Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Jasna - Wieża Bismarcka
Autor Wiadomość
Piotr_J 

Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 23:26   Wieża w Jasnej - epilog

Wieża w Jasnej - epilog

Cytat:
PAMIĘTNIK mieszkańca Ziemi Kwidzyńskiej
Mieczysława Jankiewicza — seniora (1899 —1981)
emerytowanego kierownika Powiatowego Biura Geodezji
i Urządzeń Rolnych w Kwidzynie


Piszę ten pamiętnik w roku 1969,
(...)
Od dnia 1 kwietnia 1950 roku objąłem stanowisko mierniczego powiatowego w Starostwie Powiatowym w Sztumie.
(...)
Za czasów mojego urzędowania w Sztumie pamiętam sprawę wieży wystawionej ku czci Bismarcka we wsi Jasna. Była to wielka i ciężka budowla z czerwonej cegły. Pobudowana na wzgórzu. Na szczycie tej wieży umieszczony był kocioł wyłożony szamotem. Podczas uroczystości, Niemcy zapalali w tym kotle smołę. Któregoś dnia architekt powiatowy inż. Bogacki mówi mi o kłopocie jaki ma z tą wieżą. W Dzienniku Bałtyckim ukazał się artykuł, którego autor zarzucał władzom powiatowym, że przechowują zabytki niemczyzny, chociaż uchwała o rozbiórce tej wieży dawno zapadła, a ona wciąż stoi. Po ukazaniu się tego artykułu, przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sztumie polecił architektowi, aby natychmiast zajął się zorganizowaniem rozbiórki wieży. Nie lada to była praca i kłopot dla architekta, gdyż wieża wielkością i wyglądem przypominała wieżę dzwonnicy katedry kwidzyńskiej.

Z jej szczytu widać było miasta Elbląg, Malbork i Dzierzgoń i w katalogu punktów triangulacyjnych powiatu mieliśmy ją wykazaną jako taki punkt, a punkty triangulacyjne są pod ochroną służby geodezyjnej. Pokazuję katalog inż. Bogackiemu i mówię, że bez zgody Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wieży tej nie można rozebrać. Ucieszył się, że mu kłopot spada z głowy, z katalogiem poszedł do przewodniczącego. Wtedy dostałem polecenie wyjednania zgody na rozbiórkę wieży. Wystosowałem pismo w tej sprawie do Delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Gdańsku i otrzymałem odpowiedź, że odniosła się ona w tej sprawie do Warszawy. Po roku otrzymałem pismo, że wieża może być rozebrana po uprzednim zniwelowaniu przez powiatową służbę geodezyjną reperu znajdującego się na jej cokole i ustabilizowaniu na gruncie punktu triangulacyjnego, którym był maszt flagowy na szczycie wieży. Wkrótce powiadomiono mnie, że następnego dnia wieża ma być wysadzona w powietrze, i że rankiem z przewodniczącym pojedziemy do wsi Jasna, abym mógł dokonać potrzebnych pomiarów, gdyż wysadzenie ma nastąpić o godzinie dwunastej.

Na drugi dzień przybyliśmy do Jasnej, gdzie zastaliśmy już saperów zajętych przygotowaniami. Po zniwelowaniu reperu poleciłem zerwać ceglaną podłogę na środku sali, aby na przekątnych wkopać kamień odpowiadający masztowi znajdującemu się na szczycie wieży. Wtedy jeden z przyglądających się autochtonów powiedział, że jeżeli szukam kamienia, to on wie gdzie jest i pokazał nam ścianę i kazał na wysokości około l metra nad podłogą opukiwać. Domyśliłem się, że chodzi mu o kamień węgielny. Odbito tynk i według jego wskazówek usunięto cegły. Ukazała się wykuta w piaskowcu skrzynia z wpuszczonym z góry wiekiem. Po otwarciu wieka, ku nasiej ogólnej konsternacji, skrzynka okazała się pusta. Wtedy staruszek powiedział, że oprócz dokumentów były w niej złożone monety od l feniga do złotej dwudziestomarkówki, które w czasie pierwszej wojny światowej zabrał murarz zamieszkały w ich wsi. Z okolicznych domów, w których zostawiono otwarte okna, ludność udała się na szosę, my samochodami również tam pojechaliśmy. Z szosy nie było widać spodu wieży, zasłaniał ją pagórek. Punktualnie o godzinie dwunastej wieża rozszerzyła się w swojej podstawie, nadbiegł grzmot detonacji, a gdy opadł kłąb różowego kurzu, ukazał się pusty zielony pagórek. Miało się wrażenie, że nigdy tu żadnej wieży nie było, a obraz jej przed chwilą widziany z szosy był halucynacją.


Powyższe cytaty są fragmentem wspomnień mojego dziadka, które ukazały się drukiem w książce "Kwidzyn...drogi do małej ojczyzny" pod red. Krystyny Gromek Wyd. Kwidzyńskie Centrum Kultury 2009
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 07:52   

super Piotrze! wielkie dzięki!
a czy w tym pamiętniku jest więcej takich smaczków? można go gdzieś zdobyć?
_________________

 
 
Piotr_J 

Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 08:39   

Hagedorn napisał/a:
a czy w tym pamiętniku jest więcej takich smaczków?


Jeśli interesują Cię początki geodezji w powiecie kwidzyńskim, czy sytuacja w starostwie powiatowym w Sztumie, to polecam wspomnienia dziadka.

Cała książka jest pełna takich smaczków. Wspomnienia dziadka to tylko jeden epizod. Książka zawiera wspomnienia kilkunastu osób.

Piotr_J napisał/a:
"Kwidzyn...drogi do małej ojczyzny" pod red. Krystyny Gromek Wyd. Kwidzyńskie Centrum Kultury 2009


Do nabycia w Kwidzynie w EMPIK lub Kwidzyńskim Centrum Kultury.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 10:11   

Piotr_J napisał/a:
Do nabycia w Kwidzynie w EMPIK lub Kwidzyńskim Centrum Kultury.

tak myślałem - dzięki! :ok:
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Pią 09 Lip, 2010 22:55   

Witam . Zdjęcia które zamieścił ( Hagedorn ) , Są nie poprawne , ponieważ zostały zrobione w niewłaściwym miejscu .
A O TO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIERZY Z BISMARKU

[/center]
Ostatnio zmieniony przez Nie Ważne Ooo Pią 09 Lip, 2010 23:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 06:52   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
A O TO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIERZY Z BISMARKU

:?: :!:
 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:04   

Witam . Zdjęcia które zamieścił ( Hagedorn ) , Są nie poprawne , ponieważ zostały zrobione w niewłaściwym miejscu .


A O TO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIERZY Z BISMARKU




http://www.fotka.pl/profil/NieWazneOoo/
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:15   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
Witam . Zdjęcia które zamieścił ( Hagedorn ) , Są niepoprawne , ponieważ zostały zrobione w niewłaściwym miejscu .


A OTO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIEŻY Z BISMARKA




http://www.fotka.pl/profil/NieWazneOoo/

Ale dlaczego te zdjęcia takie niewyraźne? - więcej trzeba się domyślać niż na nich widać ...
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 10 Lip, 2010 13:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:18   

hmm... pozwól, że jednak pozostanę przy swoich zdjęciach :->
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:33   

Nie wyraźnie widać , ponieważ te zdjęcia były robione wieczorem . A jeśli chcesz zobaczyć , coś więcej zapraszam do Lisiego Lasu . Jak znajdę to wstawię mapkę tego terenu , i to co jest na niektórych zdjęciach to pozostałości z wierzy Bismark , A ten spalony pień to dąb Hitlera . Kamień który kiedyś tam był został wywieziony do Niemiec i ślad po nim zaginął . A Buk Hartwicha który stał przed wierzą , został zniszczony podczas burzy , a potem właściciel tego gruntu go usunął . A wiem To z stąd , bo tu mieszkam . Całą historie Bismarku znam od mojego dziadka , który przyjechał tutaj jak miał 4 latka . W 1946 r.
 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:36   

Nie pozwolimy Bo te zdjęcia , które zrobiłeś wprowadzają w błąd , bo są nie w tym miejscu z zrobione
, pokazują nie prawdę i zmieniają bieg historii . A rzeczywistość jest inna.
 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:53   

I co nie wiesz co napisać .? Wiem więcej niz Ty więc się nie wcinaj . Ja tu mieszkam i nie pozwolę na zamieszczanie jakieś tam zdjęć śliwek sąsiada . Haha . I jakiś kamieni z pola ściągniętych , wiesz kamień Hitlera z fastygą i wyrytą datą został wywieziony w 2004 r Do Niemiec Jak byś nie wiedział . A mieszkam 150m od Tego miejsca , gdzie naprawdę stał Bismark . Zostały Po wierzy Tylko fundamęty i nie ma tam żadnych gruzów !!!!!!!!!!
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:59   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
... przyjechał tutaj jak miał 4 latka . W 1946 r.
- a w 1950 roku miał ich 9 - wiele zapamiętał (przepraszam za uwagę, ale mam trochę doświadczenia w interpretacji wspomnień starszych ludzi). Wydaje mi się, że nasze dociekania ze stron 1-2 wątku są poprawne, tym bardzie, że poparte kartografią z I ćwierci XX wieku. Zresztą mówimy o tym samym miejscu - jak wynika z nazewnictwa.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 10 Lip, 2010 14:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:14   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
Wiem więcej niz Ty więc się nie wcinaj . Ja tu mieszkam i nie pozwolę na zamieszczanie jakieś tam zdjęć śliwek sąsiada .

przepraszam, już więcej nie będę się "wcinał"!
mam też nadzieję, że sąsiad wybaczy mi, że pozwoliłem sobie fotografować jego śliwki... :hahaha:
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:19   

Jeżeli tak Pan się upiera przy swoim zdaniu to zapraszamy na górę Lisi Las na konfrontację z nami . Zobaczy Pan naocznie te miejsce i co po nim zostało , przedstawimy panu świadków z tych lat , którzy jeszcze żyją i doskonale pamiętają . Pan który opowiada o wyburzeniu tej wierzy , potwierdza się z tym co mówił mój dziadek .. A więc w wieku 9 LAT ZAPAMIĘTAŁ TO WYDARZENIE BARDZO DOBRZE ! . Z strony pierwszej nie mogę się zgodzić z zdjęciami kolorowymi . .
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:24   

przy niczym się nie upieram - może poza samą lokalizacją wieży - ślady fundamentów są bardzo wyraźne!
kamienie i gruz to mogą być faktycznie współczesne "odpady", a co do "głazu Hitlera" to była to tylko sugestia z mojej strony i cieszę się, że ktoś wie coś więcej na ten temat - czemu pozwoliliście zabrać kamień do Niemiec???
jak będę się wybierał w okolice Jasnej to chętnie się umówię na małą wizję lokalną i sesję fotograficzną - "konfrontacja" to takie brzydkie słowo ;-)
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:28   

Pan ( Hagedorn ) napisał że się już nie bd wcinał . A więc nie tylko sliwki , ale tagże dąb , a kamienie nie wiadomo z kąd tam się wzieły .. Bo wczoraj po obejrzeniu tych zdjęć , poszliśmy to sprawdzic i jakoś nie było tam żadnych kamieni i gruzów . A potem udaliśmy się na prawidłowe miejsce budowy Bismarku , i sa tam tylko fundamęty . I spalony pien dębu Hitlera . A po buku nie ma już żadnego śladu. A co do położenia n.p.m My mieszkamy na najwyższym punkcie . Kamienna góra jest położona niżej .
 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:32   

Ponieważ wywieżli go podstępnie w nocy . Gdy nawet nikt o tym nie wiedział . W póżniejszym czasie się o tym dowiedzielismy . Kronikarz Elbląski , który prowadzi księgi historyczne obiecał nam że kamien wróci , i będa go poszukiwać. A dlaczego Pan zainteresował się naszą górą >? Zapraszamy ; ) ! .
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:41   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
A co do położenia n.p.m My mieszkamy na najwyższym punkcie . Kamienna góra jest położona niżej .

nikt nie twierdził inaczej - na niemieckiej mapie Waldberg ma 87,2 m npm, a Steinberg 72 m...

Waldberg.JPG
Plik ściągnięto 53 raz(y) 633,07 KB

_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:45   

A dlaczego Pan Tak bardzo zainteresował Się naszą Górą .?
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:47   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
A dlaczego Pan Tak bardzo zainteresował Się naszą Górą .?

bo interesuje mnie cała historia mojej okolicy, zapraszam do lektury całego forum, nie tylko wątku o wieży Bismarcka...
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:52   

Jeżeli Pan tak badzo interesuje się ta okolicą . To mamy Do Pana Pytanie . Czy Pan był Juz w Jeziornie .? Bo tam tez są Zabytki jak np . Stary Pałac który jeszcze stoi .
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 15:06   

oczywiście, że byłem w Jeziornie, naprawdę polecam szerszą lekturę forum: http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=776
_________________

 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 09:50   

Hagedorn napisał/a:
na niemieckiej mapie Waldberg ma 87,2 m npm

Raczej 67,2 m
_________________
Surge Polonia
 
 
ZX12R 

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 10:35   

Witam!
Jestem pierwszy raz na forum. Muszę przyznać rację młodemu mieszkańcowi Lisiej Góry. Pana zdjęcia wskazują miejsce zwane przez miejscowych /sam nim byłem/ "PIASKOWNICĄ". Kilkadziesiąt lat temu, /po lewej stronie patrząc na pana zdjęcie ze śliwkami/ był wybierany piach na okolicze budowy. Wieża Bismarck'a była usytuowana z drugiej strony góry. Jest tam ciągle fundament ok. 10x10m trochę zarośnięty, ale dalej łatwy do odszukania. Buk, który tam stał był potężny. Kilka razy w swoim żywocie oberwał piorunami, był bardzo popalony. Nie pamiętam juz dokładnie w którym roku, ale był to chyba początek lat 90-tych potężna burza pokonała to piękne rozłożyste drzewo. Mój stryj w wieku ok. 13-14 lat jeszcze wchodził na samą górę tej wieży, chociaż schody były już bardzo słabe. Oprócz okolicznych miast, podobno była widoczna Zatoka Gdańska? Bardzo dawno już tam nie byłem, ale przy najbliższej okazji wybiorę się, aby podziwiać piękną panoramę ŻUŁAW.
 
 
zybi2000
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 10:39   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
, który przyjechał tutaj jak miał 4 latka . W 1946 r.

ja też sporo pamiętam jak miałem 4 latka tylko nie pamiętam czy robiłem juz do nocnika czy jeszcze w pieluchę jak sobie przypomnę to napiszę pamiętnik z tamtych lat :mrgreen:
w mojej przeglądarce nawet w dzień nic nie widać :idont:

bp.JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 13,05 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 11:22   

Siostra Irena napisał/a:
Hagedorn napisał/a:
na niemieckiej mapie Waldberg ma 87,2 m npm

Raczej 67,2 m

o rany, faktycznie! chyba mi się ten upał na oczy rzucił... :mrgreen:
_________________

 
 
starykot 


Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 01:13   

Ale smaczna dyskusja. :-) Panie Hagedornie, Panie Nie Ważne Ooo. ;-) Świetne klimaty. Też jestem za lekturą całego forum. :peace: Bezinteresownie polecam. :-D
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
JerzyZaskiewicz 

Wysłany: Czw 19 Maj, 2011 22:03   

Na Lesnej Górfze do niedawna znajdował się głaz z inskrypcją mówiacą o wizycie Hitlera w Żuławce Sztumskiej. Głaz został "zniknięty" przez nieznanych sprawców. Pisałem o nim w Księdze Elblaskiej cz. II na stronie 248. Czy ktoś ma jakieś wiadomości w tym temacie? Polecam stronę www.mojewendrowki.eu. Są tam również dostepne Księgi Elblaskie w wersji elektronicznej.
_________________
Jerzy Zaskiewicz
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 20 Maj, 2011 08:25   

Towarzysze Hitler, Himmler i Heydrich byli latem 1933 w Kamieńcu u zu Dohna skąd udali się samochodami na lotnisko w Królewie koło Malborka.Może wtedy...
_________________
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Bądź wierny Idź''
Zbigniew Herbert
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group