Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Jasna - Wieża Bismarcka
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:47   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
A dlaczego Pan Tak bardzo zainteresował Się naszą Górą .?

bo interesuje mnie cała historia mojej okolicy, zapraszam do lektury całego forum, nie tylko wątku o wieży Bismarcka...
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 14:52   

Jeżeli Pan tak badzo interesuje się ta okolicą . To mamy Do Pana Pytanie . Czy Pan był Juz w Jeziornie .? Bo tam tez są Zabytki jak np . Stary Pałac który jeszcze stoi .
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 15:06   

oczywiście, że byłem w Jeziornie, naprawdę polecam szerszą lekturę forum: http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=776
_________________

 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 09:50   

Hagedorn napisał/a:
na niemieckiej mapie Waldberg ma 87,2 m npm

Raczej 67,2 m
_________________
Surge Polonia
 
 
ZX12R 

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 10:35   

Witam!
Jestem pierwszy raz na forum. Muszę przyznać rację młodemu mieszkańcowi Lisiej Góry. Pana zdjęcia wskazują miejsce zwane przez miejscowych /sam nim byłem/ "PIASKOWNICĄ". Kilkadziesiąt lat temu, /po lewej stronie patrząc na pana zdjęcie ze śliwkami/ był wybierany piach na okolicze budowy. Wieża Bismarck'a była usytuowana z drugiej strony góry. Jest tam ciągle fundament ok. 10x10m trochę zarośnięty, ale dalej łatwy do odszukania. Buk, który tam stał był potężny. Kilka razy w swoim żywocie oberwał piorunami, był bardzo popalony. Nie pamiętam juz dokładnie w którym roku, ale był to chyba początek lat 90-tych potężna burza pokonała to piękne rozłożyste drzewo. Mój stryj w wieku ok. 13-14 lat jeszcze wchodził na samą górę tej wieży, chociaż schody były już bardzo słabe. Oprócz okolicznych miast, podobno była widoczna Zatoka Gdańska? Bardzo dawno już tam nie byłem, ale przy najbliższej okazji wybiorę się, aby podziwiać piękną panoramę ŻUŁAW.
 
 
zybi2000
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 10:39   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
, który przyjechał tutaj jak miał 4 latka . W 1946 r.

ja też sporo pamiętam jak miałem 4 latka tylko nie pamiętam czy robiłem juz do nocnika czy jeszcze w pieluchę jak sobie przypomnę to napiszę pamiętnik z tamtych lat :mrgreen:
w mojej przeglądarce nawet w dzień nic nie widać :idont:

bp.JPG
Plik ściągnięto 41 raz(y) 13,05 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 11 Lip, 2010 11:22   

Siostra Irena napisał/a:
Hagedorn napisał/a:
na niemieckiej mapie Waldberg ma 87,2 m npm

Raczej 67,2 m

o rany, faktycznie! chyba mi się ten upał na oczy rzucił... :mrgreen:
_________________

 
 
starykot 


Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 01:13   

Ale smaczna dyskusja. :-) Panie Hagedornie, Panie Nie Ważne Ooo. ;-) Świetne klimaty. Też jestem za lekturą całego forum. :peace: Bezinteresownie polecam. :-D
_________________
Lubię tu wpadać
 
 
JerzyZaskiewicz 

Wysłany: Czw 19 Maj, 2011 22:03   

Na Lesnej Górfze do niedawna znajdował się głaz z inskrypcją mówiacą o wizycie Hitlera w Żuławce Sztumskiej. Głaz został "zniknięty" przez nieznanych sprawców. Pisałem o nim w Księdze Elblaskiej cz. II na stronie 248. Czy ktoś ma jakieś wiadomości w tym temacie? Polecam stronę www.mojewendrowki.eu. Są tam również dostepne Księgi Elblaskie w wersji elektronicznej.
_________________
Jerzy Zaskiewicz
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 20 Maj, 2011 08:25   

Towarzysze Hitler, Himmler i Heydrich byli latem 1933 w Kamieńcu u zu Dohna skąd udali się samochodami na lotnisko w Królewie koło Malborka.Może wtedy...
_________________
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Bądź wierny Idź''
Zbigniew Herbert
 
 
Leszek M. 

Wysłany: Nie 25 Wrz, 2011 20:56   

Dzisiejsze odwiedziny

P1110071.JPG
dzisiejsze odwiedziny
Plik ściągnięto 13630 raz(y) 81,8 KB

_________________
Leszek M.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 13 Maj, 2013 19:33   

jeźdźcy w strojach historycznych przed wieżą Bismarcka w Jasnej w 1931 - zdjęcie z książki "Heimat zwischen Weichsel, Nogat und Sorge"...

Lichtfelde 1931.JPG
Plik ściągnięto 13401 raz(y) 253,52 KB

_________________

 
 
wladek3 

Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 03:31   

siema! co to za zdjęcie Leszku M? to nie jest to miejsce. wieża Bismarcka stała w centrum góry w najwyższym punkcie. popatrzcie dobrze na mapie, a nie wrzucacie błędne zdjęcia przez tyle lat. nawet drogi się zmieniły i stąd może ten błąd? następnym razem proszę zapytać się mieszkańców. ja chętnie wskażę poprawne miejsce!
tam to najwyżej buda sąsiada stała haha!
jak ktoś nie wierzy, niech sprawdzi sobie na www.geoportal.gov.pl/ na mapie działka 433
był tam jeszcze czarny piękny kamień z napisem że Hitler tam był. napis był po niemiecku ale zniknął, bo go wywieźli parę lat temu...

edit Hagedorn: scaliłem posty i poprawiłem liczne błędy ortograficzne. co do meritum, to po prostu zrób aktualne zdjęcia miejsca, gdzie stalą wieża i wrzuć na forum!
Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Wto 27 Sie, 2013 12:59, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 16:09   

Proszę nie wyprowadzać Znawców z błędu...
Strata czasu...
_________________
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Bądź wierny Idź''
Zbigniew Herbert
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 18:03   

dlaczego strata czasu? każdy może się pomylić, ja także. po to jest m.in. to forum, by wspólnie wyjaśniać różne rzeczy!
łaziłem swego czasu po tej górze i jedyne ślady jakie znalazłem, to te na moich zdjęciach.
wladek3 to już druga (albo i trzecia...) osoba z Jasnej, która pisze w sprawie błędnej lokalizacji pozostałości wieży, ale poza wyśmiewaniem nic konkretnego nie wniósł on do tematu.
a ja zwyczajnie nie mam kiedy tam jechać i zweryfikować na miejscu tych informacji!
pewnie i tak skończy się tym, że mimo wszystko, to JA tam pojadę i wrzucę nowe zdjęcia na forum...
:idont:
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 19:07   

Żeby mało jeszcze było "zagadek" zdjęcie Wieży Bismarcka z roku - no właśnie - JAKIEGO??? Moim zdaniem zdjęcie wykonane po wojnie - przed wysadzeniem wieży. Z tyłu adnotacja wykonana długopisem "Wieża Bismarcka, wyburzona za czasów stalinowskich". Moim zdaniem to zdjęcie wykonano w okresie powojennym. Zastanawia ta kupa gruzu, ziemi (?) z prawej strony. A może to gruz budowlany. Żadnych drzew poza krzakiem z prawej w okolicy nie widać ...

Copy of Wieża Bismarcka.jpg
Plik ściągnięto 13204 raz(y) 36,58 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 19:13   

Po prawej stronie drogi prostej jak strzała...
To siano...
Skakano na nie...
_________________
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Bądź wierny Idź''
Zbigniew Herbert
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 20:15   

Wiar napisał/a:
Skakano na nie...

z samej góry??? :shock:
_________________

 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 20:23   

Raczej z cokołu...
_________________
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Bądź wierny Idź''
Zbigniew Herbert
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 21:06   

Wiar napisał/a:
Raczej z cokołu...

czyli ten człowiek tylko macha ręką do fotografa? :->

copy.jpg
Plik ściągnięto 13181 raz(y) 12,71 KB

_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 21:39   

Wiar napisał/a:
Po prawej stronie drogi prostej jak strzała...
To siano...
Skakano na nie...

Na siano, które leży 10 metrów od wieży???? oj, chyba to trzeba między bajki włożyć (chyba że skoczkowie mieli skrzydła, bo w tamtym czasie jeszcze innego sprzętu nie znano). Wydaje mi się, że w tym wątku ścierają się realiści z fantastami ;-) .
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 27 Sie, 2013 22:21   

Mówiłem że strata czasu...
Znawcy ...
Wszystkiego...
Siano leży jak widać przy wieży...
10 METRÓW... : )
Są forumowicze co wiedzą gdzie stała ta wieża i Znawcy, którzy wiedzą jak zawsze jak to realiści lepiej...
Tak jak z pewną pocztówką której Wielki Znawca nigdy nie spotkał...
_________________
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Bądź wierny Idź''
Zbigniew Herbert
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 05:44   

Są tu chyba tacy, co skakali na to siano głową naprzód.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
wladek3 

Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 10:15   

dałem mapę numer działki
i są tam na pewno ślady po wierzy betonowa podstawa a nie jakieś kamienie z pola
ja tu mieszkam od wiele lat Miszka tu moja rodzina i na pewno wiem gdzie jest to miejsce
i nie dam wmawiać innym głupot nie właściwymi zdjęciami
nie jest to teren prywatny tylko wojskowy i dlatego jest to oddzielna działka jeżeli Pan mi nadal nie wierzy ja pójdę i zrobię poprawne zdjęcia
jeśli mapa to za mało :evil:
 
 
wladek3 

Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 10:40   

Mój Dziadek też opowiadał historie w której zawarty dzień wyburzenia wierzy kiedy pokazywał miejsce na którym stała wieża . jeżeli są chętni to możemy się umówić ja podam swój adres i ode mnie pójdziemy na miejsce i pokarze wam fundament po wierzy .I wtedy wszystko się waśni bez kłótni na tym forum. Moim zdaniem ten sposób będzie najlepszy.
 
 
Wiar 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 11:01   

Nie musisz nikogo przekonywać...
Fundament , regularny kwadrat jest dobrze zachowany...
A Znawcy i tak będą wiedzieć swoje...
Skok z cokołu 4 metrowego na kupkę siana, pierwotnie około 2 metrową, od strony wieży wyraźnie zniszczona, ugnieciona przez skoki,siano rozwleczone przez nogi, czy to tak trudno uwierzyć...
TAK PRZYNAJMNIEJ OPOWIADALI WŁAŚCICIELE TEGO ZDJĘCIA...
A O SKOKU Z SAMEJ GÓRY MÓGŁ POMYŚLEĆ TYLKO ZNAWCA...
_________________
"idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
Bądź wierny Idź''
Zbigniew Herbert
 
 
wladek3 

Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 11:27   

Mój Dziadek też mi opowiadał o tych skokach podobno były bardzo nie bezpieczne
nawet stary przyjaciel mojego dziadka który jeszcze żyje pamięta te czasy i wspomina je mile .
niestety mój Dziadek już nie żyje i nie może mi tego opowiedzieć jeszcze raz
pewnie niebył by zadowolony z tych błędnych zdjęć ale co zrobić jak ktoś wie lepiej....
 
 
wladek3 

Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 11:50   

na tym starym zdjęciu co dodał kolekcjoner stoi na dole mój pradziadek a na górze Dziadek
dowiedziałem się od babci bo to mój dziadek z kolegami skakali właśnie z tej wieży
Ostatnio zmieniony przez wladek3 Sro 28 Sie, 2013 11:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wladek3 

Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 11:52   

a skąd macie te zdjecie
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 28 Sie, 2013 17:14   

wladek3 napisał/a:
a skąd macie te zdjecie

Dostałem to zdjęcie przed około rokiem od nieznanej mi osoby, która wiedziała o moich zainteresowaniach przeszłością, ikonografią, starymi dokumentami.
Nie bardzo rozumiem Wasze zacietrzewienie. Ja nie próbuję nikogo urazić, stwierdziłem tylko, że patrząc na to zdjęcie i wysokość obiektu trudno uwierzyć w opowiadanie historii o skokach na to co widać na zdjęciu. Obejrzałem zdjęcie raz jeszcze (niestety - odbitka marnej jakości, jak to dawniej, w PRL-u bywało) i widzę, że "przedmiotowa kupa czegoś tam" leży w pewnym oddaleniu od budowli. Więc skok na nią, tym bardziej z cokołu nie był możliwy. Człowiek nie ma skrzydeł i nie odleci a spadnie. Być może to nie ta "kupa" a z innego roku niż ten, w którym na "przedmiotową" skakano.
I jeszcze jedno - załączam wycinek mapy z 1929 roku (stan na 01.10.1928). Wskażcie gdzie tu jest ta wieża, bo na pewno nie na szczycie. Buk stoi poniżej wierzchołka, przy drodze jak na prezentowanej przeze mnie widokówce. A niezrozumiałe dla mnie znaki topograficzne znajdują sie po dwu stronach zagłębienia terenu. Ale gdzie ta wieża? - a może nie jest zaznaczona...

Jasna wieża Bismarcka.jpg
wycinek mapy z 1929 roku - i gdzie ta wieża?
Plik ściągnięto 13380 raz(y) 71,65 KB

Image-02a.jpg
podstawa wieży z kupą "czegoś-tam"
Plik ściągnięto 13380 raz(y) 29,14 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group