Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Pogorzała Wieś - kolej wąskotorowa
Autor Wiadomość
Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Czw 19 Cze, 2008 21:29   

Hagedorn napisał/a:
Kösternitz napisał/a:
czy ktoś ma fotkę z odgałęzienia lini do Miłoradza ?

zaznacz mi to na mapie, a niewykluczone, że dostaniesz taką fotkę w weekend ;-)

Dzięki serdeczne.Jeżeli będziesz ją miał to wgraj do nowego wątku - Kolej w Miłoradzu. :-)

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008 15:31   

Historyczna szyna
Przy okazji szykowania ogrodzenia, tak by pies nie mógł zwiedzać całew wsi bez naszej wiedzy, trafiłem na interesujący kawał żelastwa. Okazało się, że to odcinek szyny kolejki wąskotorowej. Samo to nie jest ciekawe, bardziej interesujące były wytłoczone z boku nazwa producenta i data powstania: „KRUPP 1900″.

www.horodecki.net/2004/11/05/historyczna_szyna/
Taki napis był na każdej szynie przynajmniej na odcinku Kraśniewo-Pogorzała Wieś, rok budowy mógł być inny.

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008 15:37   

Oznaczenia hut i dat wytopu szyn węskotorówek
www.srodawlkp.org/pliki/swpm_h3bis.html

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 09 Lip, 2008 14:38   

Niemiecka strona o kolei wąskotorowej na Żuławach. Dużo zdjęć z początku wieku i późniejszych.
Patriotycznie wklejam stacje w Pogorzałej Wsi widok w kierunku Kałdowa. Stacja wygląda na drewnianą, póżniej była murowana. Zdjęcie musi być starsze niż 1974rok.
źródło: www.museumseisenbahn.de/d...forschungen.pdf

pog.w 1978.JPG
Plik ściągnięto 4768 raz(y) 30,06 KB

Hamburger 

Wysłany: Sob 26 Lip, 2008 20:55   

Ogladajac te zdjecia przypomina mi sie rok 1973. Wlasnie odbywalem w Tczewie jakies nudne praktyki zawodowe wiec pewnego dnia postanowilem sie z nich "urwac", przejsc na druga strone Wisly i zobaczyc co na waskich torach slychac. A tu wlasnie Px48 - 1773 manewrowal po stacji Lisewo Wask. i przygotowywal sie do wyjazdu na szlak. W koncu maszyna dobrala wode, maszynista naoliwil wszystkie punkty smarne i o godz. 10.40 "pelna para" ruszyl do Malborka Kaldowa. Byl to pociag mieszany towarowo-osobowy (nr 5455) i w tym dniu skladal sie z 21 wagonow towarowych, bramkardu oraz dwoch wagonow osobowych, zdaje sie typu 3Aw. Wczesniej uzgodnilem z maszynistami ze cala trase bede jechal na parowozie wiec z podziwem obserwowaem jak hen z tylu, tocza sie za nami wagony osobowe. Kilka kilometrow za Lisewem, na prostym, rownoleglym do Ostbahn odcinku wlasnie pedzil pociag osobowy do Tczewa zlozony z parowozu serii Ok1 i kilku starych boczniakow. Obsada parowozu nie zwrocila na to wiekszej uwagi - ot, staruszek z archaicznymi wagonami. Nasz pociag byl zdecydowanie nowoczesniejszy gdyz prawie caly sklad pochodzil z lat 50. ! Na przystanku Stara Wisla wysiadlo paru pasazerow, ktos tez dosiadl i pasrowoz nieco "buksujac" kolami raznie ruszyl do przodu. W miedzyczasie maszynista opowiadal mi historie budowy linii twierdzac ze musieli ja wybudowac Zydzi gdyz jest bardzo kreta, tak by dotrzec do kazdego gospodarstwa. Kazdy inny (wedlug niego), nie budowalby tylu lukow lecz na wprost. Wkrotce ukazaly sie pierwsze zabudowania wsi Konczewice i zblizalismy sie do przystanku o tej nazwie. Ze wzgledu na dlugi sznur wagonow maszynista pedzil jednak dalej i dopiero gdy bylismy juz daleko za charakterystyczna budka stacyjna zaczal hamowac tak by wagony osobowe zatrzymaly sie na przystanku. Podobnie w Bystrzu i Matowych Wielkich gdzie jednak musielismy zrobic manewry stacyjne. Kilka wagonow ladownych zostalo odczepionych,jeszcze wiecej proznych zostalo zabranych. Podobnie w Pogorzalej z ktorej wyjechalismy ze skladem prawie 30 wagonow towarowych ! Podczas ruszania parowoz skakal nieraz na szynach, szczegolnie w miejscach gdzie kladla sie bujna trawa. Rowniez hamowanie skladu przypominalo odlegla epoke gdyz na gwizd parowozu, konduktorzy hamulcowi (bylo ich zdaje mi sie 2) rozstawieni co iles tam wagonow w budkach hamulcowych, krecili pokretlem hamulcow recznych ! Tak wtoczylismy sie do Kaldowa. Podziekowalem maszynistom i pociagiem normalnotorowym udalem sie do domu. Z tej wyprawy pozostala jedna fotka ktora zamieszczam.

Px48-1773 przed wyjazdem z Lisewa, 12.05.1973.jpg
Plik ściągnięto 4716 raz(y) 27,88 KB

Ostatnio zmieniony przez Hamburger Sob 26 Lip, 2008 20:57, w całości zmieniany 1 raz  

Siostra Irena 
Administrator

Pomogła: 14 razy
Wysłany: Sob 26 Lip, 2008 21:09   

Super wspomnienia :ok:

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lip, 2008 00:14   

Jeśli chodzi o wspomnienia to mogę dodać, że w w wieku 5-6 lat jeździłem do przychodni w Makborku, nie pamiętam do jakiej bo źle mi się kojarzyła, jakiś zabytek niedaleko Pl.Słowiańskiego. Pamiętam, że w środku wagonu kolejarz palił w piecu, a ja zbierałem od pasażerów kartonikowe bilety. Kolejka wyjeżdżała ok. godz. 6.00 z Pogorzałej Wsi Kol.

lukazs
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lip, 2008 09:01   

Moje wspomnienia są znacznie młodsze i ograniczają się do przejazdów od babci mieszkającej w Tragaminie do Malborka. Wtedy byłem mały i pamiętałem jedynie zielone czoło i drewniane ławki - dziś wiem że to MBd1 - klasyk. Jeździł z 3Aw, a było to juz pod sam koniec życia GKD na ocinku Nowy Dwór - Malbork

Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 17:37   

Ładownia w Pogorzałej - lewa strona.Obecności torów nie stwierdziłem.

Teren ładowni od strony drogi.jpg
Plik ściągnięto 4277 raz(y) 111,58 KB

Kösternitz 
Mistrz

Wysłany: Pon 16 Mar, 2009 17:51   

Prawa strona ładowni ( nie jestem pewien czy była aż tak szeroka )
Szyny kolejowe są, niestety zmieniono ich przeznaczenie.

ładownia.jpg
Plik ściągnięto 4262 raz(y) 74,93 KB

Odpowiedz do tematu