnicze i przyjęto sensowny klucz nazywania tych ulic, który powinien zaspokoić ambicje różnych środowisk w najbliższym okresie. Mnie osobiście cieszy upamiętnienie Edmunda Raduńskiego, który zasłużył na to jak żaden inny tczewianin w XX wieku.
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 19:28   

Już dawno temu na forum o tym pisałem, Polacy zmieniali, zmieniają i będą zmieniać nazwy ulic, bo jesteśmy narodem chwiejnym politycznie i nie myślącym na przyszłość. Już obecnie nowo nazwanych ulic, których patronami są różne dziwne postacie długo nie zagoszczą na tabliczkach.
Dlaczego nie można nazywać neutralnie, od rzeczowników, przymiotników, żywotność byłaby wieczna.
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 20:03   

Feterniak napisał/a:
Stąd w Tczewie uchowała się jeszcze ulica Okrzeji
W Malborku też, mamy też Waryńskiego. Okrzeja to można rzec uniwersalny patron, Stefan Aleksander - rewolucjonista, Stefan Stanisław - pilot kampanii wrześniowej.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
svistak 


Wysłany: Wto 21 Lip, 2009 20:29   

A Malborskiej chyba nie mamy? Może tak nazwą trasę podziemną, jak otworzą dla zwiedzających ;-) W okolicy Bałdowskiej szykują się działki pod budowy... tam to będzie pewnie batalia o nazwy uliczek... Pelplińska, Gniewska... albo Złota, Platynowa, Diamentowa... albo jeszcze z innej beczki... :lol:
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
rokoteruhijo 

Wysłany: Sro 22 Lip, 2009 06:01   

Z Dąbrowskim czy Okrzeją to przynajmniej wiadomo, że było ich dwóch, a ja raz mieszkam przy MICHAŁA a innym razem przy WOJCIECHA Drzymały... :idont:
 
 
svistak 


Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 22:20   

Na murze pl.zabaw na Paderewskiego.

ortofan.jpg
Plik ściągnięto 14569 raz(y) 119,19 KB

_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
svistak 


Wysłany: Sob 22 Sie, 2009 20:16   

Zastanawiałam się, czy zamieścić fotkę pomazanej ściany na budynku przy CPN-ie koło Pogotowia Ratunkowego (dawny cmentarz żydowski),ale... to byłoby propagowaniem faszyzmu(?), satanizmu(?), głupoty i wandalizmu, więc... ale tak sobie myślę, że gdybym ja była zarządcą tego budynku to bym chyba zgłosiła na policji przynajmniej fakt zniszczenia mienia... no chyba, że ten administrator popiera tego typu napisy i obrazki i nie zamalowując ich reklamuje pewne poglądy... ale że też nikomu to w samym centrum miasta nie przeszkadza, ehh...
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sob 22 Sie, 2009 20:21   

svistak napisał/a:
Zastanawiałam się, czy zamieścić fotkę pomazanej ściany na budynku przy CPN-ie koło Pogotowia Ratunkowego (...) ale że też nikomu to w samym centrum miasta nie przeszkadza, ehh...

foty raczej nie zamieszczać ...i ludziom to bardzo przeszkadza, już pracownicy Orlenu myśleli o tym aby to zamalować
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Tczewiak 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 09:23   

zet48 napisał/a:
już pracownicy Orlenu myśleli o tym aby to zamalować


o takkk... myślenie ma wielką przyszłość!!!
 
 
svistak 


Wysłany: Nie 23 Sie, 2009 20:17   

No to co, panowie, łapiemy za spray i lecimy sami o północy? ;-)
_________________
Możesz mnie nazwać Jasna, a ja i tak wciąż będę strzec brzegu rzeki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group