Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Ostróda - Kościół św.Dominika Savio
Autor Wiadomość
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Maj, 2008 11:25   Ostróda - Kościół św.Dominika Savio

Kościół pochodzi z XIV wieku. Dokumenty lokacyjne Ostródy już w 1335 roku wymieniają murowany kościół w Ostródzie. Do średniowiecznego kościoła przylegał cmentarz miejski. Możniejszych mieszkańców grzebano w kryptach kościelnych. W 1639 roku spoczęło tu ciało księżnej Jadwigi, żony Jana Chrystiana z Brzegu, który w roku 1639 był starostą Ostródy. W latach 1834-1848 pastorem polskiej gminy ewangelickiej przy ostródzkim kościele był Gustaw Gizewiusz. W 1788 roku kościół spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta. Drugi raz średniowieczny kościół spłonął podpalony przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945. Kościół znajdował się w ruinie do 1980 roku. Odbudowę zabytku rozpoczęto w 1981 roku i dziś jest siedzibą parafii pod wezwaniem św. Dominika Savio. Z dawnego wyposażenia kościoła nie zachowało się nic poza kamiennymi chrzcielnicami pochodzącymi z XIV wieku. Na uwagę zasługuje architektura bryły kościoła, w tym szczególnie gotycki portal drzwi wejściowych.
Źródło opisu: www.spanie.pl/14-atrakcje...Savio-1699.html
foto: archiwum własne

100_1768.jpg
Plik ściągnięto 20128 raz(y) 72,9 KB

100_1769.jpg
Plik ściągnięto 20128 raz(y) 64,45 KB

100_1770.jpg
Plik ściągnięto 20128 raz(y) 91,31 KB

100_1771.jpg
Plik ściągnięto 20128 raz(y) 29,56 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Wto 14 Lip, 2009 11:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Maj, 2008 11:38   

Stare zdjęcia z mojego archiwum

FOTOS2_00033.jpg
Plik ściągnięto 20121 raz(y) 62,59 KB

FOTOS2_00031.jpg
Plik ściągnięto 20121 raz(y) 59,39 KB

Foto101.jpg
Plik ściągnięto 20121 raz(y) 59,21 KB

056-Gesamtansicht-1910r.-kol..jpg
Plik ściągnięto 20121 raz(y) 75,6 KB

043-Neuer Markt-1918r.-c.b..jpg
Plik ściągnięto 20121 raz(y) 60,35 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Maj, 2008 11:39   

c.d.

061-Gesamtansicht-1905r.-kol..jpg
Plik ściągnięto 20116 raz(y) 61,83 KB

074-Gesamtansicht-c.b..jpg
Plik ściągnięto 20116 raz(y) 79,33 KB

FOTOS2_00032.jpg
Plik ściągnięto 20116 raz(y) 79,14 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 24 Maj, 2008 14:02   

Kościół

100_1863.jpg
Plik ściągnięto 20095 raz(y) 79,77 KB

100_1866.jpg
Plik ściągnięto 20097 raz(y) 76,95 KB

100_1865.jpg
Plik ściągnięto 20097 raz(y) 88,91 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Sob 24 Maj, 2008 14:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 24 Maj, 2008 14:07   

Detal

100_1862.jpg
Plik ściągnięto 20090 raz(y) 21,31 KB

100_1868.jpg
Plik ściągnięto 20090 raz(y) 31,86 KB

100_1864.jpg
Plik ściągnięto 20090 raz(y) 70,56 KB

 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 24 Wrz, 2008 22:33   

Dodam tylko nieco od siebie. Ten kosciol nigdy przed 1980 rokiem nie byl katolicki. Nawet za krzyzackich czasow, kiedy to Deutsche Orden musial sie modlic w kaplicy zamkowej jako jedyniej katolickiej swiatyni Osterode.
Mam tylko pytanie o przybudowke przy tym kosciele. Otoz jeszcze przy odbudowie stala tam kilka metrow od kosciola orginalna przybudowka. Z lukowym stropem i wielka wyrwa po pocisku w murze. Przed wybudowaniem "domu katechetycznego" pracujacy przy odbudowie chowali tam narzedzia, potem o dziwo ten stary obiekt zniknal. Teraz na tym miejscu jest parking przed nowym kompleksem za kosciolem. Czy ktos wie co sie z nim stalo?
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 09 Lis, 2008 11:21   

Podpis na zdjęciu 1981r z Naszej Klasy
oraz historia kościoła z gablotki kościelnej z odpowiedzią na temat przybudówki, czyli domu dla pastora wyb. 1897r, który spłonął w 1945.

bez tytułu11.jpg
Plik ściągnięto 19849 raz(y) 74,67 KB

Kościół Dominika 1.jpg
Plik ściągnięto 19849 raz(y) 49,05 KB

 
 
Greg25 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 23 Gru, 2008 21:49   

Nie wiem, czy te fotografie już się gdzieś nie przewinęły - jeśli tak, to przepraszam za powielanie...

docu0035-1.jpg
Plik ściągnięto 19754 raz(y) 62,31 KB

docu 0036-1.jpg
Plik ściągnięto 19754 raz(y) 72,71 KB

docu0028-1.jpg
Plik ściągnięto 19754 raz(y) 93,48 KB

 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Gru, 2008 14:28   

Te ostatnie jest rewelacyjne, ta droga na której stoi fotograf, to chyba Pułaskiego( chociaż trochę za blisko kościoła), teren wokół zrównany z ziemią.
Ostatnio zmieniony przez Milek Sro 24 Gru, 2008 14:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 30 Gru, 2008 23:12   

Fotograf stal na parceli Deutscheshaus, to co widac to rog Baderstrasse i Neuermarkt. Na zdjeciu widac zburzona zabudowe Baderstrasse, Kirchenstrasse, Friedrichstrasse i Neuermarkt. Szkoda ze nie ma zdjecia z drugiej strony. Kolejnej partii pustyni. Choc to zdjecie jest wystarczajaco wstrzasajace.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 30 Gru, 2008 23:30   

MP44 napisał/a:
Fotograf stal na parceli Deutscheshaus, to co widac to rog Baderstrasse i Neuermarkt

Czyli dobrze domniemałem, perspektywa staję się dosyć izuloryczne z powodu braku czegokolwiek wokół, wygląd w porównaniu do dziś jest makabryczny, chociaż widać budynki na ul Drwęckiej zburzone w końcu lat 80-tych, też nie napawają optymizmem.
Kilkadziesiąt metrów w lewo do torów kilka budynków poszło na odbudowę W-wy.,
Każde pokolenie coś wniosło do zniszczenia miasta.
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 31 Gru, 2008 18:34   

Te fotografie sa z sieci? Czy tez evtl. jest dostep do innych z tej sesji?
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Gru, 2008 20:28   

MP44 napisał/a:
Te fotografie sa z sieci? Czy tez evtl. jest dostep do innych z tej sesji?

To pytanie do Grega, ale to jakaś książka niemieckojęzyczna, sam jestem ciekaw tytułu.
 
 
Greg25 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 01 Sty, 2009 09:20   

Fotografię, o której mówimy, ściągnąłem kiedyś z jakiegoś ftp-a - była ona wśród innych w folderze "Osterode". Jest to ewidentnie skan z książki, podobnie zresztą jak zdjęcie 5a700117c0.jpg wklejone przez Milka w temacie o Placu Tysiąclecia. Na obu fotografiach widać odbite fragmenty tekstu - jakoś nie mogę się zebrać, żeby je "rozpracować". Moim zdaniem książka ta jest albo opracowaniem tylko na temat Osterode, albo jest to publikacja o Prusach Wschodnich (o czym może świadczyć nagłówek zdjęcia wstawionego przez Milka).
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 00:22   

Jak masz jakies dane z Niemieckich zrodel wklejaj mi na priva by nie zasmiecac tematu, przetlumacze szybko i odesle.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 01:08   

Cytat:
Ten kosciol nigdy przed 1980 rokiem nie byl katolicki. Nawet za krzyzackich czasow, kiedy to Deutsche Orden musial sie modlic w kaplicy zamkowej jako jedyniej katolickiej swiatyni Osterode.

?
Znaczy to trochę dziwne, bo skoro zbudowany w 1330 i należący do Zakonu Krzyżackiego to był chyba chrześcijański. Przypomnę, że pierwsi protestanci pojawili się dopiero ok. 1415 roku. Wcześniej był co najwyżej podział na kościół wschodni i zachodni (a to przecież nie cerkiew), z papieżem było trochę problemów, bo przez jakiś czas było dwóch, ale o ile dobrze pamiętam to Krzyżacy uznawali tego w Rzymie.
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 01:35   

Po niemiecku nazywal sie zawsze Landkirche. Slowo Katolische, Katolisch etc nigdy nie bylo wspomniane. Po Reformacji nazwany byl Evangelische Landkirche. Nigdy inaczej. Postaram sie dokopac do jakiej wersji chrzescijanstwa nalezal na poczatku. To chyba bylo w Encyklopedii Rzeszy, wydanie z 1934 roku. Musze pokopac w wlasnym wydaniu. Co do wladzy papierza w Prusach. Deutsche Ordens uznawali raz tego raz tamtego. jak im bylo wygodnie, ale generalnie fasadowo byli katolikami. W historii kosciola katolickiego czytalem m.in. o soborze w Konstanz, obecnie am Bodensee, Baden Wuertenberg gdzie zwalczalo sie 5 papierzy i antypapierzy. Nie wspominajac juz o innych okresach gdzie bylo ich po trzech. W samych Prusach od poczatku byly dwie odmiany orgaznizacji kosciolow. Jedna katolicka w jednostach krzyzackich, druga ziemska czyli wszelkie swiatynie niekrzyzackie, spoza nomenklatury. To sie ponoc czyms tam roznilo, ale historia ludzkich pomyslow tego typu nigdy nie zaprzatala mi glowy wiec musze doczytac. W kazdym razie w interesujacym nas okresie kosciol miasta byl poza jurysdykcja krzyzacka i korzystali oni z kaplicy zamkowej.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 21:24   

Cytat:
Slowo Katolische, Katolisch etc nigdy nie bylo wspomniane.
Ponieważ termin: "katolicyzm" powstał później. Nie można więc mówić wcześniej, że coś było katolickie. Różnie było określane, ale nie jako katolickie, to jakby próbować mówić o ewangelikach w np. X stuleciu - takie pojęcie wówczas jeszcze nie powstało po prostu.
Były natomiast np. parafie biskupie (nie pamiętam nazwy w tej chwili), i parafie należące do Zakonu na terenie państwa zakonnego. Chodzi o kwestię własności danej parafii, komu podlegała. Ta mogła podlegać np. jakiemuś biskupstwu.
A sobór w Konstancji to bardzo ciekawe i ważne wydarzenie, warto o tym poczytać. Z literaturą historyczną z lat 30 bym uważała (nie tylko niemiecką), mogą się różne rzeczy nie zgadzać, na wszelki wypadek należy czytać "przez sitko". ;-)
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
StormChaser 
Administrator
Łowca...



Pomógł: 25 razy
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009 21:43   

Niezależnie od tego czy kościół od Krzyżaków zalezny był czy nie, to przed 1517 (dla tych ziem 1525) rokiem nie mógł być nie katolicki, jak to napisała Aida innych nie było po prostu.
_________________
"Cmentarze można zburzyć, pamięci zniszczyć nie sposób”

 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 01:17   

Mogl byc obrzadku rzymskiego ale nie byl katolicki, jak to slusznie Aida okreslila. Musze jednak spojrzec jak to sie faktycznie nazewniczo mialo do siebie.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
fotonet
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 03:13   

Dlaczego próbujecie wszystko skomplikować? Jeśli był "obrządku rzymskiego" to dlaczego nie był katolicki? Rozwój doktryny katolickiej jest nierozerwalnie związany z Ecclesia Romana (za początek Kościoła rzymskiego można przyjąć postanowienie synodu biskupów w Sardynce z 343 o prymacie biskupów rzymskich w całym Kościele) a swoimi korzeniami sięga nawet dużo wcześniej. Co prawda ukoronowaniem prac nad doktryną katolicyzmu był sobór watykański I z 1870 roku, który przyjął Konstytucję dogmatyki Kościoła (Constitutio dogmatica de ecclesia) ale już system św. Augustyna, który powstał na przełomie IV i V wieku zawiera wszystkie istotne cechy katolicyzmu tzn. religijność w formie ufnej, legalnej i mistycznej. Podkreślał znaczenie rytuałów i ceremonii. Sankcjonował polityczną władzę Kościoła i zracjonalizowanie teologii. Jest też najważniejsza teza, że poza Kościołem nie ma zbawienia ("extra Ecclesiam nulla salus"). Za formalną datę powstania Kościoła katolickiego można by przyjąć rok 692 czyli rok soboru trullańskiego na którym nastąpiło zerwanie więzi między Kościołem Wschodnim a rzymskim gdyby nie to, że odwołuję on swoimi korzeniami do kościoła apostolskiego. Doktryna katolicka była wcześniej wspólna dla wielu wyznań chrześcijańskich i dopiero średniowiecze przyniosło podziały, które trwają do dziś. W każdym razie Kościół rzymski z tamtych czasów wyznawał doktrynę katolicką, której wtedy może tak nie nazywano ale czy ludzie wiedzieli wtedy, że żyją w średniowieczu?? :-)
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 11:19   

Usystematyzujmy
- do początku XVI wieku (1517 - tezy Lutra) nie można mówić o protestantyźmie. Wcześniejsze ruchy religijne nie mogą otrzymywać takiej nazwy, ponieważ obracały się jedynie w obrębie doktryn kościoła rzymskiego. Do tej daty mówi sie tylko o chrześcijanach - wschodnich (konstantynopolskich - ale nie prawosławnych)i zachodnich (rzymskich). Obydwa kościoły miały swoich zwierzchników i obydwa zwalczały sie doktrynalnie, nie militarnie - nie było krucjat organizowanych przeciw sobie.
- wszystkie świątynie powstające przed 1517 rokiem w obrębie Kurii Rzymskiej były kościołami chrześcijańskimi. Przynależność patronacka - biskupia czy zakonna - nie była podstawą do istnienia między nimi różnic doktrynalnych. Te pojawiają się dopiero po ogłoszeniu tez Lutra. W przypadku kościołów ziemskich oznacza to patronat np. miejski, książęcy, możnowładczy, ale zawsze był to kościół chrześcijański. Nazwa Landkirche sugeruje patronat możnowładczy, może zakonny spoza Deutschordens. Po reformacji mógł stać się kościołem ewangelickim z zachowanym patronatem i dlatego nazwa "ewangelische Ladndkirche".
Teraz co do wątku podniesionego przez MP44 - jakiegoś budynku, który był w sąsiedztwie i rozebrano go w czasie odbudowy.
Na zdjęciu (korzystam z tych zamieszczonych na forum) z okresu międzywojennego widać pastorówkę zbudowaną w 1897 - może to były pozostałości tego obiektu. Jednak data ta (1897) wydaje mi się bardzo wczesna jak na architekturę tego budynku. Ja datowałbym ją na lata 1905 -1910. Ale to moje zdanie. Może w 1897 rozpoczęto budową, a zakończono ją ok. 1910 i wówczas ta budowla otrzymała wygląd ze zdjęcie nr 1.
Ale mam też pytanie. Na zdjęciach wcześniejszych na wschód od kościoła widzimy dziwną budowlę dwukondygnacyjną z rodzajem "prezbiterium" w szczycie. Musiała ona zostać rozebrana przed 1897 rokiem (zdjęcie 2), bo na jej miejscu wzniesiono pastorówkę (zdjęcie 4, 5, 6). Moje pytanie brzmi - co to był za budynek??? Mi wygląda na typową bóżnicę żydowską z emporą obiegającą wnętrze i "babińcem" mieszczącym się właśnie na tej emporze. Do „babińca” wchodziło się po schodach dostawionych do dobudówki „prezbiterialnej”.
Usytuowanie jest bardzo typowe dla lokowania bóżnic w I połowie XIX wieku – przy murze obronnym, nieopodal bramy miejskiej. Topografia Ostródy jest mi całkowicie obca, może znalazłby się w tym wątku jakiś plan z końca XIX wieku, może on coś by wyjaśnił.

6.jpg
Na pierwszym planie róg dziwnego budynku - zdjęcie też musi być sprzed 1897
Plik ściągnięto 16030 raz(y) 61,63 KB

5.jpg
Dziwny budynek
Plik ściągnięto 16030 raz(y) 50,33 KB

4.jpg
Stary kościół i dziwny budynek
Plik ściągnięto 16030 raz(y) 62,66 KB

2.jpg
Stary kościół i miejsce po rozbiórce
Plik ściągnięto 16030 raz(y) 97,67 KB

1.jpg
Pastorówka
Plik ściągnięto 16030 raz(y) 81,23 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 13:59   

Muszę napisać jeszcze raz, bo rano wyłaczyli internet przed wysłaniem.
Co do przynalżności kościoła do wyznania, to kilka postów wcześniej jest zdjęcie tablicy informacyjnej, jest tam jeszcze kilka informacji min. o tym że budynek widoczny na ostatnim zdjęciu spłonął wraz z kościołem.
Co do bożnicy jest prawdopodobne, że mogła tu stać, choć jedyna informacja jaką do tej pory znam jest to, że stara synagoga została wybudowana w 1835r. na ul. Pułaskiego ( na fot. zaznaczona linią)
następna powstała w 1893, zaznaczona kółkiem u góry po lewej stronie u wylotu ul. Pułaskiego na ul. Olsztyńskiej.Ul. Pułaskiego biegnie kilkadziesiąt metrów od kościoła
Jest wiele pytań, aźródeł brak, w bibliotece i księgarni nic nie znalazłem, ale na pewno są ludzie którzy to mogą wiedzieć.
Co się stało ze starą synagogą i gdzie konkretnie stała ?
Autor Dawnej Ostródy też nic na tem starej synagogi, jak i przybudówki nic nie wspomina.

S3400053.jpg
Plik ściągnięto 16015 raz(y) 64,84 KB

ost.JPG
Plik ściągnięto 16015 raz(y) 80,6 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 14:34   

To jeszcze jedno pytanie, czy tak jak ta czerwona kreska biegła (w przybliżeniu) linia murów obronnych ?
A co do tablicy - przeczytałem jej treść, jak cały wątek zresztą,dokładnie. Moje uwagi uwzględniają zawarte w niej informacje.
I jeszcze sprawa bóżnicy - to tylko taka luźna sugestia, pytanie. Nasunął mi je kształt budynku, typowy dla tego typu obiektów wznoszonych w Prusach w XIX wieku. Ale równie dobrze to może być kamienica albo jakiś inny obiekt użyteczności publicznej. Te skojarzenia łączą się z tą dobudówką w kształcie "prezbiterium" i z ta klatką schodową prowadzącą ewidentnie na jego piętro.

mury.jpg
Plik ściągnięto 16011 raz(y) 89,52 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 16:50   

Ponizej jest zdjecie budynku o ktory mi chodzilo. Nie chodzilo mi ani o babiniec ani o przybudowke ze sluzbowym mieszkaniem pastora. Chodzi o orginalny budynek, niewiele mlodszy od kosciola ktory ocalal wojne tylko po to by pod koniec lat 80tych zostac zburzonym przez parafie pod parking. zaznaczylem na zdjeciu o co chodzi.
Jeszcze jedno, budynki dawnej lazni wraz z kamienicami mieszkalnymi zostaly rozebrane gdzies okolo poczatku lat 70tych a ich walor zabytkowy nikogo nie obszedl.

o to chodzi.jpg
Plik ściągnięto 16002 raz(y) 32,25 KB

_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
Ostatnio zmieniony przez MP44 Sob 03 Sty, 2009 16:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 17:11   

kolekcjoner napisał/a:
To jeszcze jedno pytanie, czy tak jak ta czerwona kreska biegła (w przybliżeniu) linia murów obronnych ?
A co do tablicy - przeczytałem jej treść, jak cały wątek zresztą,dokładnie. Moje uwagi uwzględniają zawarte w niej informacje.
I jeszcze sprawa bóżnicy - to tylko taka luźna sugestia, pytanie. Nasunął mi je kształt budynku, typowy dla tego typu obiektów wznoszonych w Prusach w XIX wieku. Ale równie dobrze to może być kamienica albo jakiś inny obiekt użyteczności publicznej. Te skojarzenia łączą się z tą dobudówką w kształcie "prezbiterium" i z ta klatką schodową prowadzącą ewidentnie na jego piętro.

Coś niecoś udało mi się ustalić
Kościół przylegał pierwotnie do miejskich murów obronnych. Nazywany był
powszechnie kościołem niemieckim - miejskim. W jego pobliżu wzniesiono później kolejny
kościół ewangelicki, tzw. Kościół Polski - Wiejski, przeznaczony dla ewangelików pochodzenia
polskiego m.in. z pobliskich wsi. Kościół ten został rozebrany w 1912 r., a na jego miejscu
postawiono pastorówkę, która z kolei została spalona podczas II wojny światowej.
To napewno chodzi o ten budyneczek, wcześniej to czytałem w Dawnej Ostródzie z tym, że podejrzewałem inną lokalizację bliżej ulicy Stapińskiego. Po przeczytaniu planu rewilitaryzacji mam pewność, tylko teraz rok budowy pastorówki nie pasuje, tablica podaje 1897, tutaj 1912 .
Co do murów to są jeszcze resztki za kościołem, osobiście to sprawdzę i postaram się ustalić czy słowo "przylegał" oznacza 1 czy 10 od kościoła.
Ostatnio zmieniony przez Milek Sob 03 Sty, 2009 17:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 17:15   

Milek45 napisał/a:
W jego pobliżu wzniesiono później kolejny kościół ewangelicki, tzw. Kościół Polski - Wiejski

Super - to ten ze zdjęcia. Okna piętra to okna powszechnej w świątyniach ewangelickich empory :ok: .
Milek45 napisał/a:
rok budowy pastorówki nie pasuje, tablica podaje 1897, tutaj 1912

Też mi tak wyglądało :ok:
Brawo Milek :clap:
Teraz jeszcze to czego szuka MP44 - to mogło być już za murami miejskimi (tzn. ich linią) czyli w fosie miejskiej albo na przedmieściu,
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 03 Sty, 2009 17:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 17:31   

MP44 napisał/a:
Ponizej jest zdjecie budynku o ktory mi chodzilo. Nie chodzilo mi ani o babiniec ani o przybudowke ze sluzbowym mieszkaniem pastora. Chodzi o orginalny budynek, niewiele mlodszy od kosciola ktory ocalal wojne tylko po to by pod koniec lat 80tych zostac zburzonym przez parafie pod parking. zaznaczylem na zdjeciu o co chodzi.
Jeszcze jedno, budynki dawnej lazni wraz z kamienicami mieszkalnymi zostaly rozebrane gdzies okolo poczatku lat 70tych a ich walor zabytkowy nikogo nie obszedl.

Pewnie chodzi o ten budynek, tym bardziej, że jest też widoczny na starej rycinie z tematu http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=5345
Nawet przyzwoicie wygląda, no ale... :idont:

Gesamtansicht 1910 -kol..jpg
Plik ściągnięto 15918 raz(y) 96,62 KB

docu0028_1_139.jpg
Plik ściągnięto 15918 raz(y) 93,48 KB

 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 17:46   

Nie, nie on znajduje się tam, gdzie wskazałem strzałką.

Clip_11.jpg
Plik ściągnięto 15914 raz(y) 88,75 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Aida 
Homeisterynn


Pomogła: 7 razy
Wysłany: Sob 03 Sty, 2009 17:48   

Jest mapa Ostródy z 1932 roku ale chyba za mało dokładna.
Poszukam jeszcze:
http://www.mapywig.org/m/..._(Osterode).jpg
_________________
z wiatrem ale pod prąd!
Ludzka praca naprawia skutki ludzkich błędów.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group