Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Mątowskie Pastwiska - zagroda mennonicka
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 19:00   Mątowskie Pastwiska - zagroda mennonicka

Mątowskie Pastwiska - zagroda mennonicka

http://www.ryjewo.pl/miejscowosci.htm
Cytat:
Na terenie wsi znajduje się jedyna w Dolinie Kwidzyńskiej, unikatowa zagroda mennonicka pochodząca z XVIII wieku. [nr 30], wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego.


http://www.powiatkwidzyns...wo/Zagroda.html
Cytat:
Zagroda z zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarczymi pod jednym dachem na rzucie litery "L" - charakterystyczna dla budownictwa olenderskiego (dwudzielne poziomo drzwi wejściowe, dekoracyjnie opierzone, z datą na nadprożu [ ANNO×1779×AVBH×I×I-RBM ]). Polichromia na okiennicach domu, ujęcia wody wewnątrz, jedna studnia z formowanej cegły, elementy konstrukcyjne więźby dachowej domu oraz obory i stodoły – o dużych przekrojach i śladach dawnej obróbki ciesielskiej.
Dom dziadków -ze względu na szczegóły konstrukcyjne (zręb o złączeniu na obłap z wystającymi ostatkami, ślady dawnej obróbki ciesielskiej) - prawdopodobnie starszy od domu z 1779 roku.


IS_IS_mp_01_styczeń_2008.jpg
Plik ściągnięto 23972 raz(y) 55,8 KB

IS_IS_mp_02_styczeń_2008.jpg
Plik ściągnięto 23972 raz(y) 72,17 KB

IS_IS_mp_03_styczeń_2008.jpg
Plik ściągnięto 23972 raz(y) 51,84 KB

IS_mp_01_sierpien_2008.jpg
Plik ściągnięto 23972 raz(y) 60,8 KB

IS_mp_02_sierpien_2008.jpg
Plik ściągnięto 23972 raz(y) 69,98 KB

 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 19:02   

dziwne, że sięj eszcze nie zawaliło :!:
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 19:26   

Cytat:
dziwne, że sięj eszcze nie zawaliło


Bo to nie jest polska technologia budowania!!
Niesamowite miejsce, szkoda, że doprowadzono do takiego stanu - unikalny zabytek
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sob 11 Sie, 2007 19:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Larina 


Pomogła: 4 razy
Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 19:30   

heh fakt
szkoda, że zagroda niszczeje, wiadomo brak pieniędzy :cry:
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały świat działa potajemnie by udało Ci się to osiągnąć" Paulo Coelho
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 11 Sie, 2007 21:04   Re: Mątowskie Pastwiska - zagroda mennonicka

Azaziz napisał/a:
Mątowskie Pastwiska - zagroda mennonicka

http://www.powiatkwidzyns...wo/Zagroda.html
Cytat:
... z datą na nadprożu [ ANNO×1779×AVBH×I×I-RBM ]). ....
Dom dziadków -ze względu na szczegóły konstrukcyjne (zręb o złączeniu na obłap z wystającymi ostatkami, ślady dawnej obróbki ciesielskiej) - prawdopodobnie starszy od domu z 1779 roku.

Chciałbym trochę rozszyfrować napis na belce nadproża "ANNO×1779×AVBH×I×I-RBM". Nie ulega wątpliwości, że "ANNO 1779 to data budowy. "AVBH" oznacza AV Bau Herr czyli AV inwetor, właściciel. AV to jego inicjały, nie było to zapewne AV ale AU. Trochę więcej problemu jest z napiasem "I×I-RBM". Ta część napisu dotyczy majstra, budowniczego domu (Bau Meister). Niejasna jest część początkowa - monogram majstra. Może to być HR albo MR. Ale to tylko gdybanie - bez obejrzenia in situ nie mogę nic powiedzieć. Może jesienią będą miał zdjęcia, może ktoś mi to podrzuci. Niestety, nie ma rejestru budowniczych i monogarmy nie są do rozszyfrowania.
Teraz jeszcze dom dziadków (ten wolnostojący nie jest chyba jednak sprzed 1779 roku, jego cechy architektoniczne wskazują na późniejszy okres budowy. Co do funkcji - chyba jednak nie dom dziadków. Raczej kogoś związanego z gospodarstwem, może dla pracowników. Dom ten powstał wg mnie w początku XIX wieku (mogę się mylić (dom widziałem około 1985 roku i wrażenia się zatarły). Dom dziadków to ta przybudówka do szczytu zagrody (widoczna na zdjęciu IS_IS_mp_03_styczeń_2008.jpg).
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 12 Sie, 2007 09:57   

artykuł z Dziennika Bałtyckiego sprzed jakichś 10 lat...

menno.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 881 raz(y) 443,42 KB

_________________

 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Sob 22 Wrz, 2007 23:07   zagroda...

Czy ja mogę mieć prośbę o zaznaczenie jej jakoś na planie/mapie???
Niedługo się tam wybieram i chciałabym zobaczyć - jeśli do tego czasu nie zawali się całkiem:(
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Wrz, 2007 08:13   

Lokalizacja - najlepiej drogą od Sztumu do Ryjewa, a potem wg mapy

lokalizzacja.jpg
Plik ściągnięto 23766 raz(y) 87,24 KB

 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Nie 23 Wrz, 2007 08:20   

Bardzo dziękuję !!!
:-)
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Gru, 2007 22:23   

Tzw "dom dziadków" uległ częściowemu zawaleniu, konstrukcja dachu zapadła się mniej więcej na połowie budynku - dziś przejeżdżałem tamtędy, nie wykonywałem zdjęć. Mam wrażenie, że budynek główny może nie przetrwać tej zimy. Szkoda tak unikatowego zabytku na naszych terenach

Życzę wszystkiego dobrego w roku 2008 osobom odpowiedzialnym za stan tego budynku - by żyło wam się lepiej :-|

czesc zawalona.jpg
Fragment zaznaczony na zdjęciu (zdjęcie 08.2007)
Plik ściągnięto 23449 raz(y) 74,89 KB

Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pon 31 Gru, 2007 22:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Sty, 2008 22:04   

Zdjęcia z lepszych czasów chyba

http://www.ryjewo.pl/budynki.htm

Cytat:
Najstarszy tego typu obiekt w powiecie kwidzyńskim, pochodzący z końca XVIII wieku. Z zachowanego na belce napisu wynika, że zasadniczy budynek powstał w 1779 roku. Pozostałe części to budynek gospodarski wraz z tzw. budynkiem dla dziadków i budynkiem dla robotników, całość założenia na planie litery "L". Budynek wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego [rej. Nr 223/92 z 29.05.1992 r.]Położenie: posesja nr 30.


zagroda_plan.jpg
http://www.powiatkwidzynski.pl/starostwo/powiat/zabytki/ryjewo/Zagroda.html
Plik ściągnięto 19633 raz(y) 9,32 KB

matowskie_pastwiska_1999.jpg
Jeden z budynków zagrody w Mątowskich Pastwiskach ( fot. W.Gałkowski ) 1999r
http://www.powiatkwidzynski.pl/starostwo/powiat/zabytki/ryjewo/Zagroda.html
Plik ściągnięto 19633 raz(y) 55,52 KB

_chata_mennonicka.jpg
http://www.ryjewo.pl/budynki.htm
Plik ściągnięto 19633 raz(y) 107,65 KB

_ssa40141.jpg
http://www.ryjewo.pl/budynki.htm
Plik ściągnięto 19633 raz(y) 53,79 KB

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Sty, 2008 22:38   

Zdjęcia sprzed wojny

Zdjęcia dzięki uprzejmości malgos (e-kwidzyn)

matowskie przed wojna.jpg
Plik ściągnięto 19624 raz(y) 64,64 KB

matowskie przed wojna 2.jpg
Plik ściągnięto 19624 raz(y) 152,18 KB

 
 
1ebenista 

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 23:26   

Dom ma się coraz lepiej ,wytrzymał zimę i wytrzyma jeszcze wiele zim gdyż ma teraz dobrego gospodarza który cały czas się nim zajmuję. Dom z przodu nie jest domem dziadków tylko domem dla robotników obecnie zawalone jest pół dachu ale w niedalekiej przyszłości będzie odbudowany jeśli pozwolą na to konserwatorzy (którzy tylko jak na razie przeszkadzają). Ale i z tym sobie damy radę. Jeżeli ktoś z państwa chce obejrzeć dom serdecznie zapraszam, właściciel.
_________________
Właściciel Zagrody Menonickiej
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 23:30   

1ebenista napisał/a:
Ale i z tym sobie damy radę. Jeżeli ktoś z państwa chce obejrzeć dom serdecznie zapraszam, właściciel


Jak najbardziej - bardzo chętnie sfotografujemy.

Jak jest planowany remont dachu stodoły?
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 23:31   

Gratuluję decyzji - i podziwiam :ok: .
Tą notkę o "domu dziadków" wziąłem z analogicznych obiektów znajdujących się na Wielkiej Żuławie Malborskiej. Ale może mylę się :oops: .
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 23:35   

Informacja, że to "dom dziadków" pojawia się w pierwszym poście wątku.

Jeżeli ma Pan zdjęcia stanu obecnego to bardzo prosimy o publikację.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 23:36   

Cytat:
Jeżeli ktoś z państwa chce obejrzeć dom serdecznie zapraszam, właściciel.
już szykuję rower jak tylko pogoda pozwoli zaplanuje się wycieczkę rowerową
 
 
1ebenista 

Wysłany: Czw 24 Sty, 2008 23:56   

Planowana jest odbudowa całej stodoły wraz z więźbą dachową i przylegającą stajnią . Całą zagroda będzie odbudowana wraz z ogrodzeniem, a w najbliższym czasie zostaną posadzone nowe drzewka owocowe w celu odnowienia sadu, ze względu na koszty będzie to rozłożone w czasie.Obecnie poszukujemy większych źródeł finansowych gdyż sami nie bylibyśmy wstanie odbudować wszystkiego. Staramy się o dotację z ministerstwa kultury i Unii Europejskiej Nie mam najnowszych zdjęć ale postaram się jutro zrobić kilka i zamieścić na forum.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:03   

1ebenista napisał/a:
Nie mam najnowszych zdjęć ale postaram się jutro zrobić kilka i zamieścić na forum.


:ok: świetnie

[rozmiar zdjęcia w poście maks 800 x 800 pikseli - 110 kb - i 5 zdjęć w jednym poście, jak więcej to piszemy kolejny post]
W razie wątpliwości proszę pisać, słać zdjęcia do mnie - to zamieszczę na forum
 
 
1ebenista 

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:07   

Niestety jest to zdjęcie robione telefonem więc nie jest najlepszej jakości.

Resized_12-10-07_10251.JPG
Niestety jest to zdjęcie robione telefonem więc nie jest najlepszej jakości.
Plik ściągnięto 19137 raz(y) 62,59 KB

 
 
1ebenista 

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:10   

kolejne zdjęcie również robione telefonem.

123.JPG
Plik ściągnięto 16872 raz(y) 87,15 KB

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:12   

Stolarka okienna wymieniona? Czy renowacja, ale chyba wymiana
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Pią 25 Sty, 2008 00:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marcin 
Nie ma dublera dla sapera!


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:16   

:clap: Bardzo mnie ta wiadomość ucieszyła.
Gratuluję decyzji, odwagi i trzymam kciuki za przwrócenie do świetności tej zagrody.
A z zaproszenia do zwiedzenia zapewne niebawem skorzystam. :)
_________________
"Powiedzieć komuś idiota, to nie obelga, lecz diagnoza" - J. Tuwim

www.TwierdzaGdansk.pl
 
 
1ebenista 

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:17   

Tymczasowo wymieniliśmy okna (na zimę gdyż ze starymi byśmy zamarzli ,nie nadawały się już nawet do renowacji i miały maksymalnie 30lat a o oryginalnych nic nie wiadomo.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:19   

Przyjedziemy większą ekipą po uprzednim zaanonsowaniu :-) Jak słoneczko zawita :-D
 
 
luanda 
Emerytowany Rycerz Jedi


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:22   

GRATULACJE!
Chętnie się dołączę do wycieczki, bo chciałbym pozyskać doświadczenie w inwestycji tego typu!
(cóż, każdy ma jakieś marzenia :) )
_________________
總是看美好的一面生活
Więc po śladach cudzej krwi wiedzie wąski ślad na szczyt...
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:23   

No to szykuje się wycieczka rowerowa na wiosnę do Montowskich Pastwisk, (a właściwie z Ryjewa do Malborka - ze wszystkimi szykanami terenowymi). W sobotę układamy plan wyjazdów rowerowych na 2008 rok więc uwzględnimy ten punkt w programie. I widzę, że w wycieczce weźmie udział wielu zaciętych :mrgreen: "antyrowerzystów".
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Kuglow 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 00:27   

ekhm ekhm...ja pójdę z buta :mrgreen: Bardzo ciekawa inicjatywa,jestem pozytywnie zaskoczony,że w dobie ogólnej dewastacji starych budowli znalazł się ktoś komu chciało się podjąć trud przywrócenia dawnego wyglądu temu jakże cennemu zabytkowi kultury mennonickiej.Wielki szacunek dla Pana!!!
Ostatnio zmieniony przez Kuglow Pią 25 Sty, 2008 00:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 11:51   

kolekcjoner napisał/a:
I widzę, że w wycieczce weźmie udział wielu zaciętych :mrgreen: "antyrowerzystów".


Focus'ami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008 11:57   

Azaziz napisał/a:
kolekcjoner napisał/a:
I widzę, że w wycieczce weźmie udział wielu zaciętych :mrgreen: "antyrowerzystów".


Focus'ami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

i punciakami - tak czy owak, dopuszcza się wyłącznie pojazdy posiadające nalepkę "marienburg.pl" :mrgreen:
bardzo się cieszę, że na nasz "pokład' zamustrował także nowy właściciel zagrody! i już nie mogę się doczekać odwiedzin w Mątowskich Pastwiskach! pozdrawiam serdecznie! :-D
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group