Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Grunwald - Ruiny Kaplicy Pobitewnej
Autor Wiadomość
Milek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 24 Cze, 2008 18:14   Grunwald - Ruiny Kaplicy Pobitewnej

Gdy udamy się do ruin kaplicy pobitewnej napotkamy przed nią potężny kamień. Napis objaśnia, że głaz ten, od wieków zwany przez Mazurów "kamieniem Jagiełły" lub "kamieniem królewskim", licznymi podaniami związany był z osobą króla polskiego. Kaplica została postawiona na pobojowisku, jak to stwierdzają dokumenty i poświęcona w 1413 roku. Przetrwała około 100 lat, często odwiedzana przez pielgrzymów.
Ruiny kaplicy pobitewnej, znajdującej się na Polach Grunwaldu są konkretnym dowodem archeologicznym świadczącym o lokalizacji wydarzeń 15 lipca 1410r.
Kaplicę Najświętszej Marii Panny polecił wznieść w roku 1411 pośrodku trójkąta Stębark - Grunwald - Łodwigowo nowy wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, Henryk von Plauen, wyposażając ją w przedmioty liturgiczne pochodzące z Malborka. Wskutek starań wielkiego mistrza papież wydał, 6 października 1412r., bullę indulgencyjną z odpustem dla wszystkich, którzy nawiedzą kaplicę w oznaczonych dniach świątecznych. Poświęcenie kaplicy odbyło się 12 marca 1413r. Dla jej upiększenia sprowadzono z Malborka obrazy, m.in. N.M. Panny, a także dzwon. W odległości ok. 50-100m od kaplicy znajdowały się mieszkania kapłana zakonnego, sześciu duchownych świeckich oraz uczniów - archeologowie natrafili w tym miejscu na konstrukcje z kamienia podczas prac wykopaliskowych w latach 1958-1960. Przy okazji odsłaniania fundamentów samej kaplicy odkryto pięć grobów zbiorowych, zawierających według wszelkiego prawdopodobieństwa szczątki rycerzy poległych w bitwie grunwaldzkiej (widoczne ślady urazów bitewnych).
źródło: www.mazury.info.pl/atrakcje/grunwald/

100_2220.jpg
Plik ściągnięto 7238 raz(y) 74,32 KB

100_2217.jpg
Po prawej Kamień Jagiełłowy
Plik ściągnięto 7238 raz(y) 77,05 KB

100_2224.jpg
Wejście główne
Plik ściągnięto 7238 raz(y) 87,88 KB

100_2223.jpg
Wejście boczne
Plik ściągnięto 7238 raz(y) 81,21 KB

Ostatnio zmieniony przez Milek Wto 24 Cze, 2008 18:15, w całości zmieniany 1 raz  

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Cze, 2008 17:06   

cd.

100_2225.jpg
Plik ściągnięto 7213 raz(y) 92,37 KB

100_2226.jpg
Plik ściągnięto 7213 raz(y) 92,72 KB

100_22261.JPG
Symbol przypomina rybę lub krzyż
Plik ściągnięto 7213 raz(y) 114,2 KB

Milek
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Cze, 2008 17:15   

Ruiny kaplicy

100_2229.jpg
Plik ściągnięto 7185 raz(y) 76,55 KB

100_2228.jpg
Plik ściągnięto 7185 raz(y) 75,46 KB

100_2227.jpg
Plik ściągnięto 7185 raz(y) 92,11 KB

100_2222.jpg
Plik ściągnięto 7185 raz(y) 95,05 KB

100_2221.jpg
Plik ściągnięto 7185 raz(y) 83,17 KB

MP44 

Wysłany: Nie 12 Paź, 2008 22:31   

Pozwole sobie za male zestawienie. Dwie bitwy w podobnej lokalizacji. Dwa pomniki tychze rowniez niedaleko od siebie. Oba znikly szybciej niz sie pojawily. Wolac Moldera czy czy myslec o przypadkowym zebraniu sie przypadkow i wyjatkow w jednym miejscu :what: w przestrzeni ?

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008 11:21   

Widzę, że teoria o UFO zyskuje swoich zwolenników. ;-) ;-) ;-)
Z pamięci ale o ile wiem z tego co czytałam (nie wiem na ile wiarygodne opracowania ale ponoć oparte na dokumentach) to kaplica po pierwszej z bitew stała do wojny głodowej, kiedy przechodzące wojska polskie ją zrujnowały. Potem ją znowu odbudowano i do końca XV wieku zdaje się czy nawet jeszcze w XVI (ale nie mam pamięci do dat) w niej odprawiano msze (nawet jakieś cuda się mały dziać czy coś), a potem nie pamiętam co się z nią stało.
W każdym razie sto lat to wcale nie tak malutko...
Po drugie jest jeszcze kwestia tzw. przerwania ciągłości kulturowej na tych ziemiach w wieku XVI. Dziwne ale jak się zdaje prawdziwe (jako że historia w naszym rozumieniu prowadzenia badań wyewoluowała dopiero gdzieś w XIX stuleciu), że po sekularyzacji Prus i wyniesieniu się stamtąd zakonników wiele budowli pokrzyżackich w tym zamków zostało opuszczonych. Już w pierwszej połowie XV wieku zaczęły one obrastać bardziej w legendy niż przekazywane sobie ustnie dane faktograficzne, a ktoś z piszących w końcu XVI wieku list wspominał np. że w jakimś zamku na mazurach są jakieś cele pod kaplicą pewnie do trzymania więźniów ale nie wiadomo, bo pamięć ludzka się zatarła.
Ot, norma, minęły dwa pokolenia i o wydarzeniach zapomniano, jak o ginących zawodach albo o technologii malarstwa w wieku XVIII... Drugi taki moment nastąpił na przełomie wieków XVIII-XIX a kolejny dzieje się teraz - mimo postępu badań naukowych tracimy bezpowrotnie wyobrażenie o trybie życia ludzi z początku wieku XX.
Normalna kolej rzeczy, żadne dziwo niestety. :mrgreen:

P.S. Rybka na kamieniu jest niesamowita!
P.S.2 Ale ja inteligentna jestem. :hihi: Właśnie przeczytałam tabliczkę przy kaplicy na foto. No, przynajmniej się zgadza. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Aida Pon 13 Paź, 2008 11:26, w całości zmieniany 3 razy  

MP44 

Wysłany: Pon 13 Paź, 2008 12:57   

Ufo? Nie dziekuje. :mrgreen: Owszem nie uwazam by ludzie byli jedyna inteligentna rasa ale male zielone ludziki plus haslo I WANT TO BELIEVE nie bardzo do mnie przemawia.
Oczywiscie zdaje sobie sprawa ze wspomnianego procesu, ale w polowie XX wieku wieku ten proces byl silniejszy niz kiedykolwiek wczesniej poniewaz pierwszy raz w historii byl popelniany swiadomie. Stad wzielo sie moje porownanie. Forma byla cokolwiek ironiczna ale niech tam.
Prawda jest jednak to, ze ciaglosc historyczna jest w wielu miejscach zachwiana, czesto metny moralitet bierze sie za historie, pomija fakty z roznych powodow nie pasujace do wizji historii kolejnej efemerycznej wladzy etc...
Calosc zas dowodzi tylko jednego, fasadowosci religijnosci i tzw. poboznosci naszych atentatow. Mysle, ze to glowne powody do zanikania wielu waznych danych historycznych. Nie zwalal bym tego wylacznie na nagla amnezje pokolen i przemiany akulturowe.
Jedno byl tylko chcial wiedziec w tej calej sprawie. Czesto ludzie spoza Prus pisza o nas mazury albo jeszcze smieszniej "warmia". Konia z rzedem temu potrafi wyprowadzic wywod umotywowany artefaktami na takie nazewnictwo kiedykolwiek. Jedyne Masuren o ktorej w Prusach ktos slyszal to byl malutki region zamieszkaly przez Mazurow pomiedzy Loetzen a Lyck, razem 4 gminy. O "Warmen" mozna tylko przeczytac wylacznie w opracowaniach polskich. Czy ktos widzial slyszal lub wie o dokumentach powiedzmy z czasow powiedzmy Moltkego i starszych ktory by potwierdzaly takie twory? Nawet jak Kazimierz Jagielonczyk podbil czesc Prus to nie nazwal tego Warmen czy Masuren a Prusy mogly byc Ksiazece Zakonne i inne ale Prusy.
W kazdym razie dokumenty sprzed 1914 roku potwierdzajace istnienie takich nazw w jezyku niemieckim nie istnieja.
Ostatnio zmieniony przez MP44 Pon 13 Paź, 2008 13:09, w całości zmieniany 1 raz  

Aida 
Homeisterynn

Pomogła: 7 razy
Wysłany: Pon 13 Paź, 2008 13:21   

MP44 napisał/a:
Oczywiscie zdaje sobie sprawa ze wspomnianego procesu, ale w polowie XX wieku wieku ten proces byl silniejszy niz kiedykolwiek wczesniej poniewaz pierwszy raz w historii byl popelniany swiadomie. Stad wzielo sie moje porownanie. Forma byla cokolwiek ironiczna ale niech tam. Prawda jest jednak to, ze ciaglosc historyczna jest w wielu miejscach zachwiana, czesto metny moralitet bierze sie za historie, pomija fakty z roznych powodow nie pasujace do wizji historii kolejnej efemerycznej wladzy etc...
Niestety w tym co mówisz jest sporo prawdy i przyznam, że strasznie mnie to wkurza (coś mnie ostatnio dużo rzeczy wkurza ;) ).
Co do fasadowości religii to nie przesadzałabym. Różnie się religijność przejawiała w różnych wiekach, zupełnie inna jest też dzisiaj, tzn. po soborze.
Właściwie którzy to "atentaci" mają być, bo jeśli mnie pamięć nie myli to to chyba od "attentater" - zamachowiec; a atentat to ktoś dokonujący zamachu na kogoś; chyba że atentaci i antenaci to ma być to samo (niezły kalambur :hihi: ).

Ten problem z Warmią i Mazurami jest ciekawy, bo chodzi chyba o nazwę wynikłą a prowadzenia badań etnograficznych, ale np. od kiedy się mazurów nazywa mazurami, trzeba by jakiegoś specjalistę zapytać. :mrgreen:

Natomiast Warmia istnieje już w dokumentach średniowiecznych w nazwach np. kapituła warmińska ("Warmiensis") i tak dalej.

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pon 13 Paź, 2008 13:27   

Aida napisał/a:

Właściwie którzy to "atentaci" mają być, bo jeśli mnie pamięć nie myli to to chyba od "attentater" - zamachowiec; a atentat to ktoś dokonujący zamachu na kogoś; chyba że atentaci i antenaci to ma być to samo (niezły kalambur :hihi: ).

mylisz słowa Aida!
antenat = nieżyjacy przodek (od łac. "ante" - przed)
http://www.slownik-online...5A000510FE3.php
atentat = zamach (z fr.)

MP44 

Wysłany: Pon 13 Paź, 2008 16:49   

Atentaci to zmarli przodkowie. Slowa symbolizujace szacunek do nich. Nie slyszalem o innych znaczeniach tego slowa. Co do kapituly warminskiej, mozna to gdzies zobaczyc? Czyj to dokument w jakim jezyku i czy jak to czesto bywa przetlumaczony dylentacko czy tez moze istotny element zrozumienia uzywania nazw o ktorych nikt przed kilkudziesieciu laty nie slyszal.

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pon 13 Paź, 2008 18:04   

MP44 napisał/a:
Atentaci to zmarli przodkowie

Antenaci!!! :roll:

Odpowiedz do tematu