Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Sztum - ogólnie
Autor Wiadomość
czasnasen1 


Wysłany: Pią 09 Lut, 2007 13:09   Sztum - ogólnie

Widok z "lotu ptaka"



Sztum położony w samym centrum obszaru Polskich Zamków Gotyckich, na szlaku turystycznym Gdańsk- Malbork - Toruń oraz przy międzynarodowej trasie rowerowej R-1 powoduje, że miasto staje się atrakcyjnym miejscem odpoczynku i bazą wypadową dla turystów.





Poza zamkiem pokrzyżackim godnym zwiedzenia jest także kościół Św. Anny.



Zbudowany po wojnie 13-letniej, obecny kształt i zdobienia otrzymał na przełomie lat 1900/1901, kiedy to świątynia ta została rozbudowana. We wnętrzu znajduje się głównie wyposażenie neogotyckie i resztki dawnego wystroju z okresu baroku.

Do atrakcji należy również poewangelicki kościół wybudowany w latach 1816-1818, znajdujący się po środku rynku na miejscu dawnego ratusza. Jest to budowla o formach klasycystycznych.



Sztumska Wieś i znajdziemy w niej prawie dwumetrowy głaz upamiętniający podpisanie w tym miejscu w 1635 roku rozejmu polsko - szwedzkiego, oraz kościół.



Na Ziemi Sztumskiej znajdują się liczne dworki szlacheckie, którym przywrócona jest ich dawna świetność. Do najpiękniejszych należą tu odrestaurowany wraz z parkiem pałac rodu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, w którym gościł Stefan Żeromski. Niewątpliwą atrakcją jest również XIX wieczna śluza zbudowana w Białej Górze przy rozwidleniu Wisły i Nogatu.

Interesującym obiektem jest Dom Polski w Piekle, który wybudowany został w 1937 roku jako Szkoła Polska w Wolnym Mieście Gdańskim. Obecnie mieści się tam Izba Pamięci Narodowej oraz sezonowe Schronisko Młodzieżowe.

źródło: interia.pl

Ps: Miejca te chcę zwiedzić ;-)
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sro 14 Mar, 2007 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 09 Lut, 2007 17:28   

Bywam w Sztumie 3-4 razy w tygodniu, miejsce urodzenia mojej żony, poszukuje w nim śladów cmentarza żydowskiego, bardzo ciekawy cmentarz ewangelicki.

Apropos dworków szlacheckich, ozłocę osobę 8-) która podeśle mi zdjęcie dworu w Watkowicach Małych z czasów świetności
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 28 Lut, 2007 13:15   Re: Sztum

czasnasen1 napisał/a:
Ps: Miejca te chcę zwiedzić ;-)

zapraszam i zapewniam, że ciekawych i ładnych miejsc jest w Sztumie i okolicy duuużo więcej! :mrgreen:
 
 
wladimir1 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2007 10:03   

Na cmentarz koło wieży ciśnień jest żółty budynek co to jest (kaplica czy grobowiec .
_________________
wladimir
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2007 15:33   

wladimir1 napisał/a:
Na cmentarz koło wieży ciśnień jest żółty budynek co to jest (kaplica czy grobowiec .

to grobowiec rodzinny bogatej ewangelickiej rodziny Philipssenów - fundatorów m.in. witraży do kościoła na Rynku (zwiedzając muzeum zwróć uwagę na napis na dole każdego witraża!) w pobliżu tego grobowca pochowany był znany XVIII-wieczny burmistrz Sztumu - Peter Mogge. jego tablica nagrobna została podniesiona i wmurowana w wejściu do kościoła (również polecam!)

grobowiec Philipssenów.jpg
Plik ściągnięto 27647 raz(y) 71,72 KB

_________________

 
 
Mac 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 01 Gru, 2007 18:58   

Widokówka z czasów późnego Gierka.

Sztum 1978.jpg
Plik ściągnięto 27598 raz(y) 91,31 KB

_________________
"If you saw a man drowning and you could either save him or photograph the event...what kind of film would you use?" - Anonymous
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pon 18 Sie, 2008 21:21   

Mac napisał/a:
Widokówka z czasów późnego Gierka.
Jeszcze taka, jak dla mnie może być to wszędzie nie tylko w Sztumie, ale taki ma opis

sztum.jpg
Plik ściągnięto 27545 raz(y) 49,86 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Sie, 2008 16:21   

Piękny widok, brakuje jeszcze mieszkańców z łopatami kopiących trawnik w czynie społecznym.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Sie, 2008 17:25   

Feuchtwangen napisał/a:
Jeszcze taka, jak dla mnie może być to wszędzie nie tylko w Sztumie


Osiedle nad Jeziorem :clap: ach te pudełeczka :hihi:
 
 
Ichu 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 23 Kwi, 2011 18:57   

Podobnie jak Hagedorn, wybrałem się dzisiaj na spacer wokół jeziora :)

IMG_1999.jpg
Zagospodarowanie terenu za jeziorem
Plik ściągnięto 25747 raz(y) 89,61 KB

IMG_1982.jpg
Plik ściągnięto 25747 raz(y) 45,08 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 12 Cze, 2011 15:00   

nad jeziorem, przy modernizowanym właśnie bulwarze zamkowym pojawiły się jakiś czas temu dwie rzeźby: Wodnika i Rusałki...

rzeźby.JPG
Plik ściągnięto 18764 raz(y) 189,9 KB

_________________

 
 
wacek 
wacek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 02 Wrz, 2012 18:18   

Mam pocztówkę ze Sztumu
Mimo, że mieszkałem tam dwa lata nie kojarzę budynków
Są to budynki szkolne, jak w opisie pocztówki

sztum 0831_(640_x_480).jpg
Plik ściągnięto 18527 raz(y) 37,93 KB

 
 
Dohler 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 02 Wrz, 2012 18:36   

Jest to brama główna szpitala powiatowego.
 
 
duszy 


Pomógł: 2 razy
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2012 07:32   

wacek napisał/a:

Są to budynki szkolne, jak w opisie pocztówki

Bo mieściło się tam kiedyś Liceum Medyczne.Po lewej w głębi np. była aula tegoż liceum gdzie odbywały się studniówki.
_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2012 07:42   

a jeszcze wcześniej mieściła się tam Napola ...

npea.jpg
Plik ściągnięto 18491 raz(y) 54,63 KB

_________________

 
 
wacek 
wacek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pon 03 Wrz, 2012 19:50   

Dzięki za odpowiedź, jeśli to jest szkoła pielęgniarska i szpital to bywałem, wiele lat minęło więc trudno skojarzyć, tym bardziej, że pocztówka z lat 50-tych cz/b, więc trudno skojarzyć budynki.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 23 Lis, 2012 17:49   

na forum e-Kwidzyn pojawił się ciekawy link do króciutkiego, amatorskiego filmiku nakręconego przed wojną z rejonu ulicy Kwidzyńskiej, a ukazującego fragment jeziora i widok Sztumu (np. nieistniejący budynek starostwa) - interesujący jest zwłaszcza sam początek, widać jak bardzo zmieniła się okolica i sam brzeg jeziora!

http://youtu.be/EHf774UFtHg

Stuhm.JPG
Plik ściągnięto 18328 raz(y) 28,5 KB

_________________

 
 
Tomas 

Wysłany: Sob 24 Lis, 2012 10:07   

Niesamowity film. Ta droga to chyba obecna żwirówka, ale bez drzew. Mieszkałem na przedzamczu wiele lat i znam tę okolicę.
Ostatnio zmieniony przez Tomas Sob 24 Lis, 2012 10:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 24 Lis, 2012 13:02   

A potraficie umiejscowić ten budynek?

sztum.jpg
Plik ściągnięto 18201 raz(y) 74,46 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Wto 27 Lis, 2012 21:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 24 Lis, 2012 13:12   

harry napisał/a:
A potraficie umiejscowić ten budynek?

ta apteka znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Galla Anonima (za nią jest fosa zamkowa), na lewo od obecnego sklepu Żabka i kawiarni Figaro...
_________________

 
 
Tomas 

Wysłany: Sob 24 Lis, 2012 21:20   

O ile pamięć mnie nie myli to był tam sklep warzywny. Ale głowy nie dam sobie urwać
 
 
harry 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Nie 25 Lis, 2012 19:39   

Warzywniak stał na prawo od tego budynku. W latach 80-siątych w tym budynku był zakład szewski.
Ostatnio zmieniony przez harry Nie 25 Lis, 2012 19:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tomas 

Wysłany: Pon 26 Lis, 2012 16:39   

Faktycznie, zakład szewski był na wprost wejścia, a po lewej (ta większa witryna) był zakład fryzjerski Todzi Cholewińskiej
 
 
Stalovy 


Wysłany: Wto 27 Lis, 2012 21:16   

Hagedorn napisał/a:
na forum e-Kwidzyn pojawił się ciekawy link do króciutkiego, amatorskiego filmiku nakręconego przed wojną z rejonu ulicy Kwidzyńskiej, a ukazującego fragment jeziora i widok Sztumu (np. nieistniejący budynek starostwa) - interesujący jest zwłaszcza sam początek, widać jak bardzo zmieniła się okolica i sam brzeg jeziora!

http://youtu.be/EHf774UFtHg

Tomas napisał/a:
Niesamowity film. Ta droga to chyba obecna żwirówka, ale bez drzew. Mieszkałem na przedzamczu wiele lat i znam tę okolicę.


Tak, ta droga to obecna żwirówka. Na górce, widocznej na początku filmu (zaraz za tymi drzewami), swego czasu był "Bar Pole" :) Zastanawiam się, ile takich amatorskich filmów ze Sztumem z tamtych lat powstało i ile z nich dotrwało do naszych czasów...
_________________
Zapraszam na stronę projektu "Sztum w fotografiach - dawniej i dziś" na stronie www.sztum.za.pl
 
 
vidi50 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 20 Lip, 2016 18:05   

Sztum - lipiec 2016.

DSC_0399m.jpg
Plik ściągnięto 15526 raz(y) 78,16 KB

DSC_0394m.jpg
Plik ściągnięto 15526 raz(y) 97,89 KB

DSC_0421bm.jpg
Plik ściągnięto 15526 raz(y) 92,57 KB

DSC_0415am.jpg
Plik ściągnięto 15526 raz(y) 90,32 KB

DSC_0411bm.jpg
Plik ściągnięto 15526 raz(y) 91,02 KB

_________________

 
 
vidi50 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 30 Cze, 2018 16:52   

Sztum od strony Czernina. Czerwiec 2018.

DSC_0010m.jpg
Plik ściągnięto 14570 raz(y) 101,88 KB

DSC_0005m.jpg
Plik ściągnięto 14570 raz(y) 87,84 KB

_________________

 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Wto 11 Wrz, 2018 09:15   

Z aukcji

Luftbild Luftaufnahme Stuhm.jpg
Plik ściągnięto 14356 raz(y) 118,26 KB

_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group