Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
zagadkowa złota moneta
Autor Wiadomość
rybus3 

Wysłany: Czw 23 Sie, 2007 08:13   zagadkowa złota moneta

witam proszę o przetłumaczenie napisów z monety awers; spenre i dus impe rewers; moneta aurea pri impat pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 02 Sty, 2008 16:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
rybus3 

Wysłany: Czw 23 Sie, 2007 18:50   moneta

witam przepraszam temat bez załącznika (teraz jest) ,herb pod krzyżem maltańskim , widziałem parę latek wstecz na zamku krzyżackim w sztumie w zbiorach na planszy z datą 1299r. moneta ma związek z początkami zakonu :?: warto ten temat rozwijać :?: pozdrawiam

oooooo.JPG
Plik ściągnięto 10547 raz(y) 54,69 KB

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Sie, 2007 19:05   

rybus3 napisał/a:
witam przepraszam temat bez załącznika (teraz jest) ,herb pod krzyżem maltańskim , widziałem parę latek wstecz na zamku krzyżackim w sztumie w zbiorach na planszy z datą 1299r. moneta ma związek z początkami zakonu


spytaj tu:

http://www.poszukiwanieskarbow.com/
http://www.forum.eksploracja.pl/
 
 
rybus3 

Wysłany: Pią 05 Paź, 2007 17:38   

witam zapraszam http://www.e-numizmatyka....pic.php?t=14861 dziobak40 pozdrawiam
 
 
rybus3 

Wysłany: Wto 01 Sty, 2008 09:37   moneta

witam nadal brak danych z awersem monety jest problem może to św. wojciech ? jak myślicie

skanuj0001.jpg
Plik ściągnięto 10206 raz(y) 32,12 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 01 Sty, 2008 11:20   

Na monetach w ogóle sie nie znam ale coś z branzy kostiumologicznej - strój jest ewidentnie XII-XIII wieczny, zastosowanie majuskuły o kroju późniejszym może wskazywać na XIV wiek (może I połowa XIV wieku) . Forma herbu późna, wg mnie II połowa XIV/XV wiek. Jakś dziwna kompilacja - może jakieś fałszerstwo - przeczytałem podane w linkach wątki - dziwne, że złota moneta jest tak trudna w identyfikacji?
Ale Krzyżakami chyba nie jest ona związana, a jak katalog "Czar srebra, magia złota" ? - nic nie wnosi?
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
rybus3 

Wysłany: Wto 01 Sty, 2008 12:24   moneta

witam dzieki za pomoc moneta bardzo zniszczona widac nadal zlota pr 986 30 latek ją mam w katalogach bez zmian kolega numizmatyk twierdzi że okolicznosciowa i tyle pozdrawiam

skanuj0003.jpg
Plik ściągnięto 10184 raz(y) 30,81 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 02 Sty, 2008 14:11   

ok, wreszcie mam trochę czasu, no to po kolei ;-)
nie jest to ani moneta okolicznościowa, ani polska, ani krzyżacka. nie ma też mowy o żadnej "kompilacji" czy fałszerstwie, a postać z awersu to na 100% nie święty Wojciech.
jest to tzw. goldgulden - a więc bity w krajach niemieckojęzycznych odpowiednik dukata (o takiej samej wadze: 3,45 grama i próbie złota: 0.986)
problem z dokładną identyfikacją (obstawiam XIV/XV wiek) polega na mnogości w owym okresie księstw, ksiąstewek czy biskupstw oraz panujących, mających własne mennicy (na terenie obecnych Niemiec i Austrii).
Twoje zdjęcia są mało wyraźne (można prosić lepsze?) i udało mi się odcyfrować tylko MONETA AVREA czyli "moneta złota" oraz IMPE(rator?) czyli "cesarz"... widać też jakby "CVS" lub "GVS"(tavus?)
jeśli faktycznie masz tę monetę to gratuluję, jest to na pewno dość cenny i rzadki w Polsce okaz.
a tutaj: GOLDGULDEN możesz sobie pooglądać podobne egzemplarze...
_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 02 Sty, 2008 19:35   

być może to nie PRI, a FRI IMPAT = FRIdericus IMPerATor - pasowałoby do Fryderyka III Habsburga (1452-93), a z kolei na odwrocie może raczej S HENDRE CVS - święty Henryk?
oj przydałyby się lepsze fotki... :->
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 02 Sty, 2008 21:46   

To znowu ja - dyletant. Czytam wypowiedzi znawców tematu i .... czuję się źle. Mam troche wiedzy historyka sztuki (ale tylko trochę, jako że moje studia nie były z tej dziedziny) i patrząc na cytowany powyżej katalog moje wątpliwości stają się coraz większe.
http://www.coinarchives.c...arch=goldgulden
Spójrzmy na formę odwrocia monety (nigdy nie wiem co jest rewersem a co awersem - różne słyszałem zdania znawców opierającuch się a to na heraldyce a to na sfragistyce, to tylko moja dywagacja), to ta strona z herbem. Mamy tu do czynienia z formą opracowania charakterystyczną dla II połowy XV wieku, w szczególności lat 1477 - 1496. Występuje tu tzw "Blumenkreuz" - czyli krzyż kwietny znajdujący się wewnątrz pola monety, z którego wyrastają "pałki" dzielące pole centralne na "kwatery " dla herbów.
http://www.coinarchives.c...ID=330&Lot=2215
W przywołanym katalogu są to pozycje nr 12 (1437-1475), 21 - 42 zamykające sią ramami czasowymi 1477 - 1496 i w jednym przypadku lata 1521-1564. Jednak zawsze mamy w tych przypadka na awersie - przepraszam - stronie przedniej do czynienia z przedstawieniem panującego (?) lub patrona w stroju XV lub XVI-wiecznym.
Na "monecie" przywoływanej w tym wątku mamy natomiast przedstawienie świętego władcy (głowa w nimbie a w lewej (?) rece berło, bądź jak w większości "złotych guldenów" postaci św. Jana (w lewej ręce berło bądź gałązka w formie berła). Analiza kostiumologiczna wskazuje na XIV wiek (1328-1342 - http://www.coinarchives.c...ID=326&Lot=2884 ).
A poza tym- czy to faktycznie jest moneta złota podanej próby 986 - jeśli sie nie mylę to złoto tej próby nie koroduje (nie występują wykwity korozju miedzi. Na załączonym zdjęciu widoczne są po bokach postaci wykwity korozyjne. Odnoszę także wrażenie, że w przetarciach spod pozłoty (?) widoczny jest metal koloru brązowego, a w zagłębienaich widoczne jest złoto. I jeszcze jedno - spójrzmy na herb a właściwie poszczególne jego elementy - czy taki zestaw jest możliwy.
Ale to tylko uwagi laika - dyletanta :mrgreen: .

przedmiotowa.jpg
Plik ściągnięto 10128 raz(y) 54,69 KB

I połowa XIV w.jpg
Plik ściągnięto 10128 raz(y) 62,64 KB

XIV-XV wiek.jpg
Plik ściągnięto 10128 raz(y) 67,05 KB

k-XV wieku.jpg
Plik ściągnięto 10128 raz(y) 78,7 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Sty, 2008 21:50   

kolekcjoner napisał/a:
Ale to tylko uwagi laika - dyletanta


hahahahah - dyletancik :-P dobre sobie :mrgreen: :mrgreen:
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 02 Sty, 2008 21:53   

Tylko dyletant może coś takiego napisać.... nie warto być specjalistą :roll: :oops:
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
rybus3 

Wysłany: Nie 06 Sty, 2008 20:15   moneta

witam każda pomoc jest dobra dzięki za wszystkie, może te fotki w lepszej jakości?

skanuj0001.jpg
Plik ściągnięto 7002 raz(y) 69,2 KB

 
 
rybus3 

Wysłany: Nie 06 Sty, 2008 20:18   moneta

witam pozdrawiam

skanuj0002.jpg
Plik ściągnięto 6998 raz(y) 61,52 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 27 Lut, 2008 17:56   

zamykam wątek - temat wyczerpany, moneta nie związana bezpośrednio ani z Malborkiem ani z okolicą.
proszę pytać dalej na forach numizmatycznych!
_________________

 
 
rybus3 

Wysłany: Pią 07 Lis, 2008 18:59   cd. zagadkowa zlota moneta

witam; cytat z : Wrota Pomorza, w 1377r. przebywal na zamku austriacki arcyksiaze Albrecht III Habsburg, ktory wspieral zakon w najezdzie na Zmudz, w podziekowaniu pozostawil wojtostwu sztumskiemu swoje rodowe barwy....
 
 
rybus3 

Wysłany: Pią 11 Wrz, 2009 16:59   

jadąc konikiem przez żuławy z dziurawą sakiewką
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 11 Wrz, 2009 17:24   

A co to ma z jakąkolwiek monetą? :evil:
Teraz już tak
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
rybus3 

Wysłany: Pią 11 Wrz, 2009 17:43   

StormChaser napisał/a:
A co to ma z jakąkolwiek monetą? :evil:
Teraz już tak
mogę się mylić , kto wie , dodam tylko , moneta brodziła w żuławskim mule (głębokośc 2,5m), sprawdzona ;waga monety 3,31g,średnica 23mm(+-), Au 986, kształt lekko falisty Pozdrawiam

skanuj0001.JPG
Plik ściągnięto 125 raz(y) 58,46 KB

mmssrv.jpg
Plik ściągnięto 120 raz(y) 58,66 KB

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 11 Wrz, 2009 17:55   

2 lata a ty tylko o jednym i tym samym, temat zamykam
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group