Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Bałdowo - cmentarz gminy żydowskiej w Tczewie
Autor Wiadomość
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 03 Paź, 2007 21:41   

Ja bronię prawdy historycznej - uogólnienia temu nie służą. I dlatego zawsze będę stawał po stronie prawdy. Proponuję umieścić zdjęcia z tego cmentarza (Pasłęk) na forum cmentarzy żydowskich, bo ich jeszcze nie ma (chyba, że dzisiaj już nie istnieje - a nie byłem tak już ze cztery lata i wiele mogło się zmienić). Powtarzam raz jeszcze - unikajmy uogólnień. Ja w poście napisałem prawdę. A co do cmentarza w Tczewie - to nie hitlerowcy go dokumentnie zniszczyli. Wina jest po naszej stronie. Pamiętam stojące tam przed około 20 laty macewy. Czy dzisiejszy stan tej nekropolii to wina III Rzeszy?
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sro 03 Paź, 2007 21:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KB 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Paź, 2007 07:13   

Nie bardzo wiem o co chodzi. Nikt nie napisał, że go całkowicie Niemcy zniszczyli. Poczytaj sobie:

Podobnie jak inne takie miejsca, nekropolia została zniszczona podczas II wojny światowej, a proces dewastacji trwał także w latach późniejszych. Znikały kamienne płyty, zdarzały się przypadki plądrowania grobów w poszukiwaniu kosztowności. W 1992 r. teren cmentarza został sprzedany właścicielowi firmy Sokpol, Stanisławowi Mazurkowi, z przeznaczeniem na wybudowanie w tym miejscu wytwórni koncentratów owocowych. Na wieść o tej transakcji tczewski beit-kwarot odwiedzili Żydzi z Trójmiasta. Poniżej zamieszczamy fragmenty listu, jaki jeden z nich przesłał do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie: "Cmentarz to zarośnięty krzewami i drzewami pagórek, na którym znajduje się kilkadziesiąt (pod przysięgą!) macew w różnym stanie - stoją, leżą; całe, potrzaskane i połamane oraz szczątki. Jest to miejsce spotkań różnych elementów. Przewróciliśmy niektóre leżące płyty, które zachowały idealne napisy w języku hebrajskim (...) Na leżącej pod gruszą macewie dziewczyny odczytaliśmy datę urodzenia 1854 r. i datę śmierci 1872 r. Niektóre macewy stoją jak niedawno wmurowane, jedynie szczyty są odłamane. Niektóre groby są rozkopane".


A zdjęcia z Pasłęka chętnie zamieścimy - zrób je i przyślij.
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 04 Paź, 2007 12:47   

Ale ja wcale tego nie neguję - zwróciłem tylko uwagę na zdanie napisane przez Ciebie "Podobnie jak inne takie miejsca, nekropolia została zniszczona podczas II wojny światowej ...." A w nim jest duż doza nieprawdy. Ja w swoim tekście przywołałem konkretny przykład cemntarza w Pasłęku. Napisałem "Nie uogólniałbym tego stanowiska. Przykładem odmiennego podejścia władz III Rzeszy jest w miarę dobrze zachowany cmentarz żydowski w Pasłęku leżący nieopodal centrum miasta. Może właśnie jego położenie uratowało go przed PÓŹNIEJSZYMI (po 1945 roku) zniszczeniami. ". Boję się uogólnień, zdań zaczynających się od słów "podobnie ...". Tu tkwi niebezpieczeństwo wypaczania historii. To jet furtka do zrzucania odpowiedzialności z naszych barków na innych. Nie wiem, czy cmentarz pasłęcki został w jakimś znaczniejszym stopniu zniszczony podczas II wojny światowej, nie wiem jak było w tamtym okresie z cmentarzami w Dzierzgoniu czy Tczewie. Mamy relację o stanie cmentarza tczewskiego z 1992 roku, jak dzisiaj wygląda nekropolia dzierzgońska możemy sie przekonać naocznie. A ja pamiętam ten ostatni cmentarz sprzed ponad 25 lat (są również w archiwum WKZ w Gdański zdjęcia z około 1985 roku) i zaszły na nim daleko idące zmiany na niekorzyść. Więc chodzi mi o prawdę historyczną - nawet jak będzie ona bardzo bolesna.
Powiem Ci jeszcze o jednym cmentarzu żydowskim położonym w Elblągu na ulicy Browarnej. W latach 60- tych powstał przy nim sklep Hydrosteru wraz parkingiem. Około 1985 - 1987 roku powierzchnia parkingu wymagała prac naprawczych. Spod łuszczącego sie betonu wyłaniały się zabetonowane przez nas Polaków macewy. Nie Niemcy ja tam włożyli ale my! I dlatego wołam o prawdę historyczną, proszę o to by nie uogólniać sądów. Przecież gdyby hitlerowcy tak niszczyli żydowskie nekropolie to dzisiaj nie byłoby w Warszawie największej w Europie nekropolii żydowskiej, nie byłoby Kazimierza z jego zabytkami w Krakowie, nie byłoby cmentarzy żydowskich w Bieszczadach z macewami nawet z XV wieku.
A jeśli chodzi o pasłęcki cmentarz to nie mam jego zdjęć i nie wiem kiedy tam pojadę. Sorry :-/
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 04 Paź, 2007 13:22   

pax panowie, a raczej szalom! ;-)
bo się nam mały OT robi! poczekajcie trochę, aż założę wątek o cmentarzu w Pasłęku... :mrgreen:
_________________

 
 
KB 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Paź, 2007 13:26   

W wolnej chwili (jeśli ją znajdę) poprawię tekst na "jak większość cmentarzy...". Czy ta zmiana usatysfakcjonuje Cię w 100%?
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 04 Paź, 2007 18:25   

Hag prosi o spokój ............
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Pon 15 Paź, 2007 21:49   

Replika macewy z cmentarza żydowskiego w Bałdowie przy budynku Centrum Wystawienniczo - Regionalnym Dolnej Wisły przy ulicy 30 Stycznia Nr 4 w Tczewie

PICT66181.jpg
kopia
Plik ściągnięto 17479 raz(y) 81,85 KB

 
 
Brennus 

Wysłany: Sro 02 Cze, 2010 23:30   

Zastanowiła mnie według powyższego pewna sprawa, skoro Żydzi dostali prawo osiedlenia sie w miescie w 1772 roku, a jeszcze wczesniej mieszkali pod miastem na Czyżykowie, to czy ten cmentarz jest pierwszym żydowskim w obrębie miasta czy gdzies sie kryje jeszcze starszy?
 
 
Feterniak 


Wysłany: Pią 02 Lip, 2010 12:32   

Drugi cmentarz żydowski zlokalizowany był przy ulicy Skarszewskiej (dzisiaj Wojska Polskiego) - dokładnie na terenie dzisiejszej stacji CPN i budynku do niedawna pogotowia. Jego pozostałością jest aleja kasztanowa prowadząca (już na terenie ZOZu) z ul. Wojska Polskiego do głównego wejścia przychodni.

Liczył on 30 arów o jego wieku nic nie wiadomo. Urzędowo zamknięty został w 1971 roku.
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pią 02 Lip, 2010 20:29   

Feterniak napisał/a:
Drugi cmentarz żydowski zlokalizowany był przy ulicy Skarszewskiej (dzisiaj Wojska Polskiego) - dokładnie na terenie dzisiejszej stacji CPN i budynku do niedawna pogotowia. Jego pozostałością jest aleja kasztanowa prowadząca (już na terenie ZOZu) z ul. Wojska Polskiego do głównego wejścia przychodni.

Liczył on 30 arów o jego wieku nic nie wiadomo. Urzędowo zamknięty został w 1971 roku.


Mowa o tym kawału ziemi ...plan miasta z 1904 roku

plan_1904.jpg
Plik ściągnięto 63 raz(y) 116,77 KB

_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Seweryn 
Seweryn


Wysłany: Czw 19 Sie, 2010 19:17   

Załączone zdjęcie przedstawia aleję kasztanową na ulicy Wojska Polskiego (na trenie dzisiejszej stacji pogotowia) w Tczewie. Jest to jedyna pozostałość po cmentarzu żydowskim w Tczewie.

ALeja kasztanowa.JPG
Aleja kasztanowa
Plik ściągnięto 55 raz(y) 139,36 KB

_________________
Nawet wśród psów zdarzają się psy, a cóż dopiero wśród ludzi
 
 
zet48 
Krzysztof 1987


Pomógł: 7 razy
Wysłany: Czw 19 Sie, 2010 19:48   

Był kiedyś pomysł aby postawić w tym miejscu tablice pamiątkową/informacyjną ...ale jakoś nie wyszło
_________________
Henryk V do swoich rycerzy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group