Marienburg.pl Strona Główna Marienburg.pl
Nasze Miasto, Nasza Pasja...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce dotyczącej "cookies"

Chronimy Twoją prywatność
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w temacie o RODO

Poprzedni temat «» Następny temat
Budynek Loży Masońskiej - ul. 17 marca
Autor Wiadomość
domber
[Usunięty]

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 10:44   

Hagedorn napisał/a:
fotel ów zaginął po likwidacji loży przez hitlerowców...
ciekawy jestem, co się z nim stało?

a czy zostały jakieś zdjęcia aby było wiadomo czego szukać ?

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Pon 06 Paź, 2008 10:53   

sam jestem ciekaw, teoretycznie taki "zabytek" powinien widnieć na jakiejś fotce...

StormChaser 
Administrator
Łowca...

Wysłany: Nie 28 Gru, 2008 20:12   

Teraźniejszość

PC280022.jpg
Plik ściągnięto 3582 raz(y) 110,77 KB

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Gru, 2008 20:16   

I od zaplecza, nie ma liści :-)

loza.jpg
Plik ściągnięto 3578 raz(y) 119,71 KB

drek35 

Wysłany: Sob 07 Lut, 2009 21:34   

Hagedorn napisał/a:
w "Dziejach Malborka" Górskiego znalazłem informację, że w loży przechowywany był fotel z Zamku, na którym Fryderyk Wielki odbierał hołd od szlachty w 1772 roku (po zajęciu Malborka przez Prusy w wyniku I rozbioru) - fotel ów zaginął po likwidacji loży przez hitlerowców...
ciekawy jestem, co się z nim stało?

Wedlug mnie, nie ma sie chyba za bardzo czym fascynowac tym meblem - w koncu to niezbyt chlubny moment w naszej historii...

"Manifestem z 13 wrzesnia 1772 roku, Fryderyk II wezwal duchowienstwo, szlachte mieszczan i chlopow do zlozenia holdu poddanczego. W tym samym dniu na gmachach publicznych zainstalowano tablice z orlami pruskimi, opieczetowano kasy, a ze stanowisk usunieto urzednikow polskich."

konto_usunięte
[Usunięty]

Wysłany: Sob 07 Lut, 2009 21:39   

drek35 napisał/a:
nie ma sie chyba za bardzo czym fascynowac tym meblem - w koncu to niezbyt chlubny moment w naszej historii...

I to jest upolitycznianie historii, bardzo złe zjawisko, historia jest historią bez względu na sukcesy, porażki, bez względu na ustrój

Hagedorn 
Administrator

Wysłany: Sob 07 Lut, 2009 22:10   

drek35 napisał/a:
nie ma sie chyba za bardzo czym fascynowac tym meblem

jestem tylko ciekawy, co się z nim stało - fascynuję się zaś zupełnie innymi rzeczami ;-)

drek35 

Wysłany: Sob 07 Lut, 2009 22:13   

kolekcjoner napisał/a:
Loże masońskie wywodzą się z cechów murarskich. A malborski powstał w 1310 (tak mówią dokumenty), ma więc 698 lat. W załączeniu wydana z tej okazji na 600-lecie kartka okolicznościowa.Też z symbolami masońskimi. Malborskimi i na pewno oryginalnymi, średniowiecznymi (chociaż zreprodukowane pieczęcie są z 1910 roku ).

Pozwole sie z tym nie zgodzic.
Symbole na pieczeciach sa - jak sama nazwa wskazuje - tylko symboliczne i niewiele majacego wspolnego z cechami murarskimi.
Historia Masonow jest calkowicie odmienna i wywadzaca sie z zupelnie innych zrodel.
Gdyby isc sladem logiki symbolistycznej, to sierp, mlot i klosy zborza na sztandarach leninowskiej rewolucji sugerowalby zrodla powstania komunizmu z prostych rolnikow, a przeciez historia mowi nam zupelnie cos innego.
Ani Lenin, ani zaden z jego zbirow - nie wywodzili sie z tej klasy - to pewne, a jesli chodzi o scislosc, to nawet nie byli Rosjanami...

drek35 

Wysłany: Sob 07 Lut, 2009 22:17   

Hagedorn napisał/a:
drek35 napisał/a:
nie ma sie chyba za bardzo czym fascynowac tym meblem

jestem tylko ciekawy, co się z nim stało - fascynuję się zaś zupełnie innymi rzeczami ;-)

Naturalnie, nie mam nic przeciwko ciekawosci samej w sobie. Chcialem tylko zwrocic uwage na historie przedmiotu.

drek35 

Wysłany: Sob 07 Lut, 2009 22:31   

Azaziz napisał/a:
drek35 napisał/a:
nie ma sie chyba za bardzo czym fascynowac tym meblem - w koncu to niezbyt chlubny moment w naszej historii...

I to jest upolitycznianie historii, bardzo złe zjawisko, historia jest historią bez względu na sukcesy, porażki, bez względu na ustrój

Hmmm, i znow pozwole sie nie zgodzic z przedstawiona teza.
Choc zgodze sie z Toba, ze historie nalezy traktowac faktograficznie, to jestem jednak Polakiem i nie koniecznie lubie niemile akcenty w naszej historii, i nie ma w tym chyba nic zdroznego.
Czy sadzisz, ze dzisiaj we Francji, Hiszpani czy Niemczech ludzie podchodza inaczej ?
W Anglii o niczym wiecej nie slysze jak o sukcesach korony od zarania jej dziejow.
Powiem wiecej - rzady cale traktuja historie przez pryzmat upolityczniania, wiec dlaczego ja, zwykly szaraczek "Polaczek" nie moglbym tego robic ? :)

Odpowiedz do tematu