Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Malbork - Młyn Górny
Autor Wiadomość
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 07:10   

Muzeum miejskie miałoby sens - można by tam zgromadzić pamiątki związane z miastem, z jego życiem codziennym, wykopaliska archeologiczne - wszystko, co ukazuje historię grodu nad Nogatem. Ale nie wiem, czy akurat młyn byłby dobrym miejscem na tego typu przedsięwzięcie.
_________________
.............................................
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 08:15   

To wszystko jest na składzie w MZM, a zakładanie muzeum nie mając w nim co wystawiac to trochę ryzykowne, nie ma zresztą co ukrywac, że byłaby to od początku niszowa instytucja bo trudno liczyc na setki i tysiące nagle zainteresowanych historią Malborka - wystarczy zobaczyc ile osób po zwiedzeniu zamku i idzie obejrzec jeszcze kościół św. Jana czy dawny kościół św. Jerzego. Pewnie osoby, które prowadzą muzea regionalne w Nowym Stawie i Sztumie mogłyby się bardziej kompetentnie wypowiedziec.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 14:25   

Nie tylko na składzie MZM, ludzie mają po domach całkiem niezłe zbiory, czasem nie wiedzą, co z tym zrobić, a i za granicą są tacy, którzy chętnie swoje zbiory rodzinne przekazaliby takiemu muzeum, zapewniam Cię ;-)
Myślę też, że to kwestia odpowiedniej reklamy takiego przedsięwzięcia, obecności w necie. Niektórzy do kościołów z zasady nie przychodzą, ale Jan cieszy się swoim powodzeniem, o ile jest otwarty (kiedyś często był i nawet panie pilnowały, a nawet dawały turystom ulotki w różnych językach! Teraz ponoć jest z tym problem). Jednak sporo osób zwiedzanie utożsamia z muzeami właśnie, więc może skusiłoby je kolejne. Sztum ma bardzo ciekawy tego typu obiekt, do tego mieszczący się w zabytkowym, acz nieużytkowanym kościele, sama jestem ciekawa, jak wyglądają statystyki (ja np. byłam tam 2 razy).
_________________
.............................................
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 15:15   

zapała napisał/a:
odważny pomysł.
jest MWC,fontanna, koń, zawrócona rzeka to dlaczego nie muzeum. pred wojną mieściło się w dzisiejszym sądzie a eksponaty znalazłyby się co do frekwencji wystarczy przypomnieć sobie ile osób zwiedziło wystawy dawnych widokówek.
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 16:25   

Mówicie o muzeum, ale by ono miało frekwencję na przyzwoitym poziomie muszą być niezwykłe wystawy i eksponaty, a takich niestety w Malborku brakuje, nawet w Muzeum Zamkowym, które poza kilkoma miesiącami świeci niestety pustkami.
Więc najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie wolnej ręki inwestorowi (oczywiście pod nadzorem konserwatorskim).
W Malborku brakuje prawdziwych kulturalnych pubów, dyskotek, dancingów, renomowanej restauracji ... Więc wszystko można zrealizować, pod warunkiem, że się chce i ... ma się pieniądze. Reasumując nowe muzeum nie będzie miało żadnej racji bytu, zwłaszcza w takiej lokalizacji.
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 18:40   

Rzecz w tym, że zbiory prywatne o tematyce malborskiej dotyczą niszowej problematyki jaką jest sama historia miasta i okolic. Nie wiem o jakiego rodzaju zbiorach piszesz Linko a jeśli miałyby się na nie składać eksponaty z kategorii tych jakie są na forum - typu wieszaki, pocztówki, butelki i porcelanki, to nie ma się co łudzić, nie są to rzeczy które interesują szersze grono poza garstką zapaleńców.

Owszem było przed wojną muzeum miejskie - nie miało zbytniej popularności nawet biorąc pod uwagę, że tworzone było w duchu "ojczyźnianym" i sporą część zwiedzających stanowiły wycieczki klasowe.

Może warto zorientować się jaka jest frekwencja na wystawie w Szpitalu - być może rzeczywiście przychodzi tam masa ludzi, którzy jeszcze potem będą gotowi wydać kilka złotych na bilety by obejrzeć inne malborskie wystawy - być może macie rację.
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 20:50   

Nie wiem, jak potem, ale na otwarciu było tłoczno :-) ludzie chyba coraz bardziej interesują się dziejami miasta, co w sumie dobrze wróży takim przedsięwzięciom.
A miejskie pamiątki to również zdjęcia, ciekawe dokumenty, przedmioty związane z Malborkiem w inny sposób. Można zrobić część wystawy wirtualnie, np. odtworzyć wizualnie układ ulic przed wojną, z lokalizacją budynków użyteczności publicznej, kawiarń, restauracji, zakładów, do tego rzeczy związane z każdym z tych miejsc. Pomysłów w sumie może być wiele :-)
_________________
.............................................
Ostatnio zmieniony przez Linka Pią 08 Kwi, 2011 20:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pią 08 Kwi, 2011 22:13   

A właśnie o to "potem" chodzi :-) dla mnie jak memento pobrzmiewa przypomnienie frekwencji podczas gry z historii Malborka - coś czego zupełnie nie rozumiem i odbieram jako tępotę i brak zaangażowania nauczycieli historii.

O ile tematyka aktualnej wystawy jest przystępna dla każdego kto zapuścił korzenie w Malborku, bo to ciekawe zobaczyć jak wyglądały ulice i domy, które się dzisiaj widzi "100 lat temu" to oglądanie np. "suchych" dokumentów urzędowych wydaje się mnie pasjonujące, choć czasami jeśli ktoś ma pomysł nawet pozornie nudne rzeczy mogą posłużyć za pretekst do ciekawej wystawy (vide cusus guzików w Elblągu - jeśli się nie mylę). Być może na podobnej zasadzie możnaby np. pokazać rachunki malborskie jako "wstęp" do pokazania handlu i usług w przedwojennym Malborku ale to już zupełnie inna historia.
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 09:13   

Cytat:
A właśnie o to "potem" chodz
a od czego MWC? Malbork dla przeciętnego turysty to zamek i napis na drodze dojazdowej i dworcu. Od lat wszyscy zastanawiają się jak pozyskać turystów na więcej niż zwidzenie zamku i konsumpcję w McG. Skoro jest placówka to zanim wybudują hotel na Solnej już dzisiaj powinny być plany jak zatrzymać turystów aby skorzystali z bazy hotelowej. Na razie to tylko hasła "jeden dzień to za mało"
 
 
argus 


Pomógł: 4 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 17:01   

Zamiast wydawać pieniądze na nowe muzea w Malborku, wydajmy je na nowe interesujące wystawy w MZM, które przyciągnęłyby turystów do Malborka również poza sezonem, bo przecież od października do końca kwietna zamek jest praktycznie pusty.
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 18:37   

argus napisał/a:
Zamiast wydawać pieniądze na nowe muzea w Malborku, wydajmy je na nowe interesujące wystawy w MZM


Żeby obejrzeć wystawę w MZM trzeba, niestety,nabyć bilet za 35 zł. Nie każdy chce od razu zwiedzać cały zamek.
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 19:42   

MZM na pewno posiada stare zdjęcia Malborka jakoś ich nie widać na wystawach ba nawet zdjęć zamku nie wystawiają tylko trzeba kupić książkę
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 20:15   

Muzeum - jak by nie było - jest w pewnym sensie obiektem skostniałym. Jeśli udałoby się połączyć ekspozycję ciekawych wystaw i eksponatów z placówką odwiedzaną w celach komercyjnych (pub, restauracja, hotel, ?,) to było by połączenie przyjemnego z pożytecznym.
http://forum.dawnygdansk....der=asc&start=0
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2011 21:57   

Grażyna napisał/a:
Muzeum - jak by nie było - jest w pewnym sensie obiektem skostniałym. Jeśli udałoby się połączyć ekspozycję ciekawych wystaw i eksponatów z placówką odwiedzaną w celach komercyjnych (pub, restauracja, hotel, ?,) to było by połączenie przyjemnego z pożytecznym.
http://forum.dawnygdansk....der=asc&start=0
Dokładnie, utworzyć muzeum można, ale jak je potem utrzymać.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2011 13:03   

StormChaser napisał/a:
ale jak je potem utrzymać
a jak utrzymuje się MWC?
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2011 19:04   

stanisławn napisał/a:
StormChaser napisał/a:
ale jak je potem utrzymać
a jak utrzymuje się MWC?
Przecież wiesz.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2011 20:44   

stanisławn napisał/a:
MZM na pewno posiada stare zdjęcia Malborka jakoś ich nie widać na wystawach ba nawet zdjęć zamku nie wystawiają tylko trzeba kupić książkę


Bez przesady - w którymś z dormitoriów i chyba na strychu jest sporo reprodukcji fotografii z widokami zamku - tłoku przed nimi raczej nie ma. Podobnie umiarkowanym powodzeniem cieszyła się wystawa "Miasto na zamku" choc była na prawdę świetnie przygotowana a informator z wystawy, był do kupienia jeszcze ponad 10 lat po wystawie. Tak to już jest, że głos miłośników miasta choc donośny za pośrednictwem forum to niekoniecznie vox populi - niestety.
 
 
stanisławn 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pon 11 Kwi, 2011 13:59   

StormChaser napisał/a:
Przecież wiesz
wiem, na początek można stąd http://www.funduszeeurope...s/Turystyka.pdf
 
 
DiMateo 

Wysłany: Sob 16 Kwi, 2011 00:39   

troche offtop sie zaczyna robic, moze warto skleic/zalozyc nowy wątek?

Sam interesuje sie historia miasta (o kilka pocztówek kiedyś też się pokusiłem ;) )i co mnie irytuje np. to funkcjonowanie biblioteki w Karwanie. Masa zbiorow MZM czy ogolnie historycznych (np. Herbarz) jest dostepna poprzez biblioteke, gdzie na miejscu mozna zrobic kopie. Ale ani godziny specjalnie nie zachecaja do zajrzenia tam "w czasie wolnym" ani bandycka cena glupiej cz-b kopii (afair 0,5-1pln) , o kolorze/repro nie wspominając. Dyrekcji brak innych pomysłów, jak ją utrzymać?

Jest duzo projektow cyfryzacji - moze pokusic sie o jakiś wniosek do UE? Nawet na forum myślę znalazłoby się trochę wolontariuszy, którzy po przeszkoleniu i opłaceniu OC mogliby podjąć się skanowania części zbiorów. Oczywiście, trzeba by trochę przeorganizować prace. Mało komu pasowałoby "10-14" we wt, czw, pt; w śr "13-17" , w pn nieczynne.

Co do wirtualnej wycieczki - jak najbardziej tak. Dokumentacja fotograficzna jest na tyle bogata, że można by pokusić się, przynajmniej na części miasta, o pełne 3d jak widok ulicy w Google Earth.

W kwestii braku zainteresowania - cena biletu to raz (może jakieś abonamenty dla miejscowych?), dwa często brak informacji. Polepszyło się dzięki Facebookowi :)
Można prosić o dokładniejsze dane dot. wystawy i publikacji "Miasto na zamku" ? Do tej pory właściwie istniała dla mnei tylko publikacja R. Rząda...

O i ostatnia kwestia. Co ze wznowieniami wielu publikacji MZM? Jeśli brak funduszy na offset, może warto pomyśleć nad udostępnianiem cyfrowym? 5-10pln/pdf, w przypadku starszych krótkich wydawnictw, 1-2pln za broszurki. Z opcją na dopisanie "darowizny".
Ostatnio zmieniony przez DiMateo Sob 16 Kwi, 2011 00:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Sob 16 Kwi, 2011 13:41   

Co do "Miasta na zamku" to oczywiście przejęzyczenie z mojej strony :bag: miałem na myśli "Miasto przy zamku" i informator z wystawy R.Rząda i A.Dobrego, który przez długi czas pozostawał w zasadzie jedynym ogólnodostępnym źródłem informacji na temat nowożytnej historii miasta.

Wystawa była na prawdę pierwszorzędnie przygotowana, aż prosiłoby się by zrobic jej nową (byc może stałą) odsłonę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group