Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Uśnice - wiatrak
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 21:37   Uśnice - wiatrak

Uśnice - wiatrak

źródło: malgos

usnice.jpg
Plik ściągnięto 17061 raz(y) 97,23 KB

 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 10 Lip, 2007 21:55   

Co napędzały takie wiatraki?

Pompowały wodę, jak na Dzikim Zachodzie? ;)
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 07:03   

równie dobrze mogły napędzać zwykły młyn, nazywało się to kunstmuehle (słup albo maszt z wiatrakiem na dachu budynku młyńskiego). widziałem dwa takie w ruinie, w wielkopolsce i na żuławach. niestety w takiej ruinie że w życiu bym się nie domyślił co to było gdybym wcześniej nie słyszał o takim urządzeniu.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 07:43   

W powiecie sztumskim już przed II wojną światową były takie "alternatywne" źródła energii. Wiatrak na zdjęciu wrzuconym przez Azaziza napędzał młyn właściciela folwarku - Liedtke w Uśnicach. Takie wiatraki zaopatrywały również w wodę stajnie i domy.
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 08:44   

w centrum poznania, w 'ostańcu' wsi rataje znajduje się przedwojenny wiatrak napędzający studnię głębinową, która zaopatruje w wodę prywatne gospodarstwo. polecam, to chyba ostatni.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
sztumianka 

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 09:35   

a ja wczoraj przegladałam mape uśnic i sie zastanawiałam co to jest to windmotor :) i prosze :D wg mnie coś fajnego i pomyśleć że takie fajne rzeczy sie nie zachowją alternatywne żródł prądu pompy wody a nie wszystko wykorzystane na silniki spalinowe które przeyczyniaja sie do efektu :P ale ja to nie ekologuje bo to nie moja działka wydaje mi sie że nawet wiem gdzie mógł stać ten wiatrak z mapy wynika że musi to być mniejwiecej jak mamy obecne juz zarośniete boisko ale musze ja tacie pokazać może on coś wiecej wie :)
 
 
sztumianka 

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 09:36   

i mapa :)

windmotor.JPG
Plik ściągnięto 17023 raz(y) 68,92 KB

 
 
sztumianka 

Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 18:43   

Hag! lokalizacja mniej wiecej na gospodarstwie państwa Maciąg tuz koło świetlicy i obecnego boiska
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 11 Lip, 2007 19:04   

sztumianka napisał/a:
Hag! lokalizacja mniej wiecej na gospodarstwie państwa Maciąg tuz koło świetlicy i obecnego boiska

spoko, zapukamy, popytamy i może się czegoś bliższego dowiemy... ;-)
_________________

 
 
scq
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 08:41   

Witam Wszystkich

Widzę że padło pytanie co mogą napędzać wiatraki wielołopatkowe (wolnobieżne) - otóż napęd ten mógł zasilać większość maszyn w gospdarstwie wiejskim jak i w warsztatach ślusarkich. Jeśli chodzi o napęd pomp wodnych, to do tego celu były używane raczej wiatraki amerykańskie - które zamiast pionowego wału posiadały drąg - był on jednocześnie korbowodem i łaczył się z pompą tłokową. Koło wiatrowe osadzone było na wale korbowym- bezpośrednio lub z zastosowaniem przekładni.

Wiatrak wielołapatkowy ok.7m średnicy znajdował się w Prabutach przy jeziorze Dzierzgoń- może ktoś posiada jego zdjęcie!

pozdrawiam: scq
Ostatnio zmieniony przez scq Czw 02 Sie, 2007 08:49, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
scq
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007 09:51   

ps.

zastosowanie: http://www.iv.pl/view/35432.html

pozdrawiam: scq
 
 
camel 
mieszkaniec

Pomógł: 7 razy
Wysłany: Pon 13 Sie, 2007 20:23   

scq napisał/a:


Wiatrak wielołapatkowy ok.7m średnicy znajdował się w Prabutach przy jeziorze Dzierzgoń- może ktoś posiada jego zdjęcie!

Wspomniany przez scq wiatrak już nie istnieje.
Wiatrak ten znajdował się po lewej stronie drogi z Prabut do Mikołajek Pomorskich.
Z rozmowy ze współwłaścicielką posesji, na której się znajdował wynika, że zimą 2006/2007 został przewrócony przez silną wichurę. Zaraz potem został pocięty i oddany na złom. Powiedziała też, że działał mniej więcej do końca lat 80 -tych. Oprócz napędzania maszyn posiadał prądnicę i zasilał gospodarstwo w energię elektryczną.
Oto fotka miejsca, gdzie stał - przewracając się zniszczył część budynku:



Kiedy jeszcze stał, został obfotografowany przez kogoś z nadzoru budowlanego w Kwidzynie a mieszkającego w Prabutach.
Tyle się dowiedziałem.
Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam - camel
 
 
scq
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Sie, 2007 13:24   

Witam

Camel bardzo dziekuję za przeprowadzenie dochodzenia!
Może ktoś posiada jego zdjęcie z dobrych czasów?

pozdrawiam: scq
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group