Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Fiszewo - ruiny kościoła
Autor Wiadomość
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 24 Mar, 2007 19:07   Fiszewo - ruiny kościoła

Fiszewo - ruiny kościoła

zdjęcia: 24 marca 2007

fiszewo_18.JPG
Plik ściągnięto 37527 raz(y) 91,97 KB

fiszewo_12.JPG
Plik ściągnięto 37527 raz(y) 91,28 KB

fiszewo_11.JPG
Plik ściągnięto 37527 raz(y) 56,66 KB

fiszewo_06.JPG
Plik ściągnięto 37527 raz(y) 86,05 KB

fiszewo_04.JPG
Plik ściągnięto 37527 raz(y) 72,95 KB

 
 
Kazik 


Wysłany: Nie 25 Mar, 2007 20:23   

Dzięki Azaziz za Fiszewo :)

tak jeszcze z ciekawości spytam, czy przy wykonywaniu tych zdjęć używałeś jakiegoś filtru? Jeśli tak to jakiego? Na niektórych zdjęciach wyszło bardzo fajne niebo, jak przy filtrze polaryzacyjnym. Ciekaw jestem czy ten sam filtr jest odpowiedzialny za niebieskie obwódki wzdłuż krawędzi ścian, przy fotce robionej pod słońce.
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Mar, 2007 20:29   

To wszystko to dzieło przypadku - jechałem do Elbląga i pomimo protestów żony :-D zajechałam do Fiszewa, przeleciałem przez ruiny prawie biegiem :-/ i robiłem zdjęcia słabą cyfrówką

Była piękna pogoda i to zasługa wiosennego słońca które "przechodziło przez mury"
 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sob 05 Maj, 2007 18:37   

najnowsze fotki... :-D
swoją drogą, kapitalne miejsce do kręcenia teledysku w stylu gothic, albo jakiegoś odcinka Tolkiena...
chyba muszę się tam kiedyś wybrać nocą... :->

Fiszewo 1.jpg
Plik ściągnięto 37470 raz(y) 62,67 KB

Fiszewo 2.jpg
Plik ściągnięto 37470 raz(y) 76,19 KB

Fiszewo 3.jpg
Plik ściągnięto 37470 raz(y) 83,79 KB

Fiszewo 4.jpg
Plik ściągnięto 37470 raz(y) 87,41 KB

Fiszewo 5.jpg
Plik ściągnięto 37470 raz(y) 85,06 KB

Fiszewo 6.jpg
Plik ściągnięto 37470 raz(y) 86,53 KB

_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Maj, 2007 20:46   

Szukałem, szukałem i znalazłem zdjęcia kościoła taki jaki był przed wojną - tutaj Fiszewo 1919 rok

Fiszewo kosciol 01.jpg
Plik ściągnięto 37445 raz(y) 22,82 KB

Fiszewo kosciol 02.jpg
Plik ściągnięto 37445 raz(y) 40,42 KB

 
 
malgos 
Znawca
Depresję leczę wsią...

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007 17:34   

Przepiękna wieża...
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007 17:46   

Stan obecny to efekt działań wojennych, żywiołu, czy gospodarności Polski Ludowej i kurii?
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Sro 09 Maj, 2007 19:33   

Azaziz napisał/a:
Szukałem, szukałem i znalazłem zdjęcia kościoła taki jaki był przed wojną - tutaj Fiszewo 1919 rok

rewelacja! nie sądziłem, że wieża była aż tak oryginalna i piękna!
_________________

 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sro 09 Maj, 2007 19:45   

Feuchtwagen napisał/a:
Stan obecny to efekt działań wojennych, żywiołu, czy gospodarności Polski Ludowej i kurii?


Niestety nie wiem
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Pią 06 Lip, 2007 13:31   

przypuszczam że kościół w fiszewie spłonął jeszcze przed wojną a remontu nigdy nie ukończono. proszę zwrócić uwagę na następujące przesłanki:
1/ stela cmentarna prezentowana w poprzednim temacie ma wyraźną białą plamę w górnej części, nie ma jej na zdjęciu archiwalnym. ta plama to efekt długoletniego kontaktu kamienia z glebą. wniosek: stela została przewrócona i ustawiona z powrotem.
2/ we wnętrzu kościoła brakuje belek i gruzu - jest oczyszczone ze wszelkich śladów zawalenia się dachu i sklepienia. to samo wokół kościoła. można założyć że okoliczność ludność pozyskała drewno na opał a cegły na budulec, ale nikt nie zbiera potłuczonych dachówek. przy tej wysokości budynku powinno być mnóstwo resztek ceramiki na 5m od ścian bocznych. wniosek: posprzątał ktoś, komu zależało na oczyszczeniu terenu. może służby konserwatorskie.
3/ łuk między nawą a chórem oraz łuki między nawami bocznymi a główną są wypełnione klinkierem, wiek klinkieru bardzo trudno ocenić na oko, bo mało się starzeje, ale jedna z cegieł w łuku przy wieży nosi datę z lat 20-tych. widać też nową cegłę w szczytowych partiach muru obwodowego chóru. wniosek: albo remont, albo prace zabezpieczające w formie trwałej ruiny. może jedno i drugie - ale przed wojną.
ja wiem że na widok ruiny przychodzi na myśl armia czerwona albo pgr, ale zdarzają się sytuacje wyjątkowe :)
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Lip, 2007 19:12   

W dokumentacji konserwatorskiej powinno być co nie co :)

A wiadomo napewno że to sprawa ognia? Brak pogożeliska, śladów na ścianach i tynkach... Wlasnie, fotki detalu by sie przydaly, a pogoda taka brzydka
Ostatnio zmieniony przez konto_usunięte Sob 07 Lip, 2007 08:44, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 08:38   

Kościół spłonął w 1947 roku. Historia jest trochę nieprawdopodobna, ale prawdziwa... Mieszkanka wsi Joanna Jabłonowska w owym roku wypalała chwasty wokół kościoła... Resztę dopiszcie sobie sami...
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 08:46   

pacoss napisał/a:
Mieszkanka wsi Joanna Jabłonowska w owym roku wypalała chwasty wokół kościoła...


:shock:

Taki piękny kościół...
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 08:50   

Ups... Pomyliłem się o rok. Kościół spłonął dokładnie 1 kwietnia 1948 roku. Podczas wojny został doszczętnie ograbiony, nawet z ławek i drzwi. Zaraz po wojnie podjęto prace remontowe, ale pani Joanna miała także swoje pomysły :-/ Z ciekawostek, to zauważcie, że prezbiterium jest późniejsze- neogotyckie (pierwotne prawdopodobnie zawaliło się). W przedsionku pod wieżą, na ścianach dostrzec można pozostałości zawieszonych tam płyt nagrobnych z XVII wieku. Są to niewielkie fragmenty, ale widać relikty ornamentyki.
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 08:53   

czyli sprzątanie terenu i wypełnienia w koronie murów można przypisać służbom konserwatorskim. ale co z tą cegłą z lat 20-tych? poza tym autopoprawka, kościół najpewniej nie miał sklepienia poza chórem. było tego sprzątania znacznie mniej.
azaziz, poszukaj śladów spalenizny na pałacu w kamieńcu, a nawet na pałacu w gładyszach - po 30 latach pożar można stwierdzić tylko na podstawie stanu zachowania elementów drewnianych, jeżeli jakiekolwiek się ostały.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 09:00   

wcześniejszego prezbiterium mogło wcale nie być. porównaj z bardzo podobnym kościołem w steblewie.ta architektura jest.. uhm.. bardzo prosta.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 09:05   

W Fiszewie prezbiterium było, a dokładnie przestało istnieć w 1754 roku , dlatego odbudowano je (i to znacznie mniejsze) w obecnej formie.
 
 
meickel 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 09:33   

nie wiesz przypadkiem czy nie obejmowało całej szerokości głównej nawy? widać wypełnienie nieco nowszą ścianą. ćwiczę spostrzegawczość porównując to co widziałem na miejscu ze źródłami.
_________________
Ślady zaginionej cywilizacji: http://www.closeddoor.eu
 
 
pacoss 

Pomógł: 5 razy
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007 11:09   

Niestety nie mam takich informacji. Jak znajdę jakies plany lub ryciny to od razu dam znać.
 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Nie 17 Lut, 2008 17:11   

Trochę dzisiejszych zdjęć w surowej zimowej scenerii. :peace:

DSC00365.JPG
Plik ściągnięto 24550 raz(y) 70,12 KB

DSC00412.JPG
Plik ściągnięto 24550 raz(y) 88,7 KB

DSC00402.JPG
Plik ściągnięto 24550 raz(y) 64,98 KB

DSC00397.JPG
Plik ściągnięto 24550 raz(y) 77,8 KB

DSC00390.JPG
Plik ściągnięto 24550 raz(y) 46,36 KB

 
 
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Nie 17 Lut, 2008 17:12   

c.d.

DSC00538.jpg
Plik ściągnięto 29276 raz(y) 84,65 KB

DSC00456.JPG
Plik ściągnięto 29276 raz(y) 106,81 KB

DSC00453.JPG
Plik ściągnięto 29276 raz(y) 58,62 KB

DSC00442.JPG
Plik ściągnięto 29276 raz(y) 87,17 KB

DSC00428.JPG
Plik ściągnięto 29276 raz(y) 95,11 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 17 Lut, 2008 19:39   

W 1257 roku wymieniany jest w dokumencie zakonnym jako świadek "commendator de Wyscovia" czyli dowódca załogi zamku w Fischewie. W 1271 roku zamek ten (wg. Petera von Dusburg) zostaje zniszczony w czasie II powstania Prusów. Po raz pierwszy wieś Visschow wymieniona jest w 1398 roku. Według historyków kościół w Fiszewie po jawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1414 roku. Jest to trójnawowa świątynia z niewielkim wielobocznie zamkniętym jednoprzęsłowym prezbiterium. W czasie budowy planowano budowę kościoła ze sklepieniami wykonując opory pod sklepienia, jednak sklepienie założono jedynie w prezbiterium. Korpus nawowy zakryto drewnianymi stropami.W 1754 roku runęło sklepienie prezbiterium. Zniszczoną w następstwie tego zdarzenia część kościoła odbudowano w latach 1913 oraz 1915. W trakcie katastrofy z połowy XVIII wieku znisczeniu uległa także znaczna część ściany północnej kościoła.
Kościół zniszczony został w następstwie pożaru wspomnianego w powyższych postach. Jednak ja znam trochę inną historię. Data zgadza się dokładnie - to była noc z 31 marca na 01 kwietnia. Straż pożarna w Malborku gdy otrzyamała informację o pożarze nie zareagowała uważając, że to kawał. Kościól palił się do godzin południowych 01 kwietnia. Gdyby nie było dużego opóźnienia w rozpoczęciu akcji gaśniczej być może świątynię udałoby się uratować. Czy to prawda nie wiem, ala taka adnotacja znajduje się w dokumentach konserwatorskich kościoła spisanych około 1957-1960 roku. Poniżej plan świątyni oraz przekrój wieży.

Fiszewo 2.jpg
Plik ściągnięto 29262 raz(y) 64,44 KB

Fiszewo 1.jpg
Plik ściągnięto 29262 raz(y) 93,39 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Miki 

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 14:13   

Ostatnie informacje o spaleniu kościola są prawdziwe, urodziłem się w Fiszewie , niedaleko od kościoła , mój starszy kuzyn byl w nim chrzczony. teren kościoła był terenem zabaw. Sprzątanie kościoła jest dziełem mieszkańców wsi po obietnicy kurii , że kościól bedzie odbudowany. Było to po 1974 r. , mieszkańcy tak bardzo chcieli mieć ten kościół , że samorzutnie bez jakichkolwiek nacisków , wycięli niezłych rozmiarów drzewa i krzewy zarastające nie tylko okolice , ale rownież wnętrze kościola, to był niezly las. Z tych zapowiedzi o kościele zrealizowano tylko kapliczkę w budynku obok kościola. Z okresu dziecinstwa pamiętam , tynki zachowanych , wtedy części sufitów. Szczególnie utkwiły mi złote gwiazki, oczywiście nie ze złota nad ołtarzem.
Nadmieniam , że w Fiszewie był drugi koścł , chyba mennonicki , który władza ludowa przerobiła na magazyn nawozow sztucznych , a nastepnie bez żadnych skrupułów " rozebrano ".
Fiszewo nie miało szcześcia , ta stara miejscowość , jedna z najstarszych na żulawach była wsią dominującą w okresie kiedy Stare Pole i Gronowo mialy po dwa , trzy domy. Linia kolejowa i stacja w Starym Polu /cukrownia/ zdecydowały o tym ,że nastepną stację otwarto w Gronowie. Od tego momentu zaczynają się złe czasy , ale nie tragiczne. Decydujący był 1945r kiedy powstał tu PGR , dlaczego akurat w Fiszewie założono PGR? A dlatego ,że było tu , kilku bardzo zamożnych rolników , posiadających ogromne zabudowania gospodarskie , zatrudniająch dużo pracowników sezonowych , dla których powstały przed wojną specjalne baraki. Te argumenty zaważyły i władza ludowa zaadaptowała ta infrastrukturę dla potrzeb PGR. Ostatecznie wieś dobiła decyzja przeniesienia pracowników PGR-u do osiedla w Gronowie Elbląskim, budynki po tych ludziach dzielni komuniści , niszczyli. Po zlikwidowaniu PGR dzieło zniszczenia wsi dobiegło końca.
Miki
 
 
Fiszewo 

Wysłany: Nie 07 Gru, 2008 19:37   Fiszewo

Rzeczywiście kościól splonąl 1 kwietnia 1948 roku.Panią Jablonowską,i jej córkę i syna znalem osobiście.
Nie jest prawdą, że ona spowodowala pożar poprzez palenie chwastów itp.Prawdopodobnie kościól zostal podpalony.Kościól ewangelicki z Fiszewa zostal natomiast zburzony w okresie późniejszym.Oba kościoly przetrwaly wojnę nienaruszone.Nie jest prawdą że wnętrze kościola zostalo ograbione itp.W trakcie pożaru część wyposażenia kościola zostala uratowana.Vide:kościól św.Mikolaja w Elblągu...
Powracam do Pani Jablonowskiej,byla ona autochlonką,czerwoni uznawali ją ,krzywdząco za Niemkę.Szykanowano ją.Spowodowalo to jej wyjazd do Niemiec.Mówila po polsku..Wyjazd jej do Niemiec nie wynikal z jej potrzeby i chęci, a z przymusu...
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Maj, 2009 18:54   

Impresja

fiszewo.jpg
Plik ściągnięto 28699 raz(y) 150,06 KB

fiszewo2.jpg
Plik ściągnięto 28699 raz(y) 198,83 KB

 
 
kopa 
Kopa


Wysłany: Pon 25 Maj, 2009 22:30   

bardzo mnie ciekawi to pęknięcie wieży. Czy coś wiecie na ten temat?
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Maj, 2009 06:12   

kopa napisał/a:
bardzo mnie ciekawi to pęknięcie wieży. Czy coś wiecie na ten temat?


Mogła pęknąć np od wysokiej temperatury podczas pożaru, zresztą, może też w wyniku nierónomiernego osiadania ruiny. Ruina jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, deszcze, śnieg, przemarzanie
 
 
mazury 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2010 16:42   ruiny koscioła w Fiszewie, a gdzie dzwon???

witam, chciałbym dodać swoje zdanie na temat prawdziwej historii poruszanego tematu. Mieszkałem w tej miejscowości w latach 1946- 49 i byłem naocznym świadkiem spalenia kościoła w dniu 1 kwietnia 1948 rok. Mieszkałem obok kobiety, która nieumyślnie spowodowała pożar kościoła. Jestem zainteresowany osobami, które mieszkały w tych latach w Fiszewie i znają temat spalenia kościoła , a może osoby wypowiadające się na forum znają historie zniknięcia dzwonu , który spadł z drewnianej belki z wieży podczas pożaru. Co z nim się stało??? Prosiłbym zainteresowane osoby o kontakt na maila. nissan300zx{at}o2.pl
Ostatnio zmieniony przez StormChaser Sob 02 Sty, 2010 17:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pon 03 Maj, 2010 20:16   

Niesamowite miejsce

arkady.jpg
Plik ściągnięto 249 raz(y) 116 KB

mas.jpg
Plik ściągnięto 255 raz(y) 184,27 KB

fisz.jpg
Plik ściągnięto 247 raz(y) 194,12 KB

fiszru.jpg
Plik ściągnięto 258 raz(y) 170,12 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
Jag_Panzer 


Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 15:54   

W zeszłym roku też odwiedziłem Fiszewo i trochę zdjęć zrobiłem. Dopiero jednak niedawno udało mi się wszystko zgrupować w jednym miejscu. Po więcej zapraszam tutaj ;-)
https://picasaweb.google.com/115138830842888388002/Fiszewo2010#
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group