Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Ostróda - pomnik plebiscytowy
Autor Wiadomość
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 22 Maj, 2008 12:05   Ostróda - pomnik plebiscytowy

kamień upamiętniający plebiscyt z 1920 roku, ustawiony w parku w Ostródzie, następnie powalony i zapomniany, a wreszcie ponownie ustawiony przez lokalnych pasjonatów historii - zdjęcia skopiowane ze strony:
http://www.odkrywca.pl/galerie.php?nazwa=pomnik
link przysłał mi swego czasu ku pokrzepieniu villaoliva, za co wielkie mu dzięki - dzięki temu nie straciłem wiary, że uda mi się w końcu ustawić podobny "kamyczek" - ten z Białej Góry... ;-)
milek45 możesz wrzucić aktualne fotki kamienia?

kamień ostróda 1.JPG
Plik ściągnięto 14928 raz(y) 69,48 KB

kamień ostróda 2.JPG
Plik ściągnięto 14928 raz(y) 81,26 KB

_________________

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Maj, 2008 12:12   

Nie wiem gdzie go szukać, ale jak znajdę to podjadę.Dopiero od paru tygodni jestem pasjonatem, chociaż zdjęcia martwej natury robiłem od dziecka nie wiedząc co fotografuje.
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Maj, 2008 18:37   

Znalazłem kamień.
Poprawiony napis farbą. Leży przy drodze do Park Hotel (dawna Panorama)

100_1661.jpg
Plik ściągnięto 14909 raz(y) 85,12 KB

100_1660.jpg
Plik ściągnięto 14909 raz(y) 95,76 KB

100_1659.jpg
Plik ściągnięto 14909 raz(y) 93,74 KB

 
 
Hagedorn 
Administrator



Pomógł: 28 razy
Wysłany: Czw 22 Maj, 2008 18:48   

Milek45 napisał/a:

Poprawiony napis farbą.

szkoda, że tak ordynarnie! pierwotny napis wykonany był złotą farba, już lepiej było zostawić oryginalne resztki... :-/

napis ostróda.JPG
Plik ściągnięto 14909 raz(y) 84,87 KB

_________________

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 22 Maj, 2008 19:20   

Wcześniej obejrzałem różne ujęcia z internetu i wyglądało to ciekawiej. Może to skutek zarośli. W tej chwili wygląda nieciekawie. Ciekawe czy kamień był tylko przewrócony, czy wyniesiony gdzieś dalej.
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 03 Paź, 2008 19:14   

Inne ujęcie
źródło w nazwie pliku

Dawna Ostróda.Obrazy z życia wschodnopruskiego miasta (422).jpg
Plik ściągnięto 14760 raz(y) 62,67 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 05 Paź, 2008 14:22   

Kamień plebiscytowy z książki "Spacer po dawnej Ostródzie"

100_4346.jpg
Plik ściągnięto 14725 raz(y) 63,71 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 18:07   

Jeszcze jedno ujęcia z http://www.rowery.olsztyn...zurskie/ostroda

11ostróda.JPG
Plik ściągnięto 14596 raz(y) 49,17 KB

 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Pon 01 Gru, 2008 18:18   

muszę przyznać, że kiedy oglądam ten kamień współcześnie (na zdjęciach) mam tzw. mieszane uczucia, ale nie ciągnę dalej tematu bo pamiętam co się działo przy okazji pomysłu na odbudowę pomnika w Sudwie (?)
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 12 Gru, 2008 20:52   

Fotoreportaż poświęcony ratowaniu pomnika ostródzkiego
http://www.odkrywca-onlin...iem,pomnik.html
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 12 Gru, 2008 21:14   

Mimo wielu publikacji prasowych i zgłoszeń do lokalnych władz samorządowych oraz Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Olsztynie brakowało dobrej woli ze strony urzędników by ustawić, ważącego około jednej tony, zaginionego świadka historii.
Pod koniec października 2002 roku, po wcześniejszych rozmowach z inspektorem PSOZ Wiktorem Knercerem, postanowiliśmy ustawić pomnik plebiscytowy, który do tej pory leżał przewrócony i zapomniany w parku za "Park Hotelem". Własnym kosztem, po oczyszczeniu przyległego terenu z liści i nieczystości, ustawiliśmy głaz na miejscu, na którym stał przed II Wojna Światową. Stało się to w przededniu 82 rocznicy (31.10.1920r.) przekazania stronie polskiej trzech wsi powiatu ostródzkiego, które po plebiscycie z 11 lipca 1920 roku znalazły się w granicach Polski. Mimo tego, że głaz ten upamiętniał niemieckie zwycięstwo w plebiscycie, to jest on elementem historii również naszego państwa
http://www.sasinia.ostrod...edzialania.html
 
 
zapała 

Pomógł: 8 razy
Wysłany: Czw 18 Gru, 2008 15:13   

Milek45 napisał/a:
Mimo wielu publikacji prasowych i zgłoszeń do lokalnych władz samorządowych oraz Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Olsztynie brakowało dobrej woli ze strony urzędników by ustawić, ważącego około jednej tony, zaginionego świadka historii.
Pod koniec października 2002 roku, po wcześniejszych rozmowach z inspektorem PSOZ Wiktorem Knercerem, postanowiliśmy ustawić pomnik plebiscytowy, który do tej pory leżał przewrócony i zapomniany w parku za "Park Hotelem". Własnym kosztem, po oczyszczeniu przyległego terenu z liści i nieczystości, ustawiliśmy głaz na miejscu, na którym stał przed II Wojna Światową. Stało się to w przededniu 82 rocznicy (31.10.1920r.) przekazania stronie polskiej trzech wsi powiatu ostródzkiego, które po plebiscycie z 11 lipca 1920 roku znalazły się w granicach Polski. Mimo tego, że głaz ten upamiętniał niemieckie zwycięstwo w plebiscycie, to jest on elementem historii również naszego państwa
http://www.sasinia.ostrod...edzialania.html


jest pewna różnica pomiędzy pamiętaniem/znajomością historii a gloryfikacją wydarzeń, które rzuciły się cieniem na historię, brakuje tylko napisu "diese land bleibt deutsch" :-/
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 19 Gru, 2008 17:10   

www.oberlandia.pl

ostróda plebiscyt.JPG
Plik ściągnięto 9359 raz(y) 66,11 KB

 
 
wacek 
wacek

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 16 Sie, 2011 14:24   

widok obecny

100_8504_(800_x_600)_(640_x_480).jpg
Plik ściągnięto 9018 raz(y) 81,62 KB

100_8505_(800_x_600).jpg
Plik ściągnięto 9018 raz(y) 93,94 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group