Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Jasna - Wieża Bismarcka
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 21:20   Jasna - Wieża Bismarcka

Wieża Bismarcka w Jasnej

źródło: http://www.bismarcktuerme.../lichtf_pl.html

Jako że strona wykonana jest w JPG to wklejam wszystkie 3

Lichtfelde596x531.gif
Plik ściągnięto 23881 raz(y) 15,97 KB

Lichtfelde610x360.jpg
Plik ściągnięto 23881 raz(y) 41,17 KB

Lichtfelde175x366.jpg
Plik ściągnięto 23881 raz(y) 18,05 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Sob 05 Maj, 2007 13:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Nie 11 Mar, 2007 23:00   

ciekawa budowla... szkoda, że nie przetrwała do naszych czasów!

Lichtfelde 01.JPG
Plik ściągnięto 23871 raz(y) 51,63 KB

Lichtfelde 02.JPG
Plik ściągnięto 23871 raz(y) 25,26 KB

Lichtfelde 03.JPG
Plik ściągnięto 23871 raz(y) 57,37 KB

Lichtfelde 04.JPG
Plik ściągnięto 23871 raz(y) 47,54 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 17:28   

Trzeba się tam wybrać i zobaczyć ślady :-D
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 17:39   

Azaziz napisał/a:
Trzeba się tam wybrać i zobaczyć ślady :-D

mam to w planach! dam cynk któregoś słonecznego weekendu! ;-)
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 17:40   

Wsiadamy i jedziemy :)
 
 
Rafaello
[Usunięty]

Wysłany: Pon 12 Mar, 2007 18:15   

też bym pojechał ;-)
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 04 Maj, 2007 17:11   

no i udało się! pogoda i widoki były dziś piękne! poniżej parę fotek z wizyty na miejscu, gdzie stała kiedyś wieża Bismarcka. obecnie, poza zarośniętym trawą betonowym fundamentem, kupkami gruzu i paroma wielkimi kamieniami (cegła była zbyt cenna żeby się ostać! :mrgreen: ) u stóp pięknego buku (kto wie, czy to nie te malutkie drzewko na jednej ze starych widokówek powyżej! :?: ) nic się już nie zachowało - najwyżej piękne widoki na Żuławy i Elbląg :-(
co ciekawe, miejscowi doskonale pamiętają, co było na wzgórzu i natychmiast wskażą dokładną drogę! ;-)

Jasna 1 - Waldberg.jpg
67 m npm. - polska nazwa wzgórza to Lisia Góra, po drugiej stronie drogi znajduje się wzgórze Steinberg - 72 m npm.
Plik ściągnięto 23811 raz(y) 63,78 KB

Jasna 2 -szczyt wzgórza.jpg
Plik ściągnięto 23811 raz(y) 86,21 KB

Jasna 3 - resztki betonowych fundamentów.jpg
Plik ściągnięto 23811 raz(y) 84,16 KB

Jasna 4 - resztki wieży.jpg
Plik ściągnięto 23811 raz(y) 87,5 KB

Jasna 5 - resztki wieży 2.jpg
Plik ściągnięto 23811 raz(y) 78,08 KB

Jasna 6 - widok spod resztek wieży.jpg
na pierwszym planie kościół i domy w Jasnej, w tle - Elbląg...
Plik ściągnięto 23811 raz(y) 55,83 KB

Jasna 7 - widok spod resztek wieży 2.jpg
Plik ściągnięto 23811 raz(y) 69,33 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 04 Maj, 2007 18:06   

Pewnie, że każdy wie gdzie to było, nanosili się materiałów do budowy zagród i budynków z wieży Bismarcka
 
 
Bartosz 
Administrator



Pomógł: 27 razy
Wysłany: Wto 06 Maj, 2008 09:39   

Znalazłem trochę informacji na wikipedii.

Żródło: http://pl.wikipedia.org/w...8wzniesienie%29

Cytat:
Lisia Góra (niem. Waldberg - Leśna Góra) - 68 metrowe wzgórze górujące nad Jasną. Na szczycie znajdowały się kiedyś buk Hartwicha i Wieża Bismarcka.

Buk Hartwicha

W 1813 roku Fridrich Hartwich, pastor w Jasnej, żegnał na Lisiej Górze swoich dwóch synów wyruszających na wojnę z Napoleonem. Od tego czasu tradycją stało się, że panny żegnały tam swoich chłopców odchodzących do wojska. W roku 1873 rodzina pastora ufundowała tablicę umieszczoną na Lisiej Górze. W 2005 roku w tym miejscu stał złamany pień dużego drzewa.

Na górze znajduje się także niewielki głaz ze swastyką i napisem Hitler Eiche (dąb Hitlera) oraz z datą 20. 4. 1933 o nieznanej historii.


Czy ktoś wie cos więcej o tym Buku Hartwicha???
_________________
www.sklejmy.com
Zapraszam na mojego photobloga:
www.flickr.com/photos/bartoszmalbork/
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 06 Maj, 2008 10:08   

Bartosz napisał/a:
Czy ktoś wie cos więcej o tym Buku Hartwicha???

widać go na starych pocztówkach u góry, dziś już go nie ma, ale rośnie tam inne dość duże drzewo (też buk?)
głaz ze swastyką to pewnie też duży, różowawy, widoczny na mojej fotce "Jasna 2" pod drzewem, przewalony tak, że nie widać napisu ani swastyki...
_________________

 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Wto 06 Maj, 2008 21:13   

Pan Jerzy Zaskiewicz w Elbląskiej Księdze cz. II podaje, że w 2005 resztki tego buku znajdowały się na Lisiej Górze. Czy Hagedornie widziałeś może złamany pień tego drzewa?
Na skanie Lichtfelde04 po lewej stronie widać małe drzewko i przed nim kamień. Jest to prawdopodobnie dąb Hitlera i kamień z datą 20 04 1933
Na zdjęciach Hagedorna widać jedno charakterystyczne starsze drzewo ( może to jest” Hitler Eiche”) i jeżeli jest to buk, to okoliczni członkowie NSDAP w rocznicę urodzin A. Hitlera 20.04 1933 salutowali nie do dębu, a do buku. Oczywiście możliwe są jeszcze inne wersje: Hagedorn się myli lub dębu Hitlera już nie ma.
Poniżej buk Hartwicha na pocztówce przed wybudowaniem wieży Bismarcka

Hartwichs- Buche.jpg
Plik ściągnięto 17443 raz(y) 51,68 KB

_________________
Pozdrawiam
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2008 07:56   

pnia na pewno nie widziałem, mógł zmurszeć, albo zarosły go jakieś krzaki. przyznam też szczerze, że nie zwracałem szczególnej uwagi na największe rosnące obecnie na wzgórzu drzewo, ale patrząc na moje fotki wydaje mi się, że jest to właśnie dąb - w tym przypadku Dąb Hitlera (choć może lepiej go teraz tak nie nazywać, bo jeszcze jakiś gorliwiec z MW pojedzie tam z siekierą...) - dęby rosną wolno i ten akurat moze mieć ok. 70 lat...
głaz leży, bo za ciężki na to, by go stamtąd zabrać bez użycia ciężkiego sprzętu - zawsze możemy się tam wybrać i spróbować go obrócić napisem do góry :mrgreen:
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sro 07 Maj, 2008 20:12   

Bez wątpienia - na fotkach rośnie dąb w wieku około 80 lat. Piekny pokrój wynika z tego, że jest to drzewo dominujące, bez konkurencji innych drzew.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 08 Maj, 2008 08:27   

tłumaczenie napisu na pocztówce Powiślanina (wielkie dzięki Muschelsucher!):

"W tym miejscu pastor Friedrich Hartwich z Jasnej błogosławił swoich synów Fritza i Wilhelma, ochotników w wojnie wyzwolenczej 1813/1815. Tu powitali ich drodzy rodzice, kochający krewni i wierni przyjaciele po krwawo wywalczonym pokoju. Ku pamięci rodziny odnowiono w sierpniu 1878."
_________________

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Pią 16 Maj, 2008 22:11   

i jeszcze cytat wygrzebany u Mamuszki ("Sztum i ziemia sztumska" 1985, strona 41):
Cytat:

Na południowy zachód od wsi, w rejonie przysiółka Lisi Las widać wzgórze o wyskości 67,2 m n.p.m., zwane dawniej Leśnym Wzgórzem. Teren ten pokryty był lasem, nazwanym w 1354 r. gemeynem wald (las należący do wsi). Wycięto go w pocz. XIX w., pozostawiając na szczycie wzgórza potężnego buka o obwodzie pnia 4,11 m. Drzewo posiadało nazwę i otaczane było opieką. Zginęło zapewne podczas I wojny światowej.

mowa oczywiście o Buku Hartwicha...
_________________

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 17 Maj, 2008 17:10   

Tak się gapię, i gapię, i gapię na te obrazki i jestem coraz głupszy.
Na widokówce Lichfelde 01 buk rośnie przed elewacją wejściową w pewnym oddaleniu po prawej. Na widokówce Lichtfelde 03 buk rośnie tuż przy wieży, na widokówce Lichtfelde 04 buka nie ma a przed wieżą rośnie małe drzewo - nic nie rozumiem - wędrujące drzewo? :roll: . To małe to zapewnę dąb Jitlera, więc cześ na pewno oddawano temu drzewu a nie bukowi.
Dalej lokalizacja - mapa pokazuje wyraźnie, że Buk Hartwigsa rośnie na Wald-Berg a więc na Leśnej Górze - dzisiaj Lisiej Górze (wys 67,2 mnp. Na tej górze w 1933 roku posadzono dąb Hitlera i on istnieje do dziś.
Warto zwrócić uwagę, że przysiółek po zachodniej stronie nosi nazwę Hartwigsfelde, czyli Pole Hartwigsa.
I jeszcze jedno - ten buk na zdjęciu ma około 150 lat. Korona wskazuje, że rósł na otwartej przestrzeni (po wycięciu lasu). Podpis na widokówce informuje , że jest to cegiełka na budowę Wieży Bismarca,

Image-07.jpg
podpis na widokówce
Plik ściągnięto 17028 raz(y) 14,9 KB

Jasna całość 01a.jpg
Lokalizacja
Plik ściągnięto 17031 raz(y) 113,18 KB

Image-02.jpg
Buk Hartwigsa
Plik ściągnięto 17031 raz(y) 83,83 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 17 Maj, 2008 17:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 17 Maj, 2008 17:32   

rzeczywiście ciekawe spostrzeżenie!
myślę, że buk rósł jednak w pewnym oddaleniu od wieży - pocztówki z bukiem tuż tuż za wieżą to chyba jakiś ówczesny "fotomontaż". malutkie drzewko z głazem to świeżo posadzony (w 1933) dąb Adolfa - buk zakończył żywot prawdopodobnie pod koniec I wojny...
_________________

 
 
Powiślanin 
Mistrz


Pomógł: 9 razy
Wysłany: Sob 17 Maj, 2008 18:46   

Hagedorn napisał/a:
pocztówki z bukiem tuż tuż za wieżą to chyba jakiś ówczesny "fotomontaż"

Potwierdzam pocztówka oznaczona Lichtfelde 03 nie jest zdjęciem i nie odwzorowuje rzeczywistości. Mam taką pocztówkę w swoim zbiorze.
Przypuszczenie Hagedorna jest prawdziwe.
kolekcjoner napisał/a:
Podpis na widokówce informuje , że jest to cegiełka na budowę Wieży Bismarca,

Ciekawe w jaki sposób wykorzystano tą cegiełkę?
_________________
Pozdrawiam
 
 
boski 

Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 20:42   

Wieża została wysadzona w kwietniu 1951 r. przez wojsko polskie w celu odbudowy Warszwy na początku lat 50-tych [ jak większość bezcennych zabytków zbudowanych z czerwonej cegły wypalanej ;( .
 
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Mar, 2009 21:45   

boski napisał/a:
Wieża została wysadzona w kwietniu 1951 r. przez wojsko polskie w celu odbudowy Warszwy na początku lat 50-tych [ jak większość bezcennych zabytków zbudowanych z czerwonej cegły wypalanej ;( .

Nie rozumiem, 6 lat po wojnie :bag:
2 fotki z commons.wikimedia.org

Bismarkturm_Lichtfelde3.jpg
Plik ściągnięto 16727 raz(y) 47,54 KB

Bismarkturm_Lichtfelde2.jpg
Plik ściągnięto 16727 raz(y) 57,37 KB

 
 
Piotr_J 

Wysłany: Pon 23 Lis, 2009 23:26   Wieża w Jasnej - epilog

Wieża w Jasnej - epilog

Cytat:
PAMIĘTNIK mieszkańca Ziemi Kwidzyńskiej
Mieczysława Jankiewicza — seniora (1899 —1981)
emerytowanego kierownika Powiatowego Biura Geodezji
i Urządzeń Rolnych w Kwidzynie


Piszę ten pamiętnik w roku 1969,
(...)
Od dnia 1 kwietnia 1950 roku objąłem stanowisko mierniczego powiatowego w Starostwie Powiatowym w Sztumie.
(...)
Za czasów mojego urzędowania w Sztumie pamiętam sprawę wieży wystawionej ku czci Bismarcka we wsi Jasna. Była to wielka i ciężka budowla z czerwonej cegły. Pobudowana na wzgórzu. Na szczycie tej wieży umieszczony był kocioł wyłożony szamotem. Podczas uroczystości, Niemcy zapalali w tym kotle smołę. Któregoś dnia architekt powiatowy inż. Bogacki mówi mi o kłopocie jaki ma z tą wieżą. W Dzienniku Bałtyckim ukazał się artykuł, którego autor zarzucał władzom powiatowym, że przechowują zabytki niemczyzny, chociaż uchwała o rozbiórce tej wieży dawno zapadła, a ona wciąż stoi. Po ukazaniu się tego artykułu, przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sztumie polecił architektowi, aby natychmiast zajął się zorganizowaniem rozbiórki wieży. Nie lada to była praca i kłopot dla architekta, gdyż wieża wielkością i wyglądem przypominała wieżę dzwonnicy katedry kwidzyńskiej.

Z jej szczytu widać było miasta Elbląg, Malbork i Dzierzgoń i w katalogu punktów triangulacyjnych powiatu mieliśmy ją wykazaną jako taki punkt, a punkty triangulacyjne są pod ochroną służby geodezyjnej. Pokazuję katalog inż. Bogackiemu i mówię, że bez zgody Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wieży tej nie można rozebrać. Ucieszył się, że mu kłopot spada z głowy, z katalogiem poszedł do przewodniczącego. Wtedy dostałem polecenie wyjednania zgody na rozbiórkę wieży. Wystosowałem pismo w tej sprawie do Delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Gdańsku i otrzymałem odpowiedź, że odniosła się ona w tej sprawie do Warszawy. Po roku otrzymałem pismo, że wieża może być rozebrana po uprzednim zniwelowaniu przez powiatową służbę geodezyjną reperu znajdującego się na jej cokole i ustabilizowaniu na gruncie punktu triangulacyjnego, którym był maszt flagowy na szczycie wieży. Wkrótce powiadomiono mnie, że następnego dnia wieża ma być wysadzona w powietrze, i że rankiem z przewodniczącym pojedziemy do wsi Jasna, abym mógł dokonać potrzebnych pomiarów, gdyż wysadzenie ma nastąpić o godzinie dwunastej.

Na drugi dzień przybyliśmy do Jasnej, gdzie zastaliśmy już saperów zajętych przygotowaniami. Po zniwelowaniu reperu poleciłem zerwać ceglaną podłogę na środku sali, aby na przekątnych wkopać kamień odpowiadający masztowi znajdującemu się na szczycie wieży. Wtedy jeden z przyglądających się autochtonów powiedział, że jeżeli szukam kamienia, to on wie gdzie jest i pokazał nam ścianę i kazał na wysokości około l metra nad podłogą opukiwać. Domyśliłem się, że chodzi mu o kamień węgielny. Odbito tynk i według jego wskazówek usunięto cegły. Ukazała się wykuta w piaskowcu skrzynia z wpuszczonym z góry wiekiem. Po otwarciu wieka, ku nasiej ogólnej konsternacji, skrzynka okazała się pusta. Wtedy staruszek powiedział, że oprócz dokumentów były w niej złożone monety od l feniga do złotej dwudziestomarkówki, które w czasie pierwszej wojny światowej zabrał murarz zamieszkały w ich wsi. Z okolicznych domów, w których zostawiono otwarte okna, ludność udała się na szosę, my samochodami również tam pojechaliśmy. Z szosy nie było widać spodu wieży, zasłaniał ją pagórek. Punktualnie o godzinie dwunastej wieża rozszerzyła się w swojej podstawie, nadbiegł grzmot detonacji, a gdy opadł kłąb różowego kurzu, ukazał się pusty zielony pagórek. Miało się wrażenie, że nigdy tu żadnej wieży nie było, a obraz jej przed chwilą widziany z szosy był halucynacją.


Powyższe cytaty są fragmentem wspomnień mojego dziadka, które ukazały się drukiem w książce "Kwidzyn...drogi do małej ojczyzny" pod red. Krystyny Gromek Wyd. Kwidzyńskie Centrum Kultury 2009
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 07:52   

super Piotrze! wielkie dzięki!
a czy w tym pamiętniku jest więcej takich smaczków? można go gdzieś zdobyć?
_________________

 
 
Piotr_J 

Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 08:39   

Hagedorn napisał/a:
a czy w tym pamiętniku jest więcej takich smaczków?


Jeśli interesują Cię początki geodezji w powiecie kwidzyńskim, czy sytuacja w starostwie powiatowym w Sztumie, to polecam wspomnienia dziadka.

Cała książka jest pełna takich smaczków. Wspomnienia dziadka to tylko jeden epizod. Książka zawiera wspomnienia kilkunastu osób.

Piotr_J napisał/a:
"Kwidzyn...drogi do małej ojczyzny" pod red. Krystyny Gromek Wyd. Kwidzyńskie Centrum Kultury 2009


Do nabycia w Kwidzynie w EMPIK lub Kwidzyńskim Centrum Kultury.
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Wto 24 Lis, 2009 10:11   

Piotr_J napisał/a:
Do nabycia w Kwidzynie w EMPIK lub Kwidzyńskim Centrum Kultury.

tak myślałem - dzięki! :ok:
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Pią 09 Lip, 2010 22:55   

Witam . Zdjęcia które zamieścił ( Hagedorn ) , Są nie poprawne , ponieważ zostały zrobione w niewłaściwym miejscu .
A O TO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIERZY Z BISMARKU

[/center]
Ostatnio zmieniony przez Nie Ważne Ooo Pią 09 Lip, 2010 23:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Grażyna 
GML

Pomogła: 8 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 06:52   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
A O TO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIERZY Z BISMARKU

:?: :!:
 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:04   

Witam . Zdjęcia które zamieścił ( Hagedorn ) , Są nie poprawne , ponieważ zostały zrobione w niewłaściwym miejscu .


A O TO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIERZY Z BISMARKU




http://www.fotka.pl/profil/NieWazneOoo/
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:15   

Nie Ważne Ooo napisał/a:
Witam . Zdjęcia które zamieścił ( Hagedorn ) , Są niepoprawne , ponieważ zostały zrobione w niewłaściwym miejscu .


A OTO PRAWDZIWE ZDJĘCIA Z POZOSTAŁOŚCI Z WIEŻY Z BISMARKA




http://www.fotka.pl/profil/NieWazneOoo/

Ale dlaczego te zdjęcia takie niewyraźne? - więcej trzeba się domyślać niż na nich widać ...
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 10 Lip, 2010 13:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:18   

hmm... pozwól, że jednak pozostanę przy swoich zdjęciach :->
_________________

 
 
Nie Ważne Ooo 
Prawda o Bismarku

Wysłany: Sob 10 Lip, 2010 13:33   

Nie wyraźnie widać , ponieważ te zdjęcia były robione wieczorem . A jeśli chcesz zobaczyć , coś więcej zapraszam do Lisiego Lasu . Jak znajdę to wstawię mapkę tego terenu , i to co jest na niektórych zdjęciach to pozostałości z wierzy Bismark , A ten spalony pień to dąb Hitlera . Kamień który kiedyś tam był został wywieziony do Niemiec i ślad po nim zaginął . A Buk Hartwicha który stał przed wierzą , został zniszczony podczas burzy , a potem właściciel tego gruntu go usunął . A wiem To z stąd , bo tu mieszkam . Całą historie Bismarku znam od mojego dziadka , który przyjechał tutaj jak miał 4 latka . W 1946 r.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group