Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO


Poprzedni temat «» Następny temat
Jezioro - cmentarz mennonicki
Autor Wiadomość
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 08 Cze, 2008 13:04   Jezioro - cmentarz mennonicki

Opis z http://holland.org.pl/art...t=obiekt&id=339

Cyt.: "Cmentarz usytuowany po wsch. stronie kościoła, niegdyś z aleją przy prowadzącej Don drodze, założony na planie kwadratu, z krzyżującymi się dwoma alejami wydzielającym 4 kwatery. Zachowany czytelny układ cmentarza, duży zespół starodrzewu lipowego, oraz pojedyncze nagrobki, m.in. Anny Harms z 1901 r., rodziny Penner i rodziny Bartel z 1931; Hansa Jantzena z 1935; Wilhela Philipsena"

Od czasu dokonania opisu kilka nagrobków zapewne uległo dewastacji, bo raptem 2 da się odczytać :-|
Cmentarz znajduje się za starym kościołem mennonickim, patrząc od drogi.

jez01.jpg
Plik ściągnięto 14605 raz(y) 80,54 KB

jez02.jpg
Plik ściągnięto 14605 raz(y) 101,98 KB

jez03.jpg
Plik ściągnięto 14605 raz(y) 94,11 KB

jez04.jpg
Plik ściągnięto 14605 raz(y) 93,42 KB

jez05.jpg
Plik ściągnięto 14605 raz(y) 95,14 KB

 
 
_Maja_ 

Wysłany: Pią 31 Paź, 2008 17:08   

plan cmentarza

14. Jezioro, plan cmentarza_2.JPG
Plik ściągnięto 14463 raz(y) 50,97 KB

 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Sob 01 Lis, 2008 11:30   

Na cmentzru tym znajduje się jeden z trzech zachowanych Bettenhaus'ów mennonickich (Rozgart, Elbląg na Wyspie Spichrzów) pochodzący z II połowy XIX wieku.
Mam też pytanie Mai - skąd te planiki cmentarzy - rozumiem, że masz ich więcej, bo wstawiasz w poszczególnych tematach.

Obraz 016.jpg
Bettenhaus
Plik ściągnięto 14443 raz(y) 116,35 KB

Obraz 012.jpg
Mieszkaniec cmentarza
Plik ściągnięto 14443 raz(y) 96,76 KB

_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
Ostatnio zmieniony przez kolekcjoner Sob 01 Lis, 2008 11:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
_Maja_ 

Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 14:32   

Plany są z skanami książki Romana Klima "Śladami mennonitów na Żuławach Wiślanych", książka mała, ale można znaleźć kilka interesujących informacji odnośnie do cmentarzy na Żuławach. Jedyny minusem jest to, że informacje te często się zdezaktualizowały, bo książkę wydano przeszło 10 lat temu...stąd też piszę magisterkę o cmentarzach mennonickich i mam nadzieję, że sukcesywnie będę wrzucać tu własnoręcznie wykonane plany nie opisywanych dotychczas nekropoli :hihi:
 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 14:37   

Cytat:
piszę magisterkę o cmentarzach mennonickich i mam nadzieję, że sukcesywnie będę wrzucać tu własnoręcznie wykonane plany nie opisywanych dotychczas nekropoli
:ok:
Ja kombinuję, jaki temat wziąć na seminarium konserwatorskie (myślę o kościele w Gnojewie)
_________________
Surge Polonia
 
 
_Maja_ 

Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 14:40   

Jak będę miała jakieś ciekawe zdjęcia, albo gdzieś napotkam informację o kościele w książkach to na pewno coś napiszę ;-)
 
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 16:57   

_Maja_ napisał/a:
stąd też piszę magisterkę o cmentarzach mennonickich


Świetny temat! A korzystasz z pracy znajdującej się na UMK? Bo zdaje się, jedna pani katalogowała swego czasu cmentarze mennonitów, ale to było sporo czasu temu i pewnie też nie oddaje rzeczywistości.
_________________
.............................................
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 17:11   

Linka napisał/a:
... Świetny temat! A korzystasz z pracy znajdującej się na UMK? Bo zdaje się, jedna pani katalogowała swego czasu cmentarze mennonitów, ale to było sporo czasu temu i pewnie też nie oddaje rzeczywistości.

Ta pani pracowała w PKZ a jej praca - o ile wiem - nie znajduje się w bibliotece UMK. Można ją znaleźć w archiwum WKZ w Gdańsku (może na Trójcy Św.)Ale prawie na pewno nie na UMK. Praca obejmowała cmentarze mennonickie w dolinie dolnej Wisły, gdzieś od Grudziądza, może nawet Chełmna, nie pamiętam już.
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
_Maja_ 

Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 18:10   

Chyba chodzi o E. Filipską - cmentarze mennonitów, Żuławy i Dolina Wisły, dokumentacja naukowo-historyczna, w Toruniu na pewno tego nie ma, podobno Gdańsk, choć nawet znalazłam gdzieś informację, choć chyba błędną, że jest w Elblągu.
Z tego co się już zorientowałam to rzeczywiście jest kilka dokumentacji, niepublikowanych oczywiście (wyjątkiem jest wspomniany wyżej Klim), chociaż brakuje wielu cmentarzy, które nigdy nie były dokumentowane. Dużo pracy więc przede mną ;-) Chcę nazbierać jak najwięcej cmentarzy (na razie wiem o blisko 50, choć lista wciąż rośnie), no i mam nadzieję, że wyjdzie z tego coś ciekawego - jakaś praca syntetyczna, a nie po prostu katalog obiektów...
 
 
 
Siostra Irena 
Administrator



Pomogła: 14 razy
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 18:48   

_Maja_ napisał/a:
mam nadzieję, że wyjdzie z tego coś ciekawego - jakaś praca syntetyczna

chętnie przeczytam :-D
_________________
Surge Polonia
 
 
Gdańszczanka 
Zwiedzacz


Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 18:54   

Squonk napisał/a:
_Maja_ napisał/a:
mam nadzieję, że wyjdzie z tego coś ciekawego - jakaś praca syntetyczna

chętnie przeczytam :-D



Ja też :-)
_________________
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
 
kolekcjoner 
Mistrz


Pomógł: 57 razy
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 19:01   

_Maja_ napisał/a:
że jest w Elblągu.

Do 1999 była w Elblągu, potem przeniesiona chyba do Gdańska na Trójcy Św. (ale pewności nie mam). A na Kotwiczników 20 jest na pewno
_________________
Witam Malborżanki i Malborżan!
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 19:04   

Tylko, czy spróbujesz opisac wszystkie cmentarze? Bo to materiał na doktorat :-D
A tak poważnie - sporo materiału, więc będzie duuuuuuuuuuuuuuużo pracy, ale powodzenia, bo też chętnie bym przeczytała :-)
_________________
.............................................
 
 
_Maja_ 

Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 22:05   

Tak naprawdę to wydaje mi się, że najwięcej pracy będzie przy okazji jeżdżenia po wszystkich miejscowościach i robieniu jak największej ilości zdjęć nagrobków, bo to same obiekty mają być głównym podmiotem.
Nie chcę jednak, by ograniczało się to jedynie do katalogu cmentarzy - podanie nazwy, historii i krótkiego opisu. Chciałabym raczej dzielić tę prace bardziej tematycznie - na organizację przestrzenną cmentarzy, rodzaje nagrobków, dekorację, ikonografię, itd.
Literaturę powoli zbieram, a w zasadzie powoli czytam, bo lista wciąż mi się powiększa, już dochodząc prawie do 200 pozycji. Chciałabym jak najwięcej cmentarzy zawrzeć w pracy, by obraz był jak najpełniejszy, jeśli się da to przy okazji zahaczając o porównanie stylistyczne z nagrobkami innych wyznań - ale to mi wyjdzie z czasem, czy jest sens. W każdym razie mam na to dwa lata, a poświęcam temu prawie cały wolny czas, więc chociaż zapał jest :-)
 
 
 
Linka 
Mistrz
Bride of Francula


Pomogła: 8 razy
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008 22:54   

Zdjęcia najlepiej robić zimą, jak chcesz policzyć nagrobki, ale to na pewno wiesz sama :-) Takie Kępniewo to istny busz w sezonie wegetacyjnym.
_________________
.............................................
 
 
tplucinski 
tplucinski

Pomógł: 1 raz
Wysłany: Pią 15 Maj, 2009 09:53   

Czy w Jeziorze (Thiensdorf) lub okolicy znajduje się cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej z II w.św. ?
tpluciński
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group