Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Gardzień
Autor Wiadomość
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 14:20   Gardzień

Byliśmy tam rok temu. Jechaliśmy przez Stary Dzierzgoń, Jerzwałd, Siemiany, ale jest też zjazd z trasy Susz - Iława na wysokości Szymbarku.
Na zdjęciach resztki dworu, stajni(?).
Dzieje obiektu: http://www.castlesofpolan...a_stories03.htm oraz w książce W. Niesiobędzkiego "Powiat iławski. Dzieje miast i wsi".
A tak pokrótce to Gardzień należał m.in. do hrabiego Ernsta Fincka von Finckensteina, pózniej do baronostwa von Gustedt. Jenny von Gustedt przebudowała zaniedbany dwór na wzór pałacu Tierfuhrt w Weimarze. Na bazie czterowiekowego drzewostanu założyła park otaczający pałac. Dwór na planie prostokąta, z dwoma krótkimi skrzydłami wysuniętymi ku drodze dojazdowej.

Gardzień.jpg
Plik ściągnięto 15613 raz(y) 94,08 KB

Gardzień6.jpg
Plik ściągnięto 15613 raz(y) 63,49 KB

Gardzień1.jpg
Plik ściągnięto 15613 raz(y) 63,4 KB

 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 14:23   

Weiter...

Gardzień2.jpg
Plik ściągnięto 15607 raz(y) 73,44 KB

Gardzień3.jpg
Plik ściągnięto 15607 raz(y) 44,59 KB

Gardzień4.jpg
Plik ściągnięto 15607 raz(y) 74,3 KB

Gardzień5.jpg
Plik ściągnięto 15607 raz(y) 61,7 KB

 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 14:26   

A tak wyglądał, zródło: http://www.castlesofpolan...a_stories03.htm

ilawa_hist07.jpg
Plik ściągnięto 15602 raz(y) 31,6 KB

ilawa_hist03.jpg
Plik ściągnięto 15602 raz(y) 24,46 KB

 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 14:48   

O matko :!: :shock: Jaka ruina! Jestem w autentycznym szoku!
Dlatego przepraszam za OT :oops:
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 16:35   

Ale ta ruina to stajnia albo obora. Przynajmniej te bardziej rozpoznawalne fragmenty. Byłem tam w zimie, chyba dwa lata temu, ale pod śniegiem nie byłem nawet pewien, czy prawidłowo lokalizuję miejsce. Dzięki za widoczki.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 17:34   

[quote="meickel"]Ale ta ruina to stajnia albo obora.
Toć napisałam, że resztki dworu i stajni :czytaj:
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 20:01   

Przepraszam, już mam odruch, żeby patrzeć najpierw na zdjęcia. W dodatku to była reakcja na reakcję Linki.
Btw, widziałem stajnię/oborę z bardzo podobnym ciągiem łuków w Mieduniszkach Wlk.; ściany były posadowione osobno.
Szukałeś może innych ruin z książki Niesiobędzkiego? Kiedyś próbowałem. Z tego, co wymienia jako ruiny, stoi chyba tylko Kamieniec i Limża, reszta rozebrana.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 21:13   

Pałac w Gardzieniu występuje chyba (jeszcze jako ruina!) w książce Zbigniewa Nienackiego, "Nowe przygody Pana Samochodzika" (piszę z pamięci).
Wspomniana książka Niesiobędzkiego, ma jedną zaletę - jest dostępna częściowo w wersji elektronicznej. Co do treści, jestem powściągliwy :-/ :-| :-?

Dopiekło mi, że w dość "sprytny" sposób Niesiobędzki ominął rafy rozróżniania, że opisuje raz część Pomorza, raz część Prus Zachodnich lub Wschodnich. Wszystkie te miejsca leżą na Pojezierzu Iławskim. Teza podnoszona zapewne za socjalistycznym krajoznawstwem. Mnie to zalewa jak czytam takie dyrdymały, tym bardziej że po pierwszym książka wydała mi się całkiem, całkiem ...
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 21:57   

Niesiobędzki, o ile pamiętam, pisze po prostu o okolicach Iławy. Niekoniecznie trzeba w tym upatrywać socjalistyczny nalot, zwłaszcza, że powojenne zniszczenia, dokonane przez Armię Czerwoną, opisuje wprost - jest to raczej pewien punkt widzenia. Poza tym, że prezentuje już historyczny stan zachowania zabytków, nie mam Autorowi nic do zarzucenia (a książkę znam w całości).
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 23:07   

Anrep napisał/a:
Pałac w Gardzieniu występuje chyba (jeszcze jako ruina!) w książce Zbigniewa Nienackiego, "Nowe przygody Pana Samochodzika"

Blisko, ale w "Pan Samochodzik i Niewidzialni" 8-) Szukając ruin podążaliśmy tropem pana Tomasza.
_________________
Surge Polonia
 
 
Anrep 


Pomógł: 5 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 23:09   

Niesiobędzki interesował mnie w dość wąskim zakresie. Stąd moje krytyczne opinie na niektóre kwestie.
Nie kwestionuje, ze może to być inspirująca pozycja do zwiedzania. Z tym, że moje inspiracje skończyły się chyba jak przed laty zdobyłem tą książeczkę. Może raz kiedyś wybrałem się na wycieczkę z Niesiobędzkim pod pachą.

PS Pana Samochodzika czytałem też dawno, coś między trzecią a szóstą klasą...nie te lata, nie ta pamięć :-| .
Gardzień miał oddzielny przypis na dole, co by małoletni nie zdenerwowali, że autor pisze o ruinach, a ich nie ma.
_________________
Poszukuję informacji o dawnym powiecie Morąg
Ostatnio zmieniony przez Anrep Nie 24 Lut, 2008 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 23:55   

Znalazłam przed chwilą przypis: "Ruiny rozebrano w 1976 r., już po napisaniu tej książki".
_________________
Surge Polonia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group