Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Fiszewo - ruiny kościoła
Autor Wiadomość
francula 
Mr Bimler


Pomógł: 11 razy
Wysłany: Nie 17 Lut, 2008 17:12   

c.d.

DSC00538.jpg
Plik ściągnięto 29541 raz(y) 84,65 KB

DSC00456.JPG
Plik ściągnięto 29541 raz(y) 106,81 KB

DSC00453.JPG
Plik ściągnięto 29541 raz(y) 58,62 KB

DSC00442.JPG
Plik ściągnięto 29541 raz(y) 87,17 KB

DSC00428.JPG
Plik ściągnięto 29541 raz(y) 95,11 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 17 Lut, 2008 19:39   

W 1257 roku wymieniany jest w dokumencie zakonnym jako świadek "commendator de Wyscovia" czyli dowódca załogi zamku w Fischewie. W 1271 roku zamek ten (wg. Petera von Dusburg) zostaje zniszczony w czasie II powstania Prusów. Po raz pierwszy wieś Visschow wymieniona jest w 1398 roku. Według historyków kościół w Fiszewie po jawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1414 roku. Jest to trójnawowa świątynia z niewielkim wielobocznie zamkniętym jednoprzęsłowym prezbiterium. W czasie budowy planowano budowę kościoła ze sklepieniami wykonując opory pod sklepienia, jednak sklepienie założono jedynie w prezbiterium. Korpus nawowy zakryto drewnianymi stropami.W 1754 roku runęło sklepienie prezbiterium. Zniszczoną w następstwie tego zdarzenia część kościoła odbudowano w latach 1913 oraz 1915. W trakcie katastrofy z połowy XVIII wieku znisczeniu uległa także znaczna część ściany północnej kościoła.
Kościół zniszczony został w następstwie pożaru wspomnianego w powyższych postach. Jednak ja znam trochę inną historię. Data zgadza się dokładnie - to była noc z 31 marca na 01 kwietnia. Straż pożarna w Malborku gdy otrzyamała informację o pożarze nie zareagowała uważając, że to kawał. Kościól palił się do godzin południowych 01 kwietnia. Gdyby nie było dużego opóźnienia w rozpoczęciu akcji gaśniczej być może świątynię udałoby się uratować. Czy to prawda nie wiem, ala taka adnotacja znajduje się w dokumentach konserwatorskich kościoła spisanych około 1957-1960 roku. Poniżej plan świątyni oraz przekrój wieży.

Fiszewo 2.jpg
Plik ściągnięto 29527 raz(y) 64,44 KB

Fiszewo 1.jpg
Plik ściągnięto 29527 raz(y) 93,39 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Miki 

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 14:13   

Ostatnie informacje o spaleniu kościola są prawdziwe, urodziłem się w Fiszewie , niedaleko od kościoła , mój starszy kuzyn byl w nim chrzczony. teren kościoła był terenem zabaw. Sprzątanie kościoła jest dziełem mieszkańców wsi po obietnicy kurii , że kościól bedzie odbudowany. Było to po 1974 r. , mieszkańcy tak bardzo chcieli mieć ten kościół , że samorzutnie bez jakichkolwiek nacisków , wycięli niezłych rozmiarów drzewa i krzewy zarastające nie tylko okolice , ale rownież wnętrze kościola, to był niezly las. Z tych zapowiedzi o kościele zrealizowano tylko kapliczkę w budynku obok kościola. Z okresu dziecinstwa pamiętam , tynki zachowanych , wtedy części sufitów. Szczególnie utkwiły mi złote gwiazki, oczywiście nie ze złota nad ołtarzem.
Nadmieniam , że w Fiszewie był drugi koścł , chyba mennonicki , który władza ludowa przerobiła na magazyn nawozow sztucznych , a nastepnie bez żadnych skrupułów " rozebrano ".
Fiszewo nie miało szcześcia , ta stara miejscowość , jedna z najstarszych na żulawach była wsią dominującą w okresie kiedy Stare Pole i Gronowo mialy po dwa , trzy domy. Linia kolejowa i stacja w Starym Polu /cukrownia/ zdecydowały o tym ,że nastepną stację otwarto w Gronowie. Od tego momentu zaczynają się złe czasy , ale nie tragiczne. Decydujący był 1945r kiedy powstał tu PGR , dlaczego akurat w Fiszewie założono PGR? A dlatego ,że było tu , kilku bardzo zamożnych rolników , posiadających ogromne zabudowania gospodarskie , zatrudniająch dużo pracowników sezonowych , dla których powstały przed wojną specjalne baraki. Te argumenty zaważyły i władza ludowa zaadaptowała ta infrastrukturę dla potrzeb PGR. Ostatecznie wieś dobiła decyzja przeniesienia pracowników PGR-u do osiedla w Gronowie Elbląskim, budynki po tych ludziach dzielni komuniści , niszczyli. Po zlikwidowaniu PGR dzieło zniszczenia wsi dobiegło końca.
Miki
 
 
Fiszewo 

Wysłany: Nie 07 Gru, 2008 19:37   Fiszewo

Rzeczywiście kościól splonąl 1 kwietnia 1948 roku.Panią Jablonowską,i jej córkę i syna znalem osobiście.
Nie jest prawdą, że ona spowodowala pożar poprzez palenie chwastów itp.Prawdopodobnie kościól zostal podpalony.Kościól ewangelicki z Fiszewa zostal natomiast zburzony w okresie późniejszym.Oba kościoly przetrwaly wojnę nienaruszone.Nie jest prawdą że wnętrze kościola zostalo ograbione itp.W trakcie pożaru część wyposażenia kościola zostala uratowana.Vide:kościól św.Mikolaja w Elblągu...
Powracam do Pani Jablonowskiej,byla ona autochlonką,czerwoni uznawali ją ,krzywdząco za Niemkę.Szykanowano ją.Spowodowalo to jej wyjazd do Niemiec.Mówila po polsku..Wyjazd jej do Niemiec nie wynikal z jej potrzeby i chęci, a z przymusu...
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Maj, 2009 19:54   

Impresja

fiszewo.jpg
Plik ściągnięto 28964 raz(y) 150,06 KB

fiszewo2.jpg
Plik ściągnięto 28964 raz(y) 198,83 KB

 
 
kopa 
Kopa


Wysłany: Pon 25 Maj, 2009 23:30   

bardzo mnie ciekawi to pęknięcie wieży. Czy coś wiecie na ten temat?
 
 
konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Wto 26 Maj, 2009 07:12   

kopa napisał/a:
bardzo mnie ciekawi to pęknięcie wieży. Czy coś wiecie na ten temat?


Mogła pęknąć np od wysokiej temperatury podczas pożaru, zresztą, może też w wyniku nierónomiernego osiadania ruiny. Ruina jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, deszcze, śnieg, przemarzanie
 
 
mazury 

Wysłany: Sob 02 Sty, 2010 16:42   ruiny koscioła w Fiszewie, a gdzie dzwon???

witam, chciałbym dodać swoje zdanie na temat prawdziwej historii poruszanego tematu. Mieszkałem w tej miejscowości w latach 1946- 49 i byłem naocznym świadkiem spalenia kościoła w dniu 1 kwietnia 1948 rok. Mieszkałem obok kobiety, która nieumyślnie spowodowała pożar kościoła. Jestem zainteresowany osobami, które mieszkały w tych latach w Fiszewie i znają temat spalenia kościoła , a może osoby wypowiadające się na forum znają historie zniknięcia dzwonu , który spadł z drewnianej belki z wieży podczas pożaru. Co z nim się stało??? Prosiłbym zainteresowane osoby o kontakt na maila. nissan300zx{at}o2.pl
Ostatnio zmieniony przez StormChaser Sob 02 Sty, 2010 17:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Pon 03 Maj, 2010 21:16   

Niesamowite miejsce

arkady.jpg
Plik ściągnięto 250 raz(y) 116 KB

mas.jpg
Plik ściągnięto 256 raz(y) 184,27 KB

fisz.jpg
Plik ściągnięto 248 raz(y) 194,12 KB

fiszru.jpg
Plik ściągnięto 259 raz(y) 170,12 KB

_________________
Surge Polonia
 
 
Jag_Panzer 


Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 15:54   

W zeszłym roku też odwiedziłem Fiszewo i trochę zdjęć zrobiłem. Dopiero jednak niedawno udało mi się wszystko zgrupować w jednym miejscu. Po więcej zapraszam tutaj ;-)
https://picasaweb.google.com/115138830842888388002/Fiszewo2010#
 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 19:04   

Ruiny i mgła - niezły klimat :ok:
_________________
Surge Polonia
 
 
markis 


Pomógł: 3 razy
Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 19:25   

Siostra Irena napisał/a:
Ruiny i mgła - niezły klimat :ok:

Robi wrażenie PIC01502.JPG na picasaweb Jag-Panzer....
_________________
"Dopiero, gdy się człowiek ruszy z własnej norki, docenia cuda, które czają się nawet w bliskiej okolicy." ( Linka)
 
 
Jag_Panzer 


Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 20:50   

Cieszę się, że zdjecia się podobają. Właściwie to te zdjecia powstały dość sponatanicznie. Wracałem rano z trójmiasta tą trasą i widząc to że jest taka fajna mgła nadrobiłem kilka kilometrów i zrobiłem trochę zdjęć. ;-)
Właściwie to za każdym razem jadąc tą trasą jechałem przez Fiszewo, do tej pory jestem pod wielkim wrażeniem tych ruin ;-)
 
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Wto 08 Mar, 2011 21:02   

Spora atrakcja turystyczna tej wioski, zresztą Fiszewo w ogóle jest ciekawe, zwłaszcza dla tzw. tanatoturystów - cmentarz przy ruinach z piękną stelą, cmentarz ewangelicko mennonicki z dzwonnicą, mogiła powstańców listopadowych. Roślinność zarastająca ruinę jest może malownicza, ale powinno się ją jednak przetrzebić i zabezpieczyć obiekt, umożliwiając chętnym wstęp, bo na razie tabliczka zakazująca teoretycznie ma odstraszyć chętnych...
_________________
.............................................
 
 
rydzek71 


Wysłany: Sob 04 Cze, 2011 22:19   

Wspaniałe ruiny, nie wiem czy istniejący kościół wywołałby takie emocje.

Fiszewo.jpg
Plik ściągnięto 14385 raz(y) 85,79 KB

_________________
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=9295
 
 
Jag_Panzer 


Wysłany: Sob 04 Cze, 2011 22:59   

rydzek71 napisał/a:
Wspaniałe ruiny, nie wiem czy istniejący kościół wywołałby takie emocje.

Kolega chyba czyta w myślach :mrgreen: Ostatnio właśnie chciałem spróbować swoich sił w łączeniu zdjęć właśnie na podstawie tej fotki. Widać Kolega był szybszy. A tak BTW, świetnie wyszło :ok:
 
 
 
rydzek71 


Wysłany: Nie 05 Cze, 2011 01:02   

Nic straconego. Jest jeszcze jedna fotografia tego kościoła przed pożarem, jeśli masz ochotę to popracuj nad nią, i zamieść efekt, a ja na razie to zdjęcie schowam do szuflady.
_________________
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=9295
 
 
waslew10
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Gru, 2012 15:44   

Fiszewo.

Fiszewo - Fischau..jpg
Plik ściągnięto 13304 raz(y) 60,86 KB

FISZEWO. FISCHAU..jpg
Słownik geograficzny Państwa Polskiego i ziem historycznie z Polską związanych; Pomorze Polskie. Pomorze Zachodnie. Prusy Wschodnie.
Plik ściągnięto 13304 raz(y) 81,62 KB

 
 
waslew10
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Sty, 2013 17:35   

Fiszewskie Pole.

FISZEWSKIE POLE..png
Plik ściągnięto 13158 raz(y) 49,67 KB

 
 
Orselen
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Lis, 2013 14:39   

Zdjęcia kościoła pod wezw. Św.Jana Ewangelisty w Fiszewie
Źródło: Bernhard Schmid Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Marienburg , 1919, - (Zabytki architektury i sztuki powiatu malborskiego).

Kościól-w-Fiszewie---elewacja-południowa.jpg
Plik ściągnięto 12302 raz(y) 59,66 KB

kościół-w-Fiszewie--1919.jpg
Plik ściągnięto 12302 raz(y) 61,15 KB

wnętrze-wieży-kościelnej.jpg
Plik ściągnięto 12302 raz(y) 58,52 KB

dzwon-w-Fiszewie-z-1506-r..jpg
Plik ściągnięto 12302 raz(y) 31,03 KB

 
 
Orselen
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Lis, 2013 14:41   

Jeszcze wyposażenie kościoła

Obraz-w-ołtarzu-Św.-Józefa.jpg
Plik ściągnięto 9030 raz(y) 72,67 KB

Figury-z-ołtarza-głównego.jpg
Plik ściągnięto 9030 raz(y) 83,98 KB

Kielichy.jpg
Plik ściągnięto 9030 raz(y) 57,56 KB

Pacyfikał-z-1607-r..jpg
Plik ściągnięto 9030 raz(y) 54,44 KB

Sprzęt-liturgiczny-z--ok.-1700-r..jpg
Plik ściągnięto 9030 raz(y) 86,74 KB

 
 
camel 
mieszkaniec

Pomógł: 7 razy
Wysłany: Sro 24 Cze, 2020 00:10   Fiszewo 2020 r.

Kilka zdjęć wykonanych na początku czerwca 2020 r.

Fiszewo 1.jpg
Plik ściągnięto 7376 raz(y) 57,31 KB

Fiszewo 2.jpg
Plik ściągnięto 7376 raz(y) 93,84 KB

Fiszewo 3.jpg
Plik ściągnięto 7376 raz(y) 57,53 KB

Fiszewo 4.jpg
Plik ściągnięto 7376 raz(y) 61,06 KB

Fiszewo 5.jpg
Plik ściągnięto 7376 raz(y) 73,11 KB

_________________
Pozdrawiam - camel
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group