Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Ostróda - Lehrerseminar (Seminarstrasse)
Autor Wiadomość
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Maj, 2008 12:32   Ostróda - Lehrerseminar (Seminarstrasse)

Od 1876 - 1926 seminarium nauczycielskie.
Dalszej historii nie znam. Budynku już nie ma i nie wiem co się z nim stało.
Na stronach niemieckich i polskich nic nie znalazłem.
Zamieszczam kilka zdjęć z własnego archiwum.

FOTOS2_00092.jpg
Plik ściągnięto 19119 raz(y) 41,18 KB

FOTOS2_00024.jpg
Plik ściągnięto 19119 raz(y) 54,99 KB

FOTOS2_00023.jpg
Plik ściągnięto 19119 raz(y) 59,7 KB

068-Drewenzsee-1906r.-cz.b..jpg
Plik ściągnięto 19119 raz(y) 65 KB

067-Seebucht-1901r.-kol..jpg
Plik ściągnięto 19119 raz(y) 47,58 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Pon 20 Lip, 2009 12:10, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 10 Paź, 2008 22:39   

Idac przez Seminar strasse czy jak kto woli 1 maja lub Jana Pawla etc.. mozna zauwazyc schodki prowadzace do nikad. Bylo ich przed budowa super straganu 3 sztuki, bylo tez niskie klasyczne obmurowanie, relikty Seminarium. Sadzac z napisu ktory obrabialismy istnialo na pewno co najmniej do lat 30tych. Niestety nawet w rodzinie nie moge sie dowiedziec co sie z tym symbolem Ostrody stalo.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Paź, 2008 07:18   

Dziwna sprawa,nawet J.Kozłowski, autor książki nic nie wspomina na temat dalszych losów.
Kosmici ???
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Nie 12 Paź, 2008 22:24   

Kiedys juz o tym wspominalem w innym temacie. Z tego co wiem, archiwum miejskie Osterode znajduje sie gdzies w przepastnych lochach Kalinigradzkiej Bazy Wojskowej. Miasto ponoc ma jakies smutne resztki na dodatek chroni do nich dostep metoda psa Pawlowa.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008 18:10   

Chyba psa ogrodnika, pies Pawłowa się ślinił, kiedy słyszał dzwonek na żarcie :-)
_________________
.............................................
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 14 Paź, 2008 08:25   

Tak czy inaczej, miasto ma ale nie udostepni.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sob 22 Lis, 2008 16:31   

jeszcze jedna fotka

ostóda.jpg
Plik ściągnięto 18912 raz(y) 22,73 KB

 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 12:06   

Ci z Was ktorzy mieszkali w Ostrodzie w latach powiedzmy 80tych to na pewno pamietaja. Za placem przy ulicy wtedy 1 maja byla wielka wyrwa az do boiska miedzyszkolnego. Ponoc to byl relikt seminarium nauczycielskiego. Rozeslal informacje do kazdego kto mogl sie zetknac z histopria tego budynku i cisza. Nikt nic nie wie. Budynek znikl i nikt nie wie co sie stalo.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 17:03   

MP44 napisał/a:
Budynek znikl i nikt nie wie co sie stalo
Przynajmniej jest jakiś punkt zaczepienia, ja mieszkam od 1988r, teraz przynajmniej więm kogo i o co pytać.
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 17:05   

Caly czas szukam, ale niestety brak danych. Jakbym walil glowa w mur. Gdybys sie cos dowiedzial to prosze o kontakt.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Greg25 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 19:06   

Nie wiem, na ile są to sprawdzone informacje, autor niestety podpisał się inicjałami...
http://www.wm.pl/Index.ph...troda&id=548116
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 19:15   

Greg25 napisał/a:
Nie wiem, na ile są to sprawdzone informacje, autor niestety podpisał się inicjałami...
http://www.wm.pl/Index.ph...troda&id=548116

Potem przyszedł styczeń 1945 roku i Seminarium poszło z dymem, zostały ruiny murów. Nie dobudowano. Szkoda! Jeszcze można było.
Cytat z w/w strony.
Ciekawe o tyle, że rasjanie raczej oszczędzili wiele dużych i ważnych budynków, ale prawdopodobne.
Ciekawa sprawa z pomnikiem seminarzystów, muszę przejrzeć swoje archiwum może mam gdzieś ten kamień na współczesnej fotce.
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 19:32   

Brzmi sensownie ale tak ogolnie jak to tylko mozliwe, Madschenschulle - hm.... nazwa niespecjalnie przypomina owczesny styl. Zadnego pominika seminarzystow nie widzialem, Milek moze ty wiesz o czym pisze ten czlowiek?
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 19:34   

MP44 napisał/a:
Milek moze ty wiesz o czym pisze ten czlowiek?

O tym
http://www.marienburg.pl/...er=asc&start=30
Ten kamień przypomina mi ten z cmentarza I WŚ, MP44 jakbyś odczytał napis to wyjaśniło by tą zagadkę, na tamtym też coś było o seminarium.
Ostatnio zmieniony przez Milek Czw 04 Gru, 2008 19:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 19:41   

Nie chodzi mi o pomnik, bo fakt jego istnienia jest wszystkim ostrodzianom doskonale znany, tylko o to ze ma on byc gdzies tam do dzis.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 19:54   

Przejrzałem wszystkie formacje kamienne spod zamku, ale żaden nie przypomina wspomnianego obiektu, w ogóle pierwszy raz słyszę tą historię nie mówiąc o grobowcu z epoki kamiennej.
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 19:57   

Udalo mi sie namiarzyc jednego z wychowankow Leherseminar, niestety zmarl w 1988. Nazywal sie Ernst Hartmann. Seminarium ukonczyl w roku 1921.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 20:16   

O ten tajemniczy kopiec mi chodzi
http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=3753
Trzeba się przyjrzeć temu fragmentowi rzeki, mam nadzieje że autor artykułu nie wyssał tej historii z palca.
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 04 Gru, 2008 20:30   

Dostalem sie tez to listy, nikompletnej, pedagogow tego seminarium. Dyrektorem nazywal sie - Paech, matematyke wykladal - Kirchhof, niemiecki i biologie - Bultmann. Ich nazwiska zachowaly sie z powodu ich konfliktu z owczesnym kuratorem o metodyke i wykazywanie sie brakiem szacunku dla urzedowego programu nauczania. Byli to tez ludzie ktorzy mieli najwyzszy respekt wsrd seminarzystow - to opinia kolejnego z nich Friedrich'a Wilhelm'a Muellera. Ten zmarly w 1941 roku pastor uwiecznil ten fakt w swoich wspomnieniach pt. Mein Lebensweg. Na tym niestety moja wiedza sie konczy.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
degrengolada 

Wysłany: Pią 05 Gru, 2008 12:56   

MP44 napisał/a:
Ci z Was ktorzy mieszkali w Ostrodzie w latach powiedzmy 80tych to na pewno pamietaja. Za placem przy ulicy wtedy 1 maja byla wielka wyrwa az do boiska miedzyszkolnego. Ponoc to byl relikt seminarium nauczycielskiego. Rozeslal informacje do kazdego kto mogl sie zetknac z histopria tego budynku i cisza. Nikt nic nie wie. Budynek znikl i nikt nie wie co sie stalo.

w tym miejscu o którym piszesz w latach 60-tych był ogródek szkolny, każda klasa miała swoją grządkę, fakt, że wykopywaliśmy różne "kamloty" mogły być to resztki budowli. Ale wyżej na placu bliżej ul. Nowotki leżały olbrzymie bloki granitowe to były pewnie resztki dużego budynku.
Ostatnio zmieniony przez degrengolada Pią 05 Gru, 2008 12:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 05 Gru, 2008 17:51   

W latach 80tych znajdowalismy tam kawalki cegiel obrobionych kamieni etc. Blokow granitowych juz nie bylo. Zastanawia mnie ta ogromna wyrwa. Czyzby nawet piwnice kompleksu seminaryjnego usunieto? Plus pytanie podstawowe po co? Dlaczego tego nikt nigdy porzadnie nie sprzatnal a wyrwy po usunietym budynku nie zasypano, sam zas plac byl wolny az do wybudowania tej koszmarnej stodoly, straszacej dzis na Seminar strasse.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
degrengolada 

Wysłany: Pon 08 Gru, 2008 08:20   

to co słyszałem w rozmowach pierwszych przesiedleńców i później oglądając i czytając różne materiały doszłem do wniosku, że Ostróda padła ofiarą propagandy. Po prostu trzeba było pokazać jak "bojcy krasnoj armii ubiwajut faszistowsko gada w jego norie" (cytat z kroniki wojennej) a że na froncie kulki latają i nie oszczędzają reporterów wojennych to lepiej filmować zdobywanie miasta, które jest nie bronione i tak właśnie sfilmowano kilkanaście scen na starym mieście w Ostródzie i pokaywano je przy okazji zajmowania różnych miast, nawet Berlina (słynna scena ze strzelającym czołgiem i kiwającą się latarnią).
Fakt, że to dla rosjan były to piersze tereny czysto niemieckie i każdy kto nie mówił po rosyjsku był wrogiem.
A reszty dokończyła propaganda radosnej odbudowy Warszawy - rozebrano wszystko co tylko wpadło pod ręce. I tak budynki naprzeciwko stacji i przy 3 przejeździe rozebrano tylko dlatego, że były blisko torów kolejowych i nie potrzebowano dodatkowego transportu. Stare miasto dość nadpaloene spotkał ten san los. Nawet nie uszkodzony kinoteatr rozerwano ciągnikami ale okazało się że cegły było tam niewiele.
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Wto 09 Gru, 2008 13:59   

Owszem tak bylo, wielu ludzi jest zdania,ze chodzilo o wrownanie poziomu ziem "odzyskanych" do reszty kraju. Po co ma byc solidnego jak mozna postawic z tego jakas krzywa rudere w Warszawie? Szkoda, Ostroda obecnie przypomina skansen z nagromadzonym ohydztwem niz dwana "perle Mazur" - jak to ktos komicznie przetlumaczyl z przed wojennej reklamy Osterode. Stad zamiast byc turystyczna potega jest w sporej czesci na zasilku dla bezrobotnych. :cry: Wiecie, ze podobno w przedwojennej Osterode bylo dwoch bezrobotnych w calym miescie? Sorki za off top.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
Ostatnio zmieniony przez MP44 Wto 09 Gru, 2008 14:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
marti 

Pomógł: 2 razy
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008 08:19   

MP44 napisał/a:
... Wiecie, ze podobno w przedwojennej Osterode bylo dwoch bezrobotnych w calym miescie? Sorki za off top.


O jejku :?: Urzędy pewnie się o nich zabijały :peace:
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008 10:41   

Tego nie wiem :mrgreen: ale z zachowanych relacji rodzinnych wynika,ze ostrodzki Arbeitsamt to byly trzy pokoje z czego jeden byl archwium :mrgreen: . W kazdym razie nawet wielki kryzys nie zaszkodzil specjalnie Osterode bo turystow wciaz nie brakowalo.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
Ostatnio zmieniony przez MP44 Sro 10 Gru, 2008 10:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Gru, 2008 18:28   

To coś stoi dokładnie w miejscu Seminarium, za tym budynkiem jest kryty basen i kręgielnia.

100_3369_(800_x_600).jpg
Plik ściągnięto 15450 raz(y) 49,19 KB

 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Sro 10 Gru, 2008 22:36   

Odrazajaca profancja tego miejsca. Zwykla stodola. :nook:
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
adam74 


Wysłany: Sro 10 Gru, 2008 23:46   

Niektórzy powiedza... " cywilizacja", ..." zachód...", a nasze dzieci juz nie poznaja tej prawdziwej, namacalnej historii, tylko podreczniki
 
 
MP44 

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Czw 11 Gru, 2008 00:07   

Ja na to mowie swiat mp3kowcow. To tacy podobno jeszcze ludzie, ktorzy ksiazki do reki, plyty czy nawet gazety nie wezma jak nie ma duzo obrazkow i znikomych tekstow. To symbol tego gatunku. Moze wygina ? :lol:
Pytanie powracajace do tematu: znalazl z Was ktos moze przyczyne rozwiazania Leherseminar w 1926 roku? Mi sie trafily tylko zapiski o konfikcie z pruskim kuratorem. Dalej czarna dziura.
_________________
Ich bin ein Preusse, kennst Du meinen Farben?
 
 
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 11 Gru, 2008 17:06   

MP44 napisał/a:
przyczyne rozwiazania Leherseminar w 1926 roku

W Dawnej Ostródzie znalazłem prawdopodobną przyczynę.
Mogła to być reforma szkolnictwa z 1926r. W wyniku ówczesnej reformy utworzono cztery szkoły (po dwie dla dziewcząt i chłopców), wprowadzono rejonizację "północ", "południe", granica przebiegała wdłuż torów kolejowych.
Południowe to Jahnschule (chł) i Lutherschule (dziew.) Przy Pieniężnego (Artilleriestrasse).
Północne to Luisenschule (dz) przy Drwęckiej(Friedrichstrasse) oraz Knabenschule Nord(chł) przy ul. Olsztyńskiej.
Z Lehrerseminar utworzono średnią szkołę dla dziewcząt (przeniesiona z ul. Olsztyńskiej)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group