Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Kalwa - szańce szwedzkie w okolicy
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Sie, 2007 21:43   Kalwa - szańce szwedzkie w okolicy

Szańce szwedzkie w rejonie Kalwy

Ciekawostka z mapy przedwojennej - czy komuś temat jest znany?

szaniec kalwa.jpg
Plik ściągnięto 11127 raz(y) 92,61 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Nie 18 Maj, 2008 22:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sztumianka 

Wysłany: Wto 28 Sie, 2007 07:49   

tyle razy przegladalam ta mape i nie zauwazylam tak jest jak ma sie klapki na oczy i widzi sie tylko wiatraki to trzeba zbadac haha
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 29 Sie, 2007 10:10   

Na mapie pod nazwą "szwedzki szaniec" ukryte jest grodzisko kultury łużyckiej w Kalwie. W tym okresie Niemcy prawie każde grodzisko opisywali jako "szwedzki szaniec". Podobnie jak w Nowej Wsi.
 
 
sztumianka 

Wysłany: Sro 29 Sie, 2007 20:58   

a Widzicie wiedziałam że jak Pacoss sie pojawi to od razu bedzie wiadomo :D
 
 
Kumkacz1 

Pomógł: 6 razy
Wysłany: Sro 29 Sie, 2007 21:32   

I podobnie w pobliżu Starego Miasta koło Dzierzgonia (nie mylić z grodziskiem opodal Starego Dzierzgonia). Tam zresztą w 1937 przeprowadzono badania sondażowe - patrz strona "Kamienie Wilhelma" A nazwa podobno wzieła się stąd, że w/g lokalnej tradycji miała się tam chronić ludność w czasie wojen szwedzkich w XVII w.
_________________
Kumkacz1
 
 
marc81 

Wysłany: Nie 09 Mar, 2008 20:56   

Azaziz, witam serdecznie-tak sie sklada ze mam brata ktory mieszka w kalwie(wczesniej mieszkala tam moja babcia). mam pytanko gdzie mozna znalesc takie ciekawe mapy kalwy(jak te z szancami szwedzkimi) i okolic-za pomoc z gory serdecznie dzieki. pozdrawiam-marc
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 09 Mar, 2008 21:49   

marc81 napisał/a:
Azaziz, witam serdecznie-tak sie sklada ze mam brata ktory mieszka w kalwie(wczesniej mieszkala tam moja babcia). mam pytanko gdzie mozna znalesc takie ciekawe mapy kalwy(jak te z szancami szwedzkimi) i okolic-za pomoc z gory serdecznie dzieki. pozdrawiam-marc

:arrow: http://www.mapy.eksploracja.pl/news.php
_________________

 
 
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 13 Lis, 2011 21:16   

Rozmawiałem ze znajomą, która mieszka w Kalwie. Na te grodzisko cały czas mówi się "szwedzki szaniec". Jest nawet legenda na temat jego powstania.
Po potopie szwedzkim nasze wojska nabrały sporo jeńców w postaci szwedzkich żołdaków. Nie mieli, gdzie ich trzymać więc kazali im w okolicach Kalwy usypać szaniec. Ziemię mieli nosić w swoich hełmach.Jeńców było tylu, że wystarczyło aby każdy z nich przyniósł jeden hełm ziemi.

PICT0093.JPG
Od strony Jurkowic
Plik ściągnięto 9016 raz(y) 75,39 KB

PICT0091.JPG
Grodzisko od strony rzeczki
Plik ściągnięto 9016 raz(y) 80,83 KB

PICT0084.JPG
grodzisko od strony drogi Malbork-Dzierzgoń
Plik ściągnięto 9016 raz(y) 86,76 KB

 
 
gordiasz 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 23 Wrz, 2013 07:58   

Na południe i wschód od Kalwy jest jeszcze jedna ciekawostka - rozległa kra lodowcowa z margli kredowych (pow. 63 mln lat) - jest to jedna z największych tego typu struktur w Polsce. Przed wojną Niemcy margiel wydobywali - podobno istniała nawet kolejka wąskotorowa dowożąca urobek do pobliskiej stacji kolejowej. Podobne kry, chociaż nie tak duże są opisywane przez Niemców w rejonie Trankwic i Jasnej (jeszcze ich nie znalazłem).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group