Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Postolin - gospoda i sklep Stefana Kaszubowskiego
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 30 Sty, 2009 07:56   

Azaziz napisał/a:
Co myślisz Hagi o tym?

to samo co Ty, odpisałem już zresztą Kathrinie na maila i poprosiłem o jej adres
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Sty, 2009 16:55   

Genialnie, ja mam jakieś oświadczenia itd, chyba jakieś dokumenty notarialne sprzed wojny, muszę przejrzeć
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Sty, 2009 10:15   

A to kilka z pism, które chętnie przekażę, jest tego trochę więcej jeśli chodzi o odręczną korespondencję, niestey większość z tego co posiadam to powojenne rachunki

kas1.jpg
Plik ściągnięto 16699 raz(y) 88,57 KB

kas2.jpg
Plik ściągnięto 16699 raz(y) 93,67 KB

kas3.jpg
Plik ściągnięto 16699 raz(y) 99,95 KB

kas4.jpg
Plik ściągnięto 16699 raz(y) 141,2 KB

kas5.jpg
Plik ściągnięto 16699 raz(y) 78,62 KB

kas6.jpg
Plik ściągnięto 16699 raz(y) 158,78 KB

 
 
katha1204 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: Sob 31 Sty, 2009 12:33   Letters

Hello everybodey,

I dont know if Azaziz speaks english, so please could someone translate my posting?

I just saw the letters and I must say, I started to cry, because the third letter is written by my grandfather. He died 11 years ago and it is a big surprise to find such a thing in this forum.

I dont know exactly what the other letters are. The first, second, third and fourth are german, the other two are polish. It seems to me, that there are other pages? If you email me the german letters in a better quality, I will try ro translate them.

And maybe you can send me the letter of my grandfather? It would be very kind. Hagedorn and martin have my private adress, if you contact them, they will give it to you.

Thank you very much.

Katharina
Ostatnio zmieniony przez katha1204 Sob 31 Sty, 2009 12:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 31 Sty, 2009 13:27   

katha1204 napisał/a:
Hagedorn and martin have my private adress, if you contact them, they will give it to you.


This letters is for You Katharina... and much more :-D

No problem, Hagedorn is my god friend
 
 
katha1204 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: Sob 31 Sty, 2009 19:12   

I showed the pictures of the letters to my father and he is very surprised too. We regret more and more, that we didnt entered the house two years ago :-) But fortunately there are some people like you, who are not so frightened and are interested in old things.

We translated, what my father wrote to me, and he said I should post it into the forum:

as3_837
Quite clear, that is a letter from my father. It has been written in 1943 in Wesermünde (to day Bremerhaven).
At this time he has been at the Technische Marineschule (technical navy school).
My father has become a soldier of the german navy (Kriegsmarine) at the age of 18, that was in 1941.
So at this time he has been at the technical navy school to become a technical petty officer.
The letter is written to Ursel, that must be the daugther of Kaszubowksi/Kaschubowski/Kassner, the one, wo has the restaurant at Pestlin (Postolin). My father was born in Berlin in 1923, but his parents come out of your region (Altmark/Neumark, today in polish Stary Targ ). Ursel, daughter of Kaschuboswki/Kassner had the nickname "Quiebel", cause she was not able to pronounce the german word "Zwiebel", which means "onion".
Furthermore: Kaschubowski was his original name, but as it was in that time, he had to "germanize" it, so it came to Kassner.

kas4_422
I'm not completely sure, but it seems very true, that this is a letter from my grandmother (mother of my father). On the page there is no signature, will be on one of the following pages (if you have them?). If you have the following pages I am quite sure you will find the name Maria as signature. Indication for me is the following. The letter has been written in Charlottenburg which is a part of the city of Berlin. She writes to her "Schwägerin" which means sister-in-law, she's writes someting like "Hans lässt besonders für....danken". So it is written in Charlottenburg, where my Grandparents lived at this time, Hans was the nick-name of her husband (my grandfather), she writes to her sister-in-law, the sister of my grandfather (Anna Werth) was married to Kaschubowski, so though I don't know exactly, I'm quite sure, this letter has been written by my grandmother.

For the other letters I have no information. I don't know the people mentioned there.


Thats what my father wrote to me. If the letter is really from Maria Werth, then it is the only existing letter of my great-grandmother. And the two letters are the last proof, that Anna Werth is a sister of my great-grandfather.
Ostatnio zmieniony przez katha1204 Sob 31 Sty, 2009 19:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 01 Lut, 2009 11:21   

sympatyczna ciekawostka i pewna zagadka: wysłałem Katharinie zdjęcie listu jaki znalazłem w zeszłym roku w ruinach karczmy - okazało się, że Katharina bez problemu czyta Sutterlin (a swoją drogą, które ze współczesnych dzieci potrafi jeszcze tak kaligrafować, obojętnie w jakim stylu pisma???) więc natychmiast przetłumaczyła mi ten list (vielen dank Katha!):

Cytat:

Malbork, 10 czerwca 1938
Moltkestrasse 37

Do Dyrektora Szkoły Hindenburga
Malbork, Prusy Zachodnie
Nikolaus-Fellensteinstr.1

Dotyczy: prośby o urlop

Urlop moich rodziców rozpoczyna się 20 czerwca bieżącego roku. Jako, że wynajęli oni już kwaterę w Krynicy chcieliby zabrać mnie z sobą. Z tego powodu zwracam się z prośba o urlopowanie mnie w dniach od 20 do 26 czerwca. Na początku roku szkolnego postaram się nadrobić zaległy materiał.

Z niemieckim pozdrowieniem
Alfons Kasubowski


jak widzimy: krótko, zwięźle, bez ściemniania :mrgreen:
teraz zagadka: kim był Alfons Kasubowski??? czy jego ojciec to Stefan? na to właśnie wygląda, ale w takim razie dlaczego Katharina nic nie wie o Alfonsie, brak jakichkolwiek wzmianek o nim po wojnie - zmarł? zginął?
może ktoś coś wie?

Kaszubowski list 1.jpg
Plik ściągnięto 16594 raz(y) 70,59 KB

Kaszubowski list 2.jpg
Plik ściągnięto 16594 raz(y) 57,42 KB

Kaszubowski list 3.jpg
Plik ściągnięto 16594 raz(y) 40,91 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lut, 2009 12:44   

Hagedorn napisał/a:
kim był Alfons Kasubowski??? czy jego ojciec to Stefan? na to właśnie wygląda, ale w takim razie dlaczego Katharina nic nie wie o Alfonsie, brak jakichkolwiek wzmianek o nim po wojnie - zmarł? zginął?


Rodzina z Malborka? Gdzieś chyba też mam list z Malborka i w tej cudnej czcionce, poszukam
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 01 Lut, 2009 12:46   

Azaziz napisał/a:
Rodzina z Malborka?

raczej nie: Alfons musiał być synem Stefana, po prostu uczył się w Malborku...
ten list nie został wysłany - mam wrażenie, że nie był dość starannie wykaligrafowany i młody Alfons musiał pisać swoją prośbę jeszcze raz ;-)
_________________

 
 
martin 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Nie 01 Lut, 2009 18:29   

Zobaczcie jak wspaniałe i pożyteczne jest forum. Sami odkrywamy i poznajemy bardzo ciekawą historie Naszej wspólnej (polskiej i niemieckiej) Małej Ojczyzny. Dzięki Naszym „skarbom” , zaangażowaniu i informacjom potomkowie dawnych mieszkańców tej ziemi mogą odkrywać i poznawać codzienne życie swoich dalekich krewnych. A nawet, czego przykładem jest Katrin, sami dzielą się z Nami swoimi wiadomościami i rodzinnymi pamiątkami, co sprawia że jesteśmy wszyscy bogatsi w wiedze o regionie, a to jest chyba największym skarbem.
:-D


A co do Alfonsa Kaschubowskiego to już chyba pisałem. Był synem Stefana , Anny i bratem Urszuli. Po wojnie prowadził sklep w Nowej Wsi i poślubił kobietę z Postolina, z którą miał trójkę dzieci. W latach 50- tych wyjechali do Niemiec. W Postolinie mieszka siostrzeniec żony Alfonsa.

skanuj0018.jpg
Plik ściągnięto 16552 raz(y) 71,1 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 01 Lut, 2009 18:40   

martin napisał/a:
A co do Alfonsa Kaschubowskiego to już chyba pisałem. Był synem Stefana , Anny i bratem Urszuli. Po wojnie prowadził sklep w Nowej Wsi i poślubił kobietę z Postolina, z którą miał trójkę dzieci. W latach 50- tych wyjechali do Niemiec

wszystko jasne! dzięki martin! :ok:
_________________

 
 
mamnolia 
mamnolia


Wysłany: Pon 02 Mar, 2009 12:05   dom w Postolinie

witam.
Od wielu lat robię wypady rowerowe w różne dziwne miejsca, no i jakieś dwa lata temu odkryłam niesamowity dom.stoi on w samym środku wsi Postolin, naprzeciwko kościoła, otoczony wraz z podwórzem murem.Ma bardzo interesującą bryłę architektoniczną, z zachowanym detalem - rzeźbione drzwi, stolarka okienna. Dom jest od wielu lat opuszczony, najciekawsze skarby są wewnątrz.Najpierw wielka sala na parterze-stołówka z czasów PRL-pełno wszędzie talerzy, garów i innych sprzętów.idziemy dalej-wchodzimy do przedwojennej apteki-mnóstwo szafek i szaf z malutkimi szufladkami, niektóre jeszcze podpisane.Jest tam też wielka lada, jakieś słoiczki itp.dalej jest jeszcze ciekawiej-wielik salon z mahoniowym stołem i takimiż krzesłami i fotelanmi, ruina pianina pod ścianą.Na piętrze (uwaga są dziury w podłodze)sypialnia-cały przedwojenny dębowy komplet, i kilka pokoi, każdy umeblowany.nie wszystkie zwiedziłam, jest niebezpiecznie, a wtedy byłam już matką i no i miałam stracha.cała piwnica zalana.w podwórzu też niespodzianka - w wozowni stare wozy, sanie konne, itp. Ruina stajni albo obory.Wszystko się rozsypuje, ale nie wygląda to na chłopską zagrodę, może tam działały polskie organizacje za czasów niemieckich. tam jest naprawdę tak, jakby przenieść się w czasie.
jest też dreszczyk emocji-po całym domu rozłożone są wieńce, znicze i krzyże cmentarne.Po rozmowie z księdzem dowiedziałam się, że po śmierci rodziców dom należy do dwóch braci - jeden mieszka w Niemczech i chce dom sprzedać, a drugi mieszka we wsi i jest ponoć upośledzony umysłowo-przychodzi do tej ruiny, rozmawia z nieżyjącymi rodzicami, siedzi z nimi przy stole itp.
i cóż Wy na taką historię? Naprawdę wielka szkoda tego miejsca-może ktoś ma pomysł, jak je uratować, lub chociaż ocalić od zapomnienia?
 
 
duśka 
Administrator



Pomogła: 3 razy
Wysłany: Pon 02 Mar, 2009 12:07   

A wystarczyło by w opcji szukaj wpisać hasło - Postolin :roll:

http://www.marienburg.pl/...hlight=postolin

scaliłem - Feuchtwangen
Ostatnio zmieniony przez StormChaser Sro 04 Mar, 2009 09:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
renekk 

Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 22:00   

Jeszcze kilka zdjęć...
Przy okazji następna zagadka: ze znalezionego dokumentu wynika, że Alfons Kaszubowski w 1950 roku miał sprawę karną. Czy ktoś może wie o tym coś więcej?

okno1.jpg
Plik ściągnięto 15532 raz(y) 41,3 KB

poddasze.jpg
Plik ściągnięto 15532 raz(y) 63,2 KB

okno2.jpg
Plik ściągnięto 15532 raz(y) 52,94 KB

zawiadomienie.jpg
Plik ściągnięto 15532 raz(y) 93,45 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pon 09 Mar, 2009 23:27   

Miał sklep, więc pewnie o podatki, ówczesna codzienność. Wszak trzeba było ten wraży kapitalizm wyrwać ze zdrowego organizmu Narodu ....
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
renekk 

Wysłany: Wto 10 Mar, 2009 07:05   

Też podejrzewam, że to odprysk "bitwy o handel"...
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 10 Mar, 2009 09:23   

Tam jest nr rozporządzenia podany:
Cytat:
dotyczące sprawy przeciw Obywatelowi o przestępstwo z art. Rozp. Prez. R.P. z dnia 10/XII 1935 r.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Sławej
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Mar, 2009 10:18   

Dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 grudnia 1935 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 maja 1927 r. o przymusie ubezpieczenia od ognia i o Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych.DEKRET PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 10 grudnia 1935 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o godzinach handlu i godzinach otwarcia zakładów handlowych i niektórych przemysłowych



:idont:
Ostatnio zmieniony przez Sławej Wto 10 Mar, 2009 10:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Wto 10 Mar, 2009 13:02   

Sławej napisał/a:
DEKRET PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 10 grudnia 1935 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o godzinach handlu i godzinach otwarcia zakładów handlowych i niektórych przemysłowych
To pewnie to. Jak Kolekcjoner pisał, "bitwa o handel". Norma podówczas ponoć...
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Mar, 2009 17:49   

Alfons Kaszubowski miał chyba kilka spraw, gdzieś mam papiery o tym, wezwania do sądu, kary itd... Jak znajdę czas poszukam, jak znajdę ;-)
Był dosyć kreatywnym człowiekiem...
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009 16:39   

odwiedziłem dziś Postolin - gospoda stoi jeszcze, ale chyba już na "ostatnich nogach".
na cmentarzu przy kościele znajduje się grób rodzinny Kaszubowskich: Stefana, jego żony Anny i córki Urszuli, która mieszkała w gospodzie do 2006 roku...

kaszub 01.jpg
Plik ściągnięto 17646 raz(y) 68,94 KB

kaszub 02.jpg
Plik ściągnięto 17646 raz(y) 102,95 KB

kaszub 03.jpg
Plik ściągnięto 17646 raz(y) 130,05 KB

_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 22 Kwi, 2012 14:52   

fotki z dzisiejszej wycieczki rowerowej do Postolina - środkowa część gospody już się zawaliła...

postolin 1.JPG
Plik ściągnięto 17207 raz(y) 227,48 KB

postolin 2.JPG
Plik ściągnięto 17207 raz(y) 232,17 KB

postolin 3.JPG
Plik ściągnięto 17207 raz(y) 246,93 KB

postolin 4.JPG
Plik ściągnięto 17207 raz(y) 256,32 KB

postolin 5.JPG
Plik ściągnięto 17207 raz(y) 249,9 KB

_________________

 
 
renekk 

Wysłany: Nie 17 Mar, 2013 22:01   

Kronika zniszczenia - tak dziś wygladają półki sklepowe:

półki.jpg
Plik ściągnięto 17012 raz(y) 89,09 KB

 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pon 18 Mar, 2013 06:32   

Ostatnie zdjęcie (właściwie zdjęcia) to smutne podsumowanie jednego z najciekawszych wątków na Forum.
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Nie 12 Maj, 2013 14:30   

11.05.2013r.

IMG_4950.JPG
Plik ściągnięto 16827 raz(y) 98,85 KB

IMG_4952.JPG
Plik ściągnięto 16827 raz(y) 99,65 KB

IMG_4953.JPG
Plik ściągnięto 16827 raz(y) 99,5 KB

IMG_4956.JPG
Plik ściągnięto 16827 raz(y) 99,74 KB

_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 12 Maj, 2013 15:07   

Czuję, że jak do wakacji tam nie dojadę to może być "po ptakach".
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
martin 

Pomógł: 3 razy
Wysłany: Czw 04 Lip, 2013 17:06   

Anrep
Twoje słowa były prorocze...

Aż mi się łezka w oku zakręciła, gdy dziś ujrzałem ten widok

postolin 2.jpg
Plik ściągnięto 16557 raz(y) 78,64 KB

20130704_122122.jpg
Plik ściągnięto 16557 raz(y) 84,53 KB

_________________
http://kwidzyn-muzeum-lukasz.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez martin Czw 04 Lip, 2013 17:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 06 Lip, 2013 22:10   

Puff, co mam napisać. Nie dojechałem...
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
Andrzej 123 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 07 Lip, 2013 10:19   

Cóż, wygląda na to, że "samo" :ops: się zawaliło. "Nie widać :evil: działań osób trzecich"
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 07 Lip, 2013 11:30   

Zawaliło się może i samo, ale nie samo posprzątało po sobie.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group