Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Klekotki - młyn wodny
Autor Wiadomość
Irasisko 


Wysłany: Czw 31 Sty, 2008 21:30   Klekotki - młyn wodny

Jako, że ostatnio wdałem się na forum w dyskusje społeczne, egzystencjonalne i polityczne, postanowiłem umieścić parę zdjęć od których serce rośnie. :-D

Jeśli zjedziecie 6 km z trasy Pasłęk-Orneta traficie na takie oto cudo jakim jest młyn w Klekotkach. Budowla powstała w 1619 roku i dzisiaj wygląda wspaniale !!! Obiekt został przekształcony w Spa i hotel, ale nie ma problemu aby przespacerować się po terenie i sobie go obejrzeć. Ponadto w poniedzialki podobno istnieje możliwość zwiedzenia go z przewodnikiem!

Oby więcej takich uratowanych zabytków.

stajnia2.jpg
Plik ściągnięto 10179 raz(y) 72,92 KB

sluza.jpg
Plik ściągnięto 10179 raz(y) 57,31 KB

ogolnie.jpg
Plik ściągnięto 10179 raz(y) 83,2 KB

hotel1.jpg
Plik ściągnięto 10179 raz(y) 55,61 KB

hotel.jpg
Plik ściągnięto 10179 raz(y) 53,23 KB

Ostatnio zmieniony przez Hagedorn Wto 14 Lip, 2009 06:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Pią 01 Lut, 2008 00:00   

Pamiętam lata około 1985, gdy budynek ten (ceglany) był opuszczony (nota bene pochodzi on z końca XIX wieku), a obok stał starszy dom młynarza, zawalony i opuszczony. Nie pamiętam już szczegółów, czy obiekt ten jest dzisiaj w ręku tego samego człowieka, który wówczas porwał się z motyką na Słońce, ale sądzę, że to już nowy właściciel, być może któryś z rzedu. Pamiętam moje ówczesne rozmowy z nowym właścicielem na temat zakresu prac, przyszłości itp. W każym razie około 1990 roku zespół był już odbudowany, częściowo jeszcze w stanie surowym. Cieszę się, że mam pyłek udziału w uratowaniu tego urokliwego zespołu.
Do zespołu tego skręca się w centrum Godkowa w stronę wsi Skowrony (baaardzo ciekawe założenie ruralistyczne). A z innych ciekawostek - w okolicy znajdował się pięknie położony nad jeziorek zespół dworski w Zimnochach. Ale losy tego zespołu są mi zupełnie obecnie nieznane. On również po 1985 roku został kupiony przez prywatnego właściciela. A w okolicach Ornety, nad Drwęcą Warmińską znajduje się piękne barokowe założenie dworsko - parkowe we wsi Bogatyńskie (Tungen). Ten dwór miał od około 1985 roku właściciela, który niestety - nie był w stanie uratować budynku. Około 2002-2003 roku kupił to Polak mieszkający w Anglii ( a może nawet Anglik - kontaktował się ze mną w ostatnich latach kilkakrotnie, coś tam mu doradzałem) i z tego co wiem ostro wziął się do pracy. Bogatyńskie związane jest z Malborkiem - tam mieszkał właściciel kolekcji militariów, która dzięki zabiegom C. Steinbrechta trafiła do zbiorów malborskich w końcu XIX wieku. Była ona orezentowana na podstryszach skrzydła wschodniego Zamku Średniego. Niestety - II wojna zaprzepaściła tą kolekcję, nie mam pojęcia co z nią się stało. Są poszlaki, że została częściowo wywieziona, ale są też ślady, że do szabru doszło już po wojnie. Na strychu znalazłem przed kilkunastu laty zniszczony fragment jednego z eksponatów. O kolekcji tej pisze Pan Antoni Chodyński.

zdjęcie lotnicze.jpg
Klekotki
Plik ściągnięto 10161 raz(y) 107,69 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Pią 01 Lut, 2008 00:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pią 01 Lut, 2008 21:39   

Witam!

Klekotki w przeszłości były młynem wchodzącym w skład dóbr w Markowie (niem. Reichertswalde) leżącym w dawnym powiecie Morąg. Do dziś zachował się tam ciekawy budynek rządcówki oraz kilka budynków wiejskich. Od tej strony też można dojechać (widoki również godne uwagi).

Artykuł nt. Klekotek autorstwa Lecha Słodownika można znaleźć tutaj:

http://www.glospasleka.pl/articles.php?id=159

zaś artykuł o wsi Skowrony (polecam odwiedziny np. przy wizycie w Słobitach czy Klekotkach)

http://www.paslek.com/articles.php?id=96.

Pozdrawiam
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
sybiseck 


Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 31 Sie, 2008 18:34   

:-/ :-/ Jeśli chodzi o Zimnochy to muszę sprostować iż nowy właściciel dawnego pałacu zrobił na jego miejscu tak zwane "pole golfowe". Budynek został rozebrany a fundamenty służą za sadzawkę i wylęgarnie żab. Wszystko to zostało otoczone wysokim drewnianym płotem nie pasującym do okolicy. Na wzgórzu powstaje coś dziwnego architektonicznie, nie mające nic wspólnego z architektórą okolicznych wsi. :shock: :shock: :shock:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group